انواع عطر

عطر ها یکی از محصولات پر طرفدار می باشند که معمولا برای فصول خاصی طراحی می شوند. استفاده از عطر ها به طور کلی به 5000 سال پیش بر می گردد. مصریان باستان در آن زمان از این مواد برای خوش بو نمودن فضا در مراسم مذهبی خود استفاده می کردند. ساختن عطر نیاز به دانستن علم شیمی آلی و دانش و خلاقیت کافی برای مخلوط نمودن رایحه های متفاوت با یکدیگر برای به دست آوردن بوی مطبوع می باشد. در ادامه با انواع این محصول ، خواص و رایحه ی مناسب هر فصل بیشتر آشنا خواهید شد :

تاریخچه:

همانطور که گفته شد استفاده از این مواد تاریخچه ای دیرینه دارد. به طور طبیعی در مصر صمغ گباهانی مانند کندر و مرمکی در مراسم مذهبی بخور داده می شدند تا فضا بویی مطبوع داشته باشد. در مومیایی کردن نیز مصریان با خیساندن گیاهانی مانند نعناع و یا گل هایی مانند رز در روغن موجب پراکنده شدن عطر این مواد می گشتند. رومیان باستان نیز از این عطر ها معمولا در حمام های خود استفاده می نمودند. در قرن نوزدهم با پیشرفت علم شیمی آلی زمینه ی لازم برای به وجود آمدن عطر های مصنوعی به شکل امروزه فراهم گردید.

ساختار رایحه

بوی موجود در این محصولات به دلیل روغن مورد استفاده در آن ها از 3 قسمت تشکیل شده است. “سر” اولین نت بویایی است که در زمان استفاده از عطر احساس می شود و می تواند بر روی انتخاب و خرید بسیار تاثیر گذار باشد. قسمت دوم بو را اصطلاحا “قلب” می نامند. این بخش از رایحه معمولا چندین ساعت ماندگاری دارد. نت آخر را “پایه ” می نامند.

عطر ها و رایحه های موجود در آن ها

این لایه مهم ترین قسمت موجود در عطر است زیرا کل رایحه ی موجود بر پایه ی آن پی ریزی شده است و از کمترین مواد فرار تشکیل می شود. این لایه می تواند بیش از 8 ساعت بر روی پوست بماند. 3 لایه ی مذکور موجب می گردند تا عطر در کل روز دوام داشته باشد و گاهی بعد از چند روز همچنان لباس هایتان بوی آن عطر را دهد.

مواد تشکیل دهنده

تمام عطر ها به طور کلی از دو جز پایه و رایحه تشکیل شده اند. پایه به طور کلی آب و یا الکل است. اتیل الکل یکی از الکل های پر کاربرد در این صنعت است زیرا به سرعت از روی پوست تبخیر می شود و پخش بو را بالا می برد. اما از پایه های دیگری مانند: کومارین ، بنزیل بنزوات ، فتالات یا حتی موم نیز استفاده می نمایند. رایحه نیز می تواند مصنوعی باشد و یا از گیاهان و حیوانات به طور طبیعی گرفته شده باشد. بدون ترکیب نمودن کامل رایحه و پایه ، بوی منتشر شده ممکن است بسیار قوی یا خیلی ضعیف باشد.

آب دیگر ماده ی تشکیل دهنده ی این محصولات است که برای رقیق سازی و پخش راحت تر به کار می رود. غلیظ ترین عطر موجود با نام پارفیوم شناخته می شود که از حدود 15 الی 25 درصد روغن تشکیل شده است. ادکلن نیز کمترین غلظت را با دارا بودن کمتر از 10 درصد روغن به خود اختصاص داده است.

رایحه های موجود

یک عطر به طور متوسط از 78الی 95 درصد اتیل الکل تشکیل شده است. روغن های گیاهی معمولا سایر مواد تشکیل دهنده ی این محصول را تشکیل می دهند. سرعت تبخیر عطر عامل اصلی ماندگاری این محصولات می باشد. هر چه سرعت تبخیر بیشتر باشد قاعدتا رایحه ی کمتری به مشام می رسد. عطر ها همچنین از رایحه های مختلفی مانند نت های گل ، چوب و یا مرکبات تشکیل می شوند. عطر های مدرن معمولا از ترکیبات سنتزی زیادی تشکیل شده اند که می تواند موجب ویژگی های خاصی مانند افزایش بو در آن ها شود. برخی از منابع رایج گیاهی برای استفاده در رایحه ها عبارتند از ، هل ، گل یاس ، اسطوخودوس ، چوب صندل و جوز هندی .

امروزه به دلایل اخلاقی و حفاظتی استفاده از منابع حیوانی مانند مشک ممنوع اعلام گردیده است.

ساخت:

روش های مختلفی معمولا برای تولید این محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مهم ترین این روش ها تقطیر همراه با گرم نمودن و حرارت دادن مواد حاوی رایحه ( مانند مواد ذکر شده در بالا) ، تراکم نمودن و تبدیل به بخار و در نهایت جمع نمودن آن ها می باشد. در روش های نوین تر مواد خام را در آب، روغن و یا حلال می خیسانند تا رایحه ی آن منتشر گردد به این روش ماسیکراسیون می گویند. در روش انفلوراژ که یک روش دو مرحله ای است، آب و یا روغن را با گیاه مورد نظر اشباع می کنند و در نهایت رایحه ی مورد نظر را با کمک الکل استخراج می نمایند.

بیش از 3000 ماده اصلی وجود دارد که تولید کنندگان برای ساختن یک عطر از آن استفاده می نمایند. بسیاری از ترکیبات موجود در عطر ها مانند دی اتیل فتالات نقش پلاستی سایزینگ دارند.

ساخت عطر

قرار گرفتن مداوم در برابر مواد شیمیایی موجود در عطر غیرقابل اجتناب است ، این مواد در تماس مستقیم با پوست قرار دارند و به راحتی جذب می شوند. به گفته ی کارشناسان ، بسیاری از عطرهای موجود در بازار حاوی موادی هستند که باعث ایجاد آلرژی ، درماتیت و اختلال در هورمون ها و سایر عوارض جانبی فیزیولوژیکی می شوند. اما همچنان قانون خاصی برای محدودیت استفاده از این محصول وجود ندارد.

تفاوت و دسته بندی های موجود

عطر ها دسته های مختلفی دارند که حتما موقه ی خرید با آن ها بر خورده اید اما ممکن است معنا و تفاوت های میان آن ها را دقیق ندانسته باشید

این دسته بندی عبارتند از:

1- پرفیوم Perfume

2- ا دو تویلت  eau de toilette

3- پارافوم parfum 

4- ا دو کولن eau de cologne

همه ی این مواد بر اساس غلظت طبقه بندی می گردند. یافتن غلظت مناسب عطر همانقدر مهم است که بوی خوش می تواند در انتخاب آن تاثیر گذار باشد. اگر غلظت کم باشد بو به راحتی از بین می رود ، و اگر زیاد باشد می تواند بوی عطر را خراب کند و شما و هرکسی که در کنارتان نشسته است را از آن عطر بیزار نماید.

برای توضیح بهتر لازم است مجددا یاد آوری کنیم که عطر ها از مخلوط نمودن روغن های طبیعی و مصنوعی به وجود می آیند این روغن ها بوی خود را به یک حامل مانند الکل می دهند. این کار موجب تثبیت و تقویت بو می گردد. الکل به اندازه ی روغن ها مهم است زیرا این ماده رقت و میزان بوی منتشر شده از روغن ها را مشخص می کند. دسته بندی های بالا نیز که به آن اشاره گردید میزان غلظت روغن موجود را نشان می دهند که میزان سبکی و سنگینی این محصولات را تعیین می نمایند.

عطر خالص (پرفیوم) یا پارفیوم

این دسته بر خلاف نامش خالص نیست. خلوص بالای روغن می تواند بوی نامطبوع ایجاد نماید و سبب تحریک پوست شود. وجود 15 الی 30 درصد از روغن های گیاهی در این دسته از محصولات موجب گردیده است تا این محصولات جز پرطرفدار ترین و گران ترین عطر ها به حساب بیایند.همین مقدار روغن کافی است تا رایحه ماندگاری بالا و قابل توجهی در طول روز داشته باشد.  رایحه ی این محصول آنقدر قوی است که اگر در کنار کسی که از این محصولات استفاده کرده باشد نشسته باشید ممکن است بوی آن فرد را بگیرید.

ا د پرفیوم

Eau de parfums با داشتن غلظت 15 تا 20 درصد روغن بیشترین غلظت بعد از پرفیوم را به خود اختصاص می دهد. این محصول نیز می تواند تا ساعت ها بر روی پوست شما باقی بماند اما انتقال رایحه ی آن از فردی به فردی دیگر رخ نمی دهد. این دسته رایج ترین عطر ها را به خود اختصاص داده اند

ا د تویلت

این دسته دارای غلظت روغن در حدود 5 الی 15 درصد می باشد. در نتیجه ماندگاری بوی کمی دارد و معمولا اگر آن را صبح استفاده نمایید تا ظهر بیشتر دوام و ماندگاری نخواهد داشت. اگرچه بسیاری از عطرهای موفق به عنوان ادو پرفیوم در ابتدا انتشار می گردند و سپس در نسخه های سبک تر و ادو توالت منتشر می شوند ، اما ممکن است همیشه همان نت های مشابه با همتایان پارفوم خود را نداشته باشند.

نت های سنگین موجود در محصولات پرفیوم مانند چوب و پاتولی را می توان حذف نمود تا عطر سبک تر شود. در ادو تویلت و محصولات سبک ممکن است رایحه های مرکبات و گل افزوده شود.

برخی به دلیل از بین رفتن سریع رایحه ی این محصولات آن را بعد از ساعاتی با عطر های دیگر جایگزین می نمایند. اما لازم است بدانید به محض قرار گرفتن در معرض رطوبت ( شستن دستها، باران و…) روغن ها و رایحه ی قبلی مجددا منتشر می شود. پس قبل از استفاده از رایحه ی جدید حتما از سازگاری آن با رایحه ی پیشین مطمئن شوید

ا د کلن eau de cologne 

ا د کلن که در ایران با نام ادکلن شناخته می شود معمولا حاوی 2 الی 4 درصد روغن می باشد و بیشتر از الکل تشکیل شده است. در نتیجه ماندگاری کمتری نسبت به دسته بندی های پیشین دارد و بیش از چند ساعت ماندگاری ندارد

او فخش Eau Fraiche  

1 تا 3 درصد روغن دارد و بر خلاف ادکلن که با الکل مخلوط می گردد این دسته با آب میکس می شوند و دارای ماندگاری پایین تری می باشند

عطر مناسب هر فصل

دلایل زیادی در انتخاب عطر مناسب تاثیر گذار می باشد یکی از این موارد فصل است. محصول انتخاب شده در فصول سرد و گرم به دلیل تغییرات آب و هوایی متفاوت خواهد بود

به عنوان مثال هوای گرم ، رایحه را تشدید می کند ، در حالی که هوای سرد تبخیر آنها را دشوار می نماید. این امر باعث می شود در هنگام انتخاب عطر به فصول سال دقت ویژه ای شود.

رایحه های موجود در عطر های بهاری

  • بهار

دسته ی رایحه: سبز

بهار فصل طراوت و شادابی است و فصلی می باشد که درجه ی حرارت تا حدودی در آن بالا می رود. از جمله رایحه های خاصی که با این فصل همخوانی دارند می توان به نعنا، ریحان و شکوفه ی پرتقال اشاره نمود.

  • تابستان

دسته ی رایحه: گل ها

تابستان فصل میوه های رسیده ، تعطیلات و هوای گرم است. عطرهای تازه و خنک تری را انتخاب کنید تا با آب و هوای گرم بهترین تضاد را داشته باشند. محصولات تابستانی نیز باید کمتر مورد استفاده قرار بگیرند زیرا رایحه ی آنها به دلیل دمای زیاد بسیار قوی تر است. نت های مشهور تابستانی عبارتند از ترنج ، گل رز ، گل یاس ، میموزا ، شکوفه های نارنجی و غیره.

  • پاییز

دسته ی رایحه: چوب

در پاییز دمای هوا سردتر می شود و رایحه هایی با نت چوبی ماندگاری بیشتری از خود نشان می دهند. از جمله ی این نت ها می توان به تیور، پاتولی، چوب صندل، کهربا، بلوط و… اشاره نمود.

  • زمستان

دسته ی رایحه: شرقی

زمستان محبوب ترین فصل عطر است زیرا این فصل با رایحه های سبک و مصنوعی سازگاری بالایی دارد و به دلیل مطبوع بودن هوا بو های کمتری با آن تداخل پیدا می کند. بهترین نت های عطر زمستانی عبارتند از وانیل ، دارچین ، کهربا ، ادویه جات و غیره.

تفاوت عطرهای مردانه و زنانه در چیست؟

تفاوت اصلی این محصولات در رایحه ی موجود در آن ها است. محصولات زنانه بیشتر دارای رایحه ی گل و میوه می باشند در حالی که محصولات مردانه بیشتر دارای بوی چوب و مرکبات هستند. نت های سنگینی مانند بنزین، تنباکو و چرم در محصولات مردانه دیده می شود. نت های حیوانی مانند مشک را نیز می توان در هر دو محصول مشاهده نمود. همچنین بسته بندی نیز تفاوت دیگر در تولید این محصولات می باشد. بسته بندی محصولات زنانه بیشتر رنگی و شیک می باشد در حالی که محصولات مردانه بسته بندی ای اسپرت تر دارند.

Sinks, T. (2018, July 12). The Difference Between Perfume, Cologne and Other Fragrances. Retrieved October 22, 2019, from
https://www.nytimes.com/2018/07/12/smarter-living/differences-perfume-cologne-fragrance.html.
master, P. (2015, June 10). How to choose the best perfume according to the season of the year. Retrieved October 22, 2019, from
https://fragrances.bg/blog/en/men-fragrances/how-to-choose-the-best-perfume-according-to-the-season-of-the-year.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *