افق های خاک

منظور از افق های خاک چیست ؟ در مقاله گذشته با خاک و نقش آن در زندگی  آشنا شدیم.در این مقاله می خواهیم با مشخصات و ویژگی های افق های خاک آشنا شویم.

مشخصات و تعریف افق خاک

گر یک حفره عمیق به اندازه 50 الی100 فوت حفر کرد متوجه لایه های مختلف خاک شده و با نگاهی به لایه ها متوجه انواع لایه ها و سنگ های تشکیل دهنده خاک خواهید شد.
در تصویر انواع لایه های خاک نشان داده شده است که این لایه ها به صورت موازی با سطح زمین به نام افق های خاک نامیده میشود
هر افق ممکن است کمی یا بسیار متفاوت از دیگر لایه ها ی بالایی و پایینی آن باشد هر لایه از خاک اطلاعاتی راجب آرایش ،سن ، بافت و ویژگی های آن لایه میگوید .
اکثر خاک ها دارای 3افق هستند : افق A ، افق B، افق C در کنار این 3 افق ، افق های O،Eو R وجود دارد.
تفاوت این 3 افق با یکدیگر چیست؟

.

انواع افق خاک:


افق های خاک

افق O:

افق O  سطحی ترین لایه خاک است و بسیاری از سطوح با پوشش گیاهی بسیار معمول است. این لایه از مواد الی مانند برگ های مرده ، شاخه ها و درختان افتاده تشکیل شده است. حدود 20 درصد مواد آلی هستند. این امکان وجود دارد که سطوح مختلف تجزیه در اینجا رخ دهد (مواد آلی کم، متوسط، بسیار زیاد و کاملا تجزیه شده).

این افق اغلب سیاه یا سیاه قهوه ای رنگ است، به دلیل محتوای آلی آن است.
این افق در خاک های نواحی جنگلی با رطوبت فراوان دیده میشود.

.

افق A:

افق A دومین افق خاک است ولی در خاک هایی که افق O وجود نداشته باشد این افق  معمولا به عنوان فوقانی ترین بخش خاک شناخته می شود. این لایه بعلت تجزیه مواد الی و اختلاط آن با مواد معدنی و تشکیل گیاخاک این افق به رنگ تیره است.
این لایه های سطحی خاک مناسب  برای بسیاری از علفزارها و زمین های کشاورزی است. به طور معمول، آنها از شن و ماسه، نمک و رس با مقدار زیادی از مواد آلی ساخته شده اند. این لایه در برابر فرسایش باد و آب بیشتر آسیب پذیر است. همچنین به عنوان  منطقه ریشه شناخته شده است
ضخامت و گستردگی افقA تابعی  از ميزان تجمع مواد آلي و رطوبت محيط است ودر نواحي گرم وخشك ضخامت ناچيز دارد. بطور كلي در افق A ، مخلوط شدن مواد معدني وآلي صورت مي گيرد.

.

افق E

افق E معمولا به رنگ روشنتری نسبت به زیرلایه Oو A است. گرچه غالبا از مواد مغذی لایه های بالاتر غنی شده است و از لایه های Aو Oجدا شده است و دارای محتوای رسوبی پایینی است و در اراضی وسیع و یا مناطق با افق با کیفیت بالا Oو A رایج است

.

افق B

افق B دارای شباهتی با افق E است. این افق در زیر افق های O، A و E تشکیل شده و ممکن است در اين افق، فعل و انفعالهاي شيميايي بر فعاليت هاي و واكنش هاي بيولوژيكي غلبه دارد.
مهمترين پديده خاك زايي يعني ايجاد كمپلكس هاي مواد معدني وآلي وتشكيل گياخاك (هوموس) در افق B متمركز است.
افق B، معمولا محل تجمع رس ها، مواد آلي تجزيه شده وآهن است. اين مواد ممكن است به صورت مجزا ويا تركيب هاي چندگانه وجود داشته باشند. دارای غلظت های زیاد سیلیکات رس، آهن، آلومینیوم و کربنات باشد. همچنین به دلیل انباشت مواد معدنی، ناحیه اشباع شدن نیز نامیده می شود. این لایه است که در آن ریشه های درختان بزرگ به پایان می رسد.

.

افق C

افق C فاقد تمام خواص لایه های بالای آن است. این  لایه عمدتا از سنگ بستر شکسته و بدون مواد آلی تشکیل شده است. این رسوبات و مواد ژئوتکستیکی را به سیمان تزریق کرده است. در اینجا فعالیت کمی وجود دارد، ين افق لايه تحتاني خاك است كه شباهت زيادي به سنگ مادر دارد و مواد تجزيه نشده وخرده سنگها در آن فراوان هستند.در حقيقت اين افق  از موادي تشكيل شده است كه تركيب حد واسطي بين خاك وسنگ مادر است.اين افق از تجزيه فيزيكي سنگ مادر حاصل شده و تجزيه شيميايي در آن توسعه نيافته است.

.

افق R

افق R، عميق ترين بخش نيمرخ خاك را تشكيل مي دهد ولايه سنگي يا ذرات رسوبي ومواد سنگهاي اوليه اي است كه كمي هوازده شده يا هوازده نشده است.در اين قسمت معمولا ريشه گياهان نمي توانند نفوذ كنند.

در این مقاله متوجه شدیم که که هر زمین کشاورزی دارای چند لایه و افق است و هر لایه و افق دارای یک سری ویژگی منحصر به فرد است.
میدانیم هر محصولی که میخواهیم کشت کنیم به یک نوع خاک نیاز دارد و خاک های مختلف برای محصولات مختلف کاربرد دارد.
در مقاله بعد با انواع خاک ها آشنا خواهیم شد با ما همراه باشید….

. آدرس لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *