محصولات تراریخته

ارگانیک یا تراریخته؟ آیا این مواد سرطان زا هستند؟ پرورش این محصولات در ایران و جهان چگونه است؟شاید بارها این کمه به گوشتان خورده باشد اما دقیقا ندانید با چه محصولاتی طرف هستید ،این ترکیبات محصولاتی هستند که با انجام فعالیت های ژنتیکی یعنی انتقال ژن از یک گونه به گونه ای دیگر تغییراتی در آن شکل می گیرد. این تغییرات به طور طبیعی یا بر اثر جفت گیری توان شکل گیری را ندارند، و در نتیجه باعث تغییر برخی ویژگی ها و صفات گیاه می شوند. بنابراین اصلاح ژنتیکی یک روش بیولوژیکی است که بر ژنتیک انواع ارگانیسم های زنده (گیاه ، حیوانات یا میکروارگانیسم ها) تأثیر می گذارد. این محصولات (اصلاح شده ژنتیکی یا دست کاری شده) ، اغلب به عنوان  GM یا GMO  طبقه بندی می شوند. در ادامه با مزایا ، عوارض و مضرات محصولات تراریخته به زبان ساده بیشتر آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید.

 

روش تولید 

تولید محصولات تراریخته به سه فناوری مجزا وابسته است:

 • جداسازی و دستکاری توالی های کوچک DNA (که اغلب به آن کلون سازی ژن گفته می شود).
 • قرار دادن چنین توالی های اگزوژن DNA در بافت های گیاهی (یعنی تغییر شکل).
 • انتخاب سلولها یا بافتهای اصلاح شده و بازسازی آنها در گیاهان بالغ که قادر به تکثیر بیشتر این بافت ها هستند.

 

مراحل انتقال ژن

دلیل استفاده

در جامعه امروزی بدلیل افزایش روز افزون جمعیت و بدنبال آن افزایش نیاز به مواد غذایی موجبات حرکت به سمت استفاده از محصولات تراریخته یا نوترکیب را فراهم کرده است. این محصولات با تمام مزیت های که دارد، بدون عیب نیست، تحقیقات نشان داده که تغییر در مواد غذایی در سطح ژنتیکی، پروتئین هایی را ایجاد می کند که انسان به مصرف آنها عادت ندارد و همین عامل ممکن است احتمال بروز یک واکنش آلرژیک را افزایش دهد. آمار نشان می دهد که از سال 1999 تا کنون، میزان آلرژی غذایی در کودکان از 3.4 درصد به 5.1 درصد افزایش یافته است.

آیا محصولات دست کاری شده ژنتیکی در ایران سرطان زا می باشد؟

در ایران در محصولاتی از جمله سیب زمینی، ذرت، سویا و برنج از نظر ژنتیکی تغییراتی صورت گرفته است . عده ای از مخالفان محصولات تراریخته بیان می دارند که از زمان مصرف این محصولات بیماری هایی مانند اوتیسم، آلزایمر و دیابت بیشتر شده است. در صورتی که آزمایش های وزارت بهداشت سلامت برنج تراریخته شده را تایید کرده است.

درباره مضرات و صدماتی که این محصولات می تواند در سال اول به انسان وارد کند نظرات مختلفی وجود دارد. نتیجه  آزمایشی که این موضوع را تایید کند هنوز بدست نیامده است.

اما تحقیقات انجام شده در طول مدت 20 سال نشان می دهد استفاده مداوم از محصولات تراریخته می تواند باعث بیماری های روحی و روانی ، سرطان کلیه ، کبد ، ناباروری و سقط جنین شود.

سیب زمینی اصلاح شده

 انواع محصولات اصلاح شده

 •  در ایران و سایر کشورها اصلی ترین محصولات زراعی دست کاری شده پنبه ، ذرت ، سیب زمینی ، برنج و سویا هستند.
 • شربت ذرت به عنوان شیرین کننده در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود
 • نشاسته ذرت که در سوپ ها و سس ها استفاده می شود
 • روغن های سویا ، ذرت و کلزا که در غذاهای میان وعده ، سس سالاد و مایونز مورد استفاده قرار می گیرند

مزایا

 • مهمترین مزیت محصولات تراریخته افزایش میزان تولید می باشد.
 • میزان منبع غذایی قابل پیش بینی می شود. که این عامل به پیش بینی عرضه مواد غذایی کمک می کند.
 • بهبود محتوای تغذیه ای محصولات غذایی: تغییرات ژنتیکی بیشتر به صورت افزایش مقاومت به آفات یا مقاومت در برابر آب و هوای نامناسب است که بدنبال آن می توان محتوای غذایی محصولات زراعی را نیز تغییر داد. این بدان معنی است که افراد در آینده می توانند از مصرف مقدار کمتری از مواد غذایی همان میزان محتویات غذایی را کسب کنند. از فعالیت های در این زمینه اصلاح ژنتیکی برنج جهت تولید مقادیر زیادی ویتامین A است. که به گفته فائو به كاهش كمبود ویتامین جهانی كمك كرده است.
 • محصولات تحت اصلاح ژنتیکی می توانند ماندگاری بیشتری داشته باشند. به گونه ای که در آزمایشی در شرایط یکسان مشاهده شد که به جای استفاده از مواد نگهدارنده برای حفظ طراوت مواد غذای، محصولات اصلاح شده ژنتیکی باعث افزایش عمر مواد غذایی می شوند. برخی مواد نگهدارنده با خطر سرطان ، بیماری قلبی و آلرژی همراه هستند.
 • استفاده از محصولات جهت مصارف پزشکی و دارو سازی
 • باعث ایجاد جذابیت در خوردن محصولات می شود. از طریق اصلاح ژنتیکی می توان رنگ ها را تغییر یا بهبود داد تا از خوردن آنها لذت بیشتری برد.
 • حمل و نقل محصولات تراریخته آسان تر است. بدلیل ماندگاری بالای که این محصولات دارند. می توان به مناطق با مسافت های طولانی راحت تر و طی زمان بالای منتقل شوند.
 • از علف کش ها و سموم دفع آفات کمتر استفاده می شود.

معایب

 • محصولات GMO ممکن است باعث مقاومت آنتی بیوتیکی شود. تحقیقات دانشگاه ایالتی آیووا نشان می دهد که وقتی محصولات اصلاح شده شامل آنتی بیوتیک ها و سایر مواردی هستند که میکروب ها و آفات را از بین می برند، در صورت مصرف این محصولات، اثر آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر را کاهش می دهد.
 • مسئولیت قانونی کشاورزانی که از این محصولات جهت کشت استفاده می کنند بیشتر می باشد.
 • انتقال ژن از گونه های گیاهی به علف های هرز . این عامل باعث مقاومت علف های هرز به شرایط می شود که به دنبال آن باعث ایجاد محدودیت برای رشد محصولات می شود.
 • تحقیقات مستقل در زمینه محصولات تراریخته مجاز نیست. به گونه ای که 6 شرکت در کشورهای امریکا، آلمان و سویس که بیشتر بر روی محصولات گندم ، ذرت و سویا این فناوری را ثبت نموده و به طور انحصاری در اختیار دارند. بیش از 50٪ از تولیدکنندگان بذر که بازار مواد غذایی GMO را ایجاد کرده اند ، هرگونه تحقیق مستقل در مورد محصولات نهایی را به عنوان تلاشی برای محافظت از سود خود منع می کنند.
 • برخی از این محصولات برای انسان ممکن است ، خطر قرار گرفتن در معرض سرطان را داشته باشند. تحقیقات ، نشان داده که محصولات مقاوم به سموم دفع آفات ، خطر ابتلا به سرطان در موش ها را به شدت افزایش می دهد. هرچند این تحقیقات محدود می باشند، اما به طور گسترده منتشر شده است و این تصور را ایجاد می کند که تمام غذاهای GMO به طور بالقوه خطرناک هستند.

توصیه ها

سازمان بهداشت جهانی ، آکادمی ملی علوم و چندین سازمان بزرگ علمی دیگر در سراسر جهان تحقیقاتی درباره محصولات تراریخته  (GE) انجام داده اند که هیچ مدرکی مبنی بر مضر بودن آنها پیدا نکرده اند و هیچ گزارشی از بیماری و آسیب های محیطی به دلیل مصرف محصولات GE گزارش نشده است. ظبق گزارشات منتشر شده محصولات اصلاح شده محصولاتی معمولی و بی خطر هستند.

منابع:

https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/transgenic-crop

https://medlineplus.gov/ency/article/002432.htm

https://www.researchgate.net/publication/303794229_Transgenic_Food_Benefits_Safety_And_More

جهت تهیه و خرید مواد شیمیایی با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *