تری پتاسیم فسفات 7 آبه

تری پتاسیم فسفات 7 آبه به دلیل خواصی که دارد در تولید مواد غذایی ، پزشکی و …. مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید جهت ثبت سفارش، خرید تری پتاسیم فسفات 7 آبه و اطلاع از قیمت این محصول با واحد فروش مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید.

خرید:

شما می توانید برای تهیه ی این محصول و ثبت سفارش خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید. اطلاعات و آنالیز محصول را در جدول زیر مشاهده می کنید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: 

CAS NO:7778-53-2

آنالیز محصول آنالیز

فروش تری پتاسیم فسفات 7 آبه:

تهیه ی مواد شیمیایی با بهترین کیفیت را از ما در مبتکران شیمی بخواهید.

 

قیمت:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

 

معرفی

تری پتاسیم فسفات نمکی یونی است که قابلیت حل شدن در آب را دارا است و در بسیاری از مواد غذ ایی به عنوان کف کننده (حجم دهنده)، امولسیفایر، کنترل کننده اسیدیته و … مورد استفاده قرار می کنند. این ماده را می توان در فرم خشک و آبدار با تعداد مولکول های متنوع آب یافت. تری پتاسیم فسفات 7 آبه یکی از مهمترین و پرکاربردترین این مشتقات است که در جدول زیر برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی آن نشان داده شده اند:

خواص فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیایی H14K3O11P یا K3PO4 • 7H2O
جرم مولکولی

338.37 g/mol

شکل ظاهری کریستال های سفید
دانسیته

2.5 g/cm3

روش تولید

این محصول را می توان با استنفاده از بین آمونیوم فسفات و پتاسیم کلراید طبق واکنش زیر تولید کرد:

(NH4)3PO4  + 3KCl —-> K3PO4 + 3NH4Cl

کاربردها

به گفته سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) پتاسیم فسفات به پایداری، افزایش حجم ، کنترل pH و حفظ رطوبت در مواد غذایی کمک می کند. همچنین باعث جلوگیری از خروج چربی از غذا شده که موجب حفظ بافت و ظاهر مواد غذایی خواهد شد.

تری پتاسیم فسفات 7 آبه به صورت موثری ماندگاری مواد غذایی را افزایش می دهد. این ترکیب را می توان در محصولاتی مانند کنسرو ماهی، سوپ و سبزیجات، گوشت، سوسیس، کالباس، آبمیوه و … یافت. به طور کل هر ماده غذایی فرآوری شده (از جمله فسفت فودها) ممکن است حاوی مقاری از مشتقات فسفات (اسید فسفریک ، تری سدیم فسفات و …) باشند.

نگهدارندگی و ضدعفونی

تصوری که در مورد گوشت مرغ وجو دارد و بسیاری آن را سالم تر از گوشت قرمز می دانند باعث شده است تا در دو دهه اخیر مصرف این گوشت به صورت فزاینده ای بالا رود. با این حال افزایش مصرف گوشت طیور باعث انتقال بیماری های موجود در این گوشت ها به انسان شده است. مرغ در مقایسه با سایر غذاها دارای تعداد  زیادی باکتری های بیماری زا و فاسد کننده است، همین امر تولید کنندگان را مجاب کرده است تا در تولید و فرآوری این گوشت از مواد ضدعفونی کننده و از بین برنده میکروارگانیسم ها بهره ببرند.

فسفات ها به عنوان عامل های ضد میکروبی و جلوگیری کننده از رشد میکروارگانیسم ها مورد استفاده قرار می گیرند. به طور خاص تری پتاسیم فسفات در مقایسه با سایر فسفات ها خاصیت میکروب کشی بیشتری دارد.

کاربرد تری پتاسیم فسفات 7 آبه

FDA استفاده از این ماده را برای میکروب کشی و ضد عفونی کردن لاشه مرغ خام مورد تایید قرار داده است. این کار را می توان به دو روش محلول پاشی و یا استفاده از حمامی که بتوان لاشه ها را در آن فرو برد انجام می دهند.

خطرات برای سلامتی انسان

همانگونه که گفته شد فسفات ها آن به صورت گسترده ای به عنوان افزودنی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.  افزودنی ها با هدف بالا بردن عمر مفید و بهبود طعم و بافت به مواد غذایی اضافه می شوند. اما آیا برای انسان بی خطر است ؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این ماده را در دسته افزودنی های امن غذایی قرار داده است. با این حال این ترکیب شیمیایی می تواند در برخی موراد مشکلاتی را برای کلیه و سایر اعضا به وجود آورد.

عوارض

افزودنی های فسفاته از جمله تری پتاسیم فسفات، می توانند به تجمع فسفات اضافی در بدن کمک کنند. این مشکل خصوصا در افراد دارای مشکلات کلیوی بروز پیدا می کند، زیرا کاهش عملکرد کلیه باعث اختلال در توانایی دفع فسفات اضافی در بدن می شود.

پزشکی

فسفر یکی از عناصر مهم در بدن بوده و در تمامی سلول ها برای رشد و بهبود بافت ها مورد نیاز است. تری پتاسیم فسفات جهت جلوگیری از هیپوفسفاتمیا (فسفر پایین خون) استفاده می شود. همچنین این ماده در مواردی به صورت وریدی به افرادی که توانایی خوردن و نوشیدن ندارند ، داده می شود.

این ماده می تواند از رسوب کلسیم در کلیه جلوگیری کند، از همین رو به افرادی که سابقه سنگ کلیه از این نوع را دارند، داده می شود. همچنین با کاهش آمونیاک در ادرار می تواند ، تحریکات پوستی ناشی از بی اختیاری ادرار را کاهش دهد.

منابع:

Potassium phosphate, tribasic, heptahydrate. (n.d.). Retrieved February 17, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Potassium-phosphate_-tribasic_-heptahydrate

Tripotassium phosphate. (2019, October 6). Retrieved February 17, 2020, from https://en.wikipedia.org/wiki/Tripotassium_phosphate

E. S., By, -, & Staff, E. (2019, August 8). Phosphate Additives and Your Diet: What You Should Know. Retrieved February 17, 2020, from https://www.healthandwellnessalerts.berkeley.edu/topics/healthy-living/phosphate-additives-and-your-diet-what-you-should-know/

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *