تفاوت مابین فرمولاسیون پودر ماشین لباسشویی و ظرفشویی 1

آیا می توان از پودر های ماشین لباسشویی در دستگاه های ماشین ظرفشویی استفاده نمود؟ مواد اولیه پودر ماشین لباسشویی کدام ها هستند؟ در ادامه ی متن به پاسخ این سوال بیشتر می پردازیم و فرمولاسیون ساخت پودر های ماشین ظرفشویی و لباسشویی و تفاوت مابین این دو شوینده را بررسی می کنیم. پس با ما همراه باشید.

مبتکران شیمی یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان مواد اولیه ی موجود در شوینده ها:
تلفن تماس:
02174926

02177641136
02177657131

تفاوت شوینده های دست و ماشین در چیست؟

تمام مواد شوینده خواه برای دست ، لباس و یا ظرف ها استفاده شوند بر اساس یک اصل کار می کنند. در این شوینده ها هدف اصلی از بین بردن چربی و گرد و غبار و تمیز سازی سطوح است. با این حال برای تمیزی هر سطح، شوینده ای خاص در نظر گرفته می شود و نمی توان آن ها را جایگزین یکدیگر نمود. تفاوت های اصلی در pH شوینده ها، وجود یا عدم وجود سفید کننده و انواع سورفکتانت ها است .

به عنوان مثال در ماشین های ظرفشویی از سفید کننده ها با پی اچ بالا و سورفکتات های قوی استفاده می شود که می توانند ظرف های شما را برق بیاندازند. اما این محلول برای شست و شوی دست ها و یا لباس هایی که با دست شسته می شوند مناسب نمی باشد و می تواند آسیب های جدی ای به پوست وارد نماید . مواد شوینده برای شستن ظرف ها و یا لباس ها به صورت دستی حاوی سفید کننده نیستند و از مخلوط سورفاکتانت هایی که به پوست آسیب جدی وارد نمی کنند و در pH خنثی کار می کنند تشکیل شده اند.

پودر های ماشین لباسشویی pH بالاتری دارند اما مایع های این محصول دارای pH ای نزدیک به خنثی هستند در این محصولات از آنزیم های مختلف، نشاسته و پلیمر های محلول در آب استفاده می شود تا بتوانند پروتئین ها، روغن و چربی های موجود را به راحتی پاک نمایند.

آیا می توان از پودر های ماشین لباسشویی در ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟

باید توجه نمایید که پودر های لباسشویی اغلب حاوی براق کننده ها، مواد ضد خوردگی و لکه بر ها می باشند. این مواد ممکن است نیاز به حرارت نداشته باشند و در هنگام استفاده در ماشین ظرفشویی ترکیبات سمی ای ایجاد کنند که از روی ظروف موجود در دستگاه شسته نشوند. در نتیجه استفاده از این ظروف می تواند مسمومیت های زیادی را به وجود آورد.

ضرر های استفاده از پودر ماشین لباسشویی در ماشین ظرفشویی

تولید کف بیشتر در پودر های ماشین لباسشویی نسبت به ظرفشویی نیز می تواند دردسر های بیشتری را برای مصرف کنندگانی که از آن در ماشین های ظرفشویی خود استفاده می کنند در پی داشته باشد.

تفاوت اصلی این دو شوینده در چیست؟

اصلی ترین تفاوت این دو در نوع سورفکتانت است. به طور کلی شوینده های شستشوی ظرف از سدیم لوریل اتر سولفات به عنوان سورفکتانت استفاده می کنند. در حالی که در شوینده های لباسشویی از سولفونات های آلکیلی یا آلیلی استفاده می شود. معمولا سورفکتانت های مورد استفاده در شوینده های لباسشویی کف بیشتری نسبت به شوینده های لباسشویی تولید می کنند.

تفاوت بزرگتر این دو شوینده وجود آنزیم در پودر های ماشین لباسشویی است. این آنزیم ها به منظور از بین بردن لکه های گل و لای که بر روی لباستان نشسته است کاربرد دارد و از آنجایی که این لکه ها تمایلی به ماندن بر روی سطوح ظرف ندارند، در شوینده های ظرفشویی از آنزیم ها استفاده نمی شود.

بو و اسانس های موجود در این دو شوینده نیز با یکدیگر متفاوت است. در شوینده های ماشین از اسانس هایی استفاده می شود که تا زمانی که به لباستان نچسبیده اند بویی از خود منتشر نمی کنند. بعد از مدتی این شوینده از خود رایجه ای منتشر می کند که موجب می شود بو زمان طولانی تری بر روی لباس ماندگاری داشته باشد.معمولا اسانس های شوینده های ماشین ظرفشویی با آب شسته می شوند و بعد از آبکشی ظرف، از خود بویی منتشر نخواهد کرد.

فرمولاسیون ساخت و تفاوت مابین فرمولاسیون پودر ماشین لباسشویی و ظرفشویی:

فرمولاسیون ساخت پودر ماشین لباسشویی1
اجزاقسمت وزنی
سدیم دودسیل بنزن فسفات15
پودر صابون10
سدیم تری پلی فسفات15
تترا سدیم پیرو فسفات10
سدیم سیلیکات بدون آب7
کربوکسی متیل سلولز2.5
سدیم کربنات20
سدیم سولفات20.5

فرمولاسیون ساخت پودر ماشین لباسشویی2

اجزا

قسمت وزنی
سدیم دودسیل بنزن سولفنات25
سدیم تولوئن سولفنات2.5
لوریک مونو اتانول آمین3
سدیم تری پلی فسفات30
سدیم سیلیکات بدون آب10
کربوکسی متیل سلولز2
سدیم سولفات27.3
براق کننده ی نوری0.2

فرمولاسیون ساخت پودر ماشین ظرفشویی 1

اجزا

قسمت وزنی
سدیم سیلیکات13.3
تری سدیم فسفات18
سدیم هیپوکلریت0.5
سدیم سولفات68.2

فرمولاسیون ساخت پودر ماشین ظرفشویی 2

اجزاقسمت وزنی
تترا سدیم پیرو فسفات40
متا سیلیکات سدیم25
سدیم کربنات23.5
پتاسیم دی کلرو ایزو سیانوریک اسید1.5
سدیم دو دسیل بنزن سولفونات11
فرمولاسیون ساخت مایع لباسشویی
اجزاقسمت وزنی
آب دیونیزه56.76
پروپیلن گلیکول7
ALPHA-STEP MC-486
BIO-SOFT N25-711.3
steol cs330 سدیم لوریل اتر سولفات9.8
بوریک اسید2.6
کلسیم کلرید (دی هیدرات)0.04
سدیم هیدروکسیدq.s.
پروتئاز0.5
لیپاز1
سدیم کلرید5

برای خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید

2 نظر برای «فرمولاسیون پودر ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *