کود شیمیایی
کود شیمیایی چیست | کود شیمیایی سیاه | کود شیمیایی سفیدReviewed by 02177641136 on Nov 24Rating: 5.0

کود شیمیایی چیست ؟ در حال حاضر, کودهای شیمیایی (به خصوص کودهای اصطلاحا سیاه و سفید ) در تامین چیزی در حدود 40 تا 60% از منابع غذایی جهان نقش دارند. کودهای شیمیایی شامل یک یا چند منبع غذایی مورد نیاز گیاهان هستند که می توانند به هر سه صورت فازهای جامد مایع و یا گاز وجود داشته باشند. کودشیمیایی می تواند هم به خاک اضافه شود, هم مستقیم به خود گیاه پاشیده شود (برگ های گیاه) ویا آن را در آب حل کرد و به خاک گیاه اضافه کرد. کودشیمیایی به منظور ارتقاء کیفیت خاک, افزایش میزان محصول و یا ارتقاء کیفیت محصول تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

قدمت بهره گیری از کودهای شیمیایی به قرن نوزدهم میلادی برمی گردد. زمانی که با گسترش صنعت کشاورزی, میزان کودهای حیوانی و یا گیاهی مورد نیاز, با محدودیت مواجه شد. اولین تلاش ها برای تولید کودشیمیایی در مقیاس صنعتی, از استخراج پتاسیم از معادن آلمان در سال 1860 شروع شد که در حدود همان سال ها نیز اولین واحد تولید کود شیمیایی فسفات از فسفات اوره در مقیاس تجاری نیز شکل گرفت.

کود های غیر ارگانیک را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

کودهای نیتروژنی یا ازته یا اصطلاحا کود سفید (N) :

این نوع از کود حاوی عنصر نیتروژن به شکل نیترات آن است و این عنصر برای رشد بسیاری از گیاهان لازم و ضروری است و از این جهت در این کود می توان به منظور کمک به رشد طیف وسیعی ا گیاهان استفاده کرد. قابلیت انحلال خیلی خوبی دارد و به راحتی در آب حل می شود و به سرعت در دسترس گیاه قرار می گیرد.

کودهای فسفاته یا اصطلاحا کود سیاه (P) :

از بعد کودهای نیتروژنی , این نوع از کودهای شیمیایی پرمصرف ترین نوع کود در جهان محسوب می شوند. این ترکیبات برای رشد مناسب ریشه های گیاه ضروری هستند. به افزایش بازده برداشت محصول کمک می کنند و مقاوت گیاهان را در برابر انواع بیماری ها افزایش می دهند. 

کودهای پتاس (K) :

به کودهای حاوی عنصر پتاسیم کود سفید گفته می شود. از انواع آن می توان به پتاسیم کلرید (KCl) , پتاسیم نیترات (KNO3) و پتاسیم سولفات اشاره کرد. این نوع از کود نیز به رشد کلی گیاه به خصوص رشد ریشه های آن کمک می کند و مقاومت آن را در برابر انواع بیماری ها افزایش مبی دهد.

.

کود شیمیایی

شکل  1. تغییرات میزان مصرف ترکیبات اصلی  کودهای شیمیایی (منبع: FAO)

.

کودهای نیتروژنی هم چنان پرمصرف ترین نوع این کودها در سطح جهان هستند. اما در سال های گذشته میزان مصرف کودهای پتاسیم و فسفات نیز افزایش یافته است. از مهم ترین دلایل افزایش میزان مصرف کودهای شیمیایی در طی این سال ها می توان به افزایش جمعیت, تغییر عادات غذایی, تغییر در شیوه کشاورزی که خواستار برداشت میزان محصول بیشتری به ازای هر هکتار زیر کشت است, اشاره کرد.

.

کود شیمیایی

شکل  2. میزان رشد مصرف جهانی انواع کودهای شیمیایی بر حسب نوع ترکیب حاوی آنها در طی سال های 2002 تا 2014 (منبع FAO)

.

میزان مصرف این سه نوع مختلف از کودهای شیمیایی بسته به نوع محصول تولیدی مناطق مختلف در سراسر جهان متفاوت است.

.

کود شیمیایی

شکل 3. میانگین میزان رشد مصرف کودهای شیمیایی در مناطق مختلف جهان. در طی سال های 2002 تا 2014 (منبع FAO)

.

به کود هایی که مجموع عناصر فوق را با هم و به نسبت متناسب دارا باشد اصطلاحا کود کامل اطلاق میشود (کود NPK). گیاهان مختلف بر حسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایش برگ و خاک به کود های فوق نیازمند خواهند بود. ترکیب شیمیایی و درصد خلوص کودهای مختلف حاوی یک عنصر، بسیار متفاوتند. این تفاوتها بر مورد مصرف، نحوه پخش، زمان کوددهی و اثر بخشی کودها تاثیر بسیار مهمی دارند. بنابراین شناخت کافی از انواع کودهای شیمیائی قبل از انتخاب و یا مصرف آنها ضرورت دارد.

راهنمای انتخاب کود شیمیایی مناسب 

بسیاری از کودهای موجود در بازار امروزه حاوی هر سه عنصر ضروری مورد نیاز رشد گیاه که در بالا ذکر شد, می باشند و اصطلاحا به آنها کود کامل گفته می شود. حتما برای شما هم پیش آمده است که به هنگام خرید این نوع از کودهای شیمیایی بر روی بسته بندی آن در قسمت اطلاعات نوع کود, ترکیب درصد آن را به صورت سه عدد پشت سر هم ببینید. اما این اعداد چه هستند ؟ این اعداد در واقع به ترتیب بیان گر میزان عناصر نیترون , فسفر و پتاسیم موجود در آن کود می باشند و شما با توجه به نوع نیاز گیاه خود می توانید کود شیمیایی مناسب برای گیاه را با توجه به همین اعداد که بیانگر ترکیب درصد آن می باشند انتخاب کنید.

کود شیمیایی

 

جهت دریافت مشاوره در خصوص چگونگی مصرف انواع کودهای شیمیایی و اطلاع از قیمت ها و تهیه آن می توانید با دفاتر ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

02177641136

02177649244                                  

02177641217

[1] Chemical fertilizer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *