اسید بوریک(Boric acid)Reviewed by Roka on Oct 2Rating:

  کشور تولید کننده: ترکیه

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد خلوص: 99/9% 

$ قیمت  : برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      
09198991006
             09198991007
             09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

 

آنالیز اسید بوریک ( Boric Acid)

 ازمایش تعیین درصد خلوص اسید بوریک

استفاده از اسید بوریک و بوراکس در کشاورزی 

 

ویژگی های فیزیکی شیمیایی  :

فرمول شیمیایی : B(OH)3  یا H3BO3  

ساختار لوئیس :

نام های دیگر : بوریک اسید، هیدروژن بورات (ارتوبوراسیک اسید)، اسید لوئیس بور

شکل ظاهری : به شکل بلورهای بی رنگ یا  پودر سفید رنگ 

اسید بوریک چیست؟

اسید بوریک (H3BO3)یک محصول کریستالی  بی رنگ یا پودر سفیدرنگ، و محلول در آب است . و ماده معدنی غیرفرار است که بیشتر از کانی ها و معادن بورات بدست می آید.  یک اسید ملایم است.که درجه سمیت آن کم می باشد. این ماده به عنوان پیش ماده برای تولید مواد دیگر استفاده می شود.همچنین در راکتور های هسته ای برای کنترل سرعت شکافت هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد.این محصول به عنوان ماده گند زدا و ضد عفونی کننده نیز مورد استفاده قرار می گیرد.در واقع این ماده از ویژگی های آنتی بیوتیکی درمقابل عفونت های باکتریایی و قارچی برخوردار است و در آفت کشی، قارچ کشی و علف کشی کاربرد دارد که گزینه بسیار ایمنی در مقایسه با سایر آفت کش های شیمیایی بسیار فرار می باشد. این ماده، اسید ضعیفی است که هیچ گونه تاثیر ژنتیکی یا سرطان زایی بر انسان ندارد. این ماده در آب حل می شود که حلالیت آن در آب به دما، غلظت و pH بستگی دارد، برای مثال با افزایش دما، حلالیت آن در آب به سرعت افزایش می یابد.این ماده در دمای 236 درجه سانتی گراد ذوب می شود. 

 یک اسید ضعیفی است این اسید به عنوان یک ماده معدنی، Sassolite نام دارد. متابوریک در دمای بالای 236 درجه سلسیوس ذوب شده و در بالای 300درجه سلسیوس دهیدراته می­شود و تترا بوریک اسید یا پیروبوریک اسید حاصل می­شود (H2B4O).

4HBO2 → H2B4O7 + H2O

واژه اسید بوریک به هر یک از این ترکیبات اطلاق می­شود و در دماهای بالاتر تری اکسید بور تشکیل می­شود:

H2B4O7 → 2B2O3 + H2O

 

تاریخچه:

 اولین بار توسط ویلیام هومبرگ (Wilhelm Homberg) در سال 1948 در ایالات متحده امریکا  بعنوان افت کش شناسایی شد. اگرچه بورات که شامل اسید بوریک نیز می­شود از زمانی که یونانیان باستان برای شستشو و نگهداری از مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفت شناخته شده بود.
در حال حاضر 189 محصول آفت کش در بازار تجاری وجود دارد که شامل اسید بوریک یا یکی از نمک های آن به صورت جزء فعال می باشند که در صورت استفاده با دقت و با احتیاط، کمترین خطر و آسیب را نسبت به سایر آفت کش ها خواهد داشت که البته موجب تحریکات پوستی می شود. این ماده به ویژه زمانی موثر است که به عنوان بخشی از یک برنامه آفت جامع (IPM) درحال اجرا استفاده شود.

بوریک اسید یا ساسولیت به طور طبیعی و در حالت آزاد در برخی مناطق آتشفشانی مثل ناحیه توسکانی در ایتالیا و لیپاری در ایسلند یافت می­شود، در این مناطق این ماده همراه با بخار در شکاف های زمین وجود دارد. بوریک اسید ماده تشکیل دهنده سایر مواد معدنی مثل بورکس، بوراسیت و کولمانیت است. اسید بوریک و نمک آن علاوه بر موارد فوق در آب دریا و همچنین در بسیاری از گیاهان وجود دارد.

 روش تولید :

.  معمولا از واکنش بور با اسیدسولفوریک در محلول آبی تشکیل می شود که بور در کانی های معدنی مشخص و مایع آتشفشانی یا چشمه های آب گرم یافت می شود

بوریک اسید در اثر واکنش بوراکس (سدیم تترا بورات دکاهیدرات) با واکنش اسیدهای معدنی مثل هیدروکلریک اسید حاصل می­شود:

    Na2B4O7•10H2O + 2HCl → 4B(OH)3 [or H3BO3] + 2NaCl + 5H2O

 همچنین می­تواند محصول هیدرولیز تری هالید بور به صورت زیر باشد:

B2H6 + 6H2O → 2B(OH)3 + 6H2

(  BX3 + 3H2O → B(OH)3 + 3HX (X = Cl, Br, I

 قابل حل در آب جوش است و در دمای بالای 170 درجه سلسیوس به فرم دهیدراته (متابوریک اسید) طی واکنش زیر در می آید:

H3BO3 → HBO2 + H2

 کاربردها

1- دارویی:
   بعنوان ضدعفونی کننده برای سوختگی های جزئی و بریدگی در پانسمان ها و پمادها
   در محلول های رقیق شست و شوی چشم وجود دارد
   بعنوان آنتی باکتریال در درمان آکنه و عفونت ها موثر است

 2-حشره کش
  این ماده به عنوان حشره کش برای اولین بار در سال 1984 درآمریکا برای کنترل سوسری، موریانه ها، مورچه های آتشی کک و ماهی نقره ای مورد استفاده قرار گرفت. این محصول به اندازه ای بی خطر است که می­توان از آن برای کنترل سوسری های خانگی استفاده کرد چون این ترکیب موجب سایش اسکلت خارجی حشرات و از دست رفتن  آب بدنشان می­شود. همچنین اسید بوریک همراه با اتیلن گلایکول نقش مهمی در حفاظت چوب از حمله حشرات و  قارچ ها و حفظ آنها از پوسیدگی دارد.

3- روغن کاری:
   سوسپانسیون های کلوئیدی ذرات نانوی اسید بوریک قابل حل در روغن های گیاهی و بنزین است بنابراین می­تواند به     عنوان یک روان کننده موثر در سطح سرامیک یا فلزات کاربرد داشته باشد.

4- انرژی هسته ای
 اسید بوریک در برخی نیروگا ههای هسته ای به عنوان خنثی کننده نوترون کاربرد دارد. بور در اسید بوریک با جذب    برخی نوترون های حرارتی احتمال شکافت حرارتی را کاهش می­دهد.

5- صنعتی
  این ماده در صنعت تولید شیشه برای تولید ال سی دی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

6- کشاورزی
برای جلوگیری از کمبود بور یا جبران کمبود آن به محلول های غذایی گیاهان افزوده می­شود.

 

ایمنی استفاده از آن:

قرار گرفتن در معرض آن به مدت طولانی میتواند خطرناک باشد همچنین در برخی موش های آزمایشگاهی منجر به اختلالات تولید مثلی می­گردد.

 

قیمت اسید بوریک :

موسسه مبتکران شیمی فعال در تامین مواد شیمیایی و ارائه کننده با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت اسید بوریک به مشتریان خود عرضه میکند.

 

خرید اسید بوریک:

موسسه مبتکران شیمی مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز تولیدکنندگان عزیز داشته باشد و شما را در زمینه خرید اسید بوریک مورد نظرتان یاری نماید

 

فروش اسید بوریک:

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش اسید بوریک  را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به مشتریان ارائه می کند برای آگاهی از آخرین قیمت اسید بوریک با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید:

 

021-77641136

021-77649244                               

021-77641217

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *