استون

استون ( 2-پروپانون، دی متیل کتون، دی متیل فرمالدهید) از ساده ترین و مهمترین کتون های آلیفاتیک می باشد که از جمله حلال های آلی مهم در صنعت به شمار می رود. این ماده قادر به حل بسیاری از چربی ها، رزین ها و همچنین اترهای سلولز، استات سلولز، نیتروسلولز و دیگر استرهای سلولز است. مایعی بی رنگ، معطر، اشتعال پذیر است که به طور گسترده در تولید الیاف مصنوعی ، مواد منفجره،داروسازی، از بین بردن رنگ لاک ها و همچنین به عنوان ماده اولیه در سنتز بسیاری از ترکیبات استفاده می شود.

 

خواص شیمیایی و فیزیکی:

فرمول مولکولیCH3COCH3
جرم مولی58.09 g mol-1
چگالی0.79 g cm−3
دمای جوش56 °C
دمای ذوب-95 °C

فرایند تولید:

در روش های قدیمی تر از تقطیر کلسیم استات برای تولید این ماده استفاده می شد اما امروزه Acetone به طور صنعتی به دو طریق تهیه می گردد. در یکی از کیومن هیدروپروکسید و در دیگری از هیدروژن زدایی ایزوپروپیل الکل بهره می گیرند که در زیر مشاهده می شود.

استون

 موارد کاربرد:

*واکنش با فنل به جهت تولید بیس فنول A (ماده اولیه تولید بسیاری از پلیمرها نظیر پلی کربنات ها، پلی اورتان ها و رزین های اپوکسی).

* تولید رنگ و جوهر

* این ماده به طور گسترده در حمل و نقل و ذخیره سازی استیلن مورد استفاده قرار می گیرد. مخازن حاوی مواد متخلخل ابتدا با این محصول و سپس با استیلن حل شده در استن، پر می شود. یک لیتر استون می تواند حدود 250 لیتر استیلن را حل کند.

* از بین برنده رنگ لاک ها.

* تمیز کردن رزین های فایبرگلاس و اپوکسی ها و حذف لکه ها

* ساخت ماده منفجره کوردیت

*تهیه پوشش های پلیمری و حرارتی

*به عنوان خشک کننده: زیرا به راحتی با آب مخلوط شده و فرار است.

*حلالی قطبی است به همین دلیل در بسیاری از واکنش های آلی در آزمایشگاهها به عنوان حلال مورد استفاده قرار می گیرد.

 

استوناثرات بر سلامتی انسان:

Acetone به طور طبیعی در بدن تولید می شود اما تنها در صورتی مفید است که خود در بدن تشکیل شود و از خارج وارد بدن نشود. در غلطت های پایین، سمی نیست. با این حال، می تواند باعث تحریک و آسیب رساندن به پوست گردد. همچنین از استنشاق آن باید پرهیز نمود زیرا منجر به آسیب به کبد می شود. علاوه بر این، هنگام حمل مواد، همیشه باید از عینک محافظ استفاده نمود زیرا ممکن است آسیب دائمی به چشم برساند. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض استون در درازمدت می تواند به کلیه ها، کبد و اعصاب آسیب برساند، نقایص زایمان را افزایش دهد و ظرفیت تولید مثل مردان را کاهش دهد. مصرف تصادفی مقدار زیادی Acetone ممکن است سبب بی نظمی و مرگ شود.

استوناثرات شیمیایی مخرب:

به دلیل ناسازگاری شیمیایی این ترکیب با برخی مواد، توصیه می شود که از قرار دادن استن در کنار برم،کلر، نیتریک اسید، سولفوریک اسید و تری کلرو متان اجتناب شود.

اثرات محیط زیستی:

اگرچه آستون به طور طبیعی در گیاهان، درختان و محیط زیست وجود دارد .با این حال، فرایندهای صنعتی مقادیر بیشتری را به محیط زیست وارد می کنند اما به دلیل فرار بودن این ماده و زمان نیمه عمر کم آن، آلودگی ناشی از آن بسیار کمتر از سایر ترکیبات است. اگر به صورت مایع وارد آب ها شود به سرعت تبخیر می شود و نور خورشید باعث کاهش این گازها به سایر ترکیبات شیمیایی می گردد.

 

استونایمنی و موارد خطر:

*این ماده شدیدا قابل اشتعال است و در دماى اتاق سریعا مى سوزد . باید از قرار دادن موارد اشتعال پذیر در اطراف آن اجتناب کرد. در هنگام آتشسوزی آب برای خاموش نمودن آتش موثر نیست زیرا توانایی هدایت این ماده به نقطه زیر اشتعال را ندارد بنابراین باید از کربن دی اکسید و پودر خشک شیمیایی برای اطفاء حریق استفاده نمود.

*این ماده باید درجاى خشک و خنک، با تهویه محيطى مناسب و به دور از گرما و منابع قابل احتراق نگهداری شود.

*در حین کار باید موارد ایمنی از جمله عینک، لباس کار مناسب، دستکش و … را رعایت نمود. در صورت تماس با پوست دست یا چشم سریعا محل را با آب ولرم شسته و در صورت بلعیدن دهان با آب شستشو داده شود.

MSDS:

استون

خرید استون

فروش استون

منابع:

http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Acetone

https://www.britannica.com/science/acetone

http://www.npi.gov.au/resource/acetone

0/5 (0 Reviews)

2 نظر برای «خواص و کاربردهای استون»

  • عبداله عليزاده می‌گوید:

    سلام خسته نباشيد ببخشيد
    محلولى ميخواستم كه با استون ١٠٠٪؜ مخلوط شود ولى از در صد خلوص آن كم نشود

    • مبتکران شیمی می‌گوید:

      با سلام. درصد خلوص یک شاخصه نسبی هست و هنگامی که یک ماده در ماده دیگر مخلوط می شود, طبیعی است که میزان خلوص آن کاهش یابد. موردی که شما می فرمایید ممکن نیست. با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *