سولفور

عنصر سولفور با نماد شیمیایی S و جرم اتمی 32، عنصری است که در خانه 16 جدول تناوبی عناصر جا خوش کرده است.یک عنصر غیر فلزی که در بسیاری از مواد پیرامون ما، از مواد غذایی گرفته تا درون بدن انسان نیز وجود دارد.ترکیب این عنصر با سایر عناصر موجب ایجاد ترکیبات متعددی شده که گستره کاربرد سولفور را وسیعتر می کنند،شاید بتوان یکی از مهمترین کاربردهای آن را استفاده در تولید کود های سولفاته مانند کود سولفات آمونیوم، سولفات روی، سولفات مس و … دانست.در ادامه  ضمن معرفی بیشتر با حقایقی جالب پیرامون این عنصر آشنا خواهیم شد.

سولفور از کجا می آید؟

شکل ظاهری این عنصر به صورت خالص جامد زرد رنگ بوده و به تنهایی مزه یا بوی خاصی ندارد. منشا آن را می توان سنگ های آتش فشانی دانست،یک روش رایج برای استخراج این ماده روش Frasch بوده که در آن آب داغ به چاههایی که دیواره های نمکی دارند  تزریق شده و در اثر آن سولفور به همراه آب داغ در اثر ارتجاع دیواره های نمکی به بیرون از زمین رانده می شود و در نهایت جداسازی،تغلیظ و خالص سازی روی آن صورت می گیرد. این عنصر در هسته زمین بیشتر از پوسته یافت می شود،سولفید آهن ، سولفید جیوه، سولفید سرب و سولفات کلسیم که با نام گچ نیز شناخته می شوند حاوی این عنصر می باشند.

 

بیشتر بخوانید :گوگرد (سولفور) چیست؟ کاربردهای آن در کشاورزی کدامند؟

سوگند نصفه و نیمه برای سنجش بی گناهی!!

جالب است بدانید در گذشته وقتی مجرمی دستگیر می شد ترکیب آب و سولفور را به او می خوراندند و اگر بعد از گذشت زمان متهم زنده می ماند وی را تبرئه می کردند که عمدتا به دلیل عدم سمیت این عنصر در مقادیر کم، شانس با متهمان یار و بازگشت غرور آفرینی به آغوش جامعه داشتند، این ترکیب را در گذشته سوگند نامیده بودند.

عنصر اجتماعی :

این عنصر را شاید بتوان یک ماده اجتماعی دانست که عمدتا با مواد دیگر ترکیب شده یا خاصیت آنها را به خود می گیرد تمایل به اکسید شدن توسط عناصر موجب شده است که این عنصر به جز گازهای نجیب با بقیه عناصر ترکیب جدید ایجاد کند

بوی تخم مرغ :

سولفور در تخم مرغ

سولفور یکی از عناصر مهم محسوب می شود و به وفور در آمینو اسید ها و پروتئین ها یافت می شود که در بسیاری از مواد غذایی از جمله تخم مرغ وجود دارند، این که بعد از خرد کردن پیاز اشک از چشمانتان جاری می شود یا با خوردن سیر از عطر و طعم و ماندگاری بالای آن ( شاید منجر به محدود شدن موقت روابط اجتماعتان شود ) لذت می برید بدانید که با ترکیبات حاوی سولفور در این مواد سروکار دارید،اما این تمام ماجرا نیست تخم مرغ های مانده و پوسیده که با بوی وحشتناک خود حسابی حس بویایی شما را نرمش می دهند نیز حاوی این ماده هستند.

کمال همنشین :

همانطور که پیشتر گفته شد S به طور خالص بی بو بوده و غیر سمی تلقی می شود در حالیکه ترکیب شدن آن با سایر عناصر مانند هیدروژن باعث ایجاد گاز هیدروژن سولفید H2S می شود که گازی سمی و با بوی بد است و تنفس طولانی مدت آن می تواند باعث اختلال متابولیسم بدن و حتی مرگ شود ، البته کاربرد های مفید آن که عمدتا شامل استفاده در تولید کودهای سولفات آمونیوم، سولفات مس و…یا تولید قارچ کش ها در صنایع کشاورزی، تولید کاغذ، تولید اسید سولفوریک ، باروت و… می باشد نیز بر کسی پوشیده نیست.همچنین سولفات منیزیم نیز به عنوان یک ترکیب پر کاربرد از سولفور به عنوان ملین استفاده می شود.

سنگ های آتش فشانی :

سولفور در آتش فشان ها

 

پیشتر بیان شد که سولفور خالص به شکل جامد زرد رنگ می باشد،جالب است بدانید سوختن این عنصر با شعله آبی همراه بوده در حالیکه حرارت دادن آن موجب تغییر رنگ این جامد به قرمز می شود، این ترکیب رنگ به خوبی در فوران سنگ های آتشفشانی قابل مشاهده است،این سنگها در حالت گداخته دارای رگه های قرمزی در خود هستند که این رگه های قرمز همان سولفور مایع هستند،گدازه های آتش فشانی که به سبب دمای بالا ذوب می شوند نیز حاوی سولفور مذاب هستند و قرمزی آنها به دلیل وجود همین ماده می باشد.

چشمه های آب گرم :

حتما تا به حال از چشمه های آب گرم طبیعی استفاده کرده اید،در این چشمه ها که عمدتا در مجاورت کوه های آتش فشانی (سنگهای منبع عنصر سولفور) هستند آب گرم به همراه ترکیبات سولفور از زیر زمین می جوشد که بوی تند این چشمه ها نیز بسته به میزان ترکیبات سولفوری متفاوت است.

چشمه های آب گرم حاوی سولفور

زاویه دیدتان را به سولفور تغییر دهید :

در گستره وسیع کاربرد این عنصر استفاده در ساخت سلاح های باستانی که از باروت برای شلیک بهره می بردند دیده می شود، این در حالیست که از این ماده در تولید آنتی بیوتیک ها در علم پزشکی جهت بهبود سلامتی،  همچنین ساخت سولفوریک اسید در آزمایشگاه ها به عنوان حلال اساسی در صنعت یا برای افزایش میزان بازدهی تولید محصولات کشاورزی از طریق دفع بیماری ها و مبارزه با آفات در گیاهان بوسیله کودهای شیمیایی نیز استفاده های مفیدی می شود،پس اینکه سولفور را عنصری مفید بدانید یا نه کاملا بستگی به زاویه دید شما دارد.

بیشتر بخوانید : سولفات آمونیوم چیست؟

غارهای شگفت انگیز :

گاهی اوقات سلسله واکنش هایی که در اثر فعالیت موجودات مختلف صورت می گیرد منجر به ایجاد ترکیبات جدید می گردد، به طور مثال فعالیت باکتری هایی موسوم به باکتری غار درسنگ های حاوی سولفور باعث ایجاد سولفوریک اسید می شود که این ماده با خاصیت خورندگی موجب ایجاد حفره های عظیم در سنگ ها می شود که پیدایش غارها ثمره همین فعالیت است.

در این غارها بعضا حتی اسید تولید شده از سنگ ها چکه کرده و اگر به اندازه کافی غلیظ باشد در صورت تماس می تواند باعث سوزاندن پوست یا سوراخ شدن لباس شود.

 

موسسه مبتکران شیمی با سابقه طولانی در تامین مواد شیمیایی  مختلف با بهترین قیمت و کیفیت همواره آماده همکاری با صاحبان صنایع می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *