اسید بوریک - قیمت خرید اسید بوریک ترک

اسید بوریک که با نام هیدروژن بورات نیز شناخته می شود ، یک اسید ضعیف لوئیس با فرمول شیمیایی H3BO3 است . این اسید عموما در مصارف صنعتی به کار برده می شود اما علاوه بر آن در تولید داروها، محصولات آرایشی بهداشتی ، لوسیون ها ، حشره کش ها ، کشاورزی و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید اسید بوریک با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید. 

 • کشور تولید کننده: ترکیه
 • بسته بندی: کیسه 25 کیلویی
 •  درصد خلوص : 99.9%

 تلفن تماس:

021-77657131      021-77641136

021-77649244      021-77641217

.

فروش اسید بوریک :

فروش این محصول در مبتکران شیمی به صورت عمده است و در کیسه های 25 کیلویی عرضه می شود. قبل از اقدام به خرید می توانید آنالیز محصول را از سایت و یا از واحد فروش دریافت نمایید. 

خرید اسید بوریک :

برای انجام خرید و دریافت مشاوره می توانید از طریق تماس تلفنی، واتساپ و یا تلگرام با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید. خرید شما در سریعترین زمان ممکن و به بهترین روش برای شما ارسال خواهد شد. 

قیمت اسید بوریک :

 برای آگاهی از قیمت روز این محصول و سایر محصولات شیمیایی مورد نیاز خود با کارشناسان فروش ما در واتس اپ در ارتباط باشید:
    09198991006
              09198991007
              09198991008

.

مشاهده برگه آنالیز نمونه محصول

.

آنالیز اسید بوریک

.

اسید بوریک چیست ؟ 

فرمول شیمیایی بوریک اسید به‌ صورت H3BO3 است. جرم مولکولی آن 61.831 g/mol است که  در آب سرد به صورت جزئی و در آب گرم کاملاً انحلال‌پذیر بوده و pH آن 5.1 می باشد.

فرمول شیمیاییH3BO3
جرم مولکولی 61.831 g/mol
دمای جوش 300 °C
نقطه ذوب170.9 °C
رنگ شعلهسبز کمرنگ

 

بر اساس معادله انحلال و ضرایب استوکیومتری ، به ازای حل شدن یک مول از این ماده در آب یک مول هیدروژن اسیدی (+H) آزاد می‌کند درنتیجه تک‌ظرفیتی است. معادله واکنش آن به صورت زیر می باشد:

B(OH)3 + H2O ⇌ B(OH)4 + (H3O+) H

تاریخچه پیدایش 

ویلیام همبرگ (Wilhelm Homberg) اولین دانشمندی بود که برای اولین بار این ماده شیمیایی را به‌صورت مصنوعی تولید کرد. در سال 1702 او در آزمایشگاه کریستال های بوریک اسید را با مخلوط کردن اسیدهای معدنی، آب و بوراکس به دست آورد. برای به دست آوردن این کریستال ها او آب را تبخیر کرد. این ماده همچنین به نام نمک Homberg شناخته‌شده است. با تحقیقات بیشتر در اروپا، این ترکیبات مزایای پزشکی فراوان را نشان داد.

اسید بوریک پودری

تولید

این ماده به‌صورت صنعتی از مواد معدنی و نمک بورات تولید می‌شود. بورات های قلیایی و قلیایی-خاکی مانند بوراکس (borax)، کرنیت (kernite)، کلمنیت (colemanite)، آسچریت (ascharite)، الکسیت (ulexite) یا هیدروبوراسیت (hydroboracite)، با اسیدهای معدنی قوی مانند سولفوریک و اسید هیدروکلریک واکنش نشان می‌دهند و محلول دوغابی شکلی تشکیل می‌شود که در ادامه به‌صورت کریستال درآمده و بسته‌بندی می‌شود. در ادامه به شرح دقیق این فرآیند خواهیم پرداخت:

فرآیند تولید صنعتی

برای تولید این اسید ابتدا بوراکس را به داخل ظرف مخصوص واکنش می ریزند. سپس اسید سولفوریک رقیق را به آرامی به آن اضافه می کنند تا محلول شدیدا اسیدی گردد. آن گاه به وسیله اسیدی کردن محلول اشباع بوراکس یا اورتوبورات تولید می گردد. واکنش زیر اتفاق می افتد:

Na2B4O7 + 10H2O + H2SO4 → H3B3O + Na2SO4 + 5H2

کاربردها و فواید

این اسید کاربردهای فراوانی دارد که در ادامه به آنها پرداخته ایم:

استفاده از اسید بوریک در از بین بردن آفات

این اسید که به صورت قرص ، گلوله و یا پودری موجود است سال هاست که برای از بین آفاتی مانند سوسک ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما باید با احتیاط از آن بهره برد.

کاربردهای اسید بوریک

روش درست و امن استفاده

اگر از قرص استفاده می کنید حتما مطمئن شوید که قرص را در جایی خارج از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار داده اید. در صورت استفاده از شکل پودری و گرانولی حتما از دستکش استفاده کنید و قبل از پاشیدن پودر حتما ماسک بزنید تا دچار مشکلات تنفسی نشوید.

پودر را در ترک ها و شکاف ها ریخته و سپس رد آن را با یک فرچه از بین ببرید. مطمئین شوید که پودر در محل عبور و یا دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار ندارد. هر گز این پودر را بر روی سطوح مخصوص آشپزی نریزید و اگر چنین حالتی پیش آمد حتما سطح مورد نظر را کامل تمیز کنید.

نحوه استفاده برای کشتن مورچه و موریانه

این سم می تواند باعث نابودی مورچه ها و موریانه های مزاحم موجود در خانه شود. برای عملکرد مناسب نیاز است تا طعمه هایی را برای این حشرات بسازید. به عنوان مثال مقداری از بوریک اسید را با عسل و یا شیره انگور مخلوط کرده و در ظرف های کوچک در مسیر حرکت آنها قرار دهید. مورچه یا موریانه آلوده پس از برگشت به لانه کل لانه را مسموم می کند و پس از مدتی دیگر اثری از آنها نخواهد بود.

پزشکی و داروسازی

یکی از خواص مهمی که این ماده دارد، آنتی باکتری و آنتی قارچ بودن آن است. از همین خاصیت در علم پزشکی استفاده فراوانی می شود و به عنوان دارو برای ضدعفونی کردن جاهای مختلف بدن استفاده می شود. داروهایی که مقادیر کمی از این ماده را در ساختار خود دارند برای ضدعفونی کردن، تنظیم pH و از بردن خشکی چشم توسط پزشکان تجویز می شوند. کاربرد دیگر این ماده در از بین بردن عفونت واژینال است که عموما به صورت کپسول تولید و تجویز می شوند. لازم به ذکر است که استفاده از هر نوع دارویی باید با مشورت و تجویز پزشک متخصص صورت گیرد و مصرف خودسرانه آن می تواند نتایج غیرقابل جبرانی را به دنبال داشته باشد.

صنایع چوب:

برای سال‌های طولانی است که این محصول به‌عنوان یک عامل ضد حشره، قارچ و نگه‌دارنده در چوب‌ها خام استفاده می‌گردد.

کشاورزی:

با استحکام دادن به دیواره سلولی گیاهان، باعث بهبود فرایند جذب و فتوسنتز می‌شود و همچنین با کاهش تبخیر در برگ‌های گیاهان توسط متعادل کردن مواد مغذی باعث رشد و نمو هر چه بیشتر محصولات کشاورزی می‌شود.

روان کننده‌ها:

محصول فوق در تولید کردن روان کننده‌های خنک‌کننده‌ای که در آب محلول هستند به‌منظور رسیدن به پایداری بیولوژیک بالا (خواص ضدعفونی بوریک اسید) و پایداری pH استفاده می‌شود.

صنعت شیشه‌سازی:

در تولید محصولات شیشه‌ای مختلفی از این ماده بکار برده می‌شود. در فرآیند تولید شیشه ماده بوروسیلیکات (borosilicate) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کاربردهای این محصول دارای خواص بسیار مناسبی مانند تولید شیشه‌های آزمایشگاهی عایق در برابر شوک‌های حرارتی بالا، تولید شیشه‌های عایق شیشه‌ای (IFG) و صفحات شیشه‌ای مستحکم (RFG)، است.

کاربرد اسید بوریک در سرامیک‌سازی:

در این صنعت بورات ها باعث کاهش انبساط حرارتی مواد می‌شوند و همچنین براقی و جلای بیشتری به سرامیک، کاشی و ظروف لعاب‌دار می‌دهند.

مواد ضد آتش:

به دلیل اینکه ذرات نمک‌های بور در هنگام گرفتن انرژی یا حرارت (به‌عنوان‌مثال در صورت آتش‌سوزی)، آب را ترشح می‌کنند باعث کاهش اشتعال می‌شوند این ماده به‌عنوان یک قارچ‌کش نسبتاً ضعیف محسوب می‌شود و در تولید حشره‌کش‌ها (مورچه) کاربرد دارد.

جهت تهیه و خرید عمده این محصول با بهترین کیفیت و قیمت با ما تماس بگیرید. 

ساخت مواد ضد اتش با اسید بوریک

کاربرد در جواهرسازی

یکی از مشکلات موجود در ساخت جوهرات، اکسید شدن آنها در حین لحیم کاری است. برای این کار از لایه های محافظتی استفاده می شود، از محبوبترین محافظ هایی که از قدیم برای این کار استفاده می شده است می توان به اسید بوریک اشاره کرد.

برای این کار می توان از الکل هایی مانند اتیل الکل دناتوره، متانول و یا ایزوپروپیل الکل استفاده کرد. البته ایزوپروپیل الکل به دلیل قدرت حلالیت کمتری که در مقایسه با دو الکل دیگر دارد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. بین اتانول و متانول نیز ، اتانول دناتوره به دلیل سهولت در دسترسی و سمیت کمتری که دارد بیشتر طرفدار دارد.

روش کار به این صورت است که ابتدا الکل در یک ظرف ترجیحا شیشه ای ریخته شده و سپس پودر اسید به نسبت حدودی 50/50 به آن افزوده شده و هم زده می شود تا حل گردد.

پس از آماده شدن محلول، قطعه مورد نظر را به داخل آن فرو برده و سپس آن را آتش می زنند، الکل و ترکیبات اضافی به وجود آمده با شعله سبز رنگ می سوزند و یک لایه سفید رنگ بر روی قطعه می نشیند. این لایه قطعه مورد نظر را در برابر اکسید شدن محافظت می نماید.

شستشوی گوش

اسید بوریک خواص ضد عفونی کنندگی دارد. از همین رو سال هاست که برای تمیز کردن گوش در ترکیب با الکل هایی مانند ایزوپروپیل الکل به کار برده می شود. دقت داشته باشید تشخیص گرفتگی گوش و اقدام برای باز کردن آن صرفا باید توسط پزشک و بر اساس راهنمایی های وی صورت گیرد. در صورتی که حس می کنید گرفتگی گوش دارید، استفاده سرخود از مواد ذکر شده در این مقاله و یا سایر منابع به هیچ وجه توصیه نمی شود. اکیدا توصیه می شود به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مواد لازم

 • اسید بوریک
 • ایزوپروپیل الکل 70 درصد

به جای استفاده از این اسید می توان از سرکه نیز استفاده نمود.

نحوه استفاده و مقدار مصرف

پزشک بر اساس معاینه ای که انجام می دهد تعداد دفعات متفاوتی را برای هر فرد توصیه می کند، فقط باید توجه کرد نباید از این درمان بیش از یکبار در هفته استفاده نمود، زیرا می تواند در گوش رسوب کرده و موجب بسته شدن کانال آن شود.

بازار جهانی خرید و فروش اسید بوریک

چین و ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان این محصول در جهان مطرح هستند. بزرگ‌ترین معادن سنگ‌آهن این محصول در کشور ترکیه و آمریکا وجود دارد. به همین دلیل از کارخانه‌های بزرگ در این دو کشور می‌توان به تولیدکنندگان مشهور این محصول در سرتاسر جهان می‌شود نام برد.

در کشورهای آسیای شرقی مانند چین به دلیل رشد در صنایع نساجی، بردهای الکترونیکی چاپی، کشتی‌سازی، تولید شیشه برای دستگاه‌هایی با صفحه‌نمایش تخت مانند LCD و به دلیل اینکه مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند از نمایشگرهایی با صفحه‌نمایش مسطح استفاده کنند استفاده و خرید اسید بوریک به‌طور روزافزونی افزایش پیداکرده است.

بازار جهانی خرید و فروش اسید بوریک

ایمنی:

خطرات بوریک اسید برای انسان و حیوانات

این آفت کش در دسته مواد سمی برای انسان و حیوانات قرار می گیرد. طبق اطلاعات موجود سمیت این ماده می تواند خفیف و یا شدید باشد. در حالت خفیف باعث تحریک چشم و پوست و در حالت شدید می تواند به مشکلات تنفسی، ضعف عضلانی و سر درد منجر شود و در مسمومیت های شدیدتر نیز می تواند به نارسایی کلیه در افراد بینجامد. در حیوانات مسمومیت با اسید بوریک به خون و غدد درون ریز ارتباط پیدا می کند. میزان اثر نیز به جثه حیوان بستگی دارد، هرچه جثه کوچکتر باشد سمیت نیز بیشتر خواهد بود. از همین رو حیواناتی مانند گربه، سگ و همستر در معرض خطر بیشتری هستند.

نوع جامد این ماده می‌تواند باعث تحریک چشم‌ها و پوست ‌شود. همچنین بر روی باروری افراد و تولد نوزادان ناقص و سقط‌ جنین در افراد مختلف تأثیرگذار است.

اقدامات لازم در صورت مسمومیت و برخورد با این محصول

استنشاق :

 • فرد مصدوم را سریعا از محل خارج کرده و او را در جایی گرم و راحت در معرض هوای تازه بگذارید .
 • در صورت به وجود آمدن مشکلات شدید و یا ادامه پیدا کردن ناراحتی ، باید مراقبت های پزشکی دریافت کرد 

بلع :

دهان را کاملا شستشو دهید . شخص باید توسط پزشک معاینه شود 

پوست :

 • پوست را به صورت کامل با آب و صابون شستشو دهید .
 • لباس های آلوده را قبل از استفاده مجدد حتما پاک سازی کنید .
 • در صورت بروز مشکلات جدی باید مراقبت پزشکی دریافت شود.

تماس با چشم :

 • در حالی که پلک ها باز هستند باید با مقدار زیادی آب چشم ها را شستشو داد .
 • در صورت امکان لنز ها را خارج کرده و اگر ناراحتی ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه شود .

شرایط نگهداری

ذخیره : ذخیره باید در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب صورت گرفته و از مواد ناسازگار نیز دور باشد. در هنگامی که از مخزن استفاده نمی شود ، در آن باید کاملا بسته باشد.

مواد ناسازگار : از تابش مستقیم نور آفتاب ، شعله و جرقه باید دور بماند .

ترکیبات ناسازگار : اسید ها و اکسید کننده های قوی

لطفاً پیش از کار با این محصول msds آن را را با دقت مطالعه بفرمایید.

پرسش و پاسخ :

1- بوریک اسید در طبیعت چه رفتاری دارد؟

بوریک اسید در طبیعت

از آنجا که این ماده شیمیایی حاوی بور به طور طبیعی نیز در محیط یافت می شود آن را می توان در خاک ، آب و گیاهان یافت. از آنجایی که این ماده شیمیایی در آب حل می شود بنابراین به راحتی در طبیعت جا به جا می شود و وارد خاک گردد، با توجه به جنس خاک می تواند حتی وارد آبهای زیر زمینی شود . این ماده همچنین ممکن است توسط ریشه گیاه به برگ های آنها منتقل شود ولی در گیاهان میوه دار امکان اتنقال آن به میوه وجود ندارد. گیاهان برای رشد به بور که  عنصر اصلی سازنده Boric Acid می باشد نیاز دارند، با این حال ، بور بیش از حد می تواند برای گیاهان مضر و بر رشد آنها اثر منفی بگذارد.

اسید بوریک از کجا بخریم ؟

اگر در مقدار کم و برای مصارف خانگی می خواهید از این ماده استفاده کنید، شاید بتوانید آن را از داروخانه ها و یا عطاری ها تهیه نمایید. البته توصیه اکید ما این است که برای مصارف درمانی حتما به پزشک مراجعه نمایید. برای خرید عمده نیز به شرکت مبتکران شیمی مراجعه نمایید.

منابع :

 (n.d.). Retrieved January 7, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/boric_acid#section=Solubil

Grunow, U. (n.d.). BORIC ACID (H3BO3). Retrieved January 7, 2019, from

https://www.boric-acid.de/Boron Minerals and Chemicals. (n.d.). Retrieved January 7, 2019, from

https://ihsmarkit.com/products/boron-minerals-chemical-economics-handbook.htm

موسسه ی مبتکران شیمی

5/5 (2 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *