سوئیفت

آیا با قطع سوئیفت ایران می تواند به تجارت ادامه دهد؟

با وجود اعمال تحریم ها هم چنان 16 بانک از تحریم های ثانویه معافند که می توان به سامان، کارآفرین، اقتصاد نوین، شهر و پاسارگاد اشاره کرد؛ البته خزانه‌داری ایالات متحده بانک های خاورمیانه، حکمت ایرانیان، قرض الحسنه مهر ایران و موسسه مالی توسعه را از فهرست تحریم ها کنار گذاشته است و این بانک ها می‌توانند به شبکه جهانی سوئیفت متصل شوند.

در همین راستا بانک مرکزی ایران در طی اطلاعیه ای اعلام کرده است که «سوئیفت تنها یک سیستم پیام رسانی بین بانک ها و موسسه های در سطح بین المللی است و نقشی در نگهداشت حساب ها و تسویه ارزی ندارد.« با قطع ارایه خدمات سوئیفت به برخی بانک‌های داخلی، اختلالی در انجام مبادلات ارزی و فرایند تجارت خارجی پیش بینی نمی شود و تجار و بازرگانان می توانند با اطمینان خاطر از خدمات تمام بانک‌های دارای مجوز ارزی برای امور بازرگانی خود استفاده کنند.

امکان واردات کالاهای دارویی و غذایی هرگز مشمول تحریم نمی شود

ابهام دیگری که در خصوص قطع سوئیفت در حال حاضر وجود دارد، این است که بعضی معتقدند این کار بر واردات کالاهای اولویت دار بویژه دارو تاثیر می گذارد؛ با این حال آقای مجتهد که رییس هیات مدیره بانک سامان است، آن را رد کرده و به ایرنا توضیح می دهد: در این دوره 16 بانک از تحریم های اولیه معاف شده اند و به سوئیفت دسترسی دارند و بنابراین مشکلی در تامین کالاهای ضروری و دارویی پیش نمی آید. وی هم چنین تاکید کرد: در دوره پیشین تحریم ها نیز امکان مبادلات مالی برای تامین اقلام دارویی و غذایی برای برخی بانک ها فراهم بود و بدون مشکل انجام می شد.

این کارشناس ارشد حوزه ی بانکی گفت: البته در موضوع تحریم ها مهمترین نکته، همکاری کردن طرف خارجی است؛ به این معنی که بانک های خارجی تا چه اندازه بخواهند با کشور ایران و بانک های ایرانی ارتباط برقرار کنند.

مجتهد توضیح داد: ممکن است برخی بانک ها که مراوداتی با ایالات متحده ندارند، حاضر باشند حساب های ایران را نگهداری کنند ضمن آنکه اقدام های بشردوستانه مشمول تحریم ها نیست.

وی تاکید کرد: برای بانک یا شرکت خارجی که ارتباط مالی با ایالات متحده ندارد، تحریم ها مشکلی ایجاد نمی کند و از ارتباط با ایران زیان نمی بیند یا متحمل جریمه نمی شود.

مجتهد در ادامه به رای دیوان لاهه درباره شکایت ایران از ایالات متحده اشاره کرد که براساس آن، دولت ایالات متحده ملزم شده است غذا، دارو و حتی قطعات هواپیما را مشمول تحریم ها نکند.

سوئیفت داخلی کاربرد داخلی دارد

در میان قطع دسترسی بانک های ایرانی از سوئیفت، برخی از ضرورت ایجاد پیام رسان مالی داخلی سخن به میان آوردند؛ حتی «سیدکمال سیدعلی» مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران که قبلا معاون ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی بود، از شروع به کار یک پیام رسان داخلی در آینده نزدیک خبر داد.

بانک مرکزی هم چنین در اطلاعیه خود اعلام کرده است که سامانه‌های جایگزین پیام رسانی از مدت ها قبل به منظور پوشش امکانات و خدمات سوئیفت پیش بینی، توسعه و عملیاتی شده اند.

رئیس سابق پژوهشکده پولی و بانکی در این رابطه می گوید: سوئیفت یک سیستم بین المللی است اما در داخل برای انجام مراودات بین بانک های ایرانی به یک پیام رسان داخلی نیاز داریم که از گذشته ایجاد آن در دستور کار بانک مرکزی بوده و اقدام هایی برای آن انجام شده است.

مجتهد تاکید کرد: ایجاد یک پیام رسان داخلی مانند سوئیفت به این معنی نیست که در مراوده با دیگر کشورها می شود از آن استفاده کرد بلکه مبادلات داخلی را با استفاده از آن می توان مدیریت کرد.

البته راه اندازی کانال های داخلی مالی در سایر کشورها هم آزموده شده است؛ برای نمونه خانم «الویرا نابولینا» رییس بانک مرکزی روسیه چندی پیش با توجه به احتمال گسترش فشارهای تحریمی ایالات متحده علیه کشورش گفت که همه شرایط برای ادامه فعالیت بانک های روسی در صورت حذف روسیه از سامانه سوئیفت فراهم شده است.
از این جهت روسیه در یکسال اخیر گام هایی را برای رهایی پیدا کردن از دلار و ایجاد سیستم مالی جداگانه با عنوان یک سوئیفت روسی پیموده است.

از کانال مالی اروپا چه خبر؟

پس از آغاز تحریم های بانکی ایالات متحده علیه ایران از 14 آبان ، اتحادیه اروپا 16 آبان در بیانیه‌ای از تصمیم سوئیفت برای تعلیق دسترسی برخی از بانک‌های ایرانی اظهار تأسف کرد؛ اتحادیه اروپا امیدوار است برای نشان دادن پایبندی خود بر توافق برجام، سیستمی را به ‌منظور تبادل کالا و خدمات با ایران تهیه و اجرا کند.
از ابتدای خروج ایالات متحده از برجام، ایجاد ساز و کار مالی اروپا  برای تداوم دادن به ارتباطات بانکی و پولی ایران با دنیا یکی از محورهای گفت وگوهای ایران و اتحادیه اروپا بود که در نهایت دو طرف برای ایجاد مکانیسمی که با دلار سروکار نداشته باشد و مشمول تحریم های ایالات متحده نشود، به توافق رسیدند.

آن طور که آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی وعده داده است، «ایجاد کانال مالی اروپا برای رفع مشکلات مربوط به انجام پرداخت‌های مالی، در دستور کار هر دو طرف قرار گرفته است تا این امکان وجود داشته باشد که ارز حاصل از صادرات را برای صادرکنندگان اروپایی و ایرانی قابل دسترسی باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *