تفاوت مابین فرمولاسیون پودر ماشین لباسشویی و ظرفشویی 1

آیا می توان از پودر های ماشین لباسشویی در دستگاه های ماشین ظرفشویی استفاده نمود؟ مواد اولیه پودر ماشین لباسشویی کدام ها هستند؟ در ادامه ی متن به پاسخ این سوال بیشتر می پردازیم و فرمولاسیون ساخت پودر های ماشین ظرفشویی و لباسشویی و تفاوت مابین این دو شوینده را بررسی می کنیم. پس با ما همراه باشید.

مبتکران شیمی یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان مواد اولیه ی موجود در شوینده ها

تفاوت شوینده های دست و ماشین در چیست؟

تمام مواد شوینده خواه برای دست ، لباس و یا ظرف ها استفاده شوند بر اساس یک اصل کار می کنند. در این شوینده ها هدف اصلی از بین بردن چربی و گرد و غبار و تمیز سازی سطوح است. با این حال برای تمیزی هر سطح، شوینده ای خاص در نظر گرفته می شود و نمی توان آن ها را جایگزین یکدیگر نمود. تفاوت های اصلی در pH شوینده ها، وجود یا عدم وجود سفید کننده و انواع سورفکتانت ها است .

به عنوان مثال در ماشین های ظرفشویی از سفید کننده ها با پی اچ بالا و سورفکتات های قوی استفاده می شود که می توانند ظرف های شما را برق بیاندازند. اما این محلول برای شست و شوی دست ها و یا لباس هایی که با دست شسته می شوند مناسب نمی باشد و می تواند آسیب های جدی ای به پوست وارد نماید . مواد شوینده برای شستن ظرف ها و یا لباس ها به صورت دستی حاوی سفید کننده نیستند و از مخلوط سورفاکتانت هایی که به پوست آسیب جدی وارد نمی کنند و در pH خنثی کار می کنند تشکیل شده اند.

پودر های ماشین لباسشویی pH بالاتری دارند اما مایع های این محصول دارای pH ای نزدیک به خنثی هستند در این محصولات از آنزیم های مختلف، نشاسته و پلیمر های محلول در آب استفاده می شود تا بتوانند پروتئین ها، روغن و چربی های موجود را به راحتی پاک نمایند.

آیا می توان از پودر های ماشین لباسشویی در ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟

باید توجه نمایید که پودر های لباسشویی اغلب حاوی براق کننده ها، مواد ضد خوردگی و لکه بر ها می باشند. این مواد ممکن است نیاز به حرارت نداشته باشند و در هنگام استفاده در ماشین ظرفشویی ترکیبات سمی ای ایجاد کنند که از روی ظروف موجود در دستگاه شسته نشوند. در نتیجه استفاده از این ظروف می تواند مسمومیت های زیادی را به وجود آورد.

ضرر های استفاده از پودر ماشین لباسشویی در ماشین ظرفشویی

تولید کف بیشتر در پودر های ماشین لباسشویی نسبت به ظرفشویی نیز می تواند دردسر های بیشتری را برای مصرف کنندگانی که از آن در ماشین های ظرفشویی خود استفاده می کنند در پی داشته باشد.

تفاوت اصلی این دو شوینده در چیست؟

اصلی ترین تفاوت این دو در نوع سورفکتانت است. به طور کلی شوینده های شستشوی ظرف از سدیم لوریل اتر سولفات به عنوان سورفکتانت استفاده می کنند. در حالی که در شوینده های لباسشویی از سولفونات های آلکیلی یا آلیلی استفاده می شود. معمولا سورفکتانت های مورد استفاده در شوینده های لباسشویی کف بیشتری نسبت به شوینده های لباسشویی تولید می کنند.

تفاوت بزرگتر این دو شوینده وجود آنزیم در پودر های ماشین لباسشویی است. این آنزیم ها به منظور از بین بردن لکه های گل و لای که بر روی لباستان نشسته است کاربرد دارد و از آنجایی که این لکه ها تمایلی به ماندن بر روی سطوح ظرف ندارند، در شوینده های ظرفشویی از آنزیم ها استفاده نمی شود.

بو و اسانس های موجود در این دو شوینده نیز با یکدیگر متفاوت است. در شوینده های ماشین از اسانس هایی استفاده می شود که تا زمانی که به لباستان نچسبیده اند بویی از خود منتشر نمی کنند. بعد از مدتی این شوینده از خود رایجه ای منتشر می کند که موجب می شود بو زمان طولانی تری بر روی لباس ماندگاری داشته باشد.معمولا اسانس های شوینده های ماشین ظرفشویی با آب شسته می شوند و بعد از آبکشی ظرف، از خود بویی منتشر نخواهد کرد.

فرمولاسیون ساخت و تفاوت مابین فرمولاسیون پودر ماشین لباسشویی و ظرفشویی:

فرمولاسیون ساخت پودر ماشین لباسشویی1
اجزا قسمت وزنی
سدیم دودسیل بنزن فسفات 15
پودر صابون 10
سدیم تری پلی فسفات 15
تترا سدیم پیرو فسفات 10
سدیم سیلیکات بدون آب 7
کربوکسی متیل سلولز 2.5
سدیم کربنات 20
سدیم سولفات 20.5

فرمولاسیون ساخت پودر ماشین لباسشویی2

اجزا

قسمت وزنی
سدیم دودسیل بنزن سولفنات 25
سدیم تولوئن سولفنات 2.5
لوریک مونو اتانول آمین 3
سدیم تری پلی فسفات 30
سدیم سیلیکات بدون آب 10
کربوکسی متیل سلولز 2
سدیم سولفات 27.3
براق کننده ی نوری 0.2

فرمولاسیون ساخت پودر ماشین ظرفشویی 1

اجزا

قسمت وزنی
سدیم سیلیکات 13.3
تری سدیم فسفات 18
سدیم هیپوکلریت 0.5
سدیم سولفات 68.2

فرمولاسیون ساخت پودر ماشین ظرفشویی 2

اجزا قسمت وزنی
تترا سدیم پیرو فسفات 40
متا سیلیکات سدیم 25
سدیم کربنات 23.5
پتاسیم دی کلرو ایزو سیانوریک اسید 1.5
سدیم دو دسیل بنزن سولفونات 11
فرمولاسیون ساخت مایع لباسشویی
اجزا قسمت وزنی
آب دیونیزه 56.76
پروپیلن گلیکول 7
ALPHA-STEP MC-48 6
BIO-SOFT N25-7 11.3
steol cs330 سدیم لوریل اتر سولفات 9.8
بوریک اسید 2.6
کلسیم کلرید (دی هیدرات) 0.04
سدیم هیدروکسید q.s.
پروتئاز 0.5
لیپاز 1
سدیم کلرید 5

برای خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید

18 نظر برای «فرمولاسیون پودر ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی»

 • محمد جواد می‌گوید:

  سلام ، خسته نباشید
  عامل فیلر یا به عبارتی پر کننده در فرمول پودر ظرفشویی چیه ؟

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، ممنون. سدیم سولفات ترکیبی است که به عنوان پرکننده در پودرهای شوینده استفاده می شود.

 • Salar می‌گوید:

  سلام،برای جایگزین کردن سدیم پرکربنات در فرمول پودر لباسشویی چه ماده ای رو میتوان جایگزین کرد که نقش پاک کنندگی قوی را دارد؟

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام سدیم پربورات مونو هیدرات و سدیم پربورات تترا هیدرات می توانند جایگزین هایی با این خاصیت در فرمولاسیون پودر لباسشویی باشند.

 • اسماعیل بهرامپور می‌گوید:

  سلام .ایا جوش شیرین هم میشه در فرمول لباسشویی استفاده کرد

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، بله به عنوان یک افزودنی در فرمولاسیون پودر لباسشویی می تواند حضور داشته باشد. این ماده دارای خاصیت ضدباکتریایی است و می تواند بوی نامطبوع لباس ها را از بین ببرد.

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام بله حتما در اسرع زمان اضافه خواهیم کرد.

 • فهیمه می‌گوید:

  سلام اگر به طور دائم از مخلوط جوش شیرین اسید سیتریک و مایع ظرفشویی استفاده کنیم برای ماشین ظرفشویی مضرر است؟

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام
   بله.ممکن است سیستم شما دچار خوردگی شود و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.

 • کاربر می‌گوید:

  با سلام در مورد شوینده های ماشین ظرفشویی و تفاوت قیمت برندها ایا تفاوت فرمولاسیون تاثیر گذار هم هست یا صرفا جنبه تجاری دارد؟ برندهای خارجی به خاطر دلار قیمت بالاتری دارند اما برندهای داخلی که قیمت مناسبی دارند از نظر شیمی تفاوتی دارند ؟

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام
   به طور معمول مواد شویند خارجی به علت اینکه قیمت شان به دلار است، گران تر هستند. البته که نباید فراموش کرد نوع مواد و خلوصی که در این ترکیبات استفاده می شوند نیز به نسبت مواد داخلی متفاوت است و فرمولاسیون بهتری دارند. اما به طور کلی فرمولاسیون پایه ای که شوینده های داخلی دارند با نوع خارجی یکسان است و قابل استفاده هستند.

 • زهرا می‌گوید:

  سلام باتوجه به گرانی پودر ظرفشویی آیا میشود ازمخلوط مایع ظرفشویی یا ریکای خودمون باجوش شیرین برای ماشین ظرفشویی استفاده کرد.
  اگر درسته لطفانحوه ترکیبش رابفرمایین

  • مبتکران می‌گوید:

   به طور کلی استفاده از مایع ظرفشویی دستی در ماشین لباسشویی مناسب نیست چرا که کف زیادی ایجاد می کند و همچنین از روی ظروف به خوبی پاک نمی شود. در صورت استفاده از آن باید مرحله آبکشی دوباره تکرار شود. در مواقع ضروری که پودر ظرفشویی در منزل نیست می توان از ترکیب مایع ظرفشویی و جوش شیرین استفاده کرد. به این صورت که حدود 3/4 محفظه ظرفشویی را با مایع ظرفشویی و 1/4 آن را با با جوش شیرین پر کرده و در صورتی که آب سخت است از مقداری نمک (حدود 1/4 فنجان) نیز استفاده شود.

 • سعید می‌گوید:

  بعضی از تولید کنندگان ادعا میکنند که پودر لباسشویی موتور دستگاه ظرفشویی را خراب میکند .به نظرتون این ادعا برای جلوگیری از خراب شدن بازار فروش پودر ظرفشویی نیست ؟
  و سوال دیگه اینکه وقتی این دو پودر از نظر ساختاری اینقدر شباهت دارند چرا تفاوت قیمت اینقدر زیاد هست ؟

  • مبتکران می‌گوید:

   استفاده از پودر ماشین لباسشویی در ماشین ظرفشویی به چند دلیل اشتباه است: 1-ریختن پودر لباسشویی باعث ایجاد حباب خیلی زیاد و خروج این حباب ها از دستگاه می شود در حالیکه ژل های ماشین ظرفشویی حباب ایجاد نمی کنند. 2-استفاده از پودرهای ماشین لباسشویی باعث ایجاد اختلال در عملکرد ماشین ظرفشویی می شوند. 3-ممکن است در اثر حل شدن ترکیبات پودر لباسشویی در محیط داخلی ماشین ظرفشویی، مواد سمی تولید می شود که میتواند منجر به مسمومیت شود. 4-پودرهای لباسشویی دارای ترکیباتی مثل روشن کننده ها، خوشبوکننده ها، ضد لک و یا لکه بر هستند که نیازی به حرارت ندارند و تبخیر این مواد در اثر حرارت موجود در ماشین لباسشویی سبب انتشار بخار این مواد شیمیایی در محیط می شود که می تواند به سیستم تنفسی آسیب بزند. 5-ترکیبات تشکیل دهنده پودر لباسشویی ممکن است به طور کامل از روی ظروف پاک نشود.
   عمده تفاوت بین پودر ماشین لباسشویی و ظرفشویی در نوع سورفکتانت استفاده شده است. در پودرهای لباسشویی معمولا از سورفکتانت های سولفونات های آلیلی یا آلکیلی استفاده می شود که معمولا هم خیلی کف میکنند. اما در پودر ظرفشویی از سورفکتانت سدیم لوریل اتر سولفات استفاده می شود. همچنین در پودرهای ظرفشویی معمولا از سفیدکننده ها و سورفکتانت های خیلی قوی برای ایجاد براقی در ظروف استفاده می شود. این دو مورد می تواند از عمده دلایل تفاوت قیمت این دو نوع ترکیب شستشو دهنده باشد.

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام، فرمولاسیون ساخت مایع لباسشویی به انتهای متن اضافه شد. ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *