سنجش خلوص پتاسیم سیانید

سولفات آهن یا فروس سولفات

فرمول شیمیایی: FeSO4 + 7H2O

جرم مولی: 278.07gr/mol

این ماده دارای رنگ سبز کمرنگ مایل به آبی است و در شرایط محیطی (دمای اتاق و فشار اتمسفر) به صورت کریستال های مونوکلینیک پایدار است. سولفات آهن در 1.8 قسمت از آب سرد و در 0.5 قسمت از آب در حال جوش حل می شود. این ترکیب شیمیایی در الکل و اتر نامحلول است.

فروس سولفات همچنین به عنوان زاج سبز نیز شناخته می شود. یک ماده سنتزی است و در گروه داروهای هماتولوژی و نمک های آهن قرار می گیرد. این ماده به عنوان درمان و یا عامل پیشگیری از فقر آهن در خون (به عنوان مثال هنگام بارداری و یا مبتلا شدن به آنمی) مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده اند که آهن جذب نشده در کولون می تواند باعث افزایش رادیکال های آزاد شود. این رادیکال های آزاد قابلیت آسیب رساندن به سلول های مخاطی و همچنین افزایش احتمال ابتلا به سرطان را دارند.

 

سولفات آهن

 

تست های سنجش خلوص سولفات آهن

مواد نامحلول در آب

محلول 1:20 تازه تهیه شده با آب که ابتدا جوشیده و سپس سرد شده است، باید شفاف و رنگ سبز مایل به زرد داشته باشد.

 

بازها

5cc اسید نیتریک (دارای چگالی ویژه 1.3) را به محلول حاوی 5gr سولفات آهن و 100cc آب اضافه کنید و این مخلوط را به مدت چند دقیقه بجوشانید. سپس 15cc محلول آمونیاک را به آن اضافه و سپس فیلتر کنید. محلول باقی مانده پس از فیلتر شدن را تبخیر کنید، آنچه که پس از این عملیات باقی می ماند نباید وزنی بیشتر از 0.001gr  داشته باشد.

 

مس و روی

محلول حاوی 2gr از سولفات آهن در 50cc آب را توسط جوشاندن با 3cc اسید نیتریک (دارای چگالی ویژه 1.3)، اکسید کنید. حال 8cc محلول آمونیاک به مخلوط اضافه کنید و آن را فیلتر کنید:

الف: 15cc  از محلول فیلتر شده  در صورت اضافه شدن چند قطره کم از آمونیوم سولفید به آن، نباید دچار تغییر شود.

ب: 20cc از محلول فیلتر شده را با استیک اسید اسیدی کنید و به آن محلول پتاسیم فروسیانید اضافه کنید. محلول باید بدون تغییر بماند.

 

تعیین مقدار کمی

1gr از آهن سولفات را با 50cc آبی که به خوبی جوشیده است حل کنید و به آن 10cc اسید سولفوریک رقیق بیفزایید و محلول حاصل را با پتاسیم پرمنگنات دسی نرمال تیتر کنید.

هر سی سی از پتاسیم پرمنگنات دسی نرمال برابر با 0.027807gr از سولفات آهن 7 آبه است.

جهت ثبت و سفارش خرید سولفات آهن با واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

منبع

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *