نکاتی در خصوص خرید و فروش مواد شیمیایی

ترکیبات شیمیایی امروزه نقش مهمی را در تولید محصولات مختلف بر عهده دارند و کمتر محصولی را می توان پیدا کرد که در هیچ کدام از مراحل تولید آن ماده ای شیمیایی مورد استفاده قرار نگرفته باشد. با این حال فعالیت در زمینه خرید و فروش مواد شیمیایی مستلزم رعایت برخی ملاحظات هم از سوی خریدار و هم از سوی فروشنده است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

آنالیز محصول را جدی بگیرید

آنالیز یک ماده شیمیایی شامل اطلاعاتی در خصوص ترکیبات و مقدار هر یک از آنها در نمونه مورد نظر، روش مورد استفاده برای اندازه گیری، حداکثر مقدار مجاز ناخالصی ها و برخی اطلاعات دیگر است. به کمک آنالیز می توان از درصد خلوص، زمان تولید ، مقدار ناخالصی های موجود، زمان انقضا و غیره اطلاع یافت که برای مصرف کننده اطلاعاتی حیاتی و مهم به شمار می آیند.

در صنایع حساس مانند تولید مواد غذایی و دارویی، خود مصرف کنندگان نیز در ابتدا از محصول خریداری شده آنالیز می گیرند، تطابق این نتایج با آنچه که توسط فروشنده یا تولید کننده ارائه شده است ، می تواند به عنوان معیاری برای راستی آزمایی و اطمینان از کیفیت محصول باشد.

گریدها و درصد خلوص مخالف انها

گرید درست را انتخاب کنید

از آنجایی که یک ماده شیمیایی در صنایع مختلفی به کار برده می شود ، در نتیجه در گریدهای مختلفی نیز تولید می شود. گریدهای مختلف می توانند در درصد خلوص، مقدار و نوع ناخالصی ها متفاوت باشند. عموما گرید دارویی از بالاترین حساسیت برخوردار است و معمولا درصد خلوص بسیار بالایی دارد، از همین رو در مقایسه با سایر گریدها قیمت بالاتری نیز دارد. پس از گرید دارویی ، گرید غذایی بالاترین حساسیت را دارد و سپس نوبت به گریدهای صنعتی و تکنیکال می رسد.

در انتخاب گرید باید دو نکته مهم را در هنگام خرید ماده شیمیایی، مورد توجه قرار داد:

  • استفاده از گریدهای صنعتی به جای دارویی یا غذایی بسیار خطرناک بوده و می تواند به فاجعه ای انسانی ختم شود.
  • بهره بردن از گریدهای غذایی و دارویی به جای گرید صنعتی در بسیاری از موارد مشکلی ایجاد نمی کند اما قیمت بالاتری که این گریدها دارند از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

اعتبار فروشنده و تولید کننده را مورد بررسی قرار دهید

انتخاب فروشنده و تولید کننده مناسب بسیاری از مشکلات مطرح شده در موارد قبل را به صورت خود به خود حل خواهد نمود. به عنوان مثال ترکیباتی که توسط شرکت های معتبری مانند DOW و یا پتروشیمی ها تولید می شوند، عمدتا کیفیت لازم را دارند و در خیلی از موارد نیازی به گرفتن آنالیز مجدد نیست.

MSDS و اهمیت آن را فراموش نکنید

پس از خرید مواد شیمیایی مورد نظر باید حمل و نقل و نگهداری را به صورت جدی مورد توجه قرار داد. بسیاری از ترکیبات شیمیایی در صورت قرار گرفتن در شرایط نامساعد می توانند باعث ایجاد خسارات جانی و مالی شوند. به عنوان مثال بسیاری از اسیدها مانند اسید فسفریک (هرچند به مقدار کم) و بازهایی مانند سدیم هیدروکسید (سود پرک یا مایع) خورنده هستند و می توانند علاوه بر فلزات و سطوح مختلف پوست انسان را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

حمل و نگهداری نامناسب چنین ترکیباتی می تواند باعث ورود آنها به محیط و به وجود آوردن مشکلاتی فراوانی برای انسان، جانوران و گیاهان شود که جبران نمودن آنها بسیار سخت است. پس ابتدا تمامی موارد و نکات موجود در MSDS محصول خریداری شده را مطالعه نموده و سپس اقدام به حمل و نگهداری آن نمایید.

در MSDS عموما اطلاعاتی از قبیل سمیت، اثرات بر روی قسمت های مختلف بدن در صورت تماس، استنشاق، بلع و غیره ، خطرات برای محیط زیست و جانداران در صورت نشت، نحوه حمل و نگهداری صحیح، چگونگی مقابله با آتش ناشی از ماده شیمیایی مورد نظر ، راه های مناسب برای آزاد سازی در محیط زیست و غیره شرح داده شده اند که باید به انها دقت نمود.

بسته بندی

بسته بندی به صورت ویژه در هنگام حمل و نگهداری اهمیت پیدا می کند، نوع بسته بندی یک ماده شیمیایی باید بر اساس خواصی مانند سمیت، خورندگی، واکنش با هوا، جذب رطوبت و غیره انتخاب شود. مطمئن شوید بسته بندی مناسبی را انتخاب می کنید.

بسته بنید درست مواد شیمیایی

آیا خرید و فروش ماده مورد نظر مجاز است؟

برخی مواد شیمیایی مانند دسته ای از نیترات ها (در ساخت مواد منفجره مورد استفاده قرار می گیرند) و یا سیانید (سمیت فول العاده بالایی دارند) با محدودیت هایی در خرید و فروش مواجه هستند و در بسیاری از موارد برای خرید آنها نیاز به تهیه مجوز است. لذا قبل از اقدام به خرید در این رابطه مطالعه نمایید.

بازار خرید و فروش مواد شیمیایی در آینده چگونه خواهد بود؟

شاید جالب باشد بدانید در حدود نیمی از بازار جهانی مواد شیمیایی در اختیار منطقه اسیا و اقیانوسیه است، وجود دو ابر کشور در حال رشد مانند چین و هند از عوامل اصلی این سهم بزرگ است. علاوه بر این صنعتی شدن کشورهای این منطقه و رشد جمعیت نیز را می توان از دلایل دیگر رشد بازار در این ناحیه دانست. به طور کل پیش بینی های ناشی از مطالعات صورت گرفته بر روی بازار مواد شیمیایی نشان می دهد که این بازار در آینده رشد مناسبی دارد و می توان در آن سرمایه گذاری نمود.

بر خلاف بازارهای جهانی بررسی بازار ایران به دلیل وجود تحریم ها و سیاست هایی که به صورت دوره ای با توجه به شرایط موجود گرفته می شود، دشوار است. از سویی وجود تحریم ها باعث می شود تا تمرکز بر تولید داخل بالاتر برود از سویی همین تحریم ها می توانند تولید را در بخشی از بازار تحت تاثیر قرار دهند که علی القاعده بر بازار مواد شیمیایی در این حوزه ها تاثیر گذار خواهد بود.

چگونه خرید مطمئن داشته باشیم؟

شرکت های با تجربه ای در زمینه خرید و فروش مواد شیمیایی مانند مبتکران شیمی  با توجه به سابقه و نیروهای متخصصی که در این زمینه دارند می توانند بهترین مشاوران شما برای خرید باشند و محصول مورد نظر شما را تامین نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *