نونیل فنل اتوکسیلات

نونیل فنل اتوکسیلات چیست؟ صابون مول 10 چیست؟جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این محصول در انواع مختلف ،  فروش و خرید صابون مول 10 ، 6 ،  20 ،  30 و اطلاع از قیمت ها و کاربرد های نونیل فنل اتوکسیله با خواندن این مقاله ما را همراهی نمایید. در ادامه ی متن با کاربرد ها ، فرمول شیمیایی، معایب و مزایای این ماده بیشتر آشنا می شوید. با ما همراه باشید.

خرید نونیل فنل اتوکسیلات | خرید صابون مول 10 :

برای تهیه ی مواد اولیه ی انواع شوینده ها و تهیه ی مواد شیمیایی صنایع گوناگون از جمله صنایع غذایی، کشاورزی، آرایشی و بهداشتی و… با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش نونیل فنل اتوکسیلات :

شما می توانید برای ثبت سفارش خود از طریق شماره های موجود با ما تماس حاصل فرمایید:

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

کشور تولید کننده: 

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 

قیمت نونیل فنل اتوکسیلات  :

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
    09198991007

ارتباط با کارشناس فنی فروش : با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

خواص و ویژگی ها

ماده ی فوق با نام دیگر نونیل فنل اتوکسیله و نام تجاری کنون (kenon) و یا صابون مول شناخته می شود. این ماده سورفکتانتی غیر یونی به حساب می آید

محصول فوق به طور کلی دارای فرمول مولکولی C9H19C6H4(OCH2CH2)nOH و pH ای در حدود 5 الی 8 می باشد.

این مواد در حالت عادی به صورت مایعات روغنی و یا جامدات مومی شکل یافت می گردند

رنگ این محصول از بی رنگ تا نارنجی کم رنگ متغیر می باشد

NPE ها به طور شیمیایی پایدار و غیر فعال می باشند و نسبت به NP ها سمیت کمتری دارند اما برای آبزیان همچنان سمی به شمار می آیند.

درجه ای که این مواد در آب حل می شوند با یکدیگر متفاوت است اما بیشتر آن ها در حلال های آلی به راحتی حل می گردند.

به دلیل خواص فراوانی که انواع مختلف این محصول دارد از آن به عنوان یک افزودنی در تهیه و ساخت لاستیک ها، پلاستیک ها، آفت کش ها، دارو ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، رنگ ها و پوشش ها، مواد شیمیایی کشاورزی و مواد شیمیایی تهیه ی کاغذ استفاده می گردد.

ساختار مولکولی این ماده را در زیر می توانید مشاهده نمایید.

صابون مول چیست

اما چرا از سورفکتانت های غیر یونی در شوینده ها استفاده می شود؟

حتما تا به حال با مشاهده ی لیبل درج شده بر روی محصولات شوینده نام چند سورفکتانت غیر یونی را دیده اید. این مواد به دلیل توانایی بالا در از بین بردن لکه های چربی و روغن در اغلب شوینده ها مورد استفاده قرار می گیرند.

سورفکتانت ها بر اساس بار موجود در قسمت آب دوست به چندین نوع تقسیم بندی می شوند. در این متن به دلیل آنکه صابون مول نوعی سورفکتانت غیر یونی به حساب می آید به بحث راجع به این سورفکتانت ها بیشتر می پردازیم.

سورفکتانت غیر یونی چیست؟

این نوع ماده باری ندارد و اغلب در شوینده های ماشین لباس شویی و ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد. این سورفکتانت ها دومین سورفکتانت پر کاربرد مورد استفاده بعد از نوع آنیونی می باشند. در مناطقی با دارا بودن آب سنگین (مواد معدنی بالا) شوینده هایی با دارا بودن سورفکتانت های غیر یونی بیشتر به بازار عرضه می شوند. این مواد حساسیت کمتری ایجاد می کنند اما قدرت پاک کنندگی کمتری نیز دارند.

در نتیجه سازندگان محصولات شوینده اغلب نوع آنیونی را با سورفکتانت های غیر یونی مخلوط می نمایند تا قدرت تمیز کنندگی بیشتر همراه با حساسیت پذیری اندک حاصل گردد.

NP و NPE

نونیل فنل ماده ای شیمیایی با فرمول C6H4(OH)C9H19 می باشد. NP یک مایع چسبناک با ظاهری شفاف و زرد است. NPE ترکیبات شیمیایی با فرمول (C2H4O)nC15H24O می باشند و اتوکسیلات های نونیل فنل به حساب می آیند. این مواد تركیباتی از نونیل فنل [C15H24O] با یك یا چند گروه از اتوكسیلات ها C2H4O) n) می باشند. همین تعداد گروه های متفاوت اتوکسیلات در NPE موجب به وجود آمدن انواع گوناگونی از این ماده شده است که در ادامه با هر یک بیشتر آشنا خواهید شد.

باید توجه نمود که هر چه تعداد گروه های اتوکسیله در NPE کمتر باشد این مواد مایعاتی ویسکوز خواهند بود. اما اگر تعداد گروه های اتوکسیله بیش تر باشد این مواد به صورت جامدی مومی شکل خواهند بود.

NP در تولید سایر مواد شیمیایی تثبیت کننده پلاستیک و رزین های فنول ، فرمالدئید و اپوکسی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی ها:

 • برخی از این مواد می توانند خاصیت فوم اندکی داشته باشند و یا موجب ایجاد فوم نشوند. در نتیجه در محصولاتی که فوم اندک دارند سورفکتانت های غیر یونی به طور فراوان مورد استفاده قرار می گیرند. 
 • این ترکیبات نه تنها موجب به تعلیق در آوردن ذرات خاک بلکه سبب امولسیون نمودن ذراتا روغن نیز می شوند.

در ادامه می توانید نام چندین شرکت تولید کننده ی شوینده را مشاهده نمایید که از مخلوط این دو ماده برای ساخت مواد شوینده ی خود استفاده می نمایند:

 • تاید که یکی از معروف ترین سازنده ها ی پودر لباسشویی در آمریکا و جهان به حساب می آید از مخلوط این دو نوع سورفکتانت برای ساخت محصولات شوینده ی ماشین لباسشویی خود استفاده می کند.
 • تولید کنندگان مایع لباسشویی پرسیل از 15-30%  سورفکتانت آنیونی و 5-15% سورفکتانت نانیونیک و 5 درصد صابون برای ساخت محصولات خود استفاده می نمایند
 • Ecover Ökologisches Woll- und Feinwaschmittel تولید کننده ی مواد شوینده در آلمان از 5-15% سورفکتانت آنیونی و <5% سورفکتانت غیر یونی و صابون استفاده می کند.

تولید

همانطور که از واکنش زیر نیز مشاهده می شود، نونیل فنل اتوکسیلات از واکنش بین نونیل فنل و اتیلن اکسید به دست می آید.

در این واکنش از پتاسیم هیدروکساید به عنوان کاتالیست استفاده می شود.

 

 

فرایند تولید صابون مول

با تغییر دادن نسبت واکنش دهنده ها می توان n موجود در فرمول محصول را تعیین نمود و انواع گوناگونی از آن را تهیه کرد.

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، محصول حاصل از این واکنش بسته به وزن مولکولی و دمای مورد استفاده می تواند جامد مومی و یا مایع باشد.

این محصول به صورت جامد به رنگ هایی از سفید تا زرد مشاهده می گردد و در حالت مایع به صورت بی رنگ و شفاف می باشد.

محصول حاصله با وزن مولکولی کمتر تمایل دارند که مایع باشند. و مولکول هایی با وزن مولکولی بالا به صورت جامد می باشند مگر آنکه با آب رقیق شوند

در ادامه به معرفی انواع مختلفی از این محصول بیشتر می پردازیم.

انواع نونیل فنل اتوکسیلات ها

بر اساس تعداد گروه های اتیلن اکسید موجود در فراورده می توان این محصول را به گرید های مختلفی تقسیم بندی نمود.

از مهمترین گرید های موجود این ماده می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 •  (KENON 4 (NPE 4
 • (KENON 6 (NPE 6
 •  یا (KENON 10 (NPE 10
 •   (NPE 20)
 • KENON 30 
 • (KENON 40 (NPE 40

از دیگر کنون ها می توان از کنون 7 و8 و صابون مول 10 و 11و12و 13و 15و 50و 55  و70 نام برد. عددی که بعد از کنون ها نشان داده می شود، تعداد گروه های اتیلن اکسید در نونیل فنل اتوکسیله را نشان می دهد. به عنوان مثال مولکول کنون 6 یعنی مولکول نونیل فنلی که به طور میانگین با 6 مولکول اتیلن اکسید واکنش داده است.

کاربرد ها

این مواد نیابد با غلظت های بیش از 0.1 درصد وزنی در محصولات مورد استفاده قرار بگیرند

در شوینده های صنعتی و شوینده های خانگی این ماده مورد استفاده قرار می گیرد

فرایند های نساجی و چرم سازی: این ماده نباید در آب آزاد گردد.زیرا سمی است و می تواند منجر به آسیب های جدی ای به محیط زیست و آبزیان گردد.

نونیل فنل اتوکسیلات کاربرد وسیعی در صنعت دارد که از آن جمله می توان به استفاده در فرمولاسیون شوینده ها به دلیل کاهش دادن کشش سطحی، امولوسیون کننده ها، رنگ ها و پوشش دهنده ها و… اشاره کرد. سورفاکتانت های این ماده برای افزایش فعالیت سطح مورد استفاده قرار می گیرند و موجب ایجاد رطوبت و پاکیزگی فراوان می شوند.

به طور کلی کاربرد های صابون مول را می توان به موارد زیر خلاصه نمود:

 • رنگ ها و پوشش های چوبی
 • پوشاک و منسوجات
 • فعال کننده ی سطح
 • سمومو دفع آفات
 • بسته بندی مواد غذایی
 • کفش ها
 • اسباب بازی ها

و…

کاربرد های صابون مول

بسته به تعداد گروه های اتیلن اکسید موجود در نونیل فنول اتوکسیلات خواص آن متفاوت می شود و تمایل این ماده به آب گریز و یا آب دوست بودن متفاوت خواهد شد.

خرید صابون مول 10 و سایر نونیل فنل اتوکسیلات ها را به ما بسپارید

به طوری که اگر تعداد گروه های اتیلن اکسید از 5 بیشتر شود تمایل به آب دوست بودن بیشتر خواهد شد.

همچنین با بالا رفتن تعداد گروه های اتیلن اکسید، این محصول به صورت جامد و محلول در آب تبدیل می شود.

چند مورد از کاربرد های گرید های مختلف کنون در زیر آمده است:

بیشترین مقدار NPE در تمیز نمودن محصولات بخصوص مواد شوینده استفاده می شود.

از 260 میلیون پوند NP که در سال 2004 استفاده شد ، 80٪  از آن به عنوان سورفاکتانت مورد استفاده قرار گرفت.

به طور کلی ، 37 درصد NPE ها وارد اکوسیستم آبی می شوند. تقریبا 77 میلیون پوند مواد تمیز کننده موجود در NPE در سال 2004 وارد آبراه های ایالت متحده گردیدند که می توانستند آسیب های زیادی به محیط زیست وارد کنند.

 • کنون 4

این ماده مایعی شفاف است که به دلیل تعداد گروه های کم  اتیلن اکسید در کنون4 ، نوعی سورفاکتانت محلول در روغن به حساب می آید در نتیجه در آب نامحلول است و تمایلی به آبدوست بودن ندارد. از این نوع کنون در پاک کننده ها و شوینده ها استفاده می شود.

 • صابون مول 6

مایعی شفاف با خاصیت امولوسیون کنندگی عالی است که موجب ایجاد رطوبت و جفت شدن شوینده های غیر یونی با هیدروکربن ها می شود. در نتیجه در شوینده ها، ساخت چسب و مواد شیمیایی موجود در صنعت کشاورزی مانند آفت کش ها و کود ها مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت اطلاع از قیمت خرید فروش صابون مول 6 با ما در ارتباط باشید.

 • صابون مول 10

مایعی شفاف و محلول در آب که نوعی پاک کننده ی عالی به حساب می آید و در خشک شویی ها ، شوینده ها ،صنایع فلزی، صنایع کشاورزی و کاغذ سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت اطلاع از قیمت خرید فروش این ماده با ما در ارتباط باشید.

 • صابون مول 20

این ماده در شست و شوی پشم و یا به عنوان روان کننده کاربرد عمده ای دارد.

جهت اطلاع از قیمت خرید فروش صابون مول 20 با ما در ارتباط باشید.

 • صابون مول 30

این محصول وزن مولکولی بالایی دارد و به صورت جامد سفید رنگ یافت می گردد.همچنین این ماده به دلیل وجود گروه های زیاد اتیلن اکسید تمایل به آب دوستی زیادی دارد و یک امولسیون و تثبیت کننده ی بسیار قوی محلول در آب به حساب می آید . اثر بخشی این ماده را در دمای بالا می توان مشاهده نمود. 

علاوه بر کاربرد کنون 30 در امولوسیون و تثبیت کننده ها از آن در صنایع ساخت مواد شوینده و صنایع کشاورزی نیز استفاده می کنند.

جهت اطلاع از قیمت خرید فروش صابون مول 30 با ما در ارتباط باشید.

 • کنون 40

جامدی سفید رنگ و محلول در آب است که در تهیه ی شوینده ها و صنایع شیمیایی از جمله رنگ ها استفاده میشود .

جهت اطلاع از قیمت و خرید فروش این ماده با ما در ارتباط باشید.

حمل و نگهداری

نونیل فنل اتوکسیلات ها باید در محیط خشک و به دور از حرارت قرار بگیرند همچنین آن ها را در مخازنی از جنس PVC ، ظروف استیل ضد زنگ و فولاد های کربنی در انبار نگهداری می کنند. عمر مفید کنون ها 2 سال بعد از تولید است. با قرار دادن کنون ها در مجاورت هوا و در دمای 80 درجه ی سانتی گراد طی مدت زمان طولانی به تدریج شاهد افزایش شدت رنگ آن ها خواهیم بود.

معایب 

در سال  2004 نزدیک به 260 میلیون پوند نونیل فنول در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت که مصرف نزدیک به 80% آن در ساخت شوینده ها و پودر های لباسشویی بود .

امروزه در آمریکا طبق گفته ی سازمان اداره حفاظت از محیط زیست (EPA) استفاده از پاک کننده ها و شوینده های بر پایه ی نونیل فنول اتوکسیلات به دلیل آثار مخربی که  ممکن است فوری و یا در دراز مدت بر محیط زیست وارد کنند محدود اعلام کرده است.

همچنین در کشور های اروپایی و کانادا نیز استفاده از نونیل فنول به طور کل ممنوع اعلام شده است.

این ماده می تواند با از دست  دادن هوشیاری و آگاهی و همچنین تحت تاثیر قرار دادن عملکرد طبیعی غدد، و با ورود به اکوسیستم آبزیان موجب مسمومیت گردد.           

 msds محصول     

صابون مول اغلب خطرات زیست محیطی ایجاد می کند و باید مانع از ورود این ترکیب به طبیعت شد.

msds صابون مول 10

چشم ها:  این ماده می تواند به چشم ها آسیب برساند و خطرات جدی ای برای قرنیه ی چشم به وجود بیاورد.

پوست: تماس با این ماده به صورت طولانی مدت می تواند قرمزی و تحریک پوست را پدید آورد و جز مواد خورنده ی پوست تقسیم بندی می گردد.

بلعیدن: این ماده سمی است و بلعیدن آن می تواند خطرناک باشد

تنفس: امکان بخارات این ماده در دمای اتاق به دلیل خواص فیزیکی آن امکان پذیر نمی باشد. هیچگونه خطراتی در قبال تنفس این ماده گزارش نشده است.

از ورود نونیل فنل اتوکسیلات به طبیعت جدا بپرهیزید زیرا می تواند خطرات زیادی را برای زندگی آبزیان پدید آورد.

منابع:

 

DOW Surfactants -. (n.d.). Retrieved December 9, 2018, from https://www.dow.com/surfactants/products/nonylph.htm

Risk Management for Nonylphenol and … (2018, June 06). Retrieved December 9, 2018, from https://www.epa.gov/assessing-and-managing-chemicals-under-tsca/risk-management-nonylphenol-and-nonylphenol-ethoxylates

0/5 (0 Reviews)

3 نظر برای «نونیل فنل اتوکسیلات | خرید صابون مول 10»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *