تری سدیم سیترات
ویژگی ها و کاربردهای تری سدیم سیتراتReviewed by مبتکران on Nov 11Rating: 4.0

تری سدیم سیترات (فرمول مولکولی: Na3C6H5O7 • 2H2O) با جرم مولکولی 294.1 گرم بر مول, یک ترکیب شیمیایی غیر آلی است. این ماده در دمای اتاق در فاز جامد و به صورت کریستال هایی بی رنگ و یا کریستال های پودری سفیدرنگی , بی بو و طعمی شبیه به نمک است. از نظر انحلال پذیری نیز, در آب و گلیسرول به طور کامل انحلال پذیر است, اما در  الکل ها و یا سایر حلال های آلی غیر قابل حل است. این ماده یک ماده ی غیر سمی محسوب می شود که به صورت پودر نیز موجود است و گرید خوراکی آن در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه کاربرد ها و msds این ترکیب را بخوانید. برای خرید فروش و اطلاع از قیمت سیترات سدیم کلیک کنید. 

بیشترین تقاضا برای این ماده نیز در حال حاضر در صنایع غذایی است که به عنوان طعم دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. اما دیگر خواص بارز این ترکیب باعث شده است تا از آن به عنوان عامل تنظیم کننده ی میزان PH , امولسیفایر, تثبیت کننده و هم چنین به عنوان یک ماده ی نگه دارنده نیز استفاده گردد. علاوه بر آن, این ماده با سیتریک اسید سازگاری دارد و می توان ترکیب آن را با سیتریک اسید که یک ترکیب بسیار کاربردی در صنایع غذایی است, در بسیار از مواد غذایی مورد استفاده قرار داد.

 سنتز آن در مقیاس آزمایشگاهی در دو مرحله انجام می گیرد, ابتدا نشاسته ی غذایی تخمیر می شود تا سیتریک اسید تولید شود و سپس سیتریک اسید را با سدیم هیدروکسید واکنش می دهند تا محصول نهایی تولید گردد. محصول فوق دارای ویژگی های منحصر به فرد زیر است:

ویژگی ها:

یک ترکیب غیر سمی و ایمن است, از آنجایی که ماده ی اولیه سنتز محصول فوق به طور عمده از خود مواد غذایی تامین می شود, این ماده یک افزونه ی مواد غذاییِ کاملا ایمن محسوب می شود. سازمان بین المللی FAO در خصوص مصرف روزانه ی این ماده هیچ گونه تاثیر منفی بر روی سلامت انسان را گزارش نکرده است.

این ماده یک ماده ی زیست تخریب پذیر است. بعد از آن که این ماده درون آب رقیق می شود, محصول فوق به صورت جزئی به سیترات تبدیل می شود, که با خود سدیم سیترات هم زیستی دارد. این سیترات تولیدی نیز درون آب به صورت بیولوژیکی با استفاده از اکسیژن, گرما, نور, باکتری و میکروب تجزیه می شود.

 توانایی تشکیل کمپلکس با یون های فلزی. دارای یک ظرفیت بسیار خوب در تشکیل کمپلکس با بعضی از یون های فلزی مانند +Ca2 و +Mg2  و  +Fe2 است.

انحلال پذیری خوب. این مزیت با افزایش دما نیز افزایش می یابد.

توانایی خوب در تنظیم PH و یک عامل خوب بافری. تری سدیم سیترات دارای یک عامل اسیدی ضعیف و یک نمک قلیایی قوی است و هنگامی که با سیترات مخلوط می شود, ترکیب حاصل یک مخلوط با قابلیت بافری بسیار بالایی است. هم چنین دارای یک پایداری بسیار مناسبی است.

شیوه ی تولید:

این ترکیب را می توان از واکنش خنثی  سازی سیتریک اسید با سدیم هیدروکسید یا سدیم بی کربنات تولید کرد. شیوه سنتز آزمایشگاهی آن به این صورت است که ابتدا سدیم بی کرومات را درون آب حل می کنیم به آن گرما می دهیم و سپس سیتریک اسید را به آن اضافه می کنیم. این افزودن اسید را تا رسیدن دمای مخلوط به 85 الی 90 درجه ی سانتی گراد ادامه می دهیم و PH را در حدود 6.8 تنظیم می کنیم. مخلوط تولیدی را تا زمانی که گرم است فیلتر می کنیم. حال این مخلوط فیلتر شده را کندانس می کنیم تا کریستال های نهایی تشکیل شوند.

کاربرد ها:

صنایع غذایی:

همان طور که در بالا اشاره شد, اصلی ترین کاربرد گرید خوراکی , استفاده از آن به عنوان افزونه در صنایع غذایی است. به عنوان یک افزونه می تواند نقش طعم دهنده, بافر, امولسیفایر, حجم دهنده و یا تثبیت کننده را ایفا کند.

عامل بافری:

به منظور کنترل اسیدیته ی محلول های مختلف می توان از این ترکیب که شامل یک عامل اسید ضعیف و یک نمک قلیایی قوی است, به عنوان یک تنظیم کننده ی PH موثر استفاده کرد.

پزشکی:

امروزه از ترکیب فوق به عنوان یک عامل نگه دارنده خون در بانک های خونی در لوله های کالکتور استفاده می شود.

کاربردهای تری سدیم سیترات

رسوب زدایی از بویلرها:

محصول فوق پودری یک عامل رسوب زدا موثر در حذف رسوبات کربناته از بویلرها بدون نیاز به متوقف کردن کار آنها. یعنی در حین انجام کار, می توان عملیات رسوب زدایی را نیز انجام داد.

منابع:

 

[1] Trisodium citrate dihydrate. (n.d.). Retrieved November 11, 2018, from https://www.chemicalbook.com/ChemicalProductProperty_EN_CB9752065.htm

[2] Trisodium citrate dihydrate. (n.d.). Retrieved November 11, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Trisodium_citrate_dihydrate#section=Top

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *