پیش بینی بازار نفت

هر ساله در دنیا گزارش هایی جهت پیش بینی میزان تولید و تقاضای انواع انرژی بر اساس زمان، مکان و نوع انرژی، منتشر می شوند. این گزارشات توسط شرکت ها و موسسات مختلفی عرضه می شوند و با توجه به تفاوت در روش هایی که برای مطالعات خود به کار برده اند، نتایج متفاوتی نیز ارائه می کنند. هدف از انجام این کار دست یابی به یک چشم انداز مفید و کاربردی برای پیش بینی بازار انواع انرژی های موجود است، که برای دولت ها، شرکت ها و سرمایه گذاران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این میان پیش بینی بازار نفت به دلیل اهمیت این ماده قطعا بسیار مهم و حساس است.

شرکت British Petroleum که یکی از شرکتهای بزرگ در حوزه انرژی خصوصا نفت و گاز است، هر ساله گزارشی از پیش بینی بازار انرژی را در اختیار همگان قرار می دهد. اعتبار این شرکت و البته عملکرد مناسب آنها در گزارشات قبلیشان، باعث شده است که گزارشات این شرکت همواره یک مرجع مناسب برای کسانی باشد که به بازار آینده انرژی اهمیت می دهند.

گزارش بازار انرژی شرکت BP در سال 2019 چندی پیش منتشر شد که در آن به بازار عرضه و تقاضای انواع انرژی ( فسیلی، تجدید پذیر، هسته ای و …) پرداخته شده است. در این مقاله قصد داریم به بخش نفت این گزارش بپردازیم و خلاصه ای کامل از آن را ارائه دهیم.

 

دور نمای کلی

یکی از بزرگترین معضلاتی که امروزه در حوزه انرژی با آن مواجه هستیم، یک مشکل دو سویه است. از یک سو تقاضا برای انرژی همواره در حال افزایش است و از سویی دیگر تولید مشتقات کربنی باید کاهش یابد. کاهش مشتقات کربنی به معنای رفتن به سوی ترکیبات با تعداد کربن کمتر برای بهبود آب و هوا و محیط زیست است، همانند آنچه که در معاهده پاریس مورد توافق قرار گرفت. در نظر گرفتن هر دوی این موارد ما را به این نتیجه می رساند که تولید انرژی با استفاده از مواد غیر کربنی در آینده توسعه و اهمیت بیشتری را در دنیا تجربه خواهد کرد.

بازار تقاضای انرژی نیز در حال تغییر است، با توجه به رشد تولید ناخالص داخلی و همچنین افزایش تقاضای انرژی در کشورهای آسیایی، می توان انتظار داشت که در 20 سال آینده آسیا بزرگترین متقاضی انرژی باشد.

بازار تولید نیز همانند بازار تقاضا در حال تغییر است، قصد آمریکا از یک سو برای تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده نفت و گاز در جهان و همچنین افزایش تقاضا برای گاز طبیعی مایع (LNG) و حمل و نقل آن، باعث تغییراتی در بازار تولید شده است.

در ادامه به تحلیل داده هایی که در این گزارش منتشر شده است خواهیم پرداخت.

 

گذر از سوخت های کربنی، به رهبری سوختهای تجدید پذیر و گاز طبیعی

پیش بینی بازار نفتپیش بینی بازار نفت

نکات کلیدی:

 • انتقال و گذار به سمت سوختهای با کربن کمتر همچنان ادامه خواهد داشت و در این بین سوختهای تجدید پذیر و گاز طبیعی اهمیت زیادی پیدا خواهند کرد.
 • انرژی های تجدید پذیر و گاز طبیعی رشد درصدی را تجربه خواهند کرد و نسبت به باقی انرژی های اولیه اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد.
 • انرژی تجدید پذیر بیشترین رشد را در تامین انرژی اولیه جهانی ایفا خواهد کرد و سهم آن از 4% در حال حاضر به 15% در سال 2040 خواهد رسید.
 • گاز طبیعی رشد بیشتری را نسبت به نقت و ذغال سنگ تجربه خواهد کرد.
 • در نیمه ابتدایی چشم انداز، نفت شاهد افزایش خواهد بود، البته این میزان رشد کمتر از قبل است و از سال 2030 به بعد تقریبا ثابت خواهد ماند.
 • زغال سنگ شاهد کاهش 0.1% در میزان مصرف خواهد بود.

 

افزایش تقاضا برای سوخت های مایع توسط اقتصادهای نوظهور

 

پیش بینی بازار نفت

نکات مهم:

 • بازار جهانی سوخت های مایع در یک دوره گسترش پیدا خواهد کرد که دلیل آن افزایش تقاضا توسط اقتصادهای نوظهور با افزایش تولید توسط تولید کنندگان کم هزینه همانند آمریکا و اعضای اوپک خواهد بود.
 • میزان تقاضا برای سوخت های مایع ( خام و میعانات گازی)، گاز طبیعی مایع (LNG) و سایر مایعات افزایش پیدا خواهد و به میزان 108 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
 • رشد حاصله، مربوط به اقتصادهای در حال توسعه خصوصا کشورهای آسیایی است اما میزان مصرف در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) روند نزولی خواهد داشت.
 • افزایش در تقاضا ابتدا توسط تولید کنندگان غیر اوپکی همانند آمریکا پاسخ داده می شود. اما در دهه های آتی با توجه به کاهش میزان تولیدات آمریکا، اعضای اوپک به اصلی ترین منبع تولید تبدیل خواهند شد.

 

بازار جهانی نفت تا سال 2040

 

پیش بینی بازار نفت

در نمودار بالا میزان تولید و تقاضای نفت بر اساس روش های مختلف پیش بینی ( Evoloving transition, Greator reform,…) نشان داده شده است. همانگونه که قابل مشاهده است، بر اساس پیش بینی های انجام شده توسط اکثر روش ها، نفت همچنان از محبوبیت و تقاضای بالایی در انرژی جهانی دارد. 

 

نکات کلیدی و مهم قابل دریافت:

 • هرچند که نمیتوان چشم انداز دقیقی از میزان تقاضای نفت خام و گاز مایع ارائه کرد اما به نظر تا دهه ها این سوخت نقش کلیدی در تامین انرژی جهانی خواهد داشت.
 • با توجه به صنایعریوهای مختلف میزان تقاضاهای متفاوتی برای نفت می توان بدست آورد، اما تمامی صنایعریوها دارای دو وجه مشترکند:
 • تمامی صنایعریوها نقش نقت را تا سال 2040 همچنان کلیدی ارزیابی کرده و میزان تقاضای آن را در محدوده 80 تا 130 میلیون بشکه در روز پیش بینی می کنند.
 • نکته دوم میزان سرمایه گذاری های قابل توجه مورد نیاز برای رسیدن میزان تولیدی به میزان مورد تقاضا در سال 2040 است. اگر میزان سرمایه گذاری کافی نباشد و هیچ سرمایه گذاری در زمینه توسعه برای تولیدات جدید نباشد انتظار می رود که تولید نفت با کاهش 4.5 درصدی همراه باشد و میزان تولید در سال 2040 به 35 میلیون بشکه در روز برسد.
 • پر کردن این اختلاف فاحش فقط با سرمایه گذاری های وسیع در 20 سال آینده امکان پذیر خواهد بود.

نوسان تولید بین اوپک و آمریکا در تولید مایعات (نفت و NGK)

 

 

پیش بینی بازار نفتپیش بینی بازار نفت

 

نکات مهم:

 • افزایش تولید جهانی سوخت های مایع در قسمت اول چشم انداز تحت تاثیر نفت سبک آمریکاست، در ادامه با کاهش میزان تولید نفت سبک آمریکا میزان تولید اوپک دقیقا به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد.
 • میزان تولیدات مایع (نفت سبک و LNGs) آمریکا تا سال 2030 روند افزایشی خواهد داشت و مقدار تولید نفت سبک آمریکا در 10 سال آینده رشد قابل توجه 6 میلیون بشکه ای بر روز را خواهد داشت که اوج آن در حدود 10.5 میلیون بشکه در روز خواهد بود. این افزایش بسیار زیاد در میزان تولید، ایالات متحده را به عمده ترین تولید کننده مایعات تبدیل خواهد کرد.
 • با کاهش میزان تولید ایالات متحده، میزان تولید اعزای اوپک افزایش یافته و این فاصله را جبران می کند.
 • اعضای اوپک با اصلاحات اقتصادی و کم کردن وابستگی اقتصادی خود به نفت، می توانند با اتخاذ روش های رقابتی تر، سهم خود را در بازار افزایش دهند.
 • کاهش تولید اوپک در بخش اول چشم انداز باعث می شود که میزان تولیدات مایع این کشورها به کمترین میزان خود از سال 1980 برسد.

 

افزایش تولید NGLs و سوخت های زیستی 

پیش بینی بازار نفت

نکات مهم:

 • افزایش در میزان منابع سوخت های مایع به دلیل افزایش در NGL ها و سوخت های زیستی خواهد بود و نفت خام نقش کمی را در آن ایفا می کند.
 • میزان افزایش منابع سوخت های مایه تا آخر چشم انداز به 10 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که از این میزان 3 میلیون بشکه برای نفت، 5 میلیون برای NGLs و 3 میلیون هم برای سایر سوختها ( مشخصا سوخته های زیستی) خواهد بود.
 • افزایش میزان NGLs توسط آمریکا ( 3 میلیون بشکه در روز) و خاور میانه (2 میلیون بشکه در روز)، انجام خواهد شد.
 • سوختهای دیگر که عموما تحت شامل سوخت های زیستی هستند تا سال 2040 از 2 میلیون بشکه در روز به 4 میلیون بشکه در روز خواهند رسید. آمریکا و برزیل تولید کنندگان این نوع سوختها هستند.

 

افزایش تقاضا برای مایعات نفتی (پالایش شده و غیر پالایشی)

پیش بینی بازار نفتپیش بینی بازار نفت

 

نکات مهم:

 • قسمت عمده افزایش تقاضا برای مایعات ناشی از افزایش تقاضا برای مایعات غیر پالایشی است.
 • افزایش تقاضای مایعات تحت سلطه LPG و نفتا ( افزایش استفاده در صنایع پتروشیمیایی ) و میزان کمی بنزین و سوخت جت است. در چشم انداز همانگونه که مشاهده می شود، رشد مواد غیرپالایشی در مقایسه با مواد پالایش شده بسیار بیشتر خواهد شد.

 

منبع

BP Energy Outlook | Energy economics | Home. (n.d.). Retrieved February 19, 2019, from https://www.bp.com/en/global/corporate/energy-economics/energy-outlook.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *