مشتقات اتانول آمینی

اتانول آمین ها دسته ای از ترکیبات آمینی و الکلی هستند که خود و مشتقات آنها در صنایعی مانند شوینده ها، محصولات بهداشتی، تصفیه گاز، صنایع دارویی و .. به کار گرفته می شوند.

معروفترین ترکیبات اتانول آمینی مونو، دی و تری اتانول آمین هستند که قبلتر به صورت جامع در مورد آنها سخن گفته ایم. در این مقاله قصد داریم به ترکیباتی مهم و شاید کمتر شناخته شده بپردازیم. لازم به ذکر است موسسه مبتکران شیمی تامین کننده و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی در کشور است، و برای سفارش کالا تنها کافی است که به صفحه آن محصول به صورت مثال خرید دی اتانول آمین مراجعه فرمایید.

مشتقات اتانول آمین ها (توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد اتانول آمین و مونو اتانول آمین به جای یکدیگر به کار می روند) اما در اینجا هرگاه از این کلمه استفاده کردیم اشاره ای کلی به تمامی ترکیبات موجود در این خانواده است.

دوکسیل آمین

دوکسیل آمین یک اتانول آمین نسل اولی با خواص ضد التهابی ، آرامبخش و آنتی هیستامینی است. هیستامین یک ترکیب آلی نیتروژنه است که می تواند در بدن انسان و سایر پستانداران باعث به وجود آمدن حساسیت شود. هر چند میزان مرگ و میر در اثر این نوع مسمومیت بسیار نادر است اما میزان شدت علائم به میزان مصرف هیستامین و سایر آمین های بیوژنیک و میزان حساسیت فرد به آمین های بیوژنیک خاص متفاوت است.

دوکسیل آمین

مسومیت با ماهی مرکب که عموما به اسم مسمومیت با هیستامین شناخته می شود ، ناشی از خوردن ماهی های دریایی است که حاوی مقادیر زیادی هیستامین و یا سایر آمین های بیوژنیک است. این ماهی ها در بافت های خود دارای مقادیر زیادی هیستیدین هستند که پس از صید و با قرار گرفتن در معرض دما، هیستیدین موجود توسط باکتری هایی خاص به هیستامین تبدیل می شود.

دوکسیل آمین با محدود نمودن برخی مواد خاص در بدن مانند هیستامین و استیل کولین، به تسکین علائم آلرژی، سرماخوردگی و تب یونجه کمک می کند. علائمی مانند آبریزش بینی و عطسه با این آنتی هیستامین بهبود پیدا می کنند.

عوارض:

این محصول در کاهش طول درمان سرماخوردگی اثر ندارد و در برخی موارد می تواند منجر به مسمومیت نیز شود. عوارض دوکسیل آمین عبارتند از:

خواب آلودگی ، سرگیجه، سردرد، یبوست، کاهش هماهنگی اعضا، تار شدن بینایی

در صورت مشاهده مواردی همچون تغییرات روانی و روحی، مشکل در دفع ادرار، نامنظم شدن ضربان قلب و زنگ زدن گوش حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

دیفن هیدرامین

از دیگر مشتقات اتانول آمین ها دیفن هیدرامین است که در پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد. حتما برخی اوقات که برای سرماخوردگی به پزشک خود مراجعه کرده اید این دارو را برای شما تجویز نموده است. همانگونه که در بخش قبلی نیز اشاره شد ماده ای که در بدن باعث به وجود آمدن نشانه های حساسیت و آلرژیک می شود هیستامین است،دیفن هیدرامین نیز که یک آنتی هیستامین به شمار می رود با مسدود و کنترل کردن این ماده به بهبود علائم ناشی از آن مانند آبریزش بینی، خیس شدن چشم، عطسه و .. کمک می کند. همچنین برای تسکین سرفه های ناشی از تحریک شدن جزئی گلو یا مجاری هوایی استفاده می شود.

دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین برای کنترل حرکات غیرارادی و غیرطبیعی افرادی که مبتلا به سندروم پارکینسون هستند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.  

موارد منع مصرف

در صورتی که هر کدام از شرایط زیر را دارید در مورد مصرف دیفن هیدرامین حتما با پزشک خود مشورت نمایید:

 • انسداد در دستگاه گوارش، مثانه یا سایر مشکلات مربوط به ادرار
 • بیماری های کبد یا کلیه
 • مشکلات های تنفسی مانند آسم
 • بیماری قلبی
 • اختلالات تیروئیدی

در مورد اثر این داروی اتانول آمینی بر روی جنین انسان هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست، اما از آنجایی که می تواند به شیر مادر وارد شود ، در صورت بارداری حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید.

دیمن هیدرینات

عضو دیگر مشتقات اتانول آمین که در صنایع دارویی کاربرد دارد دیمن هیدرینات است. این دارو نیز مانند هم خانواده های قبلی که در مورد آنها سخن گفتیم یک آنتی هیستامین است و هیستامین طبیعی موجود در بدن را کنترل کرده و کاهش می دهد. این دارو برای درمان و پیشگیری از تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از بیماری های حرکتی مورد استفاده قرار می گیرد. از همین رو به قرص ماشین نیز معروف است.

شاید دیده باشید افرادی را که به محض سوار شدن به ماشین و حرکت دچار حالاتی مانند سرگیجه و استفراغ می شوند، با مصرف دیمن هیدرینات دیگر این حالت ناخوشی به آنها دست نخواهد داد. این دارو را می توان معمولا به صورت بدون نسخه نیز از داروخانه ها تهیه نمود.

دیمن هیدرینات

عوارض:

دیمن هیدرینات می تواند عوارضی دارای علائم زیر را در برخی افراد به وجود بیاورد:

 • خواب آلودگی
 • هیجان و بیش فعالی خصوصا در کودکان
 • سردرد
 • سرگیجه
 • تار شدن دید
 • سرگیجه، غش و حالت تهوع
 • خشک شدن گلو، بینی و دهان

برخی علائم دیگر که میتوانند جدی باشند عبارتند از بالا رفتن ضربان قلب و تپش نامنظم آن . همچنین این دارو می تواند عوارض دیگری به همراه داشته باشد که در صورت بروز و مشاهده حتما به پزشک مراجعه کنید.

منابع

Doxylamine-Pyridoxine (Vit B6) Oral : Uses, Side Effects, Interactions, Pictures, Warnings & Dosing. (n.d.). Retrieved May 2, 2020, from https://www.webmd.com/drugs/2/drug-144683-1914/doxylamine-pyridoxine-vit-b6-oral/doxylamine-pyridoxine-extended-release-oral/details

Diphenhydramine Oral : Uses, Side Effects, Interactions, Pictures, Warnings & Dosing. (n.d.). Retrieved May 2, 2020, from https://www.webmd.com/drugs/2/drug-1428/diphenhydramine-oral/details

Dimenhydrinate. (n.d.). Retrieved May 2, 2020, from https://www.drugbank.ca/drugs/DB00985

مقالات مرتبط:

چرا استفاده از رنگ مو های بدون آمونیاک می تواند مفید باشد؟

چگونه اتانول آمین ها را از یکدیگر تشخیص بدهیم؟

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *