ضایعات برد الکترونیکی ( الکتریکی )
ضایعات برد الکترونیکی / الکتریکی | خرید فروش ضایعات برد الکترونیکی / الکتریکیReviewed by 02177641136 on Jan 22Rating: 5.0

فروش ضایعات برد الکترونیکی و یا خرید ضایعات برد الکترونیکیجهت ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 

    تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217 

برای آگاهی از شرایط با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید

 09198991006

 09198991007
 09198991008

ارتباط با مسئول فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

خرید فروش ضایعات برد الکترونیکی

در جهان امروز ضایعات الکترونیکی بیشترین رشد را در میان انواع ضایعات دارند و به دلیل ترکیبات مختلف و گاها خطرناکی که در ساخت این لوازم مورد استفاده قرار می گیرند، رها کردن آنها در طبیعت آثاری مخرب بر محیط زیست خواهد گذاشت. همچنین به دلیل مواد ارزشمند به کار رفته در این لوازم دور ریختن آنها بدون هیچ عملیات بازیافتی غیر اقتصادی است. ضایعات بردهای الکترونیکی یکی از مهمترین اجزای ضایعات الکترونیکی هستند که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت. تلفن های هوشمند، تبلت ها، کامیوترهای خانگی، اسباب بازی های الکتریکی و بسیاری دیگر از لوازمی که با آنها سر وکار داریم، همگی دارای بردهای الکترونیکی هستند.

بازار ضایعات بردهای الکترونیکی روز به روز در حال گسترده شدن هستند، و خرید یا فروش ضایعات بردهای الکترونیکی حجم قابل توجهی از مراودات مالی را در بازار لوازم الکترونیکی به خود اختصاص داده است.

بردهای الکترونیکی که عموما نقش بخش فرمان و کنترل دستگاههای الکترونیکی را دارند، به صورت میانگین تنها در حدود 3% از وزن کل دستگاه های الکترونیکی را تشکیل می دهند. اما به دلیل مواد ارزشمندی که در ساخت آن به کار رفته است از محبوب ترین ضایعات الکترونیکی به شمار می روند.

 

ضایعات برد الکترونیکی ( الکتریکی )

اجزای بردهای الکترونیکی

بردهای معمولی عموما شامل رزین های اپوکسی، فایبر گلاس و مس هستند. همچنین برای بالاتر بردن خواص ضد آتش برد به رزین آن برومین افزوده می شود. بردهای رسانا دارای مقدار توجهی فلز نیز هستند. بر طبق تحقیقات صورت گرفته بردهای الکترونیکی چاپی شامل 40% فلز، 30% رزین اپوکسی و 30% سرامیک هستند، اما در کل میزان این مواد به نوع و عملکرد مدارها نیز بستگی دارند.

فلزات معمول استفاده شده در این بردها عبارتند از مس، آهن، قلع، سرب، روی، طلا، نقره و پالادیوم. مس و دیگر فلزهای گرانبهای موجود در این بردها را بازیافت می کنند. در واقع مس از این نظر جذاب ترین فلز است، چرا که می توان آن را به عنوان فلز خام ثانویه مورد استفاده قرار داد.

اجزای غیر فلزی بردها شامل رزین های ترموست. و مواد افزایش استحکام مدار هستند که برای بازیافت و بازیابی بسیار دشوار هستند. در عمل بازیابی این مواد تنها باعث بوجود آمدن آلودگی و هدر رفتن منابع خواهد شد.

ساخت بردهای الکترونیکی شامل 5 مرحله است:

  • پاک کردن و آماده سازی سطح
  • اضافه کردن کاتالیست و آبکاری مس
  • چاپ الگو و پوشاندن
  • آبکاری الکتریکی
  • قلم زنی

 

بازیافت بردهای الکترونیکی

بردهای چاپ شده در اکثر لوازم الکترونیکی کاربرد دارند اما کاربرد آنها عمر مشخصی دارد و پس از آن کارایی برد کاهش پیدا می کند. برای بردهایی که عملکرد خود را از دست داده اند، بازیافت بهترین کار ممکن است.  

بازیافت ضایعات بردهای الکترونیکی شامل سه مرحله اساسی پیش آماده سازی، بازیافت فیزیکی و بازیافت شیمیایی است. در مرحله پیش آماده سازی قطعات قابل استفاده و سمی توسط خردکردن/جداسازی از بردها جدا می شوند و پس از آن تحت عملیات بازیافت فیزیکی قرار می گیرند. در انتها، مواد پس از انجام فرآیندهای پیرولیز و گسیفیکیشن بازیابی خواهند شد.

 

بازیافت فیزیکی

در طول فرآیندهای ریز کردن و جداسازی، ضایعات بردهای الکترونیکی به قطعات کوچک و ریزی تیدیل خواهند شد که می توان با استفاده از فرآیندهای فیزیکی و یا شیمیایی عمل بازیافت را انجام داد. در جداسازی فیزیکی برای جدا کردن فلزات حساس به مغناطیس آهن از فلزات بدون آهن و سایر اجزا توسط جداکننده های مغناطیسی از یکدیگر جدا می شوند. روش های جداسازی گردابه ای جاری و جداسازی الکترواستاتیک کرونا که  بر اساس هدایت الکتریکی مواد عمل می کنند، برای جداسازی فلزات غیر آهنی از مواد نارسانا استفاده می شود. روش جداسازی گردابه ای جاری همچنین برای جداسازی فلزات از مواد غیر فلزی هنگامی که تقریبا فلزات 28% وزن مدار را تشکیل داده باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. غیر از آن از روش هایی که بر اساس دانسیته جداسازی را انجام می دهند (مانند روش Sink – float separation) برای جداسازی فلزات از اجزای غیر فلزی استفاده می شود.

به طور کل می توان گفت که روش های فیزیکی بسیار کارآمد، بدون ایجاد آلودگی محیطی، نیاز به سرمایه کم و دارای هزینه های عملیاتی و انرژی کمی هستند.

 

ضایعات برد الکترونیکی ( الکتریکی )

 

بازیافت شیمیایی

روش های شیمیایی معمول شامل پیرولیز (Pyrolysis) و گسیفیکیشن (Gasification) هستند. پیرولیز در واقع بخش های آلی را جدا می کند. فرآیند جداسازی و بازیابی بخش های آلی، فلزی و فایبر گلاس در روش پیرولیز بسیار راحتتر انجام می شوند. یکی از اجزای اصلی مدارهای چاپی رزین ها هستند، که از نفت خام تولید می شوند و در صورت گرما دیدن شکسته شده و به محصولات شیمیایی تبدیل خواهند شد. این روش یک جایگیزین مناسب از نظر اقتصادی و محیط زیستی برای بازیافت بردهای الکترونیکی است.

روش های فیزیکی و شیمیایی که در بالا ذکر شدند، قطعات فلزی را اجزای غیر فلزی جدا می سازند. برای بازیافت قطعات غیر فلزی نیز روش هایی وجود دارند که اساس آنها بر اضافه کردن یک ماده جدید جهت یکپارچه سازی مواد است.

رزین پلی استر غیر اشباع از جمله موادی است که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

خرید ضایعات برد الکترونیکی ( الکتریکی )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *