مضرات شامپوی سولفات دار برای مو

تا به حال فکر کرده اید که چرا شامپو با مخلوط شدن با آب به سرعت به کف می کند؟ در پاسخ باید گفت علت آن به وجود ترکیباتی مانند سدیم لوریل سولفات و سدیم لوریل اتر سولفات در شامپوها بر می گردد. این مواد که به عنوان سولفات ها شناخته می شوند، به مخلوط شدن شامپو با آب کمک می کنند و بافت کف آلود و فوم مانندی را ایجاد می کنند که هنگام ماساژ شامپو روی موها و پوست سر تشکیل می شود. استفاده از سولفات ها در غلظت کم، معمولا بی خطر شناخته می شود با این حال استفاده مکرر از محصولات با غلظت بالای سولفات ممکن است موجب آسیب سلولی مو و حذف بیش از حد روغن های طبیعی و پروتئین های مو شود. در این مقاله به بررسی مضرات شامپوی سولفات دار برای مو می پردازیم.

سولفات ها چه موادی هستند؟

از دیدگاه شیمی، سولفات ها سورفکتانت هایی (فعال کننده های سطحی) هستند که وظیفه آن ها کاهش سطح کشش سطحی بین شامپو و پوست شماست. این ترکیبات به مواد فعال موجود در شامپو اجازه می دهند که کار موثرتری برای تمیز کردن کثیفی، چربی و پوست مرده در پوست سر و موهای شما انجام دهد. سولفات ها در محصولات مختلفی از شامپو گرفته تا مایع ظرفشویی و شوینده های لباسشویی یافت می شوند. هنگامی که در شامپو استفاده می شود، موادی مانند سدیم لوریل سولفات تاثیرات شامپو را تقویت می کند و به آن اجازه می دهد تا موادی را که موهای شما را چرب می کند از بین ببرد.

مضرات شامپوی سولفات دار

این هم خوب است هم بد. سولفات ها از این نظر “خوب” هستند که شامپو را بسیار مؤثرتر می کنند. با این حال، آن ها بد هستند به این معنا که می توانند تأثیر زیادی روی پوست سر و موهای شما داشته باشند و در نتیجه باعث از بین رفتن بیش از حد پروتئین ها و روغن های طبیعی مو شوند.

آیا وجود سولفات در شامپو ها خطرناک است؟

در طول سال‌ها، شایعات مداومی وجود داشته است که سولفات‌ها به طور بالقوه می‌توانند باعث سرطان شوند. این شایعات با هیچ مدرک علمی تأیید نمی شود. سولفات های مورد استفاده در شامپو و سایر محصولات مراقبت از مو، سرطان زا نیستند و در حال حاضر هیچ مطالعه علمی که ارتباط بین سولفات ها و سرطان را نشان دهد، وجود ندارد. با این حال، سولفات ها قطعا می توانند در صورت استفاده بیش از حد باعث آسیب به موهای شما شوند، از حذف پروتئین مو تا پوست تحریک شده و خارش دار عوارض زیادی برای مو دارند.

مضرات شامپوی سولفات دار برای مو

برخی مشکلات و عوارضی که شامپوهای سولفات دار برای مو ایجاد می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حذف پروتئین مو

مو از پروتئین ساخته شده است و خود یک رشته پروتئین است. حدود 91 درصد از هر یک از فیبرهای موی شما از پروتئین، همراه با مواد مغذی متعدد دیگر تشکیل شده است. وقتی پروتئینی که هر یک از موهای شما را تشکیل می دهد آسیب ببیند، می تواند مو را ضعیف کرده و بر استحکام و ظاهر آن تأثیر بگذارد. سولفات ها ارتباط نزدیکی با آسیب به پروتئین مو دارند. یک مطالعه در سال 2005 نشان می دهد که موهای غوطه ور در محلول سدیم دودسیل سولفات دو برابر بیشتر از موهای غوطه ور در آب پروتئین از دست می دهند. این می تواند منجر به شکاف، شکستگی و موخوره شود که درمان آن مشکل است. به همین دلیل، اگر می خواهید سلامت، ظاهر و استحکام موهای خود را بهینه کنید، بهتر است از سولفات ها اجتناب کنید.

علائم کمبود پروتئین مو

بیشتر بخوانید: فرمولاسیون شامپوهای بدون سولفات

درماتیت تماسی

سولفات‌ها نه تنها پروتئین مو را از بین می‌برند، بلکه در برخی افراد می‌توانند باعث تحریک شدید پوست و راش‌های آلرژیک دردناک به نام درماتیت تماسی شوند. مطالعات علمی نشان می دهد که افراد با سطوح پایین سرامید (نوعی مولکول لیپید مومی که در سلول های پوست شما یافت می شود) احتمال بیشتری دارد که پس از قرار گرفتن در معرض سولفات هایی مانند لوریل سدیم سولفات، سوزش پوست و درماتیت تماسی را تجربه کنند. همه افراد پس از استفاده از شامپو یا نرم کننده حاوی سولفات دچار بثورات پوستی یا درماتیت نمی شوند. با این حال، بهتر است در هر صورت از شامپوهایی که حاوی سولفات هستند خودداری کنید، چرا که مقابله با بثورات پوستی بسیار دشوار است.

ریزش مو ها

طاسی با الگوی مردانه ناشی از ترکیبی از هورمون ها و ژنتیک است یعنی حساسیت ژنتیکی به DHT. در حال حاضر مشخص نیست که سولفات ها بر سطح DHT پوست سر تأثیر بگذارند و به همین دلیل مستقیماً با ریزش مو در مردان مرتبط نیستند. با این حال، سولفات ها می توانند به طور غیر مستقیم با ریزش موی مردانه مرتبط باشند. اگر شما جزو افراد مستعد تحریک پوست ناشی از سولفات هستید، ممکن است به طور موقت در نتیجه آن دچار ریزش مو شوید. همچنین ممکن است از دست دادن پروتئین در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض سولفات ها، موهای شما را ضعیف کند و احتمال شکستگی را افزایش دهد. به طور کلی می توان گفت شامپوهای سولفات دار می توانند موجب ریزش مو شوند اما ارتباطی با طاسی در مردان ندارند.

ریزش مو در اثر شامپوهای سولفات دار

برای حل این مشکل چه کار می توان کرد؟

برای اینکه کمترین تماس را با سولفات ها داشته باشید فقط کافی است شامپوی فعلی خود به شامپوی بدون سولفات تغییر دهید. خواندن برچسب مواد تشکیل دهنده روی شامپو به شما کمک می کند، زیرا بسیاری از نرم کننده های بازار از موادی مانند سدیم لوریل سولفات یا سدیم دودسیل سولفات استفاده می کنند. در مقایسه با شامپوهای مبتنی بر سولفات، شامپوهای بدون سولفات می توانند کمی متفاوت باشند. اثر کف‌کننده و حباب‌دار کمتری دارد، به این معنی که برای شستشوی موی خود و تمیزی آن، به مقدار شامپو و آب بیشتری نیاز دارید. همچنین این ترکیبات به علت استفاده از مواد موثره بهتر و قوی تر نسبت به شامپوهای سولفات دار گران قیمت تر هستند. اما در عوض در بلند مدت، شما می توانید با استفاده از شامپوهای بدون سولفات موهای سالم تری داشته و از ریزش موها نیز جلوگیری می شود. 

جمع بندی

امروزه شایعات بسیاری در مورد مضرات شامپوی سولفات دار در اثر استفاده از آن وجود دارد اما تحقیقات علمی معتبری در این زمینه وجود ندارد. برخی مطالعات نشان می دهد استفاده از شامپوهای سولفات دار می تواند موجب پروتئین زدایی مو، درماتیت تماسی پوست سر و ریزش مو شود. اما در صورت استفاده از مقدار کمی از این نوع شامپو ها این عوارض کمتر می باشد. برای حل این مشکل پیشنهاد می شود از شامپوهای بدون سولفات و با پایه مواد طبیعی بیشتر استفاده شود.

بیشتر بخوانید: اصلی ترین مواد سازنده شامپو کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *