سرب

سرب چیست؟ این فلز از دیرباز مورد استفاده ی فراوان قرار می گیرد. برای آشنایی با خصوصیت این ماده (کاربرد، حلال آن، ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و… ) متن زیر را مطالعه نمایید:

سرب ، یک فلز نرم ، نقره ای سفید یا خاکستری در گروه 14 در جدول تناوبی می باشد. این فلز چگالی بالایی دارد و رسانای ضعیف الکتریسیته می باشد. این ماده یکی از قدیمی ترین فلزات به حساب می آید و مقاومت و پایداری بالایی در برابر خوردگی دارد. به دلیل همین ویژگی ها در رم باستان از این ماده برای ساخت لوله های آب استفاده می نمودند. نماد این فلز Pb است که از واژه ی لاتین plumbum گرفته شده است.

خواص و ویژگی ها

عدد اتمی 82
وزن مولکولی 207.19
نقطه ی ذوب 327.5 °C
نقطه ی جوش 1,744 °C

 

چند خصوصیت سرب:

یک: این ماده در صورت برش، اکسید می شود و یک لایه ی خاکستری رنگ بر روی آن تشکیل می شود. قبلا تصور می شد لایه ی به وجود آمده سرب سابوکسید( Pb2O )باشد. اما امروزه محققین دریافته اند که این لایه ترکیبی از مونوکسید سرب و سرب ( PbO )می باشد که از خوردگی بیشتر این فلز جلوگیری به عمل می آورد.

دو: اگرچه سرب در اسید نیتریک رقیق محلول است ، اما فقط به صورت سطحی با هیدروکلریک اسید یا سولفوریک اسید واکنش می دهد زیرا پوشش های کلرید نامحلول (PbCl2) یا سولفات( PbSO4 ) در اثر واکنش این فلز با اسید های مذکور تشکیل می شود.

سه : این عنصر را می توان با یون های هیدروژن به یون Pb2 + اکسید کرد . عدم حلالیت بیشتر نمک های Pb2 + باعث می شود که سرب در برابر حمله بسیاری از اسیدها مقاوم شود.

خصوصیت سرب

تاریخچه

این ماده از قدیم مورد استفاده ی فراوان قرار می گرفت، بابلی ها از این ماده برای نوشتن کتیبه های خود استفاده می نمودند. در رم باستان نیز از این ماده برای ساخت لوح ها، لوله های آب ، سکه ها و یا حتی وسایل آشپزی استفاده می گردید. تا جایی که مسمومیت با این ماده در زمان آگوستوس سزار تشخیص داده شد.

ترکیبی که به عنوان سرب سفید شناخته می شود در حدود 200 سال پیش از میلاد مسیح به عنوان یک رنگدانه تزئینی مورد استفاده قرار می گرفت.

معادن

فراوانی این ماده در پوسته ی زمین همانند قلع گزارش شده است. اگرچه این عنصر فراوان نیست ، اما فرآیندهای غلظت طبیعی منجر به ذخایر قابل توجهی از این ماده ، به ویژه در ایالات متحده ، کانادا ، استرالیا ، اسپانیا ، آلمان ، آفریقا و آمریکای جنوبی شده است.

ذخایر قابل توجهی در ایالات متحده در ایالات غربی و دره می سی سی پی یافت می شود.

عکس سرب به صورت سنگ معدن را در زیر می توانید مشاهده نمایید:

عکس سرب به صورت سنگ معدن

این ماده در چندین ماده معدنی یافت می شود ، اما سولفید این ماده که منبع اصلی سرب در سراسر جهان است ، اهمیت کمی دارد. این ماده همچنین به صورت ترکیباتی مانند  (PbSO4)  و سرووسیت ها    (PbCO3) یافت می شود.

تا اوایل قرن بیست و یکم ، چین ، استرالیا ، ایالات متحده ، پرو ، مکزیک و هند پیشروترین تولید کنندگان این ماده در جهان بودند.

کاربرد ها

این ماده به دلیل خواصی از جمله انعطاف پذیری ، سهولت در جوشکاری ، نقطه ذوب پایین، چگالی بالا و توانایی جذب اشعه گاما و اشعه ی X مورد استفاده ی فراوان قرار می گیرد.

این ماده به صورت مذاب یک حلال بسیار مناسب برای طلا و نقره به حساب می آید.

به دلیل مقاومت بالایی که این ترکیب دارد به عنوان پوششی مناسب برای لوله ها، کابل ها و… استفاده می شود.

از جمله مهم ترین و بیشترین کاربرد های عنصر فوق می توان به استفاده از آن در باتری ها اشاره نمود.PbO2 و آلیاژ های  سرب-آنتیموان یا سرب-کلسیم ترکیبات متداول در ساخت باتری ها می باشند. از این ماده در تهیه ی گلوله ها استفاده می شود. در ماشین آلات سنگین و صنعتی ، از ورق ها و سایر قطعات ساخته شده از ترکیبات سربی برای کم شدن صدا و لرزش ماشین آلات استفاده شود.

از آنجا که این عنصر به طور موثری تابش الکترومغناطیسی طول موج کوتاه را جذب می کند ، از آن به عنوان محافظ در اطراف راکتورهای هسته ای ، تجهیزات اشعه ایکس و ظروف مورد استفاده برای حمل و ذخیره مواد رادیواکتیو استفاده می شود.

منابع

The Editors of Encyclopaedia Britannica. (2020, January 9). Properties of the element. Retrieved January 11, 2020, from
https://www.britannica.com/science/lead-chemical-element/Properties-of-the-element.
خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *