بررسی خطرات اسید کلریدریک

همانطور که میدانید اسید ها تنوع بالایی داشته و همه ما وقتی نامشان را می شنویم در اولین قدم یاد خورندگی آنها میوفتیم، این مواد صرف نظر از نوعشان دارای خواص مشابهی هستند، در ساختار شیمیایی خود دارای هیدروژن بوده و اغلب مزه ترشی دارند،محلول آبی آنها PH کمتر از 7 دارد،همچنین در واکش با بازها  تشکیل نمک می دهند و به نوعی آنها را خنثی می کنند.اسید ها دارای تقسیم بندی کلی شامل اسید های قوی و ضعیف بوده که معیار این قوی و ضعیف بودن به میزان یونیزه شدن و آزاد شدن یون هیدروژن در آب توسط این اسیدها می باشد.این ماده و اسید هایی اسیدهایی همچون سولفوریک اسید اسید های قوی و بوریک اسید و فسفریک اسید نمونه ای از اسید های ضعیف هستند.در ادامه قصد داریم به بررسی خطرات اسید کلریدریک و MSDS آن پرداخته و با این ماده بیشتر آشنا شویم.

اسید کلریدریک چیست؟ 

این ماده که از آن با نام هیدروکلریک اسید نیز یاد می شود در طبقه بندی اسید های قوی تقسیم بندی می شود،در صنایع مختلفی همچون صنایع غذایی، نساجی، تولید روان کننده و گریس و … بسیار استفاده می شود، همین گستردگی کاربرد سبب شده تا اهمیت آشنایی با خطرات کار با این ماده و روش های پیشگیری از بروز حادثه دو چندان شود.

به همین دلیل در ادامه قصد داریم این خطرات را بررسی و به سوالات رایج پیرامون کار با این ماده پاسخ دهیم.

 

خطرات اسید کلریدریک

 

خطرات اسید کلریدریک  و MSDS آن: 

همواره توصیه می شود پیش از شروع کار با هر ماده شیمیایی به خصوص اسید های قوی همچون اسیدکلریدریک ، برگه اطلاعات ایمنی (MSDS) آن را به دقت مطالعه نموده تا هنگام کار اشراف کامل نسبت به آن داشته باشید.این برگه معمولا توسط تولید کننده به همراه محصول ارائه می شود.

 

بیشتر بخوانید : کابرد MSDS و بررسی MSDS سولفات روی

 

اثرات تماس با این ماده چیست؟

اثرات تماس با اسید مذکور به شرح زیر طبقه بندی می شود:

تماس با چشم :

از آنجایی که HCl دارای خاصیت خورندگی حتی روی سطوح فلزی می باشد، بدیهی است که تماس آن با چشم باعث بروز آسیب جدی و حتی کوری می شود  بنابراین بهتر است هنگام کار عینک مخصوص به چشم داشته باشید،در صورت تماس با چشم، لازم است به مدت پانزده دقیقه چشم را با آب شستشو دهید به طوری که آب به چشم وارد و از آن خارج شود،اگر لنز دارید بهتر است آن را خارج نموده تا فرآیند شستشو به طور کامل انجام شود سپس نسبت به دریافت خدمات پزشکی اقدام نمایید.

 

MSDS اسید کلریدریک

تماس با پوست :

اگر در هنگام کار با این ماده از دستکش مخصوص استفاده نکنید ممکن است تماس آن باعث سوختگی گردد.همواره توصیه می شود در صورت تماس کوتاه و ریختن اتفاقی، سریعا پوست را با آب فراوان و صابون شستشو داده و محل را پاکسازی نمایید،همچنین از دست زدن به تجهیزات و البسه آلوده خودداری کنید.

استنشاق :

تنفس بخارات این ماده می تواند سبب تحریک سیستم تنفسی و آسیب به مجاری تنفسی گردد بنابراین سعی کنید محلی که در آن مشغول به کار هستید دارای تهویه مناسب باشد و همچنین استفاده از ماسک را برای جلوگیری از آسیب احتمالی فراموش نکنید.در صورتی که برای مدت طولانی در معرض این ماده بوده و احساس سوزش در هنگام نفس کشیدن یا تنگی نفس دارید، سریعا به فضای باز رفته و در صورت حادشدن شرایط نسبت به تنفس با کپسول اکسیژن از طریق دریافت فوریت های پزشکی اقدام نمایید.

بلعیدن :

بلعیده شدن این اسید می تواند سبب آسیب های جدی به مجاری تنفسی و همچنین دستگاه گوارش از قبیل سوراخ شدن معده با انسداد خروجی آن شود ،بنابراین در صورت بلعیدن فورا نسبت به دریافت خدمات پزشکی اقدام نمایید.به یاد داشته باشید مصدوم را مجبور به استفراغ نکنید همچنین  ترجیحا مایعات به وی نخورانید.

نکات مهم در ذخیره و انبارداری :

نکته مهم این است که این ماده باید در محفظه های در بسته، ترجیحا استیل ضد زنگ با روکش مقاوم در برابر خوردگی باشد،ظروف شیشه ای و یا محفظه های از جنس پلی اتیلن می توانند گزینه های مناسبی برای نگهداری ایمن باشند همچنین خنک بودن محیط و تهویه مناسب نیز نقش کلیدی در انبار داری این ترکیب ایفا می کند.

پرسش و پاسخ :

در اینجا به چند سوال پیرامون این ماده پاسخ خواهیم داد:

واکنش خنثی شدن اسید وباز چگونه است ؟

همانطور که از نام آن مشخص است تشکیل نمک و آب در اثر واکنش بین مقادیر یکسانی از اسید و باز را واکنش خنثی شدن می نامند. برای مثال واکنش بین این اسید و پتاسیم هیدروکسید منجر به تشکیل آب و کلرید کلسیم به عنوان نمک می شود.

HCl + KOH —>H2O + KCl

 

مبتکران شیمی با تجربه طولانی در فروش و خرید مواد شیمیایی آماده ارائه مشاوره به صنعتگران می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *