بررسی نقش سولفات آلومینیوم در کشاورزی

کود سولفات آلومینیوم در کشاورزی: هر گیاه برای رشد و نمو نیاز به شرایطی خاص دارد. برخی گیاهان در شرایط اسیدی تر رشد بهتری از خود نشان می دهند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی نقش کود سولفات آلومینیوم در کشاورزی و برای گیاهانی که به پی اچ پایینی برای رشد احتیاج دارند بیشتر بپردازیم.

سولفات آلومینیوم موجب پایین آمدن پی اچ خاک می شود و آن را به حدود 5 می رساند تا برای گیاهانی که در محیط اسیدی رشد می کنند محیطی مناسب را فراهم نماید. بنابراین همیشه پیش از استفاده از این ترکیب باید خاک را مورد آزمایش قرار دهید تا پی اچ مناسب را برای گیاهتان فراهم نمایید.

این ماده برای گیاهان دوستدار اسیدیته پایین مانند آزالیا ، کاملیا ، گاردنیا ، هملوک ، هالیف، انگور، توت فرنگی و ….

مناسب می باشد و می تواند شرایط محیطی مناسبی را برای آن ها فراهم نماید. علاوه بر این ترکیب فوق می تواند سبب برگشت رنگ آبی در گیاهان هورتانسیا یا همان ادریسی شود.

عموما هنگامی که رنگ برگ های بلوبلری زرد رنگ می شود و یا گیاه ادریسی رنگ آبی خود را از دست می دهد وقت آن رسیده است که پی اچ خاک مورد بررسی قرار بگیرد. پی اچ قلیایی و یا اسیدی می تواند جذب برخی از مواد مغذی را برای گیاهان محدود نماید. در نتیجه نکته مهم پیش از استفاده از محصولاتی که می توانند سبب تغییر پی اچ شوند ، شناخت کامل گیاه و واقف بودن به پی اچ مناسب برای رشد آن می باشد.

در صورتی که آزمایشهای خاک شناسی پی اچ قلیایی (7 تا 14 را نشان داد) شما می توانید برای گیاهانی که نیاز به خاک اسیدی دارند از سولفات آلومینیوم استفاده نمایید تا پی اچ کاهش یابد و گیاه توانایی های خود را بازیابد.

اما چه مقدار از این ماده برای خاک مناسب است؟

استفاده از ماده ی فوق بسته به نوع خاک،گیاهی که می خواهید رشد دهید ، پی اچ و اندازه ی باغ می تواند متفاوت باشد.

نوع خاک را می توانید خودتان با برداشتن مقداری خاک و گلوله کردن آن متوجه شوید.  اگر خاکتان شکل پذیر نبود و فورا فرو ریخت ( یا حتی شکل پذیر بود اما با فشار اندکی متلاشی شد)، خاک شما حاوی مقادیر زیادی شن و ماسه است.

نقش آلوم در گیاه ادریسی

اگر توانستید خاک را شکل دهید و به صورت توپی در آورید اما با فشاری متوسط فرو ریخت، جنس خاک شما لوم خواهد بود. اگر توپ ساخته شده از خاک، با فشار از هم متلاشی نشد، جنس خاک رسی می باشد

با دانستن نوع خاک و پی اچ آن شما می توانید مقدار سولفات آلومینیوم مورد نیاز را محاسبه نمایید.

شما برای هر 10 فوت مربع از خاک زیر کشت با جنس لوم، به ازای هر 0.5 واحد کاهش در پی اچ به 0.6 پوند سولفات آلومینیوم نیاز دارید.

توجه نمایید این میزان را برای خاک رس ،یک و نیم درصد افزایش دهید و برای خاک شنی آن را یک سوم کم نمایید.

به عنوان مثال ، برای پایین آوردن pH خاک خود از 7.0 به 6.5 در بیش از 20 فوت مربع خاک، شما به 1.2 پوند سولفات الومینیوم در خاک های لوم ، 1.8 پوند خاک رس یا 0.8 پوند در خاک شن و ماسه ای نیاز دارید.

توجه نمایید:

با اعمال این ترکیب به خاک ، وجود هر گونه پودر بر روی ساقه و یا برگ های گیاه را به خوبی بشویید

در اوایل بهار هنگامی که خاک باغ خود را برای فصل جدید آماده می کنید ، این ترکیب را با عمق حدودی6 اینچ در خاک بگنجانید.

برخلاف سایر ترکیبات مورد استفاده به عنوان اصلاح کننده ی  pH که می توانند ماه ها زمان نیاز داشته باشند تا پی اچ خاک را کاهش دهند، این ترکیب فوراً خاک را اسیدی می کند.

می توانید ¼ فنجان از این ماده را در یک لیتر آب مخلوط نمایید و سپس خاک گیاهانی که به pH کمتری احتیاج دارند مانند گل ادریسی را با آن آبیاری نمایید

اگر متوجه شدید که برای کاهش pH خاک، به مقداری بیش از 0.5 پوند در 10 فوت مربع ( 5 پوند برای هر 100 فوت مربع مساحت باغ ) احتیاج دارید، سولفات آلومینیوم را طی چندین مرحله به خاک اعمال کنید. افزایش ناگهانی و مقداری بیش از 0.5 پوند در هر 10 فوت مربع می تواند موجب مسمومیت برای گیاه و یا حتی نابودی آن شود.

 

خرید و فروش مواد شیمیایی را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

سایر مقالات مرتبط:

انواع خاک کشاورزی

بررسی نقش دو ماده ی پلی آلومینیوم کلراید و سولفات آلومینیوم در تصفیه آب

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *