کستر اویل اتوکسیله

 این ماده از دانه های گیاهی کرچک ساخته شده است. در ادامه با این ترکیب، روش تولید، کاربرد ها و خواص آن بیشتر آشنا خواهید شد. برای خرید و فروش روغن کرچک اتوکسیله با ما در ارتباط باشید.

فروش کستر اویل اتوکسیله:

مبتکران شیمی یکی از فروشندگان مواد شیمیایی در کشور می باشد. شما می توانید جهت تهیه ی مواد شیمیایی دلخواهتان و ثبت سفارش با ما در ارتباط باشید.

خرید کستر اویل اتوکسیله:

بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت کستر اویل اتوکسیله را با ما در مبتکران شیمی تجربه نمایید.

اطلاعات محصول

درصد خلوص : 99%

CAS NO: 61791-12-6

آنالیز محصول

کستر اویل اتوکسیله چیست؟

کستر اویل اتوکسیله (Ethoxylated castor oil (ECO)) با نام دیگر روغن کرچک از دانه های گیاه کرچک استخراج می شود. کستر اویل اتوکسیله با فرمول شیمیایی (C57H104O9(CH2CH2O)n) در دسته روغن های غیر یونی قرار می گیرد. بسته به تعداد مول های اتیلن اکساید، رنگ آن می تواند از سفید تا زرد تغییر کند. روغن کرچک بویی ضعیف دارد و pH آن بین 6 تا 8 است. روغن کرچک در پزشکی، صنعت و مصارف خانگی کاربردهای زیادی دارد.

خواص و ویژگی ها

 درمان مشکلات گوارشی همانند یبوست و تسریع رشد مو از خواص پزشکی و شناخته شده این روغن محسوب می شوند. اتوکسیله کردن فرآیندی است که در طی آن مولکول های اتیلن اکساید به ماده مورد نظر اضافه می شود. کستر اویل اتوکسیله Ethoxylated castor oil (ECO) از واکنش روغن کرچک با اتیلن اکساید تولید می شود و تعداد مول های اتیلن اکساید نسبت به روغن کرچک می تواند متفاوت باشد و خواص روغن را تحت تاثیر قرار دهد.

ترکیبات با تعداد مول بالای 25 از اتیلن اکساید در روغن عموما به عنوان تثبیت کننده و امولسیفایر مورد استفاده قرار می گیرند. روغن کرچک اتوکسیله دارای کمتر از 25 مول اتیلن اکساید در روغن به عنوان امولسیفایر های آب در روغن برای تولید کرم ها، لوسیون ها و کاربردهای مشابه مورد استفاده قرار می گیرند.

 

روغن کرچک اتوکسیله

 

تولید صنعتی

برای تولید این ماده روغن کرچک و اتیلن اکساید به نسبت های محاسبه همراه با یک کاتالیست قلیایی (همانند سدیم هیدروکساید) واکنش می دهند. در فرآیند پیوسته ابتدا روغن و کاتالیست ( به میزان 0.1 تا 1.5 درصد وزن روغن) به راکتور فرستاده می شوند و سپس جریانی از گاز اتیلن اکساید که مقدار آن توسط یک شیر کنترل می شود (جریان گاز بر اساس تعداد مول هایی که از اتیلن اکساید برای واکنش با روغن مورد نیاز تعیین می گردد) به درون راکتور فرستاده می شود.

جریانی از گاز نیتروژن نیز برای تصفیه و ایجاد فشار مورد نیاز راکتور همواره بر سیستم اعمال می شود. دمای ایده آل برای انجام فرآیند بین 70 تا 240 درجه سانتیگراد و فشار بهینه نیز بین 5 تا 10 مگاپاسکال است. زمان ماند مواد در راکتور کوتاه بوده و محصولات واکنش هنگام خروج از راکتور توسط کولر خنک می شوند.

 

تولید کستر اویل اتوکسیله

کاربردها

در جهان امروز استفاده از ترکیبات زیستی به جای ترکیبات شیمیایی از اهمیت زیادی برخوردار است. روغن کرچک و مشتقات آن به عنوان ترکیباتی با پایه زیستی شناخته می شوند و در صنایع مختلف کاربرد فراوانی خصوصا به عنوان امولسیفایر پیدا کرده اند. کشور هند با داشتن منابع فراوان از دانه کرچک به عنوان یکی از عمده ترین تولید کنندگان این روغن و مشتقات آن شناخته می شود.  این ماده به دلیل حلالیت در اغلب حلال های آلی، قابل توزیع در آب و عملکرد عالی در نفوذ امولسیونی، در صنایع مختلفی کاربرد دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

در صنعت نساجی به عنوان روغن اصلی برای پلی استر، پلی اکریلونیتریل و روغن نخ ریسی استفاده می شود. با عملکرد امولسیفایری و آنتی استاتیکی اش باعث تغییرات مفید در اندازه و نرمی شده و میزان تولیدات بی مصرف را کاهش می دهد.

 

کاربرد کستر اویل اتوکسیله در نساجی

 

این ماده برای تولید امولسیفایر حشره کش و امولسیفایر پلیمریزاسیون که در ساخت روغن های برش فلز محلول در آب و محصولات پاک کننده خانگی کاربرد دارد. روغن کرچک و مشتقات آن همانند کستر اویل اتوکسیله به دلیل توانایی بالایی که در خیس کردن سطوح دارند به عنوان حامل های ایده آل برای رنگ و رنگدانه ها شناخته می شوند. این توانایی باعث شده که این مواد در رنگ مواد غذایی، پلاستیک، رنگ نقاشی، جوهر، مواد آببند، چسپ و … مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه به معرفی تعدادی از صنایعی که از این ماده استفاده می کنند و کاربردی که روغن کرچک اتوکسیله برای آنها دارد، می پردازیم.

 

کاربرد در صنایع مختلف

  • در صنعت دارویی  و بهداشتی مورد استفاده است. ماده کاربردی در ویتامین، لوسیون و شامپو ها است.
  • در تولیدسموم و آفت کش ها به کار می رود.
  •  صنعت نساجی ( به عنوان مثال در تهیه مواد نرم کننده ، ضد الکتریسیته ساکن و مواد رنگرزی).
  • روانکارهای فلزکاری ( به عنوان مثال روغن های برش محلول) .
  • در آبزدایی و دیهدراته کردن نفت خام استخراجی استفاده می شود.
  • در محصولات مراقبتی مو نیز بسیار کاربرد دارد. 
  • برخی از محصولات کاستر اویل قابل حل در آب جهت امولسیفایر در صنعت دارویی استفاده می شود.
0/5 (0 Reviews)

2 نظر برای «کستر اویل اتوکسیله چیست؟ | روغن کرچک اتوکسیله»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *