متیلن کلراید

متیلن کلراید چیست ؟ دی کلرو متان (CH2Cl2) از حلال های آلی فرار بوده که یک ماده سرطان زا ، سمی و مضر نیز محسوب می شود؛ اما به طور گسترده ای در آزمایشگاه های تحقیقاتی برای سنتز و استخراج استفاده می شود. به طور مثال قبلا از این ماده برای استخراج کافئین از قهوه استفاده می شد. متیلن کلرید، یک مایع فرار و بی رنگ است که دارای بوی کلروفرم است. در فرآیندهای صنعتی مختلف از جمله در رنگ زدایی(حلال رنگ)، تولید دارو، تمیز کردن فلز و چربی زدایی (حلال چربی) استفاده می شود. دی کلرو متان به شدت سمی است و افراد بسیاری به دلیل تماس مستقیم با آن جان خود را از دست داده اند. قبل از کار و مصرف این محصول حتما MSDS آن را مطالعه نمایید.

خواص فیزیکی و شیمیایی

برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده را در جدول زیر می توان مشاهده نمود:

فرمول شیمیاییCH2Cl2
جرم مولی

84.93 g/mol

دمای جوش

39.75 °C at 760 mm Hg

نقطه ذوب

-95 °C

استفاده خانگی :

کلرید متیلن یک حلال در رنگ است و لایه بردار است که برای حذف پوشش های رنگی یا لاک از انواع سطوح استفاده می شود. از آن در بازسازی حمام نیز استفاده می شود.

                                   موارد مصرف متیلن کلراید

تولید مواد غذایی و آشامیدنی :

متیلن کلرید به عنوان یک حلال استخراجی در صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی استفاده می شود. متیلن کلرید نیز در فرآیند تولید ادویه جات ، عصاره مالت برای آبجو و سایر چاشنی ها برای صنایع غذایی و آشامیدنی استفاده می شود.

صنعت حمل و نقل :

کلرید متیلن می تواند برای روغن زدایی (پاک کردن چربی) از روی سطوح و قطعات فلزی مانند اجزای هواپیما و خط راه آهن و تجهیزات استفاده شود. در محصولات خودرویی روغن کاری شده  و چربی زدا استفاده می شود ، به عنوان مثال برای تهیه قطعات فلزی برای یک واشر جدید، می تواند حاوی کلرید متیلن باشد.متخصصین خودرو از بخار متیلن کلرید برای حذف روغن و گریس از قطعات ترانزیستور خودرو، موتور دیزل و قطعات هواپیما و مجموعه قطعات فضاپیما استفاده می کنند.

موارد مصرف متیلن کلراید

کاربردهای پزشکی :

در آزمایشگاه ها، کلرید متیلن برای استخراج مواد شیمیایی از گیاهان یا مواد غذایی برای تهیه دارو مانند استروئید، آنتی بیوتیک ها و ویتامین ها استفاده می شود. تجهیزات پزشکی را می توان به سرعت و با کارآیی با پاک کننده های کلرید متیلن بدون اینکه باعث خوردگی و آسیب به قطعات حساس به حرارت شود، تمیز کرد.

موارد مصرف متیلن کلراید

سایر کاربرد های صنعتی :

کلرید متیلن در تولید فیلم های عکاسی، الیاف مصنوعی، چسب، جوهر چاپ و تخته مدار چاپی استفاده می شود.

جایگزین متیلن کلراید:

با توجه به کاربرد این ماده در زدودن و پاک کردن رنگ های قدیمی و سمی بودن آن، استفاده از آن در آمریکا در سال 2019 ممنوع شد. از این رو بسیاری از افراد به دنبال جایگزین نمودن روش هایی هستند. به عنوان جایگزین چند شرکت محلول جایگزین و برخی دیگر محصولات غیر شیمیایی مانند دستگاه های نوری را به بازار عرضه کرده اند. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *