تاریخچه و ساختار تایر

صنعت تولید تایر به عنوان یکی از صنایع مادر اهمیت بالایی دارد، با گسترش صنعت حمل و نقل، تنوع کاربرد وسایل نقلیه از جمله کشاورزی، مسافربری، باربری و وسایل نقلیه سبک شخصی نیاز به انواع مختلف تایر را بیش از پیش مشخص کرد، از طرفی پیشرفت روز افزون تکنولوژی به کار رفته در این وسایط باعث ایجاد تحول هر چند اندک در این صنعت گردید.در این مقاله ضمن بیان تاریخچه این صنعت، به مطالعه ساختار تایر به طور مختصر  مواد تشکیل دهنده آن از جمله اسید استئاریک، ترکیبات کربن دار (دوده)، اکسید روی  و ترکیبات گوگردی می پردازیم پس در ادامه با مبتکران شیمی همراه باشید.

 

 

تاریخچه  ساخت تایر :

می توان گفت در گذشته از نوار های چرمی دور چرخ های فلزی یا چوبی در کالسکه ها یا چرخ های دستی استفاده می شد تا خاصیت ارتجاعی نسبی و کاهش ضربه ایجاد کند.در سال 1845 توماس هانکوک و چالز گودیر دریافتند که با افزودن ترکیبات گوگردی به لاستیک طبیعی،  پلیمری ایجاد می شود که نسبت به لاستیک طبیعی مقاومت مکانیکی بالاتری داشته و حرارت دادن به آن موجب افزایش خاصیت چسبندگی می گردد.

نخستین تایر تولیدی

جان دانلوپ اولین کسی بود که از رشته های در هم تنیده پلیمر کشف شده توسط هانکوک و گودیر تایر ساخت، بعدها آندره میشلن و برادرش، نخستین لاستیک های پنوماتیک (لاستیکی که داخل آن هوا محبوس شده است) را طراحی کردند که هوای موجود در آن باعث افزایش خاصیت ارتجاعی تایر و کاهش ضربه می شد.  همه تایر های تولید شده تا این مرحله سطح یکدست و فاقد آج داشتند، قرار دادن آج روی سطح بیرونی لاستیک توسط فرانک سیبرلینگ انجام شد که این کار باعث بهبود چسبندگی و افزایش اصطکاک تایر با سطح جاده می شد.در نهایت میشلن در سال 1946 نخستین تایر رادیال را تولید نمود که نسبت به تولیدات قبلی به شیوه بایاس بسیار بهتر بودند و رانندگی ایمن تر و نرم تری را ارائه می کرد.

 

ساختار تایر

معرفی ساختار تایر ها :

هر تایر شامل قسمت های اصلی اینر لاینر (inner-liner)، ساید وال (side-wall)، بید(Bead) و ترد(tread) می باشد که به اختصار آنها را توضیح می دهیم:

اینر لاینر (inner-liner) : این قسمت در واقع لایه ی درونی تایر بوده که هوای محبوس شده در تایر بین این ناحیه و فضای رینگ چرخ قرار می گیرد.

ساید وال (side-wall) : دیواره کناری تایر بوده که بید را به لایه های فوقانی (tread) وصل می کند،این ناحیه باعث افزایش انعطاف تایر در عبور از ناهمواری ها و انتقال کمتر ضربات به کابین خودرو می شود.

بید (bead): از این قسمت با نام طوقه نیز یاد می شود، یک لایه غیر قابل انعطاف متشکل از لاستیک سخت و بعضا مفتول های مسی بوده که باعث می شود تایر  بعد از باد شدن محکم به دور رینگ بچسبد.

ترد(tread): این قسمت بیرونی ترین لایه تایر بوده و در تماس مستقیم با سطح جاده قرار می گیرد بنابراین باید از استحکام بالایی برخوردار باشد،آج لاستیک نیز روی این قسمت پیاده می شود.

مواد شیمیایی تایر :

امروزه شرکتهای مطرح تولید کننده تایر هر یک از ترکیبات خاصی برای تولید تایر خود استفاده می کنند که باعث ایجاد ویژگی خاص در محصولات تولیدی آنها می شود، به فرض تایرهای تولید شده توسط یک شرکت مقاومت و طول عمر بالاتری داشته و در مقابل نرمی و راحتی کمتری در استفاده دارند در مقابل ممکن است محصول شرکتی دیگر طول عمر کمتر ولی راحتی بیشتری در هنگام استفاده در وسایل نقلیه ایجاد کند با این وجود مواد شیمیایی هستند که در اغلب تایرها یکسان اند که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

عمده مواد تشکیل دهنده تایر شامل لاستیک طبیعی، ترکیبات کربن دار (دوده) در گرید های مختلف، ترکیبات گوگرد دار، اکسید روی، اسید استئاریک و آنتی اکسیدان ها ،شتابدهنده ها(accelerators) و… می باشند که در ادامه به تاثیر اسید استئاریک در ساختار تایرها به اختصار اشاره می کنیم.

 

تایر

این ماده شیمیایی در گرید لاستیک به عنوان شتابدهنده ، فعال کننده واکنش و روان کننده ترکیب پلیمر اولیه  بوده و افزودن آن باعث ایجاد خاصیت چسبندگی مناسب در لاستیک و ترکیب مناسب مواد تشکیل دهنده می گردد.

پرسش و پاسخ :

در ادامه به چند سوال رایج پیرامون تایر های پاسخ می دهیم

تفاوت لاستیک های رادیال و بایاس چیست؟

در تایر های بایاس رشته های لاستیک با زاویه 45 درجه در هم تنیده می شوند و در نهایت استحکام می یابند، این زاویه باعث می شود تایر در هنگام استفاده به طور کامل با سطح جاده در تماس نباشد در مقابل تایر های رادیال (شعاعی) به گونه ای ساختار می یابند که در هنگام راندن سطح تایر به طور کامل به زمین چسبیده و ضمن افزایش اصطکاک ایمنی و چسبندگی بیشتری در مسافت های طولانی فراهم شود.امروزه تقریبا استفاده از تایرهای بایاس به صورت بسیار محدود انجام می شود.

وزن تایر چقدر است ؟

وزن تایر بستگی به ابعاد آن داشته و بسته به کاربرد از 6 کیلوگرم تا 80 کیلوگرم  ( کامیون های باری با سایز رینگ 24 اینچ ) را شامل می شود.با این حال همواره سعی می شود برای افزایش عمر و همچنین کاهش مصرف سوخت وسایط نقلیه مقادیر استاندارد را در طبقه بندی انواع تایر رعایت نمود

 

موسسه مبتکران شیمی در خرید مواد شیمیایی  مورد نیاز همواره در کنار صنعتگران می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *