گام رزین یا کالیفون

خرید گام رزین یا کالیفون :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول کشور تولید کننده: هند/ چین

 بسته بندی: بشکه 225 کیکوگرمی 

 نوع گرید: A

cas no: 8050-09-7

آنالیز محصول

فروش گام رزین یا کالیفون :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

قیمت گام رزین یا کالیفون :

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

.گام رزین چیست؟

کالیفون چیست َ؟ گام رزین با نام دیگر کالیفون (colophony)  و فرمول شیمیایی  نوعی رزین است که توسط درخت کاج و یا سایر گیاهان مخروطی به صورت جامد تهیه می گردد.

 

تولید گام رزین

 برای تولید گام رزین کالیفون طبیعی , شیره ی  مایع به دست آمده از گیاهان مخروطی را حرارت می دهند تا ماده ی فرار ترپن از آن تبخیر گردد و gum resin به دست آید. gum resin به صورت جامد و نیمه شفاف ، در رنگ های متفاوتی از زرد تا سیاه  وجود دارد.

رزین های حاوی مقداری شیره ی زیتون و یا رزین های به دست آمده از ریشه ی گیاهان معمولا دارای رنگ تیره تری نسبت به سایر رزین ها هستند.

gum resin یک ترکیب آلی شامل مونوترپن، تربانتین و اسید رزین است. این ماده در آب نامحلول است ولی در حلال های آلی حل می گردد همچنین به منظور بهبود شرایط gum resin از آن به صورت خام استفاده نمیکنند و نیازمند اصلاحات شیمیایی است.

برای ایجاد این اصلاحات gum resin را با اسید های چرب و دیگر مواد خنثی ترکیب می کنند تا به شکل دلخواه تبدیل شود و در دمای اتاق مقاوم گردد. از تولید کنندگان اصلی و عمده ی رزین می توان به اندونزی ،جنوب چین، برزیل و بخش شمالی ویتنام اشاره کرد طی تحقیقات انجام گرفته در سال 2013، 

چین با ظرفیت تولید 1 میلیون تن بزرگترین تولید کننده ی gum resin به حساب می رود.

 

ساخت مشتقات رزین

اصلاح gum resin و بهبود شرایط آن با هیدروژنه کردن (هیدروژناسیون)، استری کردن و پلیمریزاسیونه کردن gum resin خام صورت می پذیرد. این رزین های اصلاح شده را مشتقات رزین می نامند و در مواردی که امکان استفاده از gum resin نیست از مشتقات آن کمک می گیرند.

 

کاربرد های گام رزین

 کالیفون و دیگر مشتقات آن در ساخت انواع صابون ها، جلا دهنده ها ، رنگ ها ،چسب وکاغذ به کار می روند. همچنین از رزین برای ساخت کف استودیو ها و استیج ها برای جلوگیری از لغزندگی نیز استفاده می کنند.

از دیگر کاربرد های آن می توان به صنایع زیر اشاره نمود.

صنایع غذایی:

با تبدیل گام رزین خوراکی به رزین های هیدروژنی می توان از آن در تولید آدامس استفاده کرد.

صنایع رنگرزی:

به دلیل حلال پذیر بودن کالیفون در بنزین، الکل و دیگر حلال های آلی ، از آن در صنایع رنگرزی و برای ساخت رنگ روغن و دیگر محصولات استفاده می کنند.

صنایع فلزی:

کالیفون نوعی  ماده با خاصیت اسیدی ضعیف است که می تواند لایه های اکسید شده را از سطح فلزات حذف کند و آن را جلا دهد بنابراین در صنایع فلزی به عنوان جلا و پولیش دهنده ی فلزات مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع ساختمانی:

در صنایع ساختمانی gum resin در ساخت بتن و چسب کاشی کاربرد دارد.

صنایع کاغذ سازی:

gum resin موجب افزایش استحکام و صافی کاغذ و همچنین به عنوان عامل بازدانده ی پخش شدگی جوهر بر روی کاغذ به کار می رود.

صنعت چاپ:

از دیگر کاربردهای gum resin می توان به استفاده از آن در صنعت چاپ اشاره کرد. gum resin به عنوان عامل حمل کننده ی رنگ به چسبندگی بیشتر رنگ جوهر در هنگام چاپ کمک می کند.

صنایع میکروب کشی:

کالیفون با تبدیل به ابیتیلامین استات ( abietylamine acetate) می تواند موجب از بین بردن جلبک ها ،باکتری ها ، قارچ ها و دیگر آفت های موجود شود.

صنایع چسب سازی:

gum resin با افزایش میزان استحکام و چسبندگی در چسب به خصوص چسب های مایع، چسب های حساس به فشار و چسب های پلاستیکی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرد.

صنایع الکتریکی:

رزین به عنوان عامل عایق و پوششی برای تجهیزات الکتریکی استفاده می گردد. در کشور چین سال هاست که از پوشش های کالیفون به عنوان عامل عایق برای کابل ها استفاده می شود.

صنایع پلاستیک سازی:

gum resin به عنوان عامل نرم کننده در صنعت پلاستیک سازی به دلیل افزایش مقاومت در برابر پارگی ، حرارت و همچنین انعطاف پذیری پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات ایمنی استفاده از گام رزین:

توجه به نکات ایمنی در هنگام استفاده از gum resin امری ضروری است. مصرف بیش از اندازه ی gum resin در صنایع غذایی می تواند موجب تحریک دستگاه گوارش ،تهوع و استفراغ شود. همچنین تماس پوستی به صورت مکرر و طولانی مدت موجب اگزما های پوستی و واکنش های آلرژیکی می گردد.

حرارت دهی رزین در دماهای بالای 200 درجه ی سانتی گراد می تواند گازی خطرناک تولید کند که موجب سوزش دستگاه تنفسی ،آسیب به چشم ها سرفه،خس خس سینه و… شود.

منابع:

What is Gum Rosin? (2017, March 06). Retrieved December 5, 2018, from https://www.megaglori.com/what-is-gum-rosin/

Gum rosin. (n.d.). Retrieved December 5, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/24206434#section=Top

Gum Rosin | CAS 8050-09-7. (n.d.). Retrieved December 5, 2018, from https://www.pinechemicals.cn/chemicals-catalog/rosin-resins/gum-rosin/

Gum Rosin WW. (n.d.). Retrieved December 5, 2018, from http://www.silverfernchemical.com/products/gum-rosin-ww/

Why we don’t sell gum rosin / tree resin for your beeswax wraps. (n.d.). Retrieved December 5, 2018, from https://www.livinglightlyhome.com.au/blogs/news/why-we-dont-sell-gum-rosin-tree-resin-for-your-beeswax-wraps

مقالات مرتبط: رزین چیست

0/5 (0 Reviews)

2 نظر برای «گام رزین (کالیفون)»

    • مبتکران شیمی می‌گوید:

      سلام. برای اطلاع از این موضوع با دفاتر فروش ما در تماس باشید. شماره های تماس در قسمت “تماس با ما” موجود هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *