سدیم متا بی سولفیت

سدیم متا بی سولفیت یک ماده شیمیایی غیر آلی بوده که به سادگی درون آب حل می شود و به هنگام حل شدن بوی ناخوشایندی مانند سولفور ایجاد می کند. گرید خوراکی این ماده در صنایع غذایی بسیار پر کاربرد می باشد. در ادامه به کاربرد های متابی سولفیت سدیم بیشتر می پردازیم.

 

کاربرد ها :

این ماده شیمیایی به سبب استفاده در گرید های مختلف تنوع استفاده بالایی دارد که بخشی از آنها به شرح زیر است:

کاربرد به عنوان نگهدارنده:

سدیم متا بی سولفیت در صنایع غذایی عمدتا به عنوان نگهدارنده  برای مقاصد زیر استفاده می شود:

  • جلوگیری از رشد باکتری در غذا و افزایش زمان ماندگاری
  • جلوگیری از قهوه ای شدن و از دست رفتن تازگی در میوه ها،سبزیجات و سایر مواد غذایی

در ابتدا از این ماده در گرید غذایی در مواد غذایی تازه مانند سالاد ها و سبزیجات تازه نیز استفاده می شد،اما با گذشت زمان کاربرد آن به مواد غذایی پخته شده و صرفا با هدف افزایش زمان ماندگاری و افزایش حس تازگی محدود شد.به عنوان یک ماده ی افزودنی, میزان مصرف روزانه آن در حدود 0.7 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن انسان توصیه شده است. هر چند در صورت وجود آلرژی به ترکیباتی سولفیتی این مقدار باید کمتر باشد.غذاهایی که حاوی بیشترین ترکیبات سولفیت می باشند شامل میوه های خشک، سس ها،محصولات فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس،برخی غذاهای دریایی نظیر صدف ها و ترکیبات حاوی سویا هستند.

کاربرد سدیم متا بی سولفیت در گرید غذایی

 

بیشتر بخوانید :مواد نگهدارنده خوراکی صنایع غذایی کدامند ؟ | آیا همه نگهدارنده ها سرطانزا هستند ؟

 

به عنوان یک عامل پاک کننده:

از این ترکیب گاهی در تولید نوشیدنی ها به عنوان استریل کننده و آنتی اکسیدان استفاده می کنند. افرادی که به نوشیدنی های کارخانه ای آلرژی دارند, دلیل آلرژی آنها عموما به دلیل وجود همین ترکیب در آنهاست.

کاربرد در صنایع تصفیه آب:

کاربرد سدیم متا بی سولفیت در تصفیه آب

سدیم متا بی سولفیت به عنوان یک عامل ضد باکتری،این ماده در فرایند تصفیه آب، تمیز کردن لوله های آب و غشاهای اسمز معکوس در تجهیزات آب شیرین کن مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین از این ماده برای از بین بردن کلر اضافی در فرآیند تصفیه و همچنین ب عنوان عاملی برای از بین بردن اکسیژن محلول در آن به منظور کاربردهای خاص استفاده می شود.

کاربرد در صنایع آرایشی بهداشتی

کاربرد سدیم متا بی سولفیت در صنایع بهداشتی

 

صنایع آرایشی و بهداشتی به سبب گستردگی بالا طیف وسیعی از مواد شیمیایی را پوشش می دهد، محصولاتی از قبیل لاک های ناخن،انواع شامپوها، ماسک ها، کرم ها و لوسیون ها تنها بخشی از محصولاتی هستند که این ماده شیمیایی در فرمولاسیون آنها استفاده می شود.در واقع از آن به عنوان نگهدارنده و آنتی اکسیدان در مواد آرایشی و بهداشتی و به طور خاص در شامپوها و لوسیون های مو برای صاف شدن مو استفاده می شود.

سایر موارد استفاده :

سدیم متا بی سولفیت به دلیل خواص اسیدی و نگه دارنده ای که دارد, برای استفاده در تاریکخانه های چاپ عکس در عکاسی ها, بسیار مناسب است. هر چند در حال حاضر این شیوه ظهور عکس در حال منسوخ شدن است. محصول فوق به عنوان یک ماده ی سفید کننده در تولید پارچه در صنایع نساجی و یا تولید خمیرکاغذ و هم چنین به عنوان یک عامل pharmaceuticals در صنایع داروی به مصرف می رسد. گاهی نیز از آن در تولید لوازم آرایشی به عنوان یک ماده ی نگه دارنده استفاده می کنند. هم چنین از دیگر کاربردهای آن می توان به صنایع کشاورزی اشاره کرد.

مصرف در دوران بارداری :

به طور کلی در دوران بارداری باید نسبت به مصرف مواد مختلف حساسیت بیشتری نشان داد، اکثر مواد غذایی که از نگه دارنده ها استفاده می کنند حاوی ترکیبات حائی سولفیت هستند بنابراین باید کمتر مصرف شوند،سدیم متا بی سولفیت نیز به طور کلی خطری ایجاد نمی کند اما در بعضی افراد که به سولفیت ها از قبیل سولفیت سدیم، سولفیت پتاسیم و… حساسیت نسان می دهند، ممکن است سبب تهوع و اسهال تورم صورت و مشکل در تنفس شود.

ایمنی در هنگام کار با سدیم متا بی سولفیت :

استفاده بیش از اندازه استاندارد از این ماده به عنوان عامل نگهدارنده غذا, باعث کاهش میزان سولفیت در کبد انسان می شود. در صورت مصرف بیش از اندازه این ترکیب به صورت مداوم، ممکن است آسیب های زیانباری به سیستم ایمنی بدن انسان وارد کند. همچنین این ماده با سرطان ،اختلاط در باروری، اخلال در رشد کودک و هم چنین مشکلات عصبی در ارتباط است. افراد مبتلا به آسم و سایر آلرژیها نیز ممکن است به آن حساس باشند.

نکته ی دیگر این که این ترکیب را به هیچ عنوان نباید به صورت خالص مصرف کرد چراکه باعث تحریک دستگاه گوارش انسان می شود دلیل این امر این است که با اسید معده ی انسان واکنش می دهد و سولفوریک اسید تولید می کند. مصرف مقدار بالای آن می تواند موجب تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکمی، اختلالات گردش خون و اخلال در سیستم عصبی انسان شود. دوز مرگ ناگهانی برای بزرگسالان بالغ 10 گرم است. از این جهت لازم است پیش از شروع به کار حتما msds متابی سولفیت سدیم مطالعه گردد. تا از عوارض و خطرات این ماده اطلاع پیدا کنید.

Msds متابی سولفیت سدیم

از جمله موارد ایمنی که باید هنگام کار با این ماده رعایت کرد نبوییدن آن و همچنین استفاده از دستکش است زیرا استفاده از این محصول می تواند موجب آسیب و تحریک پوست شود. این ماده غیر قابل اشتعال است اما امکان دارد حین کار کردن در دما های بالا به اکسید های خطرناکی از سدیم و سولفور تجزیه شود. همچنین در هنگام مخلوط شدن با آب واکنش می دهد و به یک اسید خورنده تبدیل می گردد.

نحوه تماس و برخورد 

هنگامی که سدیم متا بی سولفیت شیمیایی خیس شود و یا در تماس با بخار آب قرار گیرد ، گاز سمی گوگرد دی اکسید تولید می شود . از این رو افرادی که با این ماده سروکار دارند ، باید تمام نکات ایمنی لازم را رعایت کرده و با احتیاط رفتار کنند . 

 

 منابع:

 

What Is …? (n.d.). Retrieved November 13, 2018, from https://www.leaf.tv/articles/what-is-sodium-metabisulfite/

(2018, October 23). Retrieved November 13, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_metabisulfite

موسسه ی مبتکران شیمی

12 نظر برای «سدیم متا بی سولفیت | کاربرد ها و خواص»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *