پلی پروپیلن
پلی پروپیلن | قیمت فروش پلی پروپیلنReviewed by 02177641136 on Sep 2Rating: 4.5

پلی پروپیلن ( Polypropylene یا به اختصار PP) یکی از پلیمرهای پر مصرف در صنایع مختلف به شمار می رود . این محصول انواع مختلفی دارد و بسته به کاربرد آن در گریدهای مختلفی مانند رافیا ، پزشکی و .. تولید می شود . در متن پیش رو اطلاعات لازم جهت تهیه محصول و همچنین اطلاعات تکمیلی در مورد روش تولید ، انواع ، کاربردهای مختلف و … ذکر شده اند . جهت خرید ، ثبت سفارش و آگاهی از قیمت PP با همکاران ما در واحد فروش مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید .

خرید پلی پروپیلن :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

.

.

فروش پلی پروپیلن :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده

 بسته بندی

قیمت پلی پروپیلن :

برای آگاهی از قیمت روز با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   

  09198991006
            09198991007 
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

معرفی

پلی پروپیلن (Polypropylene یا به اختصار PP) ماده ایست همه کاره که خواصی همچون سبکی ، استحکام ، مقاومت بالا در برابر حرارت ، سفتی و پایداری انعطاف را در خود به صورت یکپارچه جا داده است . با وجود تمامی این ویژگی ها پلی پروپیلن را به راحتی می توان بکار برد و روش های متنوعی را برای پردازش آن می توان استفاده کرد .

نام شیمیایی : پلی (1-متیل اتیلن)

 

روش های تولید و پلیمریزاسیون

پلی پروپیلن عموما از پروپیلن با استفاده از روش  پلیمریزاسیون زیگلر-ناتا یا کاتالیز متالوسن تولید می شود ، همچنین می توان از روش کامانیسکی نیز بهره برد .

تولید Polypropylene از نفت خام شروع می شود ، جایی که نفت خام تقطیر شده و برش نفتا از آن جدا می شود . سپس نفتا تحت فرآیند کراکینگ قرار می گیرد ، این فرآیند هنگامی اتفاق می افتد که نفتا به عنوان خوراک در کراکرهای بخار پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد . کراکینگ ، نفتا را به اولفین های مختلفی از جمله پروپیلن تبدیل می کند . سپس پروپیلن با استفاده از روش های اشاره شده به پلی پروپیلن تبدیل می شود . موارد شرح داده شده را در شکل زیر می توان مشاهده کرد :

روش تولید پلی پروپیلن

انواع

بر اساس ساختار

بر اساس نظم هندسی و مکان قرار گیری مولکول ها انواع مختلفی از PP می تواند شکل بگیرد که عبارتند از ایزوتاکتیک ، سیندیوتاکتیک و آتاکتیک .

تاکتیک در علم پلیمر به منظم بودن تر تیب هندسی / مکانی مولکول ها در یک زنجیره پلیمری اشاره دارد . ایزوتاکتیک به این مفهوم است که تمامی مولکول ها در یک راستا قرار گرفته اند .

سیندیوتاکتیک به این معناست که مسیر مولکول ها به صورت یکی در میان یکی است . آتاکتیک هم به این مفهوم است که مسیر قرار گیری مولکول ها کاملا به صورت رندوم و تصادفی است .

این تاکتیک ها که برای پلیمریزه کردن یک ماده مورد استفاده قرار می گیرند ، بر روی کریستالیزاسیون اثر می گذارند . درجه کریستاله شدن نیز به نوبه خود بر روی خواصی مانند مقاومت شیمیایی ، رفتار قالب ، انرژی سطحی و بسیاری دیگر از خواص پلیمر اثر گذار است .

معمولترین تاکتیک های مورد استفاده برای پلی پروپیلن ایزوتاکتیک و سیندیوتاکتیک هستند .

انواع پلی پروپیلن از نظر نظم هندسی

مونومر پروپیلن یک پیوند یگانه بین دو اتم کربن است . اتم کربن اولی دارای دو اتم هیدروژن است ، در حالی که اتم کربن دیگر دارای یک اتم هیدروژن و یک گروه متیل است . شکل این مونومر را در زیر می توان مشاهده کرد :

مونومر پروپیلن

بر اساس نوع مونومرها 

هوموپلیمرها و کوپلیمرها دو دسته اصلی انواع پلی پروپیلن ها هستند که در بازار موجود می باشند :

هوموپلیمر 

این نوع پرکاربردترین گرید برای مصارف عمومی است . این گرید تنها شامل مونومرهای پروپیلن به صورت نیمه کریستالی و به فرم جامد است . کاربردهای اصلی این گروه شامل بسته بندی ، نساجی ، مراقبت شخصی ، لوله ها ، اتوموبیل و کاربردهای الکتریکی می شود .

کوپلیمر

 این خانواده خود به دو دسته کوپلیمرهای تصادفی و قطعه ای (بلوکی) تقسیم بندی می شود و از پلیمریزاسیون پروپیلن و اتیلن تولید می شود :

کوپلییمر تصادفی: این کوپلیمر از پلیمریزاسیون بین پروپیلن و اتیلن تولید می شود ، در این فرآیند مونومرهای اتیلن به صورت تصادفی در بین زنجیره های پروپیلنی قرار می گیرند و حداکثر مقدار اتیلن موجود 6% جرمی است . این پلیمرها انعطاف پذیر بوده و ظاهری شفاف دارند ، از همین رو برای تولید محصولاتی که نیاز به شفافیت و ظاهری مناسب دارند انتخاب هایی عالی به شمار می روند .

کوپلیمر بلوکی (قطعه ای) : در این نوع کوپلیمر مقدار اتیلن در مقایسه با کوپلیمر تصادفی بیشتر است (بین 5 تا 15%) و دارای واحدهای کومونومری است که در یک الگوی منظم (بلوک) قرار گرفته اند . از این رو الگوی منظم ترموپلاستیک را سخت تر و شکنندگی را در مقایسه با کوپلیمر تصادفی کمتر می کند . این پلیمرها برای کاربری هایی که نیاز به استحکام بالایی دارند ، مانند کاربردهای صنعتی ، مورد استفاده قرار می گیرند .

شکل وظاهر

پلی پروپیلن معمولا به شکل قرص (گلوله ) یافت می شود . همچنین می تواند به صورت رشته (الیاف) ، تسمه و رشته پیوسته نیز وجود داشته باشد . ورق ، میله و پرک نیز از دیگر شکل های موجود هستند .

استفاده های معمول از این فرم های مختلف را می توان به صورت درصدی زیر بیان کرد :

 •  بسته بندی : 26.5%
 • الیاف Fabric) : 15.6%)
 •  فرش و قالی : 13.9%
 •  محصولات خانگی : 11%
 •  وسایل نقلیه موتوری : 9.3%
 •  سایر کاربردها : 23.7%

پلی پروپیلن

خصوصیات

چگالی ویژه

این پارامتر نسبت وزن حجم معینی از یک ماده به حجم برابر از آب در 23 درجه سانتی گراد است . برای تعیین چگالی مخصوص ، ابتدا ماده یکبار در هوا وزن شده و سپس هنگامی که در آب مقطر غوطه ور است وزن می شود . این دو وزن بدست آمده سپس در یک فرمول مخصوص وارد شده و چگالی ویژه بدست خواهد آمد .

چگالی ویژه : 0.905

 

انقباض

آزمایش ASTM D955 برای اندازه گیری انقباض قالب مورد استفاده قرار می گیرد . انقباض قالب میزان انقباض ماده را پس از عملیات قالب گیری بیان میکند . از این آزمایش برای تعیین اندازه محصول پس از قالب گیری استفاده می شود .

انقباض قالب :  0.01 -0.25 in/in

استحکام کششی

مقدار این پارامتر از طریق آزمایش کششی تعیین می شود و نشان دهنده میزان فشاری است که پلاستیک قبل از شکستن می تواند تحمل کند . استحکام کششی اطلاعاتی مانند شکنندگی و یا انعطاف پذیری یک ماده را در اختیار ما قرار می دهد .

برای پلی پروپیلن این عدد برابر با 5000 psi است .

نقطه ذوب

 هوموپلیمر : 160-165 درجه سانتی گراد

کوپلیمر : 135-159 درجه سانتی گراد

دانسیته

هوموپلیمر:  g/cm3 0.904 -0.908

کوپلیمر تصادفی : g/cm3 0.904 -0.908

کوپلیمر ایمپکت : g/cm3 0.900 -0.898

مقاومت شیمیایی و سایر خواص 

 • مقاومت عالی در برابر اسیدهای غلیط و رقیق ، الکل ها و بازها
 • پایداری خوب در برابر آلدهیدها ، استرها ، هیدروکربن های آلیفاتیک و کتون ها
 • مقاومت محدود در برابر آروماتیک ها ، هیدروکربن های هالوژنه و اکسید کننده ها
 • PP به شدت آتش گیر است
 • خواص مکانیکی و الکتریکی خود را در دماهای بالا ، رطوبت و هنگامی که در آب غوطه ور است حفظ می کند .
 • ضد آب است و در برابر تنش محیطی مقاومت خوبی دارد .

 

افزودنی های پلیمر مانند شفاف کننده ها ، الیاف شیشه ای ، مواد معدنی ، پرکننده های رسانا ، روان کننده ها ، رنگ دانه ها و بسیاری دیگر از افزودنی ها می توانند خواص فیزیکی و مکانیکی پلی پروپیلن را بهبود ببخشند ، به عنوان مثال :

PP مقاومت کمی در برابر اشعه UV دارد ، ازاین رو افزودن آمین های مانع ، عمر مفید محصول را در مقایسه با پلیمر اصلاح نشده بهبود می بخشد .

علاوه بر این ، پرکننده ها ( خاک رس ، تالک ، کلسیم کربنات و … ) و تقویت کننده ها ( الیاف شیشه ای ، الیاف کربن و …) نیز به منظور دست یابی به خواص مورد نظر به پلی پروپیلن اضافه می شوند .

معایب

 • مقاومت پایین در برابر ماوراء بنفش ، ضربه و خش
 • ترد و شکننده بودن در دماهای کمتر از منفی 20 درجه سانتی گراد
 • در اثر تماس با حلال های کلراته و آروماتیک سریعا متورم می شود
 • در اثر تماس با فلزات ، مقاومت گرمایی آن کاهش پیدا می کند .
 • تغییرات ابعادی که پس از قالب گیری رخ می دهد . این اتفاق به دلیل اثرات کریستالی است که البته قابل حل هم است .
 • چسپندگی ضعیف رنگ

کاربردها

بسته بندی

خواص حمل کنندگی خوب ، استحکام بالا ، سطح نهایی خوب و قیمت کم باعث شده اند که در بسیاری از کاربری های بسته بندی مورد استفاده قرار گیرد .

کالاهای پرمصرف

این پلیمر در بسیاری از وسایل خانگی و محصولاتی که هر روزه میبینیم مانند لوازم خانگی ، مبلمان ، چمدان ، اسباب بازی و … استفاده شده است .

خودروسازی

PP به دلیل دارا بودن خواص مکانیکی عالی ، قیمت پایین و قالب پذیری برای ساخت بسیاری از قطعات خودرو مورد استفاده قرار می گیرد . کاربردهای اصلی شامل باطری و سینی ، ضربه گیر و محافط لبه های داخلی و در ماشین است .

دیگر ویژگی هایی که باعث شده اند پلی پروپیلن به ماده ای کاربردی در خودروسازی تبدیل شود ، عبارتند از : ضریب انبساط حرارتی خطی پایین ، مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و شرایط جوی ، فرآیند پذیری و تعادل در برابر ضربه .

الیاف و پارچه ها

حجم زیادی از PP برای تولید الیاف و پارچه به کار می رود و در کاربری هایی مانند رافیا ، نوار ، تسمه ، رشته های پیوسته مورد استفاده قرار می گیرد . طناب و ریسمان پلی پروپیلن بسیار قوی بوده و در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارد از همین رو برای استفاده در کشتی ها و دریا بسیار مناسب است .

کاربرد پلی پروپیلن

کاربردهای پزشکی

به دلیل مقاومت بالایی که این محصول در برابر مواد شیمیایی و باکتری ها دارد ، کاربری های مختلفی در پزشکی دارد . همچنین پلی پروپیلن گرید پزشکی مقاومت بالایی در برابر استرلیزاسیون با بخار از خود نشان می دهد . سرنگ های یکبار مصرف شایع ترین مصرف PP در صنعت پزشکی است .

مصارف دیگر نیز شامل ظروف کوچک دارو ، دستگاه های تشخیصی ، بطری های نمونه ، سینی های مواد غذایی ، ظروف دارو و .. می شود .

کاربردهای صنعتی

ورقه های Polypropylene به صورت گسترده در تولید مخازن مواد شیمیایی و اسیدی ، ورقه ها ، لوله ها ، بسته بندی های حمل و نقل قابل برگشت (RTP) و … استفاده می شود .

کاربرد پلی پروپیلن در کشاورزی

شرایط پردازش

PP را می توان با استفاده از تمام فرایندهای موجود پردازش کرد ( ماده خام را به محصول تبدیل کرد) ، اما فرآیندهای معمول عبارتند از : قالب گیری تزریقی ، قالب گیری اکستروژن بادی و اکستروژن کلی .

قالب گیری تزریقی

 • دمای ذوب : 200-300 درجه سانتی گراد
 • دمای قالب : 10-80 درجه سانتی گراد
 • در صورت ذخیره مناسب خشک کردن لازم نیست
 • در جه حرارت بالای قالب باعث بهبود درخشندگی و ظاهر آن می شود .
 • انقباض قالب ، بسته به شرایط پردازش ، رئولوژی پلیمر و ضخامت قطعه نهایی بین 1.5 تا 3 درصد است .

اکستروژن (لوله ها ، کابل ها و …)

 • دمای قالب : 200-300 درجه سانتی گراد
 • نسبت فشرده سازی :3:1
 • دمای سیلندر : 180-205 درجه سانتی گراد
 • خشک کردن ابتدایی : خیر ، 3 ساعت در دمای 105-110 درجه سانتی گراد برای بازگردانی مجدد .

علاوه بر موارد ذکر شده از فرآیندهای قالب گیری بادی ، فشرده ف چرخشی ، تزریقی بادی ، اکستروژن بادی و … می توان استفاده کرد .

منبع

Schimanski, T. (2004). High-performance polypropylene structures for eco-friendly, fully recyclable composites.

(n.d.). Polypropylene (PP) Plastic – Complete Guide ; Retrieved from https://omnexus.specialchem.com/selection-guide/polypropylene-pp-plastic

Iwamoto, S., Yamamoto, S., Lee, S. H., Ito, H., & Endo, T. (2014). Mechanical and thermal properties of polypropylene composites reinforced with lignocellulose nanofibers dried in melted ethylene-butene copolymer. Materials7(10), 6919-6929.

مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *