ضایعات باطری

فروش و خرید ضایعات باطری ماشین ، فروش و خرید ضایعات باطری موبایل . جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

خرید ضایعات باطری ماشین /  خرید ضایعات باطری موبایل :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش ضایعات باطری ماشین /  فروش ضایعات باطری موبایل :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

کشور تولید کننده

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: 

قیمت روز ضایعات باطری ماشین /  قیمت روز ضایعات باطری موبایل کیلویی:

برای آگاهی از قیمت روز با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   

.  09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با کارشناس فروشبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

باطری ماشین ضایعات باطری ماشین

باطری ماشین به عنوان منبع تامین برق خودرو شناخته می شود که در ایران شناخته شده ترین آنها  باتری های اسیدی و اتمی هستند. در کل این نوع باطری ها در درون خود دارای یک سیستم الکترولیتی هستند که دارای یک محلول الکترولیتی (سولفوریک اسید و …) و صفحات فلزی (سرب، آنتیموان و …) است. 

اسید داخل باتری های اسیدی به مرو زمان توانایی خود را از دست داده و باید تعویض شود، این کار را می توان چندین بار انجام داد اما در نهایت دیگر تعویض اسید نیز جوابگو نخواهد بود و باید  باتری را دور انداخت. باطری های فرسوده و کهنه ماشین به دلیل دارا بودن اسید و فلز سرب (عنصری سمی برای انسان) در صورت دفع نامناسب می توانند خطرات بسیاری را برای محیط زیست بوجود بیاورند.

 

ضایعات باطری ماشین

 

قیمت بالای اسید و سرب و همچنین  جلوگیری از خطرات زیست محیطی کشورها را مجاب کرده است که برای حل این موضوع راهکارهایی بیندیشند. بازیافت باطری های فرسوده و بازیافت اسید و سرب درون آن معمولترین روشی است که در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در شرایط فعلی میزان 0.4 از کل مصرف سرب جهان از راه بازیافت باتری های کهنه بدست می آید. باتری ها بر اساس نوع ماشین (شخصی – باری) وزنی بین 12 تا 45 کیلوگرم دارند و هرکدام دارای مقادیر متفاوتی از سرب و اسید می باشند.

چگونگی بازیافت ضایعات باتری خودرو

ابتدا باطری ها به درون یک خرد کن ریخته می شوند و در آنجا به قطعات ریزی تبدیل می شوند. سپس قطعات خرد شده به داخل یک تانک بزرگ ( مایعی مانند آب در آن موجود است) ریخته می شوند که در آنجا سرب و فلزات سنگین به ته تانک رفته و قطعات پلاستیکی شناور می شوند. ابتدا قطعات پلی پروپیلنی جدا شده و سپس مایع داخل تانک بیرون ریخته می شود. هر کدام از این مواد مسیر متفاوتی را برای بازیافت طی می کنند که در ادامه به آن می پردازیم.

 

قطعات پروپیلنی

قطعات پروپیلنی ابتدا شسته شده، خشک شده و سپس به یک بازیافت کننده پلاستیک فرستاده می شود. در این دستگاه پلاستیک ها ذوب شده و به حالت مایع در می آیند. حال پلاستیک مایع به درون یک اکسترودر ریخته شده و در آنجا به قطعات کوچک یکنواخت پلاستیکی تبدیل می شود. قطعات خروجی از اکسترودر بسته بندی شده و به واحدهای ساخت باتری برای استفاده مجدد فرستاده می شود.

 

سرب

ورقه های سربی، اکسیدهای سرب و سایر قعطات سربی ابتدا تمیز شده و سپس در کوره های استخراج و ذوب گرما داده می شوند. سرب ذوب شده به داخل قالب های ریخته گری ریخته شده و پس از چند دقیقه ناخالصی های موجود در سرب در قالب ها شناور خواهند شد. این ناخالصی ها دور انداخته شده و سرب موجود در قالب ها رها می شود تا خنک شود، پس از خنک شدن شمش های سرب از قالب ها خارج شده و برای مصرف دوباره آماده می شوند.

 

بازیافت سرب باطری

 

سولفوریک اسید

برای بازیافت این اسید دو راه وجود دارد:

 1. در این روش ابتدا اسید سولفوریک توسط یک ماده قلیایی (مانند سود پرک) خنثی می شود و سپس در یک واحد تصفیه، مواد مضر آن جدا شده و برای ورود به محیط زیست آماده خواهد بود.
 2. در روش دوم اسید سولفوریک به سدیم سولفات تبدیل می شود. سدیم سولفات پودری سفید رنگ است که در تولید مواد شوینده، شیشه و نساجی کاربرد دارد.

فرآیند بازیافت  باتری های اسیدی یک فرآیند یا چرخه بسته است، به این معنی که تمامی اعضای آن را می توان برای تولید  باتری های جدید استفاده کرد. در حدود 98% اجزای باتری های اسیدی قابل بازیافت هستند.

باطری موبایلضایعات باطری موبایل

باتری های موبایل از جنس باتری های لیتیومی هستند که به صورت گسترده در تولید باطری ماشین های الکتریکی و تجهیزات الکترونیکی قابل حمل (موبایل، تبلت، مودم و …) مورد استفاده قرار می گیرند. این باطری ها قابلیت تولید مقدار زیادی انرژی را دارند و عمر مفید آنها بین 3 تا 5 سال است.

باتری های لیتیومی 5 جزء اصلی دارند که شامل آند، کاتد، الکترولیت، جداکننده و پوشش می شود. الکترولیت از یک نمک لیتیوم که در یک حلال آلی حل شده، تشکیل شده است. از نمک های آن می توان به LiPF6، LiBF4، LiClO4 و LiSO2 اشاره کرد و حلال ها نیز عموما اتیلن کربنات و پروپیلن کربنات هستند. جدا کننده معمولا از جنس پروپیلن است و پوشش می تواند از جنس پلاستیک، آلومینویم و یا فولاد باشد. هرچند که  باتری های لیتیومی برای اولین بار در سال 1912 معرفی شدند اما باطری های قابل شارژ در سال 1970 به بازار معرفی شدند.

 

ضایعات باطری موبایل

.

خطرات ناشی از باطری های لیتیومی (موبایل)

 1. در صورت ضربه خوردن و یا قرار گرفتن در مجاورت دمای بالا منفجر می شوند.
 2. فلزات سنگین ( سرب، نیکل، مس و کبالت) می توانند خاک و آب های سطحی را آلوده کنند.
 3. االکترولیت های موجود در این باتری ها سمیو قابل اشتعال هستند.

همانگونه که در بحث های قبل به آن اشاره شد، رها کردن ضایعات باتری در محیط زیست کاری درست و منطقی نیست. امروزه به دلیل حجم بالای تولید این نوع ضایعات و مواد ارزشمندی که در آنها وجود دارد، بازیافت ضایعات باتری موبایل در تمام نقاط جهان از استقبال خوبی برخوردار شده است. در شکل زیر برخی از کارخانه های بازیافت باطری های لیتیومی را همراه با طرفیت آنها می توان مشاهده کرد.

 

بازیافت باطری های لیتیومی

 

بازیافت باتری های موبایل (لیتیومی)

برای بازیافت باتری های لیتیومی روش های مختلفی وجود دارد ( Recupyl, Umicore, Toxco, Inmetco) که بر اساس روش های جداسازی فیزیکی و شیمیایی بنا نهاده شده اند، در ادامه به معرفی اجمالی یکی از این روش ها خواهیم پرداخت.

 

Recupyl روش

این فرآیند ترکیبی از روش های جداسازی فیزیکی و شیمیایی را برای بازیافت و باتری و در نهایت تولید لیتیوم کربنات بازی می کند. در ابتدا ضایعات خورد شده و سپس از جداسازی مغناطیسی و جداسازی چگالی برای دستیابی به یک پودر مرغوب استفاده می شود. پودر حاصل سپس به واحد فرآیند هیدرومتالورژی فرستاده می شود که شامل مراحل هیدرولیز، لیچینگ و ته نشینی است. لیتیوم به صورت Li2CO3 و کبالت نیز به صورت کبالت هیدروکسید بازیافت می شود.

منابع

Saloojee, F. A. D. E. E. L. A., & Lloyd, J. U. S. T. I. N. (2015). Lithium Battery Recycling Process. Department of Environmental Affairs Development Bank of South Africa (Project No. DB-074 (RW1/1016)1.

Gaines, L. (2014). The future of automotive lithium-ion battery recycling: Charting a sustainable course. Sustainable Materials and Technologies1, 2-7.

University of South Florida St Petesburg Safety and Compliance Office. (2016, January 20). How are Batteries Recycled? Retrieved March 16, 2019, from https://www.batterysolutions.com/recycling-information/how-are-batteries-recycled/

4 نظر برای «ضایعات باطری | ضایعات باطری موبایل | ضایعات باطری ماشین»

 • ناصر محمدی می‌گوید:

  سلام
  شما باطری لیتیومی ضایعاتی موجود دارید اگه ممکنه قیمت هم بفرمایید

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام.
   خیر متاسفانه در حال حاضر چنین ماده ای نداریم.

 • ابراهیم می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید خواستم بدونم شما صفحات مثبت یا همون اکسید سرب دارین برای فروش؟
  برای باتری موتورسیکلت و ماشین میخوام.
  ممنون میشم جواب بدین

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام.
   خیر متاسفانه در حال حاضر موجود نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *