تفاوت اتانول و متانول

فرق و تفاوت های اتانول (طبی و صنعتی) و متانول چیست؟ این دو ماده با اینکه هر دو الکل های گروه اول می باشند اما با یکدیگر از نظر فرایند تولید، کاربرد و میزان سمی بودن و یا نبودن تفاوت های عمده ای دارند. با توجه به مسمومیت های گزارش شده در اثر مصرف متانول ، بر آن شدیم که در این مقاله درباره ی تفاوت های میان این دو ماده و راه های تشخیص آن ها و تشخیص اتانول طبی و صنعتی از یکدیگر بیشتر بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

تفاوت از نظر خواص

متانول (الکل چوب) یک ماده ی سمی است که چه استعمال خارجی و یا داخلی آن می تواند مسمومیت هایی را پدید آورد این ماده معمولا از فرایند های سنتزی حاصل می شود.

برعکس این ماده، اتانول (الکل میوه) سمی نیست و حتی مصرف خوراکی آن در غلظت های مجاز در بسیاری از کشور ها رواج دارد. این ماده معمولا در کارخانه های مواد غذایی و با تخمیر محصولاتی مثل کشمش، ذرت ، خرما و… به وجود می آید.

از آنجایی که این مواد دو ترکیب کاملا متفاوت با یکدیگر هستند، خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی نیز با یکدیگر دارند که در جدول زیر می توانید مشاهده نمایید:

خواصمتانولاتانول
فرمول شیمیاییCH3OHC2H5OH
جرم مولکولی32.04 g/mol46.07 g/mol
رنگمایع بی رنگمایع بی رنگ
دانسیته در دمای 20 درجه ی سانتی گراد.0.792 g/m³0.7893 g/cm3
نقطه ی جوش64.7 °C78.37 °C
نقطه ی انجماد-97.6 °C-114.1 °C

تفاوت در ساختار

اتانول در ساختار خود دارای گروه اتیل می باشد در حالی که متانول در ساختار خود دارای گروه متیل است:

تفاوت ساختار متانول و اتانول

تفاوت در کاربرد ها

همانطور که پیش از این نیز گفته شد این دو ماده از نظر کاربرد نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

اتانول مصرف خوراکی دارد و در مشروبات الکلی با غلظت مشخص یافت می شود. این ماده بیشتر از نیشکر و ذرت تهیه می گردد. در سوخت برخی خودرو ها نیز از این ماده استفاده می شود. علاوه بر این ، به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی ای که این ترکیب دارد از آن می توان در پد ، ژل و یا محلول های ضد عفونی کننده استفاده نمود. این ماده به دلیل حلالیت خوبی که دارد پایه ی بسیاری از رنگ ها و عطر ها نیز به حساب می آید.

کاربرد های مستقیم خود متانول اندک هستند و بیشتر برای تولید سایر مواد شیمیایی از جمله فرمالدهید، اسید استیک و… مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده برای دناتوره نمودن اتانول نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به این معنا که در الکل های صنعتی ناخالصی متانول نیز ممکن است وجود داشته باشد(دلیل سمی بودن الکل صنعتی وجود متانول می باشد). این ماده به دلیل خاصیت اشتعال پذیری ای که دارد به عنوان سوخت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

button5

تفاوت در روش تولید

این دو ماده از نظر روش های تولید هم با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. اتیل الکل روش های گوناگونی برای تولید دارد اما عمده ترین روش تولید آن تقطیر مواد حاوی نشاسته نظیر سیب زمینی، نیشکر و ذرت می باشد در حالی که متیل الکل از تقطیر چوب حاصل می گردد.

 پیشرفت های فناوری در دهه 1920 و دهه 1970 روند تولید متانول را تغییر داد ، امروزه از گاز طبیعی به عنوان خوراک برای تولید این ماده استفاده می شود. گاز طبیعی از طریق چندین مرحله از جمله استفاده از کاتالیزور ها ، فشار و گرمای زیاد فرآوری می شود و در نهایت به متیل الکل تبدیل می گردد.

 

تشخیص اتانول طبی و اتانول صنعتی

نکته:باید توجه نمود که الکل صنعتی می تواند به متانول خالص و یا اتانول صنعتی حاوی متانول اشاره داشته باشد.
نکته: اتانول هم به صورت طبی و هم به صورت صنعتی (حاوی متانول و سمی) در بازار عرضه می گردد.

ممکن است نوشیدنی ها و مواد ضد عفونی کننده حاوی اتانولی که مصرف می کنید در صورتی که از منابع معتبری تهیه نشود حاوی ناخالصی سمی متانول باشد .

الکل صنعتی به دلیل مشمول نشدن در دامنه ی مواد غذایی یا دارویی مالیات کمتری دارد و ارزان تر است و دسترسی به آن راحت تر می باشد.

معمولا تولید کنندگان اتانول صنعتی به دلیل عدم نوشیدن این الکل ها توسط مصرف کنندگان(به دلیل دارا بودن متانول) به آن ترکیبات رنگی اضافه می نمایند و آن را زرد یا نارنجی رنگ می نمایند. باید توجه نمود که برخی افراد سودجو با افزودن آب ژاول (وایتکس) و یا سایر محلول های ضدعفونی کننده و شوینده به اتانول صنعتی آن را به رنگ سفید تبدیل می کنند و به عنوان الکل طبی به فروش می رسانند.

در شکل زیر می توانید تغییر رنگ محلول زرد رنگ الکل صنعتی اتانول را بعد از افزودن محلول پاک کننده ی چند منظوره به سفید و ایجاد رسوب در انتهای ظرف مشاهده نمایید.

تغییر رنگ الکل صنعتی بعد از افزودن شوینده ی چند منظوره

در نتیجه رنگ نمی تواند عامل اصلی برای تشخیص نوع طبی و یا صنعتی اتانول از یکدیگر باشد.

اما راهکار چیست؟

بهترین و در دسترس ترین راه برای تشخیص نوع طبی (اتانول بدون ناخالصی متانول) و صنعتی ( اتانول همراه با ناخالصی متانول) تست شعله می باشد. دو پنبه را به این مواد به طور جداگانه آغشته نمایید و سپس آتش بزنید. پنبه ی آغشته شده به نوع طبی در مرکز آبی و در کناره و انتهای شعله زرد می سوزد. پنبه ی آغشته شده به اتانول صنعتی اما نارنجی رنگ (همان رنگ الکل صنعتی) می سوزد و شعله ی آن کوتاه تر از شعله ی اتانول طبی خواهد بود.

اگر اتانول صنعتی تهیه شده با کمک وایتکس سفید رنگ شده باشد، تست شعله ی آن نارنجی رنگ و بسیار کوتاه خواهد بود و پایداری شعله ی به وجود آمده بسیار کم می باشد . پنبه آغشته شده به آن پس از اشتعال به سرعت خاموش و دیگر مشتعل نمی گردد.

راه های شیمیایی تشخیص متانول و اتانول از یکدیگر

تشخیص بو: برای تشخیص این کار 8 میلی لیتر از سدیم دی کرومات و 4 میلی لیتر سولفوریک اسید را با هم مخلوط کنید. سپس 10 قطره از این محلول را با الکل موجود درون لوله ی آزمایش مخلوط کنید. سپس مخلوط را بو نمایید اگر تند و تحریک کننده باشد ، متانول در الکل وجود دارد. اگر رایحه غالب میوه ای باشد ، فقط اتانول موجود است .

رنگ شعله: رنگ شعله ی نوع خالص اتانول مرکز آبی و در انتها و کناره های شعله زرد رنگ می باشد و متانول خالص کاملا آبی رنگ است.

در ویدیوی زیر نیز می توانید این تفاوت رنگ را مشاهده کنید:

در سوختن هر دوی این ترکیبات در ابتدا هر دو آبی می سوزند اما بعد از مدتی شعله ی اتانول در کناره ها و انتهای شعله زرد رنگ می سوزد(ظرف سمت راست) ولی متانول (ظرف سمت چپ) همچنان آبی خواهد سوخت.

راه های فیزیکی ای مانند بو ، رنگ و تفاوت رنگ شعله در سوختن برای تشخیص این دو ماده از یکدیگر وجود دارد.

اما این روش ها صد درصد قابل اطمینان نیستند و برای تشخیص این دو ماده معمولا از روش های شیمیایی کمک می گیرند

با این که این دو ماده از نظر خواص اندکی با هم تفاوت دارند اما سمیت یکی از این دو باعث شده تا تشخیص دو ماده ی فوق از یکدیگر اهمیت بالایی پیدا نماید.

برای این منظور از تست یدوفرم استفاده می نمایند. اگر دو محلول دارید که نمی دانید کدام متانول (متیل الکل) و یا کدام اتانول (اتیل الکل) است لازم است این تست را انجام دهید.

روش کار:

10 قطره از اتانول و 10 قطره از متانول را در دو ظرف جدا بریزید

سپس 10 قطره از معرف یداین به هر دو ظرف اضافه کنید

25 قطره از سدیم هیدروکسید به هر دو محلول اضافه نمایید.

سپس محلول ها را هم بزنید تا رنگ تیره ی ید از بین برود و آن را حرارت دهید

نتیجه: در طی این آزمایش، با گرم نمودن ظرف حاوی اتیل الکل در حضور سدیم هیدروکسید و یداین رسوب زرد رنگی شکل می گیرد در حالی که این اتفاق برای ظرف حاوی متیل الکل رخ نمی دهد و به واکنش یدوفرم پاسخ مثبت نمی دهد.

CH3CH2OH+I2->CHI3+HCOONa

CHI3 رسوب زرد رنگ می باشد.

نوشیدن الکل و کرونا

تست های شناسایی خلوص مواد

اما این دو ماده که با درصد های خلوص خاصی خریداری می شوند لازم است تا از نظر میزان ناخالصی ها و راستی آزمایی نیز مورد سنجش قرار بگیرند در ادامه به راه هایی برای تشخیص ناخالصی های موجود در این مواد و مرغوب بودن الکل خریداری شده بیشتر می پردازیم.

سنجش خلوص متانول

این ماده نباید موجب تغییر رنگ کاغذ لیتموس به رنگ آبی شود.

 • مواد غیر فرار:

30 میلی لیتر از این ماده را در حمام آب تبخیر نمایید. با انجام این کار نباید ناخالصی قابل اندازه گیری ای در ته ظرف باقی بماند

 • استون و اتیل الکل:

در یک بالن مقدار 50 میلی لیتر سدیم هیدروکسید 2  نرمال با 5 میلی لیتر متیل الکل مخلوط کنید و مرتبا هم بزنید. سپس 25 میلی لیتر یداین را به محلول اضافه کنید و همانطور به هم زدن ادامه دهید. هیچگونه کدر شدن محلول و یا ایجاد رسوبی نباید در اثر انجام این فرایند رخ دهد و یا بوی یدوفرم به مشام بخورد

 • مواد امپرومتریک empyreumatic substance

1 میلی لیتر از متیل الکل باید به راحتی در 10 میلی لیتر آب حل شود.

از طرف دیگر مقدار 5 میلی لیتر سولفوریک اسید غلیظ را به 5 میلی لیتر از متیل الکل اضافه کنید

محلول را مقداری خنک کنید. در صورتی که این ناخالصی در متانول وجود نداشته باشد محلول تنها باید به رنگ زرد بسیار کم رنگ دیده شود.

 • آلدهید:

10 میلی لیتر از محصول فوق را با 10 میلی لیتر محلول سدیم هیدروکسید (sp gr 1.3) مخلوط کنید. در صورتی که ناخالصی آلدهید در محلول وجود نداشته باشد، محلول باید همچنان بی رنگ باقی بماند

 • مواد اکسید شونده با پرمنگنات:

1 میلی لیتر از محلول دسی نرمال پتاسیم پرمنگنات را به 10 میلی لیتر متیل الکل اضافه می کنیم. سپس به محلول ساخته شده به مدت 10 دقیقه زمان می دهیم. در صورتی که این ناخالصی در محلول وجود نداشته باشد،رنگ قرمز به وجود آمده در طی این 10 دقیقه ناپدید نمی شود

روش های شناسایی ناخالصی های موجود در اتانول خالص (99 الی99.6 درصد)

این ماده با خلوص 99 الی 99.6 درصد موجود می باشد

این ماده نیز نباید با کاغذ لیتموس واکنش دهد

 • مواد باقی مانده:

50 میلی لیتر از این ماده را به آرامی حرارت دهید، هیچگونه ناخالصی ای نباید در ته ظرف باقی بماند

 • روغن فوسیل (ترکیبی از چندین الکل (عمدتا آمیل الکل) به عنوان محصول جانبی تخمیر الکلی تولید می شود):

10 میلی لیتر از این ماده را با 30 میلی لیتر آب در یک ارلن مایر مخلوط نمایید. هیچگونه تغییر رنگ ، رسوب، و بوی خاصی نباید دیده شود.

10 میلی لیتر از این ماده را با 0.2 میلی لیتر از سدیم هیدروکسید 15 درصد مخلوط نمایید. سپس مخلوط را حرارت دهید تا به حجم 1 میلی لیتر برسد و آن را با اسید سولفوریک رقیق اشباع نمایید. نباید هیچ بوی خاصی به مشام برسد

همچنین با ریختن چند قطره از این ماده بر روی دست های خود نباید بوی ناخوشایندی به جز بوی الکل به مشام برسد. (بوی این ناخالصی بویی ترش و زننده است)

 • ملاس

5 میلی لیتر از الکل را با 5 میلی لیتر اسید سولفوریک غلیظ مخلوط نمایید سپس مخلوط را 1 ساعت در مکانی بدون حرکت بگذارید. بعد از زمان سپری شده نباید شاهد به وجود آمدن رنگ قرمز در مرز تشکیل فاز این دو ماده باشیم

 • آلدهید:

10 میلی لیتر از این الکل را با 5 قطره محلول نقره نیترات مخلوط کنید. سپس به مخلوط ساخته شده 1 میلی لیتر آب اضافه کنید و آن را به مدت 10 دقیقه در حمام آب گرمی با حرارت 70 الی 80 درجه ی سانتی گراد قرار دهید. هیچگونه رسوب و تغییر رنگی نباید در مخلوط دیده شود.

 • ناخالصی های آلی:

به 10 میلی لیتر الکل یک قطره محلول پتاسیم پرمنگنات (1:1000) اضافه می کنیم و 20 دقیقه به محلول ساخته شده زمان می دهیم. بعد از سپری شدن این مدت زمان، محلول نباید به زرد تغییر رنگ پیدا کند.

 • فلزات

10 میلی لیتر از الکل را به 1 میلی لیتر محلول آمونیاک و یا 5 میلی لیتر محلول هیدروژن سولفید اضافه می کنیم. نباید تغییر رنگی در محلول دیده شود.

الکل و ضدعفونی سازی

تست های شناسایی خلوص الکل 95 درصد

 • مواد باقی مانده:

با تبخیر 50 میلی لیتر از این ماده نباید باقی مانده ی قابل وزنی در انتهای ظرف باقی بماند

 • روغن فوسل:

10 میلی لیتر از محصول فوق را با 5 میلی لیتر آب و 1 میلی لیتر گلیسیرین مخلوط کنید. به مخلوط ساخته شده زمان دهید تا تبخیر شود. هیچ بوی خاصی بعد از تبخیر نباید به مشام برسد

 • آلدهید:

با مخلوط کردن 10 میلی لیتر از این الکل با 5 میلی لیتر از محلول پتاسیم هیدروکسید 5 درصد نباید شاهد ایجاد رنگ زرد در محلول باشیم.

 • مواد آلی

20 میلی لیتر الکل را با 1 میلی لیتر محلول نقره نیترات  دسی نرمال مخلوط نمایید. مخلوط را برای مدت 6 ساعت در روز ( در مجاورت نور) قرار دهید. در صورتی که محلول خالص باشد نباید رنگ قهوه ای در آن مشاهده شود.

 • فورفورال

10 قطره از آنیلین را به 2 الی 3 قطره از هیدروکلریک اسید و 10 میلی لیتر از الکل مورد نظر اضافه می کنیم. با انجام این کار نباید رنگ قرمز و یا صورتی رنگی در محلول ایجاد شود

برای سنجش خلوص الکل 85 و یا 70 درصد همانند الکل خالص (99 درصد) مراحل را انجام دهید

 

منبع:

https://archive.org/details/chemical

reagents00mercuoft/page/46/mode/2up

homeguides.sfgate.com/

https://sciencing.com/

77 نظر برای «تفاوت اتانول با متانول و راه های تشخیص آن ها»

 • ابراهیم می‌گوید:

  سلام.
  در برخی سایتها از حل کردن آب و شکر و مخمر نان و سپس تقطیر آن، الکل اتانول تهیه میکنند.
  آیا این الکل ناخالصی (متانول) دارد یا خیر؟

 • اشکان می‌گوید:

  با سلام و ضمن تشکر از توضیحات شما . من همه کامنتها رو خوندم ولی یک سوال مطرح شد اگر الکل دست ساز (کشمش) گرفته شود و حاوی مقادر اندکی متانول باشد در این صورت رنگ شعله به چه صورت خواهد بود ؟ آیا رنگ آبی خالص ( متانول) غالب است و یا برعکس ؟

 • معصومه می‌گوید:

  سلام
  وقتی سطحی رو با الکل ضد عفونی کنیم تا چه مدت در اثر برخورد با شی آلوده، آلوده نمی شه؟ مثلا اگه فقط 2 دقیقه از ضد عفونی کردن سطح گذشته باشه و الکلش تبخیر شده باشه و با شی آلوده تماس داشته باشه دوباره نیاز به ضد عفونی کردن داره یا پایداریش بیشتره؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام الکل ها خاصیت از بین بردن ویروس ها را به دلیل حل نمودن سطح پروتئین ها و لیپید ها دارا می باشند. در صورتی که الکل تبخیر شده باشد، امکان آلوده شدن اشیا وجود دارد.

 • جعفر می‌گوید:

  سلام،من یه الکل گرفتم روش نوشته الکل صنعتی که رنگش هم زرده،تست شعله انجام دادم و،شعلش آبیه،ایا برای ضدعفونی کردن دست میشه استفاده کرد

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام خیر به هیچ وجه از این الکل برای ضدعفونی سازی استفاده نکنید. این الکل حاوی متانول (ماده ای مضر برای سلامتی) می باشد

 • پرهام می‌گوید:

  سلام. من پس از خواندن این مطلب، اندکی گیج شدم. نمی‌دانم شما گاهی اتانول و متانول رو جابه‌جا نوشتید یا من تست شعله رو درک نکردم.
  شما یه جایی گفتید: الکل صنعتی یا متانول، شعله‌ای نارنجی دارد و اتانول شعله آبی و کناره‌ها نارنجی.
  در جای دیگه-پاسخ ذکریا ۹۸/۱۲/۲۷- نوشتید: متانول شعله کاملا آبی دارد و اتانول، شعله آبی در اطراف نارنجی.
  الان من نفهمیدم تست شعله چطور درست خواهد بود.

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام
   باید توجه نمود که الکل صنعتی می تواند به متانول و اتانول صنعتی حاوی متانول اشاره داشته باشد.
   الکل متانول به طور کامل به رنگ آبی می سوزد اما الکل اتانول رنگ غالب آبی هست اما کناره های آن نارنجی می سوزد.
   اتانول صنعتی هم رنگ نارجی آن غالب می باشد

 • محمد مجد می‌گوید:

  سلام
  تشکر از زحمات شما
  امروز الکل اتانول ۹۶ درصد پارس الکل خریدم در ظرف تیره ۱ لیتری
  وقتی در قاشق ریختم و آتش زدم نیمه پایین شعله آبی رنگ هست و نیمه بالای آن زرد رنگ هست
  روی ظرف نوشته که تلخ کننده بیترکس به الکل اضافه شده

  ایا رنگ شعله طبیعی هست ؟

 • محمد می‌گوید:

  با سلام
  من الکلی تهیه کردم که گفته شده ۹۶ درصد هستش.تست شعله هم انجام دادم مثل ویدیو که شما قرار دادید رنگ شعله ابی هست بالای شعله به رنگ زرد هستش.
  میخواستم ببینم با الکل سنج هم باید تست کنم تا از خلوص الکل اطمینان حاصل کنم؟
  آیا امکان دارد از ترکیب متانول و اتانول به درصد ۹۶ رسید؟ در این صورت الکل سنج همان ۹۶ درصد را نشان خواهد داد؟
  با تشکر از راهنمایی های شما

  • مبتکران می‌گوید:

   در خصوص پرسش اولتان این که رنگ سوختنی که گفتید مربوط به الکل اتانول هست. ویل در خصوص قسمت دوم سوالتان, با توجه به این که الکل های اتانول و متانول دارای چگالی نسبی بسیار نزدیک به همی می باشند, الکل سنج شیشه ای توانایی تشخیص و تمایز اتانول و متانول در محلول را ندارد.

 • برای تشخیص ناخالصی متانول که در اتانول ریخته شده میشه بفرمایین تست یدوفرم چگونه میتونه حضور متانول در محلول اتانول رو تشخیص بده؟

 • سلام
  نقطه جوش متانول را گفتيد ٦٥ و اتانول را گفتيد ٧٥ سوالم اينه كه منظور گرماي بخار مايع ما است يا نه حرارت خود مايع در حال جوشش يعني دما سنج بابد دمايع خود مايع را نشان دهد يا جاي نصب بشود كه دماي بخار مايع را ما بدهد ؟
  از اسيد بوريك هم مي شود د تشخيص متانول استفاده كرد ؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام
   هر ماده ای هنگاهی که در شرایط جوشش قرار می گیرد, دمای ثابتی خواهد داشت. از این رو در حالت جوشش دمای مایع با بخار آن برابر خواهد یود. اما برای دقت بیشتر در اندازه گیری می توانید دماسنج خود را درون مایع قرار دهید.
   با تشکر

 • پژمان می‌گوید:

  ایا ازمایشگاهی میتونید معرفی بفرمایید که محلول را تجزیه و میران اتانول و متانول انرا مشخص کند؟

  • مبتکران می‌گوید:

   بله شما می تواند از آنالیزهای دستگاهی و آزمایشگاه هایی که این نوع آنالیز را انجام می دهند کمک بگیرید.

 • بینام می‌گوید:

  با سلام
  آیا میشود برای جلوگیری از اثر متانول در ترکیب با اتانول که باعث کوری و مرگ میشود قبل از استفاده محلول را 64 تا 70 درجه حرارت دهیم به مدت چند دقیقه تا متانول موجود تبخیر شود و محلول بی خطر شود؟

 • سلام
  متشکر وقتی روی قاشق میریزیم و بی رنگ میسوزد بآبی بسیار بسیار کمدپ رنگ و نصف میسوزذپد و بقیه آب باقی میماند یعنی اتانول هست؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با توجه به روش تشخیص رنگ توضیح داده شده در متن تا حدودی می توانید نوع الکل آن را تشخیص دهید اما با توجه به مواردی که بیان کردید احتمالا میزان آب همراه الکل شما زیاد هست و غلظت آن کمتر از 70 درصد می باشد.

 • با سلامو عرض خسته نباشید
  من الکلی که ازکشمش گرفتم آتش زدم آبی آبی میسوزد فکر کنم تو کلیپ رنگا رو اشتباه بیان کردید

  • مبتکران می‌گوید:

   خیر رنگ ها درست بیان شده است. لطفا تست خود را یک بار دیگر با مقدار بیشتری الکل امتحان کنید تا رنگ ها مشخص تر باشند. احتمالا از مقدار کمی الکل استفاده کرده اید که موفق به تفکیک رنگ ها نشده اید.

 • سلام ممنون از این همه محبت کرده با صبوری جوابگوی سوالات هستین
  میخوام بدونم الکل 96درصد رو چطور و ب چ میزان با آب مخلوط کنم تا درجه 75درصد برسه روی الکلی که خریدم نوشته الکل اتیلیک خنثی 96 درجه

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام ممنون از همراهی شما، برای اینکار شما نیاز به محاسیات ریاضی دارید : درصد مورد نیاز را تقسیم بر درصد محلول مادر و سپس در حجمی که می خواهید تهیه کنید ضرب می کنید.
   به عنوان مثال برای تهیه ی این ماده با غلظت 75 درصد در بالنی به حجم 100 میلی لیتر باید تقریبا 78 میلی لیتر از نوع 96 درصد را در ظرف بریزید و با آب به حجم 100 برسانید.
   نکته: پیش از استفاده اطمینان حاصل کنید که الکل خریداری شده طبی می باشد.

 • مسعود آقازاده می‌گوید:

  سلام . بخاطر شرایط موجود و اهمیت تشخیص این دو الکل در منازل با روش ساده ، بنده سایت ها و ویدئو های زیادی رو بررسی کردم . نکته جالب این هست که همه آنها تقریبا عکس نوشتار شمارو گفتن در قسمتی که ویدئویی را گذاشتین که دو تا الکل را آتش میزنید .
  مشکل من فقط در همین مورده که شما فرمودید متانول آبی میسوزه و اتانول آبی با کناره های نارنجی در حالی اکثر سایت ها و فیلم ها میگن ، متانول نارنجی میسوزه یا اول آبی هست بعد نارنجی میشه ولی اتانول همان آبی با کناره های نارنجی .
  همان یک خط بالای ویدئو دو تا ظرف و چند خط زیرش منو گیج کرده و با بقیه مطالب سایت های دیگه هم خوانی ندارد .
  لطفا اگر درسته ، توصیح دهید و اگر اشتباه تایپی شده لطفا اصلاح کنید که مردم اشتباه نکنند .

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام در متن به رنگ ها به درستی اشاره شده است. متاسفانه افراد زیادی الکل صنعتی نارنجی رنگ را با متانول اشتباه می گیرند. باید توجه نمود که این ماده اتانول است.
   اتانول به دو صورت به بازار عرضه می شود. صنعتی و طبی. نوع صنعتی این ماده حاوی مقدار اندکی متانول می باشد و برای اینکه به دلیل سمی بودن با نوع طبی اشتباه گرفته نشود ماده ی رنگی به آن اضافه می کنند.
   در شرایط حال حاضر افراد سودجو، یا اتانول صنعتی را به مردم ارائه می دهند و یا متانول.
   با ید توجه نمود که نوع صنعتی در ظاهر رنگی می باشد اما با کمک وایتکس و یا سایر شوینده ها می تواند به بی رنگ تبدیل شود.
   برای تشخیص اولیه با کمک تست شعله باید به رنگ های زیر توجه نمود:
   صنعتی: نارنجی رنگ می سوزد
   نوع صنعتی که با وایتکس بی رنگ شده است شعله ی نارنجی و اندکی دارد که به سرعت نیز خاموش می شود.
   طبی: آبی با کناره های زرد می سوزد
   متانول: کاملا آبی می سوزد

 • رضایی می‌گوید:

  با سلام
  الکلی را از بازار آزاد خریداری کردم که بوی تندی میدهد و اصلا بی بو نیست، حجم خریداری شده 40 لیتر بود که فروشنده اذعان داشت که بودی تند آن به دلیل آنست که الکل از تخمیر گندم حاصل شده و صد در صد خالص است؛ از این رو در بسته بندی دو سوم را الکل و یک سوم را آب شهری محلول کردم، درین هنگام سر درد گرفتم که فکر میکنم به دلیل استنشاق زیاد بخار الکل بوده تست شعله انجام دادم، هم محلول در آب و هم خالص اونو که هردو کامل آبی سوخت و به گفته شما اعتنا کرده و به دست هیچ شخص حقیقی یا ارگانی ندادم تا نتیجه ی تست روشن بشه برام؛ تو سایت های علوم پزشکی کشور و حلال احمر گفته شده بود که تست شعله اگه آبی باشه اتانول پس محلول رو آزمایشگاه بردم که نتیجه رو گفتن سمی نیست ولی محلول ناشناختس (جواب درست ندادن)

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام.
   موردی که برای بوی نمونه فرمودید می تواند صحیح باشد. اما موردی که اینجا مطرح هست این است که هیچ ترکیب اتانولی 100 خالص نیست و شما با افزودن یک سوم آب شهری به نمونه تان,قطعا درصد خلص الکل در آن را به کمتر از 70 درصد کاهش داده اید و این مخلوط دیگر برای ضدعفونی کردن مناسب نیست.

 • سلام، الکل آبی یا سبز رنگی از عطاری تهیه شده بدون برچسب که کاملا به رنگ آبی میسوزد و شاید یک ثانیه هم در انتهای شعله زرد میشد، و این محلول حدود یک هفته تا دو هفته به دستها زده شده است. آیا خطری من را تهدید میکند؟ فعلا مقداری کلیه درد دارم با ادرار قهوه ای رنگ. آیا متانول درمانی دارد؟ البته به اطلاعات دارویی زنگ زدم گفتند با شعله مشخص نمیشود. به اورژانس هم تماس گرفتم گفتند باید به بخش مرکز درمانی منتقل شوید من هم قبول نکردم بخاطر شیوع کرونا از منزل خارج نشدم!

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام ، تست شعله در دسترس ترین تست برای تشخیص الکل ها می باشد اما با این حال برای تشخیص قطعی این دو الکل به این تست اکتفا نمی کنند و تست های شیمیایی را نیز انجام می دهند.
   سعی کنید الکل مورد نیازتان را از منابع معتبر تهیه نمایید تا محصول خریداری شده دارای برچسب سلامت، پروانه ساخت و مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد.
   برای آگاهی از چگونگی درمان با پزشک مشورت نمایید.

 • حسین می‌گوید:

  سلام. مطالب شما بسیار مفید و آموزنده است. تشکر
  من یه الکل اتیلیک 70 درصد خریدم که رنگش هم آبی رنگ است. موقع سوختن وسط آبی و دورش خیلی کم زرده. آیا برای ضدعفونی کردن سطوح مناسب هست.

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام
   بله با توجه به مواردی که بیان کردید نوع الکل شما اتانول هست و برای ضد عفونی کردن سطوح مناسب هست. فقط برای ضدعفونی کردن دست ها حتما مقداری هم گلیسیرین به آن اضافه کنید تا از خشکی دست ها جلوگیی شود. ویا پس از ضد عفونی کردن دست ها با الکل از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
   با تشکر

 • با سلام . من یک محلول ضد عفونی (کولونیا ضدعفونی کننده دست و سطوح حاوی 80درصد الکل 400 میلی Doruk ترکیه ) رو خریدم . مطالب شما و خیلی از سایت ها رو خوندم . تست شعله رو انجام دادم وسطش آبیه و اطرافش زرد که فک میکنم اتانول صعنتی نیست . حالا موندم چه جوری بفهم که توش متانول یا آب نریختن ؟
  1) تست یدوفرم درصورتی که متانول با اتانول مخلوط شده باشه جواب میده ؟
  2)درصورتی که به محلول ضد عفونی آب زیادی ریخته باشن ، چه جوری متوجه بشیم ؟
  خیلی ممنون

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام
   به منظور تشخیص میزان آب همراه الکل خود می توانید از یک عدد الکل سنج شیشه ای استفاده کنید.
   با تشکر.

 • امیر می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  من از شخصی الکل ایزوپروپیل گرفتم. برای ضدعفونی کردن دست تو محل کار. البته ظرف دارای لیبل یا برند خاصی نیست. یه ظرف معمولی.
  سوال اول اینکه آیا برای اینکار محلول مناسبی هست یا نه؟!
  و دوم اینکه آیا روش تست این ماده هم مانند الکل اتانول هستش؟
  سوم اینکه آیا برای استفاده ازش محدودیتی وجود داره؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام از آنجایی که در ضد عفونی نمودن دست و سطوح نوع و درصد الکل از اهمیت ویژه ای برخوردار است، پیشنهاد می شود حتما از محصولات معتبر و دارای سیب سلامت و پروانه بهداشت استفاده نمایید تا توسط سازمان غذا و دارو به تایید رسیده باشد.
   غلظت مناسب ضد عفونی سازی با ایزوپروپیل الکل بین 60 تا 80 درصد است.
   تست های شناسایی نیازمند بررسی های ویژه ای دارند با این حال اگر دسترسی ندارید تنها می توانید از روی تست شعله ، بو و رنگ نتیجه گیری نمایید که چندان قابل اطمینان نیست
   اگر این ماده در غلظت های مجاز استفاده شود استفاده از آن برای استعمال خارجی محدودیتی ندارد. با این حال این ماده به هیچ وجه قابل نوشیدن نیست و از دسترس کودکان دور نگه داشته شود. این ماده اشتعال پذیری بالایی نیز دارد در نتیجه از قرار دادن آن در مجاورت حرارت بپرهیزید

 • سروش می‌گوید:

  سلام با توجه به اینکه بوی شبیه الکل نمی دهد ( ولی تیز است ) آیا امکان دارد این مایع که الکل سنج تا نزدیک 100% نشان می دهد اصلا الکل هیچکدام از دو ماده ی فوق نباشد و چیز دیگری باشد ؟
  تست شعله هم در یک قاشق غذاخوری ریختم و تا آخرین قطره سوخت شعله کلا آبی و لی گاهی مواقع اطراف شعله زرد رنگ می شد.ممکن است چیز دیگری باشد ؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام برای شناسایی دقیق شما باید تست های شیمیایی را انجام دهید. بو و رنگ شعله و… تنها تست های در دسترسی می باشند که برای شناسایی ابتدایی استفاده می گردند.
   برای اطمینان بخشی مقداری از الکلی که دارید را رقیق نمایید و مجددا آتش بزنید اگر همچنان آبی سوخت از آن استفاده نکنید.

 • ذکریا می‌گوید:

  سلام
  وقت به خیر
  من کل مطلب شما رو خوندم و رنگ شعله ها رو هم دیدم
  اما آخرش به یک جمع بندی نرسیدم
  الان بنده الکل دست ساز تهیه کردم، برای مصرف خوراکی
  در وحله اول چطور متوجه شم که متانول نداره، و بعد از اون چطور متوجه شم که اتانول طبی نداره؟
  منظورم این هست که اتانولش از تخمیر کشمش و بعد تقطیر به دست آمده باشه (از راه اصلی تهیه این مواد برای مصرف خوراکی)

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام، در حال حاضر افراد سودجو بیشتر از دو طریق دست به کلاهبرداری می زنند. یا ممکن است متانول را به جای اتانول به شما بدهند و یا ممکن است الکل صنعتی (اتانول صنعتی) را با کمک شوینده ها سفید رنگ نمایند و به جای الکل طبی به فروش برسانند.
   تست یدوفرم برای تشخیص دو الکل فوق مناسب است ولی اگر دسترسی ندارید تست شعله را انحام دهید:
   متانول کاملا آبی می سوزد
   اتانول مرکز آبی و در کناره ها و انتها زرد رنگ میسوزد
   نوع صنعتی که با کمک شوینده ها سفید شده باشد شعله ی بسیار اندک و نارنجی رنگی خواهد داشت که به سرعت خاموش می شود و دیگر مشتعل نمی گردد
   خود نوع صنعتی نارنجی رنگ می سوزد

 • سروش می‌گوید:

  سلام من یک شیشه یک لیتری الکل خریدم ( روش نوشته مهتاب بدون هیچ شماره ثبت یا آدرسی , تلفن ….) به عنوان الکل اتانول .
  با الکل سنج تست کردم در صد آن را حدود 95 % نشان می دهد .
  تست شعله هم در یک قاشق غذاخوری ریختم و تا آخرین قطره سوخت شعله کلا آبی و لی گاهی مواقع اطراف شعله زرد رنگ می شد, وقتی شیشه بو میکنی هیچ بویی نمیدهد و لی خیلی تیز است و بینی را می سوزاند, روی دست خیلی سریع تبخیر می شود و خنک میکند, به نظر شما اینیکه من خریدم اتانول هست ؟چرا بویی نمیدهد؟ ممنون می شوم مرا راهنمایی بفرمایید.

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام برای اطمینان از اینکه این ماده متانول نباشد حتما تست یدوفرم را انجام دهید. زیرا تست شعله ی اتانول خالص باید همانند شعله های موجود در فیلم بسوزد.
   نکته: اتیل الکل در غلظت های 60٪ تا 85٪ خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. در غلظتی که شما خریداری نموده اید به دلیل عدم وجود آب نمی تواند موجب نابود سازی ویروس ها شود.

 • ابراهیم می‌گوید:

  باسلام.
  من الکل اتیلیک خریدم… روش برچسب زده زرین ناب با آرنگ 70 درصد… ولی اصلا آتش نمیگیره… هم با پنبه امتحان کردم.. هر کاری کردم اصلا آتش نگرفت… قضیه این چیه؟!

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام،ممکن است نتیجه ترکیب اتانول با ترکیبات دیگر باشد. اما برای اطمینان حتما با سازنده کالای مورد نظر تماس بگیرید و دلیل را جویا شوید.

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام نوشیدن الکل می تواند صددرصد بر روی مغز و واکنش های بدن تاثیر داشته باشد. اما مصرف خارجی آن به دلیل آن که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد کمتر موجب این پدیده می شود. اما آسم، درماتیت و در مواردی سردرد و سرگیجه را می توان در صورت استفاده ی بیش از حد از محلول های الکلی شاهد بود
   اگر الکل مورد استفاده ی شما نوع صنعتی و یا متانول باشد می تواند عوارض جدی ای برای شما به همراه داشته باشد

 • مریم می‌گوید:

  با سلام من مدت ۲۰ روزه از الکل استفاده میکنم هیچ علامت شرکت روش نیست فقط شعله اش آبی میسوزه وتقریبابوی استون میده

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام در صورتی که محلول اتبل الکل باشد باید شعله مرکز آبی و در انتها و کناره ها زرد رنگ بسوزد.
   سعی کنید محلول های الکلی را از داروخانه ها و یا مراکز معتبر ( با درج سیب سلامت و پروانه ساخت مورد تایید سازمان غذا و دارو) تهیه نمایید.
   اگر ماده مورد استفاده نوع صنعتی و یا متانول باشد می تواند عوارض جدی ای برای شما به وجود آورد

 • مجتبی می‌گوید:

  سلام، من اخیرا حدود یک لیتر الکل خریدم، که وقتی آتش میزنم آبی میسوزد ولی برخی نقاط نارنجی هم گاهی در آن پدیدار میشود ولی آبی کاملا غالب است.
  دوما، این الکل اصلا بو ندارد. واگر آتش نزده بودم، فکر میکردم که آب است.
  به نظر شما الکل چرا بو ندارد… آبا ابن الکل اتانول طبی است..‌یا متانول؟
  وآیا برای ضد عفونی قابل استفاده است یا خیر؟

  • مبتکران می‌گوید:

   تست شعله ای که می فرمایید مربوط به اتانول است اما اتانول دارای بوی نسبتا تند و مشخصی هست. لذا در این ترکیب مشکلی وجود دارد. شاید میزان آب همراه آن بالا باشد.
   با استفاده از یک عدد الکل سنج شیشه ای لطفا از میزان خلوص ترکیب خود اطمینان حاصل فرمایید.
   با تشکر

 • محمد حسین می‌گوید:

  من مایع ضد عفونی کننده خریدم، ولی آتیش نمیگیره ! روش هم نوشته الکل اتانول 96% .
  اتیش هم نگرفت .

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام در صورتی که محلول مورد نظر الکل باشد باید به راحتی آتش بگیرد. زیرا الکل ها خاصیت اشتعال پذیری بالایی دارند و به راحتی مشتعل می گردند.
   به جز الکل چه مواد دیگری در محلول حضور دارد؟

 • سلام در اکثر مواد ضد عفونی دست بیمارستانی بنزالکونیم کلراید هست این ماده برای پوست مضر نیست و میشه در منزل با الکل مخلوطش کرد

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام نیازی به مخلوط نمودن این ترکیب با الکل نیست زیرا بنزالکونبوم کلراید خود به تنهایی در ضدعفونی کننده های بدون الکل به وفور استفاده می شود و در مقادیر مجاز سمی نیست و می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
   با این حال اغلب سازمان های بهداشتی همچنان الکل را نسبت به ترکیبات غیر الکلی معتبر تر می دانند.

 • سلیمانی می‌گوید:

  رنگ شعله رو توی کلیپ ظاهرا اشتباه گفتین، نوع طبی باید با رنگ آبی بسوزه و متانول صنعتی باید با رنگ نارنجی،درسته؟؟ شما توی کلیپ برعکسش رو گفتید!

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام، خیر متاسفانه خیلی از افراد اتانول صنعتی که با نام الکل صنعتی بیشتر شناخته می شود را با متانول اشتباه می گیرند.
   نکته این است که دو نوع اتانول وجود دارد. اتانول صنعتی (که حاوی ناخالصی متانول است) و اتانول طبی (بدون ناخالصی متانول). از آنجایی که متانول هر چند کم نیز می تواند موجب مسمومیت شود در نتیجه استفاده از اتانول صنعتی در محلول های شوینده ی دست و نوشیدنی های الکلی انجام نمی گیرد. تولید کنندگان نیز برای ایجاد تمایز بین این دو مقداری رنگ به نوع صنعتی اضافه می نمایند.
   شعله ی اتانول صنعتی نارنجی رنگ است (آبی نیست زیرا دارای مقادیر اندکی متانول است و همچنان اتانول ماده ی اصلی در محلول است)
   شعله ی نوع طبی مرکز آبی و انتها زرد می باشد.
   اما شعله ی خود متانول به تنهایی آبی رنگ می باشد.
   که در کلیپ شعله ی دو الکل متانول و اتانول نشان داده شده است.

 • مهدی می‌گوید:

  با سلام
  الکل سفید که توی چاپخونه مصرف میشه مقداری دارم تست شعله را انجام دادم شبیه اتانول بود برای ضد عفونی مناسبه اگر هست خالص یا با مخلوط اب
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام، الکل مورد استفاده در این صنعت معمولا الکل صنعتی است و حاوی مقداری ناخالصی متانول است که برای ضدعفونی سازی مورد استفاده قرار نمی گیرد و می تواند بسیار سمی باشد.
   با این حال در این صنعت می توان از ایزوپروپیل الکل و 1-پروپانول و یا نوع طبی اتانول نیز استفاده کرد
   از روی تست شعله نمی توان اطمینان خاطر حاصل نمود که این ماده اتانول است چون ممکن است رنگ شعله یروپانول ها با اتانول اشتباه گرفته شود
   برای ضدعفونی سازی معمولا از 3 الکل مذکور با غلظت 70 درصد استفاده می نمایند(با آب رقیق می شود و به خلوص بالای 60 می رسد)

 • سلام . ببخشید با توجه به توضیحات شما من پنبه آغشته به الکلی که در ظرف پلاستیکی کوچک با اسم پارس الکل البته بدون آرم این شرکت ولی با آرم استاندارد و شماره وزارت بهداشت هست را آتش زدم که آبی میسوخت و ارتفاع شعله متوسط بود ولی بعد از چند ثانیه خاموش میشد و دیگه روشن نمیشد مگر اینکه پنبه را فشرده میکردیم تا دوباره روشن شود . ازش برای ضدعفونی کردن سطوح که اسپری میکردم استفاده کردم اما خوب به پوستم برخورد میکرد . یعنی متانول بوده و برای من و خانواده مشکلی به وجود میاد ؟ الان ۲۰ روزی هست که استفاده میکنم . همش میترسم مشکل کلیوی پیدا کنم ?

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام الکل ها خاصیت اشتعال پذیری بالایی دارند. در صورتی که تست شعله ی آن به خوبی جواب نمی دهد از آن استفاده نکنید ( هم برای سطوح و هم برای دست ها) .
   این ماده دارای سیب سلامت و یا شماره ی پروانه ساخت هست یا خیر؟

 • سلام پدرم بعد از پاک کردن سطوح ماشین با الکل صنعتی دچار بیماری ریوی شده و علایم شبیه سرماخوردگی دارد ایا این علایم به علت استفاده از همین الکل است؟ دو هفته است که بهبودی ندارد و سرفه های همراه با خلط و کمی هم بی حالی و سرگیجه دارد لطفا راهنمایی کنید ایا بهبود می یابد یا اینکه خطرناک است؟ خیلی ممنون

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام بخارات این ماده به دلیل دارا بودن متانول می توانند موجب تحریک گلو، چشم، بینی و پوست شود.
   بهتر است برای این منظور با پزشک مشورت نمایید.

 • احسان می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشيد
  بنده اتانول 96% تهيه كردم، وقتي درب ظرف رو باز كردم بوي زخم ماهي ميده، آيا اشكالي در اين الكل وجود داره؟
  چون تا اونجايي كه يادم هست اتیلیک الکل بوي مطبوعي داره، شبيه به ميوه

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام ، بو تنها یکی از فاکتور های شناسایی می باشد. برای اطمینان باید تست های شناسایی بیشتری مانند تست شعله و یا تست یدوفرم را انجام دهید.

 • محمد می‌گوید:

  سلام، ممنون از مقاله خیلی خوبتون. ی سوال داشتم؟ من یه ژل دست شون خریدم دیروز آزمایشی کردم و مقداری از ژل رو آتیش زدم کلا به رنگ آبی میسوخت! ینی داخل این ژل از متانول استفاده شده و به دست رو ضد عفونی نمیکنه؟؟ در یک کلام به درد بخور نیست!؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام، ژل های شست و شو دارای مواد افزودنی دیگری نظیر گلیسیرین، کربومر، ژل آلوورا و… نیز می باشند که تست شعله ی متفاوتی از خود نشان خواهند داد. این تست شعله را تنها می تواند برای محلول های الکلی بدون ناخالصی انجام دهید و از پاسخ آن اطمینان خاطر حاصل نمایید.
   برای اطمینان از سلامت محصولی که می خرید بهتر است به سیب سلامت درج شده و پروانه ساخت آن توجه نمایید که در واقع توسط سازمان غذا و دارو به تایید رسیده باشد.

 • سروش می‌گوید:

  سلام
  در مورد تست استعال در قسمت قبل از ویدیو گفتید متانول با شعله زرد میسوزه،بعد از ویدیو برعکس همین رو گفتید…!! در نهایت کدوم صحیحه؟ رنگ شعله اتانول چه رنگی هست و متانول چه رنگی؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام، الکل های صنعتی(اتانول صنعتی) تنها حاوی مقادیر اندکی از متانول می باشند که همین مقدار نیز می تواند مسمومیت حاصل نماید اما نوع طبی حاوی ناخالصی متانول نیست.
   دلیل تفاوت شعله ی نوع صنعتی با متانول این است که در اتانول صنعتی ماده ی غالب همچنان اتانول است و متانول ناخالصی آن در مقادیر کم به حساب می آید.
   قبل از ویدیو درباره ی تشخیص اتیلیک الکل طبی(شعله ی بلند مرکز آبی و کناره ها زرد) و صنعتی (شعله نارنجی و کوتاه تر از شعله طبی)بحث شده است.
   و در ویدیو شاهد آتش زدن متانول خالص(آبی رنگ) و اتانول خالص(زرد رنگ) هستیم.

 • سلام دوست عزیز.
  راستش من یک محلول ضدعفونی کننده خریداری کرده ام که بوی خاصی می دهد که به نظرم شبیه اتانول نیست. از طرفی در ترکیبات آن ایزوپروپیل الکل وجود دارد آیا ممکن است این بو حاصل وجود درصد بالایی از ایزوپروپیل الکل باشد؟ این نکته را نیز خدمت شما باید عرض کنم که رنگ شعله ی این محلول هنگام سوختن به مانند اتانول نخست آبی و سپس زرد رنگ می باشد.
  محلول های ضدعفونی کننده تقلبی حاوی متانول در بازار زیاد شده اند. ممنون میشم اگر مرا در این مورد راهنمایی بفرمایید.

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام.
   از ایزوپروپیل الکل نیز می توان در تولید محلول های ضدعفونی کننده استفاده کرد و مشکلی وجود ندارد.
   اما در کل با توجه به وجود موارد تقلبی بسیار در بازار, سعی کنید که مواد بهداشتی را از داروخانه های معتبر خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *