سولفات منیزیم
کاربردهای سولفات منیزیم در صنایع مختلفReviewed by 02177641136 on Nov 19Rating: 5.0

سولفات منیزیم (در هر دو گرید کود و خوراکی) یک نمک غیرآلی با فرمول شیمیایی MgSO4(H2O)x , جرم مولکولی 120 گرم بر مول و دانسیته نسبی 2.66 گرم بر مول می باشد. این ترکیب به طور سنتی به منظور تولید کود در صنایع کشاورزی کاربرد فراوانی دارد. اما از دیگر کاربردهای آن می توان به صنایع آرایشی و یا ایجاد حمام های نمکی اشاره کرد. گاهی نیز ورزشکاران از آن برای تسکین زخم عضلات استفاده می کنند.

در ادامه به شرح کاربردهای سولفات منیزیم خواهیم پرداخت:

.

کاربرد های سولفات منیزیم

کود:

در کشاورزی به منظور افزایش میزان Mg یا سولفور موجود در خاک, از این ترکیب استفاده می کنند. کود سولفات منیزیم برای گیاهانی هم چون گل رز, گوجه فرنگی, سیب زمینی , لیمو, هویج و فلفل مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد مفید این کود در مقایسه با سایر مواد مغذی و کودهای شیمیایی این است که دارای میزان حلالیت بالایی است و موجب می شود تا به راحتی به صورت محلول در آب، آن را به خاک اضافه کرد.  ویژگی دیگر سولفات منیزیم در این کاربری, در مقایسه با سایر نمک های آهکی Mg که دارای خاصیتی قلیایی هستند, داشتن PH تقریبا خنثی آن است. از این جهت استفاده از آن در حجم وسیع در زمین های کشاورزی, تغییری در میزان PH خاک ایجاد نمی کند.

پزشکی:

طبق لیست اعلامی سازمان WHO , این ترکیب یکی از مهم ترین مواد مورد استفاده در تولید انواع دارو ها محسوب می شود و کاربرد وسیعی در صنایع دارو سازی دارد. به عنوان مثال در کاربری های موضعی از این ترکیب به منظور درمان التهاب های پوست , جوش های صورت و یا عفونت های موضعی استفاده می شود. هم چنین از این ترکیب می توان به منظور ایجاد حمام نمکی و یا ایزوله سازی تانک ها استفاده کرد. 

 

منیزیم سولفات

کاربرد در صنایع خوراکی :

از نمک این ماده به صورت خوراکی می توان در ساخت و تولید برخی از نوشیدنی ها استفاده کرد.

آزمایشگاهی:

سولفات منیزیم غیرآب پوشیده را در کاربری های آزمایشگاهی به عنوان یک ماده ی خشک کننده نرکیبات آلی مورد استفاده قرار می دهند. دیگر نمک های سولفات معدنی مانند سولفات سدیم و سولفات کلسیم نیز برای این کاربری می توان استفاده کرد.

هیدرات MgSO4 هم چنین برای حفظ غلظت Mg در آکواریم های دریایی که حاوی مقدار زیادی از مرجان های سنگی هستند گاهی استفاده می شود. در یک آکواریوم اگر که میزان غلظت Mg کم باشد، کنترل غلظت کلسیم و قلیائیت بسیار دشوار است زیرا Mg کافی برای تثبیت این یون ها در آب شور وجود ندارد و مانع ورود خود به خود به کربنات کلسیم می شود.

.

بازار و اقتصاد تر کیبات حاوی منیزیم:

پیش بینی می شود تا سال 2027 میزان حجم تجارت به بیش از 10 میلیار دلار در سال برسد. و هم چنان بخش های پزشکی و کشاورزی بزرگترین صنایع مصرف کننده این ترکیب باقی خواهند ماند. در حوزه ی کشاورزی, قاره ی آسیا به دلیل جای دادن بیش از 60% جمعیت جهان در خود, و هم چنین رشد روز افزون جمعیت موجب می شود تا سهم مصرف این ترکیب در صنعت کشاورزی در سال های آینده افزایش یابد. استفاده از منیزیم سولفات هفت آبه در بخش کشاورزی, در حال حاضر به عنوان یک شیوه ی موثر در  بهبود میزان برداشت محصول شناخته می شود.

از دیگر ترکیبات پر مصرف حاوی Mg می توان به اکسیدهای Mg اشاره کرد که بازار بزرگی را در این خانواده در اختیار دارند. کشور چین در حال حاضر بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده و هم چنین بزرگترین صادر کننده اکسیدهای منیزیم محسوب می شود. در سال 2016 حدود 83% از منیزیم اکسیدهای صادراتی کشور چین مورد مصرف صنایع استیل و سیمان قرار گرفته است. پیش بینی می شود در طی سال های 2016 تا 2022 , میزان مصرف جهانی منیزیم اکسید به طور متوسط سالانه حدود 1.5% افزایش خواهد یافت. در زیر لیست بزرگترین کمپانی های تولید کننده ی سولفات منیزیم را در سطح جهان مشاهده می کنید:

PQ Corporation, UMAI CHEMICAL Co. Ltd., Laizhou Guangcheng Chemical Co., Ltd., Laizhou Zhongda Chemical Co. Ltd., Giles, Balaji Industries, China Nafine Group International Co. Ltd., Laizhou City Laiyu Chemical Co. Ltd., and Weifang Guomei Chemical Co. Ltd.

برای آگاهی از نکات ایمنی و هم چنین عوارض محصول فوق حتما msds منیزیم سولفات را مطالعه نمایید.

جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین نحوه ی خرید فروش سولفات منیزیم , شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید. 

تلفن تماس:

02177641136

02177649244                                  

02177641217

 

منبع:

 

Magnesium sulfate. (n.d.). Retrieved November 15, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/magnesium_sulfate#section=Top

Magnesium Sulphate Market. (n.d.). Retrieved November 15, 2018, from https://www.marketresearchfuture.com/reports/magnesium-sulphate-market-2282

 

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *