آموزش کار با رزین

 

 در ادامه سعی می کنیم آموزش کار با رزین را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

آموزش کار با رزین و هاردنر

رزین اپوکسی یک ترکیب دو جزئی از اپوکسی و هاردنر است که با نسبت دقیق ترکیب می شوند. اگر نسبت ترکیب این دو جز دقیق نباشد نتیجه دلخواه ایجاد نمی شود و شکل پذیری مناسب را نخواهد داشت. ترکیب تهیه شده به شدت چسبناک و غلیظ است و پس از مدتی خشک می شود و دیگر قادر به تغییر شکل نخواهد بود.

نسبت های مختلفی برای ترکیب رزین و هاردنر وجود دارد معمول ترین آن نسبت 1 به 2 است که در آن عدد 1 مربوط به هاردنر و 2 مربوط به رزین است که آن را رزین اپوکسی 50 نیز می گویند. اندازه گیری ترکیبات باید به صورت وزنی و با ترازوی دیجیتالی با دقت 0.1 باشد تا نتیجه دلخواه به دست آید. به عنوان مثال اگر 600 گرم مخلوط نهایی نیاز داریم مقدار 200 گرم آن را هاردنر و 400 گرم آن را رزین تشکیل می دهد. زمان خشک شدن آن نیز به شرایط محیطی مانند دما بستگی دارد اما به طور کلی برای خشک شدن کامل به حدود 24 ساعت زمان نیاز دارد.

کار با رزین و هاردنر

این ترکیبات به علت داشتن ویژگی هایی مانند:

 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی، در برابر آب و رطوبت، در برابر جذب تنش های مکانیکی و حرارتی، سایش و ضربه
 • چسبندگی بسیار خوب به مواد و سازگاری با انواع الیاف و سیستم FRP
 • قابلیت پراکندگی بالا
 • سبک بودن و پایداری بالا بسیار مورد توجه هستند.

آموزش ابتدایی کار با رزین

برای تهیه این ماده ابتدا باید مواد اولیه گرما دیده و رقیق شوند. با انجام عمل گرم کردن، حباب هایی درون ترکیب ایجاد می شود که به مرور حذف می شوند. در واقع گرم کردن یکی از حساس ترین مراحل کار است.

در مرحله بعد پس از اینکه مواد به خوبی رقیق شده و حباب گیری هم انجام شد ، مقادیر معین از رزین و هاردنر را ترکیب کرده و حدود دو دقیقه آن را مخلوط می کنیم تا یک مایع شفاف به دست آید.

اگر می خواهید رزین رنگی داشته باشید در این مرحله باید رنگ را به آن اضافه کنید و در مرحله بعد به قالب مورد نظر خود اضافه کنید. پس از ریختن آن در قالب، برای حباب گیری می توان از یک فندک اتمی استفاده کرد و به آن حرارت داد تا حباب های ایجاد شده از بین برود. باید قالب بی حرکت باقی بماند و به آن زمان داده شود تا کاملا خشک شود. وقتی که ترکیب کاملا خشک شد می توان آن را سمباده کاری کرده و یا در صورت لزوم سوراخ کرد.

آموزش ابتدایی کار با رزین

آموزش کار با رزین اپوکسی چوب

برای آب بندی و همچنین ضد آب شدن چوب استفاده می شود. همچنین برای تزئینات و زیبایی نیز از این روش استفاده می کنند. برخی از نمونه های آن شامل آب بندی میز یا تخته های چوبی در آشپزخانه یا مبلمان منزل است. آب بندی سطوح کار آشپزخانه، کف پوش چوبی یا هر کاربرد دیگری نیز با آن امکان پذیر است.

سطح چوب باید قبل از پوشش با رزین اپوکسی آماده شود. چوب باید ابتدا سنباده زده شود و چربی زدایی شود. سطح چوب روغنی نباشد و همچنین بدون مو یا الیاف باشد. آماده سازی رزین در این روش نیز باید طبق همان دستورالعملی باشد که در بخش آموزش کار با رزین و هاردنر ذکر شده است. اگر می خواهید از رزین اپوکسی یک میز درست کنید، باید لبه ها را بچسبانید تا رزین روی زمین چکه نکند. اپوکسی را روی سطح چوبی بریزید و آن را با استفاده از لیسه (کاردک) روی کل سطح پخش کنید.

حباب های آن را با استفاده از یک فندک اتمی از بین ببرید. به محض اینکه متوجه شدید رزین در حال ویسکوز شدن است، باید کار را متوقف کنید در غیر این صورت دیگر نمی توانید به یک سطح همگن دست پیدا کنید. در نهایت زمان بدهید تا رزین خشک شود. پس از خشک شدن می توانید سطح رزین را سمباده بکشید.

کاربرد رزین اپوکسی در چوب شامل ضد آب کردن چوب، پر کردن فضاها و تعمیر آن، ریخته گری چوب در رزین و همچنین زیباسازی چوب است.

انواع مختلف رزین اپوکسی

انواع مختلفی از رزین اپوکسی وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی کاربرد آن ها می پردازیم:

 • تک جزئی: این نوع رزین به تنهایی در مجاورت هوا خشک می شود و نیازی به هاردنر ندارد و در واقع همان چسب های رزینی هستند. از جمله این نوع رزین ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 1. چسب چوب
 2. چسب موکت و آهن
 3. اسپری رنگ پایه حلال آب و نفت مانند رنگ آکریلیک
 4. رنگ روغنی
 5. رنگ پلاستیک
 • چند جزئی: این نوع همان رزین های مخلوط با هاردنر هستند و معمولا برای کارهای حجمی از آن ها استفاده می شود.
 • پلی استر: این نوع از رزین زیرمجموعه ای از نوع چند جزئی است و از پیوندهای استری ساخته شده و از واکنش تراکمی الکل و اسید تهیه می شود. استفاده آن بیشتر در کارهای صنعتی و هنری مانند مجسمه سازی بوده و ارزان قیمت است. مشکل آن سمی بودن و ایجاد بخارات سمی در حین کار است.

مشکلات تهیه رزین اپوکسی :

همانطور که قبلا ذکر شد، ترکیب رزین و هاردنر با نسبت و مقادیر دقیق تاثیر بسیاری بر کیفیت و کارایی آن دارد. همچنین اگر گرما دیدن به خوبی انجام نشود و حباب گیری صورت نگیرد نمی توان نتیجه دلخواه را به دست آورد. از جمله مشکلات ایجاد شده در این زمنیه می توان به خشک نشدن ماده تولید شده، کاهش قدرت چسبندگی، از بین رفتن حالت آن در اثر گرما پس از خشک شدن و همچنین ایجاد سفیدک بر روی سطح (در اثر مقدار زیاد هاردنر) اشاره کرد.

به طور کلی رزین اپوکسی در زمینه هایی مانند:

 • چسب ، رنگ و پوشش
 • تزیینات
 • قطعات الکترونیکی و جایگزینی قطعات فلزی
 • جواهر سازی
 • تجهیزات پزشکی
 • تعمیر قایق ، ماشین و قطعات کاربرد دارد.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم آموزشی کلی و ابتدایی را درمورد کار با رزین ارائه دهیم. مهمترین نکاتی که باید در کار با این ترکیبات مورد توجه قرار گیرند عبارتند از :

 1. مخلوط نمودن مقدار وزنی درست از رزین و هاردنر (معمولا بر روی برچسب محصولات درج می شود)
 2. آماده نمودن سطح مورد نظر
 3. گرم کردن رزین جهت رقیق شدن
 4. حباب گیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *