خطرات کلرید روی

این ماده در حوزه های گوناگونی مانند متالورژی ، ساخت باتری، نساجی و صنعت نفت و گاز کاربرد دارد، از همین رو امکان تماس و برخورد با آن برای افراد بسیاری وجود دارد. در این مقاله به خطرات کلرید روی و نکات ایمنی که منجر به کاهش خطرات و آسیب ها خواهند شد خواهیم پرداخت.

توصیف کلی

کلرید روی مایعی است بی رنگ که اثر خورندگی متوسطی بر روی فلزات داشته و باعث سوختگی چشم، پوست و غشاهای مخاطی می شود. از هر راهی که وارد بدن شود می تواند باعث آسیب شود. جاذب رطوبت است و بر روی سیستم های تنفسی، گوارش ، چشم ها، پوست و غشای مخاطی اثر می گذارد.

.

.

نحوه اثرگذاری بر روی قسمت های بدن

  • چشم: باعث سوختن چشم می شود
  • پوست: موجب سوختن می شود.
  • بلع: در صورت بلع مضر است و باعث سوختگی دستگاه گوارش می شود.
  • استنشاق: باعث سوختن دستگاه تنفسی می شود.

نحوه عملکرد در بدن

روی یک عنصر مورد نیاز کمیاب است. میزان دریافتی انسان از رژیم غذایی روزانه حدود 8 تا 15 میلی گرم است. کلرید روی به آسانی در آب و سایر سیالات بدن حل شده و در ارگانیسم های بدن به صورت یون روی عمل می کند.

روی برای عملکرد مناسب بیش از 70 آنزیم مانند دهیدروژناز، آلدولاز و پپدیداز مورد نیاز است، همچنین بر روی DNA و RNA نیز اثرگذار است. همچنین می تواند مانع از آزاد شدن هیستامین از سلول های ماست شود. باید توجه داشت که  کلرید روی در غلظت های بالا سمی بوده و برای بدن مضر است.

نحوه جذب و متابولیسم

کلرید روی می تواند از طریق خوراکی، پوستی و استنشاقی جذب شود. پس از بلع، یون روی در روده کوچک جذب می شود و میزان جذب تحت تاثیر میران روی، کلسیم ، فسفر و اسید فیتیک در رژیم غذایی است.

اقدامات اولیه پس از تماس و مسمومیت

  • چشم ها و پوست : شستشو با آب فراوان حداقل به مدت 15 دقیقه و دریافت سریع کمک های پزشکی
  • بلع: در صورت بلع فرد مسموم را مجبور به استفراغ نکنید و سریعا به دنبال مراقبت های پزشکی بروید. اگر فرد آگاه است به او یک لیوان آب بدهید. هرگر به فرد غیرهشیار چیزی نخورانید.
  • استنشاق: در صورت استنشاق کلرید روی ، فرد مسموم را سریعا به هوای آزاد انتقال دهید، اگر نفش نمیکشید به او تنفس مصنوعی و در صورت تنفس دشوار از کپسول اکسیژن استفاده نمایید. سپس سریعا با مراکز درمانی تماس بگیرید.

اقدامات اولیه در هنگام مسمومیت و تماس با کلرید روی

واکنش با آب و هوا

هنگامی که در آب حل می شود، اسیدی قوی تولید می کند.

احتراق

غیر قابل احتراق است، ماده به خودی خود آتش نمی گیرد اما ممکن است در اثر حرارت تجزیه شده و بخارات خورنده یا سمی تولید نماید.  برخی از آنها اکسید کننده هستند و ممکن است باعث آتش گرفتی موادی مانند چوب، کاغذ، روغن، لباس ها و غیره شوند.

در تماس با فلزات نیز ممکن باعث ازاد شدن گاز قابل اشتعال هیدروژن شود.

حمل و نقل و نگهداری

حمل و نقل: میزان تولید و تجمع گرد و غبار را به حداقل برسانید. از تماس با چشم، پوست و لباس ، خوردن و استنشاق خودداری نموده و تنها در مکان دارای هود شیمیایی مناسب از کلرید روی استفاده نمایید.

ذخیره سازی: در جای خشک و خنک نگهداری نمایید. در یک ظرف دربسته غیر فلزی نگهداری کنید. از رطوبت محافظت نمایید.

کاربرد در پزشکی

علی رغم نکاتی که در مورد سمیت و خطرات کلرید روی گفته شد این ماده را در پزشکی برای جبران کمبود عنصر روی در بدن به کار می برند. روی یکی از عناصر کمیاب در بدن بوده و برای فعالیت درست بسیاری از آنزیم ها و بخش های دیگر مورد نیاز است. یکی از اثرات آن کمک به بهبود بهتر زخم های پوستی است.

پزشک معالج در صورت تشخیص می تواند دوز پایینی از این ماده را تجویز نماید. توجه نمایید که مصرف هر دارویی خصوصا ماده ای مانند کلرید روی که خطراتی برای انسان دارد، باید با دستور پزشک و تحت نظر وی صورت گیرد. از مصرف و تجویز خود سر هر نوع دارویی جدا خودداری نمایید.

منابع: 

Zinc (Zinc Chloride Injection, USP 1 mg/mL): Uses, Dosage, Side Effects, Interactions, Warning. (2016, July 12). Retrieved July 29, 2020, from https://www.rxlist.com/zinc-drug.htm

Zinc chloride. (n.d.). Retrieved July 29, 2020, from https://www.drugbank.ca/drugs/DB14533

https://fscimage.fishersci.com/msds/25350.htm

مقالات مرتبط:

خرید کلرید روی | قیمت فروش کلرید روی

آشنایی با کلرید روی صنعتی و کاربردهای آن

موسسه ی مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *