انواع خاک های کشاورزی
انواع خاک کشاورزیReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

انواع خاک های کشاورزی چه مواردی هستند ؟ برچه اساسی این تقسیم بندی ها انجام می شود ؟ چگونه خاک مناسب با نیاز خود را انتخاب کنبم ؟ در متن پیش رو قصد داریم به این پرسش ها پاسخ دهیم. 

.

انواع خاک:

 

خاک شنی (sandy)

خاک های شنی در نگه داشتن آب ضعیف است و در فصل بهار به راحتی گرم می شود. خاک های شنی در مواد مغذی بسیار کم هستند، زیرا آنها معمولا شسته می شوند. درجه هوای آن بستگی به اندازه ذرات دارد که در اندازه های مختلف متفاوت است.
معمولا از هوا و یا تجزیه سنگ بستر مانند شیل، سنگ آهک، گرانیت و کوارتز تشکیل شده است.

.

خاک سیلتی (silty)

این نوع بافت نرمتری دارد  و آب را بهتر از خاک های شنی در خود نگهداری میکند  به همین علت مواد مغذی بیشتری در خاک نگهداری میشوند و برای کشت محصول بهتر است.
خاک های سیلتی سنگین تر از خاک های شنی و تقریبا خواص خاک های شنی و خاک رس را باهم دارد
.

سیلت ها ذرات بسیار کوچکی هستند که به راحتی توسط چشم دیده نمی شوند مانند برگ هایی که پس از لمس کردن آن ها مقدار کمی از آن ها باقی می ماند.

.

خاک رس (clay)

ذراتی که رس را تشکیل می دهند بسیار خوب و بهم پیوستگی خوبی دارند و این باعث میشود که فضای هوا بسیار کمی موجود باشد .
خاک رس زمانی که مرطوب میشود چسبنده میشود و می توان به آن شکل و فرم داد. وقتی که خشک شود، مانند سنگ سخت میشود. خاک های رسی  به خوبی آب را از خود عبور نمیدهند
اعتقاد بر این است که خاک رس در مکانهایی قرار دارد که سنگ در تماس با آب، هوا یا بخار است. به عنوان مثال، رسوبات در پایین دریا یا دریاچه ممکن است در طی زمان مانند خاک رس عمل کنند.

.

انواع خاک های کشاورزی

خاک لوم (Loamy)

.این خاک مخلوطی از خاک رس ،شن و سیلتی است و دارای توانایی حفظ آب است همچنین دارای کلسیم بالا ، هوادهی بالا و ایده ال برای بسیاری از محصولات و سبزی ها است.
این نوع خاک ، خاکی ایده ال برای تمام کشاورزان است بدلیل اینکه این خاک پر از مواد مغذی از مواد الی تجزیه شده مورد نیاز برای گیاه و خاکی نرم ومور مناسب برای کشت است.

.

خاک های پیت (peaty)

این نوع خاک ها اسیدی هستند و به رنگ تیره و غنی از مواد آلی است اما نسبت مواد مغذی در این نوع خاک به خاک loamy کمتر است و به خوبی آب را در خود نگهداری می کند.

.

خاک های گچی (chalky)

خاک های گچی اسیدی نیستند و دارای خاصیت قلیایی با pHحدود 7.5 است و  اغلب سنگ گچ یا سنگ اهک است.
این نوع خاک  بدلیل عدم وجود آهن و منگنز برای رشد محصولات مناسب نیست .

 

مقاله های مرتبط:

خاک , مفاهیم کلی , اهمیت و فرایند تشکیل

مشخصات خاک 
کود چیست؟
چگونگی استفاده از کودها

 آدرس لینکدین

3 نظر برای «انواع خاک کشاورزی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *