ورمی کمپوست

ورمی کمپوست روشی برای تهیه کود کمپوست است، که در آن عموماً از کرم های که در خاک زندگی می کنند استفاده می شود، این کرم ها از مواد آلی به عنوان غذا استفاده می کنند. سپس مواد دفعی آنها که یک نوع مواد آلی می باشد، کود ورمی کمپوست می نامند. کرمهای خاکی تقریباً انواع ماده آلی را مصرف می کنند و می توانند برابر وزن بدن خود را در روز بخورند ، به عنوان مثال. 1 کیلوگرم کرم می تواند روزانه 1 کیلوگرم بقایای گیاهی مصرف کند. در ادامه با نقش کرم های خاکی در حاصلخیزی خاک و استفاده از آن برای تولید کود و ویژگی ها و شرایط لازم برای تولید، بیشتر آشنا شودید.

ترکیبات ورمی کمپوست

مواد دفعی کرم ها سرشار از نیترات و اشکالی دیگر از عناصر مانند P ، K ، Ca و Mg می باشد. همچنین عبور خاک همراه با مواد آلی از بدن کرم های خاکی باعث رشد باکتری ها و اکتینومیست ها موجود در خاک می شود.

اگر این کود به گونه صیحیح توسط کرم ها تولید شود، باید بوی شبیه خاک داشته باشد. از این کود می توان در گلدان های گل های آپارتمانی و همچنین به عنوان پوششی برای چمنزار استفاده کرد. استفاده از این کود به همراه خاک در گلدان یک محیط عالی برای شروع نهال های جوان است.

در جدول زیر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کود ورمی کمپوست با کمپوست مقایسه شده است.

غلظت عناصر ورمی کمپوست

کرم مورد استفاده برای تولید

متداول ترین انواع کرمهای خاکی که برای فرآیند ورمی کمپوست مورد استفاده قرار می گیرند کرمهای مارک دار (Eisenia foetida) و کرمهای قرمز یا جادوگران قرمز (Lumbricus rubellus) هستند. این گونه ها غالباً در توده های کودی قدیمی مشاهده می شوند ، آنها معمولاً دارای نوارهایی با رنگ قرمز هستند. که معمولا با کرم خاکی مزرعه (Allolobophora caliginosa و گونه های دیگر) اشتباه گرفته می شوند.

اگرچه کرم خاکی باغات گاهی از کمپوست تغذیه می کند ، اما آنها خاک معمولی را ترجیح می دهند. یک هکتار از زمین می تواند تا حدود 500000 کرم خاکی داشته باشد که می تواند به اندازه 5 تن خاک یا بیشتر در سال بازیافت کند. با این حال ، کرمهای قرمز و کرمهای مارک دار، کمپوست را ترجیح می دهند. با عبور این ترکیبات از روده کرم های خاکی ، مواد حاصله به پسماندهای آلی بازیافت شده، یا کود کرم، که یک ماده آلی سرشار از مواد مغذی با بافت ریز است تبدیل می شود.

کرم های مورد استفاده

 ویژگی ها:

 • ورمی کمپوست یک کود آلی بسیار غنی از مواد مغذی محلول در آب است و  است. از این کود در کشاورزی جهت تهویه خاک و در مقیاس کوچک در کشاورزی ارگانیک پایدار استفاده می شود.
 • مواد مغذی موجود در کود ورمی کمپوست معمولاً بسیار بیشتر از کمپوست سنتی باغچه است.
 • افزایش میزان کل نیتروژن ، افزایش دسترسی نیتروژن و فسفر و همچنین افزایش حذف فلزات سنگین از خاک
 • کاهش در دسترس بودن فراهمی زیستی فلزات سنگین

اثرات بر خاک

 • بهبود تهویه خاک
 • غنی شدن خاک از میکروارگانیسم ها از طریق افزودن آنزیم های مانند فسفاتاز و سلولاز
 • باعث افزایش فعالیت های میکروبی به میزان 10 تا 20 درصد 
 • افزایش ظرفیت نگهداشتن آب در خاک

اثرات بر رشد گیاه

 • افزایش جوانه زنی و به دنبال آن بهبود عملکرد گیاه
 • بهبود رشد و ساختار ریشه
 • توسط میکروارگانیسم های اضافه شده هورمون های گیاهی مانند اکسین ها و اسید جیرلیک نیز اضافه می شود.

اثرات اقتصادی

 • کاهش هزینه حمل و نقل زباله
 • باعث کاهش آلودگی
 • ایجاد مشاغلی با درآمدهای کم

اثرات محیطی

این روش کمپوست کردن باعث کاهش انتشارات گازهای گلخانه ای مانند متان و اکسید نیتریک می شود.

شرایط لازم جهت کمپوست توسط کرم ها

مراحل تولید ورمی کمپوست

درجه حرارت

رشد حداکثر این گونه کرم ها در دامنه دمای 65  تا 85 درجه فارنهایت (19 تا 29 درجه سانتیگراد) رخ می دهد. کرم های کمپوست می توانند در مدت زمان کوتاه در برابر دمای بالاتر از 85 درجه مقاومت کنند اما اگر در مدت زمان طولانی در معرض دمای زیاد قرار بگیرند می میرند. آنها نسبت به دمای زیر 65 درجه فارنهایت تحمل بیشتری دارند. کرم های کمپوست در دمای پاییی تر از دمای نقطه انجماد می توانند برای مدت طولانی به صورت پیله ها (تخم های کرم) در سرما زنده بمانند و پس از بازگشت گرما شروع به فعالیت کنند.

رطوبت

آب یک ضرورت مطلق برای بقای کرم است. رطوبت مطلوب برای رشد 70 تا 85 درصد است. کرم های قرمز می توانند برای مدت کوتاهی در سطل های کاملاً اشباع زنده بمانند اما با شروع به کار به اکسیژن نیاز دارند.

اسیدیته و قلیایی

اندازه گیری اسیدیته یا قلیاییت نسبی خاک براساس pH بیان می شود. سطح pH پایین تر از 7 شرایط اسیدی و pH بالا از 7 شرایط  قلیایی را نشان می دهد. کرم های کمپوست در pH خنثی رشد و تولید مثل می کنند (pH = 7). آنها در محیط های  با pH پایین تر از 5 یا بیشتر از 9 زنده نخواهند ماند.

نسبت کربن به نیتروژن

کرم های کمپوست تقریباً در هر نوع ماده آلی می توانند فعالیت کنند، این روش کمپوست مقادیر بیشتری از کربن را نسبت به حد طبیعی برای کمپوست میکروبی ترجیح می دهند. زباله های آلی مانند کود حیوانی ، زباله های آشپزخانه و علفهای تازه بریده شده حاوی مقدار زیادی ازت (N) هستند. و باید این مواد را با محصولات جانبی حاوی مقادیر زیادی کربن (C) مانند نی ، کاغذ یا برگهای افتاده مخلوط کرد .  این نسبت برای رشد و فعالیت کرم ها باید برابر 50 باشد.

 

منابع:

https://web.archive.org/web/20090115215337/http://www.cahe.nmsu.edu/pubs/_h/h-164.pdf

http://pods.dasnr.okstate.edu/docushare/dsweb/Get/Document-9424/BAE-1528web.pdf

http://www.fao.org/tempref/docrep/fao/006/y5104e/y5104e04.pdf

جهت خرید و فروش مواد و کود شیمیایی با واحد فروش ما در مبتکران شیمی همراه باشید.

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

یک نظر برای «ورمی کمپوست چیست ؟| خواص کود ورمی کمپوست»

 • یاشار بوم راشین می‌گوید:

  در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در باره ورمی کمپوست از شما دعوت می شود از سایت زیر دیدن نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *