متیلن کلراید چیست

متیلن کلراید یا دی کلرو متان (CH2Cl2) از حلال های آلی فرار بوده که یک ماده سرطان زا ، سمی و مضر نیز محسوب می شود؛ اما به طور گسترده ای در آزمایشگاه های تحقیقاتی برای سنتز و استخراج استفاده می شود. به طور مثال قبلا از این ماده برای استخراج کافئین از قهوه استفاده می شد. متیلن کلراید، یک مایع فرار و بی رنگ است که دارای بوی کلروفرم است. در فرآیندهای صنعتی مختلف از جمله در رنگ زدایی(حلال رنگ)، تولید دارو، تمیز کردن فلز و چربی زدایی (حلال چربی) استفاده می شود. به شدت سمی است و افراد بسیاری به دلیل تماس مستقیم با آن جان خود را از دست داده اند. قبل از کار و مصرف این محصول حتما MSDS آن را مطالعه نمایید.

برای خرید این محصول کلیک کنید.

خواص فیزیکی و شیمیایی

برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده را در جدول زیر می توان مشاهده نمود:

فرمول شیمیاییCH2Cl2
جرم مولی

84.93 g/mol

دمای جوش

39.75 °C at 760 mm Hg

نقطه ذوب

-95 °C

کاربردهای متیلن کلراید :

همانگونه که قبلتر گفته شد ، بر خلاف اینکه این حلال از سمیت بالایی برخوردار است اما همچنان در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

  • کاربرد خانگی :

کلرید متیلن یک حلال در رنگ است و لایه بردار است که برای حذف پوشش های رنگی یا لاک از انواع سطوح استفاده می شود. از آن در بازسازی حمام نیز استفاده می شود.

  • تولید مواد غذایی و آشامیدنی :

متیلن کلرید به عنوان یک حلال استخراجی در صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی استفاده می شود. متیلن کلرید نیز در فرآیند تولید ادویه جات ، عصاره مالت برای آبجو و سایر چاشنی ها برای صنایع غذایی و آشامیدنی استفاده می شود.

  • صنعت حمل و نقل :

کلرید متیلن می تواند برای روغن زدایی (پاک کردن چربی) از روی سطوح و قطعات فلزی مانند اجزای هواپیما و خط راه آهن و تجهیزات استفاده شود. در محصولات خودرویی روغن کاری شده  و چربی زدا استفاده می شود ، به عنوان مثال برای تهیه قطعات فلزی برای یک واشر جدید، می تواند حاوی کلرید متیلن باشد.متخصصین خودرو از بخار متیلن کلرید برای حذف روغن و گریس از قطعات ترانزیستور خودرو، موتور دیزل و قطعات هواپیما و مجموعه قطعات فضاپیما استفاده می کنند.

  • کاربردهای پزشکی :

در آزمایشگاه ها، کلرید متیلن برای استخراج مواد شیمیایی از گیاهان یا مواد غذایی برای تهیه دارو مانند استروئید، آنتی بیوتیک ها و ویتامین ها استفاده می شود. تجهیزات پزشکی را می توان به سرعت و با کارآیی با پاک کننده های کلرید متیلن بدون اینکه باعث خوردگی و آسیب به قطعات حساس به حرارت شود، تمیز کرد.

کاربردهای متیلن کلراید

  • سایر کاربرد های صنعتی :

کلرید متیلن در تولید فیلم های عکاسی، الیاف مصنوعی، چسب، جوهر چاپ و تخته مدار چاپی استفاده می شود.

جایگزین متیلن کلراید :

با توجه به کاربرد این ماده در زدودن و پاک کردن رنگ های قدیمی و سمی بودن آن، استفاده از آن در آمریکا در سال 2019 ممنوع شد. از این رو بسیاری از افراد به دنبال جایگزین نمودن روش هایی هستند. به عنوان جایگزین چند شرکت محلول جایگزین و برخی دیگر محصولات غیر شیمیایی مانند دستگاه های نوری را به بازار عرضه کرده اند. 

خطرات متیلن کلراید :

دی کلرومتان که محلولی مایع است می تواند به چشم ها ، پوست ، کبد و قلب آسیب برساند. قرار گرفتن در معرض متیلن کلراید می تواند باعث منگی ، خواب آلودگی ، سرگیجه ، حالت تهوع و … شود. ممکن است باعث سرطان شود و تماس شدید با آن می تواند باعث از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ شود.

در هنگام مسمومیت چه کار باید کرد ؟

  • چشم : در صورت تماس چشم ها را با آب روان به مدت 30 دقیقه شستشو دهید.
  • پوست : لباس های آلوده را سریعا در آورده و پوست را با آب و صابون فراوان شستشو دهید.
  • استنشاق : فرد مسموم را سریعا به هوای ازاد برده و در صورت وجود مشکل در تنفس با مراقبت های پزشکی تماس بگیرید.
  • بلع : سریعا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *