نونیل فنل اتوکسیله
نونیل فنل اتوکسیلهReviewed by مبتکران شیمی on Dec 10Rating: 5.0

کشور تولید کننده:

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: 

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص:

قیمت نونیل فنل اتوکسیله : برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     
09198991006

           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

قیمت نونیل فنل اتوکسیله :

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید نونیل فنل اتوکسیله :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش نونیل فنل اتوکسیله :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

 021-77657131

 021-77649244

 021-77641136

 021-77641217

نونیل فنل اتوکسیله چیست ؟

نونیل فنل اتوکسیله با نام دیگر نونیل فنل اتوکسیلات و نام تجاری کنون kenon) ( و یا صابون، یکی از پرکاربرد ترین سورفاکتانت های غیر یونی در شوینده ها است که همانند دیگر سورفاکتانت های غیر یونی موجود از تکرار گروه های اتوکسی به وجود می آید.

انواع نونیل فنل اتوکسیله ها

بر اساس تعداد گروه های اتیلن اکسید موجود در نونیل فنول اتوکسیله آن را به گرید های مختلفی تقسیم بندی می کنند که از مهمترین آن ها می توان به  موارد زیر اشاره کرد.

صابون 4 مول یا (KENON 4 (NPE 4

صابون 6 مول یا (KENON 6 (NPE 6

صابون 10 مول یا (KENON 10 (NPE 10

صابون 30 مول یا (KENON 30 (NPE 30

صابون 40 مول یا (KENON 40 (NPE 40

از دیگر کنون ها می توان از کنون 7 و8 و10و 11و12و 13و 15و 50و 55  و70 نام برد. عددی که بعد از کنون ها نشان داده می شود، تعداد گروه های اتیلن اکسید در نونیل فنل اتوکسیله را نشان می دهد. به عنوان مثال مولکول کنون 6 یعنی مولکول نونیل فنلی که به طور میانگین با 6 مولکول اتیلن اکسید واکنش داده است.

کاربرد نونیل فنول اتوکسیله

نونیل فنل اتوکسیلات کاربرد وسیعی در صنعت دارد که از آن جمله می توان به استفاده در فرمولاسیون شوینده ها به دلیل کاهش دادن کشش سطحی، امولوسیون کننده ها، رنگ ها و پوشش دهنده ها و… اشاره کرد. سورفاکتانت های نونیل فنل اتوکسیله برای افزایش فعالیت سطح مورد استفاده قرار می گیرند و موجب ایجاد رطوبت و پاکیزگی فراوان می شوند.

بسته به تعداد گروه های اتیلن اکسید موجود در نونیل فنول اتوکسیله خواص آن متفاوت می شود و تمایل نونیل فنل اتوکسیله ی پدید آمده به آب گریز و یا آب دوست بودن متفاوت خواهد شد به طوری که اگر تعداد گروه های اتیلن اکسید از 5 بیشتر شود تمایل به آب دوست بودن بیشتر خواهد شد همچنین با بالا رفتن تعداد این گروه ها، نونیل فنول اتوکسیله به صورت جامد رنگ در می آید و محلول در آب می گردد. چند مورد از کاربرد های گرید های مختلف کنون در زیر آمده است.

.کنون 4 (KENON 4) با نام دیگر صابون مول 4 مایعی شفاف است که به دلیل تعداد گروه های کم  اتیلن اکسید در کنون4 ، نوعی سورفاکتانت محلول در روغن به حساب می آید در نتیجه در آب نامحلول است و تمایلی به آبدوست بودن ندارد. از این نوع کنون در پاک کننده ها و شوینده ها استفاده می شود.

,کنون 6 (KENON 6) با نام دیگر صابون مول 6 ، مایعی شفاف با خاصیت امولوسیون کنندگی عالی است که موجب ایجاد رطوبت و جفت شدن شوینده های غیر یونی با هیدروکربن ها می شود. در نتیجه در شوینده ها، ساخت چسب و مواد شیمیایی موجود در صنعت کشاورزی مانند آفت کش ها و کود ها مورد استفاده قرار می گیرد.

.کنون 10 (KENON 10) با نام دیگر صابون مول 10، مایعی شفاف و محلول در آب که نوعی پاک کننده ی عالی به حساب می آید و در خشک شویی ها ، شوینده ها ،صنایع فلزی، صنایع کشاورزی و کاغذ سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

کنون 30 (KENON 30) با نام دیگر صابون مول 30 ، جامدی سفید رنگ است که به دلیل وجود گروه های زیاد اتیلن اکسید تمایل به آب دوستی این نوع کنون بسیار زیاد است و یک امولسیون و تثبیت کننده ی بسیار قوی محلول در آب است و در دمای بالا اثر بخشی خود را نشان می دهد.

علاوه بر کاربرد کنون 30 در امولوسیون و تثبیت کننده ها از آن در صنایع ساخت مواد شوینده و صنایع کشاورزی نیز استفاده می کنند.

کنون40 (KENON 40) با نام دیگر صابون مول 40 ، جامدی سفید رنگ و محلول در آب است که در تهیه ی شوینده ها و صنایع شیمیایی از جمله رنگ ها استفاده میشود .

کنون ها باید در محیط خشک و به دور از حرارت قرار بگیرند همچنین آن ها را در مخازنی از جنس PVC ، ظروف استیل ضد زنگ و فولاد های کربنی در انبار نگهداری می کنند. عمر مفید کنون ها 2 سال بعد از تولید است. با قرار دادن کنون ها در مجاورت هوا و در دمای 80 درجه ی سانتی گراد طی مدت زمان طولانی به تدریج شاهد افزایش شدت رنگ آن ها خواهیم بود.

معایب نونیل فنل اتوکسیله

در سال  2004 نزدیک به 260 میلیون پوند نونیل فنول در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت که مصرف نزدیک به 80% آن در ساخت شوینده ها و پودر های لباسشویی بود .

امروزه در آمریکا طبق گفته ی سازمان اداره حفاظت از محیط زیست EPA)) استفاده از پاک کننده ها و شوینده های بر پایه ی نونیل فنول اتوکسیلات به دلیل آثار مخربی که  ممکن است فوری و یا در دراز مدت بر محیط زیست وارد کنند محدود اعلام کرده است.

همچنین در کشور های اروپایی و کانادا نیز استفاده از نونیل فنول به طور کل ممنوع اعلام شده است. نونیل فنول اتوکسیلات می تواند با از دست  دادن هوشیاری و آگاهی و همچنین تحت تاثیر قرار دادن عملکرد طبیعی غدد، و با ورود به اکوسیستم آبزیان موجب مسمومیت گردد.

منابع:

 

DOW Surfactants -. (n.d.). Retrieved December 9, 2018, from https://www.dow.com/surfactants/products/nonylph.htm

Risk Management for Nonylphenol and Nonylphenol Ethoxylates. (2018, June 06). Retrieved December 9, 2018, from https://www.epa.gov/assessing-and-managing-chemicals-under-tsca/risk-management-nonylphenol-and-nonylphenol-ethoxylates

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *