دو اتیل هگزانول

دو اتیل هگزانول مایعی قهوه ای تیره با بویی خوشایند است. در آب نامحلول است و دانسیته ای کمتر از آب دارد . دمای فلش آن بین 140-تا 170 درجه فارنهایت است. این ماده الکلی نوع اول، هشت کربنه و کایرال محسوب می گردد. فروش خرید دو اتیل هگزانول . جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش و قیمت این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

خرید دو اتیل هگزانول:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید و فروش مواد شیمیایی مختلف می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

کشور تولید کننده: 

بسته بندی: بشکه

درصد خلوص : 

CAS NO: 104-76-7

آنالیز محصول

فروش دو اتیل هگزانول:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

دو اتیل هگزانول چیست؟

دو اتیل هگزانول (ethylhexanol-2) با فرمول شیمیایی C8H18O یک حلال مایع قهوه ای رنگ با بوی خوشایند و مزه ای شیرین است. از خانواده ی الکل هاست و واکنش پذیری عالی به عنوان یک ماده ی شیمیایی دارد. دو اتیل هگزانول در صنایع مختلف مانند حلال ها، طعم دهنده ها و رایحه ها کاربرد دارد.  این ماده یک حلال و ترکیبی بسیار قابل اشتعال است. 

. خواص و ویژگی ها

محصول فوق در بیشتر حلال های آلی انحلال پذیر است. همچنین ماده ای پیشگام جهت تولید سایر مواد شیمیایی مانند نرم کننده ها و پلاستیک ها نیز می باشد. این ترکیب شیمیایی، یک حلال همه کاره است که دارای واکنش پذیری عالی به عنوان یک ماده شیمیایی می باشد. و یک الکل به حساب می آید. 

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری محصول

وزن مولکولی 130.231 گرم بر مول
فرمول شیمیایی C8H18O
بو  دارای بویی دل انگیز و مزه ای شیرین
نقطه جوش 363 تا 365 درجه فارنهایت در فشار 760 میلی متر جیوه
نقطه ذوب و نقطه ی فلش 105- و نقطه فلش آن 178 درجه فارنهایت
میزان انحلال آن در آب 880 میلی گرم در 64 درجه فارنهایت
چگالی و فشار بخار چگالی آن 0.834 در دمای 68 درجه فارنهایت

فشار بخار آن 0.05 میلی متر جیوه در دمای 68 درجه فارنهایت

این ماده در آب انحلال پذیری خوبی ندارد و دارای چگالی ای پایین تر از آب است

ساختار مولکولی این ماده به صورت زیر است

ساختار شیمیایی دو اتیل هگزانول

 روش تهیه و تولید:

تولید این ترکیب شیمیایی در 4 مرحله صورت می گیرد :

 اول: آلدولیزاسیون بوتانال و متعاقب آن آب گیری از مخلوط تهیه شده

دوم: جداسازی محلول آلدولیزاسیون

 سوم: هیدروژناسیون محصول اشباع نشده به عنوان محصول میانی

 چهارم: فرکشنیشن 

کاربرد ها:

طبق تحقیقات انجام شده در حدود 78 درصد مصارف این ماده در شیمی برای پلاستیک های وینیل مورد استفاده قرار می گیرد.

در واکنش با فتالیک انیدرید محصول بیس ( 2 اتیل هگزیل) فتالات (DOP, DEHP) حاصل می شود

این ماده در واکنش با آدیپیک اسید محصول بیس ( 2 اتیل هگزیل ) آدیپات را به وجود می آورد

علاوه بر این در فرایند استری شدن با آکریلیک اسید 2 اتیل هگزیل آکریلات ساخته می شود که در ساخت چسب و رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در تولید استر های آکریلات و متاکریلات نقش عمده ای دارد.

از آنجایی که این ترکیب به راحتی مواد آلی را در خود حل می کند به عنوان یک حلال با فراریت کم ، شناخته می شود

محصول فوق به عنوان یک افزودنی به سوخت دیزلی برای کاهش گاز های گلخانه ای نیز اضافه می گردد

در فرمولاسیون های آبی به عنوان ضد فوم در نساجی و ساخت کاغذ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده به عنوان یک حلال با ویسکوزیته ی پایین برای رزین ها ، موم ها ، چربی های حیوانی ، روغن های گیاهی ، ضد عفونی کننده ها و اسپری های حشره کش و مشتقات نفتی استفاده می شود.

مصارف صنعتی:

1- مورد استفاده در صنعت چسب و مواد شیمیایی مهر و موم

2- می توان از این ترکیب در جهت بازدارندگی از خوردگی استفاده نمود.

3-  در سوخت ها و افزودنی های سوختی

4- قابل استفاده در افزودنی های رنگی و مواد پوششی

5- به عنوان حلال

6- مصالح ساختمانی

7-مشتقات 2-EH به عنوان ماده ی افزودنی برای سوخت دیزل به منظور کاهش تولید گازهای گلخانه ای و بهبود عملکرد روغن های روان کننده و مواد شیمیایی معدنی استفاده می شوند.

کاربرد های صنعتی دو اتیل هگزانول

خرید دو اتیل هگزانول با بهترین کیفیت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

مصارف غیر صنعتی:

1-  استفاده گسترده از این ماده در کشاورزی

2-  استفاده در صنایع نساجی و محصولات چرمی

3- قابل کاربرد در روان کننده ها و گریس ها

4-   صنایع رنگ و تولید مواد پوششی

5-  کاربرد در تهیه مواد و محصولات بهداشت و مراقبت شخصی

6-تهیه و ساخت محصولات پلاستیکی و لاستیکی

کاربرد های غیر صنعتی دو اتیل هگزانول

بازار مصرفی

بزرگترین بازار مصرفی این ماده صرف تولید پلاستی سایزر های دی اکتیل فتالات (DOP) می شود. DOP در تهیه و ساخت محصولات پلی وینیل کلراید (PVC) کاربرد دارد. یکی از دغدغه های تولید کنندگان در بازار DOP ها خطرات سلامتی و زیست محیطی این مواد است. در اروپا استفاده از DOP و چندی دیگر از پلاستی سایزر های بر پایه ی فتالات در محصولات و اسباب بازی های مربوط به کودکان که در دهان آن ها گذاشته می شود ممنوع اعلام شده است.

در نتیجه تولید کنندگان به فکر تولید پلاستی سایزر های دیگر هستند. به عنوان مثال شرکت BASF  با تغییر 2EH به 2 پروپیل هپتانول (2-PH) توانسته است پلاستی سایزری با نام دی ایزونونیل سیکلو هگزان دی کربوکسیلات (DINCH) بسازد. (DINCH) توسط سازمان غذایی اروپا تاییدیه ی سلامت را برای استفاده در بسته بندی های مواد غذایی دریافت نموده است . سایر پلاستی سایزر ها مانند تری اکتیل تری ملیتات ، دی اکتیل آدیپات و دی اکتیل ترفتالات نیز می توانند با کمک 2EH و اسید مربوطه ساخته شوند. همچنین از این ماده در تهیه و ساخت نمک فلزات سنگین به عنوان تثبیت کننده ی حرارتی PVC استفاده می شود.

  • پیش بینی بازار:

همانطور که گفته شد عمده کاربرد این ماده در تهیه ی DOP است در نتیجه بازار آن به بازار مصرفی و تقاضا برای DOP بسیار وابسته است

از آنجایی که ممنوعیت و یا محدودیت های استفاده از DOP در برخی کشور ها اعلام گشته است روند بازار این ماده در کشور های ایالات متحده ، اروپا و شمال شرقی آسیا (ژاپن ، کره جنوبی و تایوان) رشدی نخواهد داشت و حتی ممکن است روندی نزولی نیز داشته باشد. اما کشوری مانند چین رشدی 7 درصدی در سال های 2010 تا 2015 داشته و همین روند صعودی برای آن همچنان پیش بینی می شود.

به دلیل کاهش مصرف DOP در 10 سال آینده برای آمریکا و اروپای غربی به ترتیب در حدود 5٪ در سال و 6٪ در سال کاهش پیش بینی می شود. با این حال این روند برای شمال شرقی آسیا بدون تغییر خواهد ماند. با این وجود ، در چین و جنوب شرقی آسیا نیاز به منابع اضافی DOP وجود خواهد داشت. با اینکه تقاضا در چین از سال 2006 کاهش یافته است ، اما هنوز هم رشد تقریبا 4 درصدی در سال پیش برای این ماده دیده شد در حالی که جنوب شرقی آسیا شاهد رشد تقریبا 3٪ در سال است.

  • صادرات و واردات

چین یکی از بزرگترین  وارد کنندگان این ماده با  250,000 تن در سال می باشد. 

از صادر کنندگان بزرگ این ترکیب می توان به اروپای غربی با بیش از 150 هزار تن در سال و کشور های خاورمیانه با بیش از 70 هزار تن در سال و سایر کشور های آسیایی با بیش از 50 هزار تن در سال اشاره نمود

پیش بینی می شود نیاز چین به 2 اتیل هگزانول رو به افزایش باشد و نسبت به سال قبل در حدود 2 درصد رشد داشته باشد. 

در ایالت متحده، اروپا و کشور های شمال شرقی آسیا مانند ژاپن، کره جنوی و تایوان هیچ رشدی پیش بینی نشده است. زیرا در اغلب کشور های صنعتی ممنوعیت های خاصی برای استفاده از DOP وضع نموده اند و آن را با پلاستی سایزر های دیگری جایگزین کرده اند

در نتیجه پیش بینی می شود مصرف DOP در طی 10 سال آینده در کشور های آمریکا و اروپای غربی به ترتیب در حدود 5٪ در سال و 6٪ در سال کاهش یابد و در شمال شرقی آسیا بدون تغییر خواهد ماند.

از تولید کنندگان عمده ی این ماده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  •  BASF SE کشور آلمان
  • China National Petroleum Corporation در کشور چین
  • Elekeiroz S.A برزیل
  • ال جی (LG Chem Limited) از کره جنوبی
0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *