ادتا

EDTA یک ترکیب شیمیایی با فرمول C10H12O8CaN2Na2·2H2O یا C10H16N2O8 ((HOOCCH2)2NCH2)2 و جرم مولکولی 292.244 گرم بر مول است که در خانواده ای از گیاهان که با نام “multiseasonal” شناخته می شوند, به طور طبیعی یافت می شود.

در حال حاضر از این ترکیب هم برای مصارف صنعتی و هم دارویی استفاده می شود. این ترکیب برای اولین بار در سال 1935 توسط فردی به نام Ferdinand Münz کشف شد. EDTA در واقع یک آمینو پلی کربوکسیلیک اسید است که یک جامد بی رنگ و قابل انحلال در آب است و به طور گسترده به عنوان حلال آهک مورد استفاده قرار می گیرد.

بارزترین ویژگی این ترکیب به دلیل نقش آن به عنوان یک لیگاند شبه دندانی و نقش آفرینی آن به عنوان عامل chelating است. به عنوان مثال این ترکیب توانایی جداسازی یون های فلزی مانند Ca و Fe را بر اساس همین ویژگی خود دارد. EDTA معمولا به صورت نمک های آن تولید می شود. مانند ادتا 4 سدیم (Tetrasodium EDTA)  ادتا 2 سدیم .

کاربردهای EDTA:

کاربردهای صنعتی:

در کاربردهای صنعتی از EDTA عموما به منظور جداسازی یون های فلزی از محلول های آبی استفاده می شود. مثلا در صنایع نساجی EDTA از تاثیر ناخالصی های یون های فلزی بر روی تغییر رنگ پارچه های رنگی جلوگیری می کند. در صنایع کاغذ و چوب نیز از تاثیر سوء یون های فلزی به خصوص Mn2 بر روی خمیر کاغذ جلوگیری می کند.

یون های فلزی در طی فرایند تولید کاغذ به عنوان یک کاتالیزور مخرب عمل می کنند. به طور مشابه از EDTA به عنوان افزودنی برای مواد غذایی به عنوان یک مانع انجام فرایند کاتالیستی تغییر رنگ ماده غذایی که در آن یون های فلزی نقش کاتالیزگر را ایفا می کنند, استفاده می شود.

خشک شویی ها یه منظور کاهش میزان سختی آب از EDTA استفاده می کنند. هنگامی EDTA به آب مورد استفاده جهت شستوشو اضافه می شود, این ترکیب از تاثیرات مخرب یون های فلزی مانند تشکیل رسوب و هم چنین اختلاف در عملکرد صابون ها و مواد شوینده جلوگیری می کند. از این جهت محلول های پاک کننده حاوی EDTA هستند. هم چنین در صنعت سیمان, از این ترکیب به منظور determination  آهگ آزاد و  اکسید منیزیم استفاده می شود.

انحلال یون های Fe3+ در نزدیکی PH طبیعی را می توان با استفاده از EDTA افزایش داد. این ویژگی در کشاورزی های همراه با هیدروپونیک می تواند بسیار موثر باشد. در این مورد نگه داشتن میزان PH در نزدیکی مقدار طبیعی آن بسیار حائز اهمیت است. چرا که در PH های بالاتر از مقدار طبیعی آن, آهن دیگر قابل انحلال نیست.

هم چنین از ادتا به منظور جداسازی فلزات لانتانید با استفاده از تکنیک کاروماتوگرافی تبادل یون استفاده می شود.

کاربردedta  در دندانپزشکی و پزشکی :

در آنالیز خون از ادتا به عنوان عامل ضدانعقاد خون استفاده می شود. در این نوع از کاربری از این ترکیب به منظور پراکنده کردن و کاهش میزان باکتری ها به هنگام انجام عمل جراحی چشم (کارگذاری لنز درون چشمی) استفاده می شود.

ادتا

در دندانپزشکی از این کلاته کننده برای خارج نمودن کلسیم موجود در کانال ها استفاده می شود. 

edta در شوینده ها و  لوازم آرایشی:

در تولید شامپوها, پاک کننده و سایر مواد محصولات مراقبتی و بهداشتی از ادتا به عنوان یک عامل sequestering  در بهبود پایداری آنها استفاده می شود.

نگرانی های زیست محیطی:

علارغم آن که ادتا به عنوان یک لیگاند پلی دنتات بسیار مفید است, اما استفاده بی رویه از  آن منجر به ایجاد آلودگی های زیست محیطی شده است. هنگامی که ادتا در محیط زیست رها می شود, به ethylenediaminetriacetic acid تجزیه می شود که با از دست دادن عامل اسیدی خود, به یک ماده ی سمی diketopiperizide تبدیل می شود. در حاضر میزان EDTA موجود در پساب ها با استفاده از تکنیک  آنالیز اسپکتروسکوپی جرمی به دقت اندازه گیری می شود.

جهت خرید این محصول در فرم های مختلف به لینک های زیر مراجعه فرمایید. 

فروش ادتا 4 سدیم

قیمت ادتا 4 سدیم

 

منابع:

 Edetic acid. (n.d.). Retrieved November 11, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/edta 

8 نظر برای «EDTA چیست و چه کاربردهایی دارد؟»

 • عزیزی می‌گوید:

  سلام
  کاربرد و علت استفاده ادتا در محلول فیکساتور ارایشی چیست و به جه نسبتی به کار میرود

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، ادتا به عنوان عامل کیلیت به پایداری محصول کمک می کند. غلظت مجاز این ماده در محصولات آرایشی کمتر از 2% است.

 • علی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  از ادتا دو سدیم میشه در کرمهاو لوسیونها استفاده کرده ، میزان مصرفش چقدر هست؟

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، وقت شما هم بخیر. بله یکی از کاربردهای ادتا دو سدیم در محصولات خنثی مانند کرم ها و لوسیون هاست.

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، برای مایع ظرفشویی دوز معمول، 0.5% پودر ادتا به ازای وزن کل محصول نهایی است. برای مثال 5 گرم پودر ادتا به ازای هر 1000 گرم وزن کل محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • بازخورد: فواید کود شیمیایی در کشاورزی - موسسه مبتکران شیمی

 • بازخورد: کود شیمیایی | خرید فروش کود شیمیایی - موسسه مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *