مواد شوینده

مواد شوینده علاوه بر سورفکتنت می تواند شامل ترکیبات دیگری نیز باشد که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند. از جمله ی آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد Abrasives که وظیفه ی آنها, شستن و صیقلی کردن سطح است.
 • موادی که PH و یا عملکرد و پایداری سایر اجزاء را اصلاح و کنترل می کنند. به عنوان مثال ممکن است از اسیدها برای یک چنین منظوری استفاده شود.
 • نرم کننده های آب که به منظور کاهش سختی آب مورد استفاده قرار می گیرد (مقابله با تاثیر یون هایی مانند کلسیم, منیزیم). برای این منظور می توان از انواع سدیم فسفات ها استفاده کرد (تری سدیم ارتو فسفات, مونو سدیم ارتو فسفات و یا تری پلی فسفات). هرچند در برخی از مناطق به دلیل افزایش نگرانی های زیست محیطی, دیگر از فسفات به این منظور استفاده نمی کنند. از جایگزین های آن می توان به عواملchelating یا مواد مبدل یون استفاده کرد.
 • عوامل اکسید کننده, که سطوح را سفید می کنند و کثیفی ها را از بین می برند. در آمریکای شمالی عموما از اکسید کننده های بر مبنای سدیم هیپوکلرید به عنوان افزونه استفاده می کنند. این دسته مواد دارای این ویژگی هستند که در دمای کمتری کار می کنند و هم چنین احتیاجی به فعال سازی ندارند. هر چند در اروپا استفاده از مواد بر مبنای پری اکسایدها متداول تر است.
 • فیلرها[1], در بسیاری از انواع مواد شوینده لباس به عنوان جزء بالک مورد استفاده قرار می گیرند و خواص فیزیکی مواد را اصلاح می کند. در شوینده های جامد, سدیم سولفات یا borax را می توان به منظور ایجاد جریان آزاد از پودرها مورد استفاده قرار داد. در شوینده های مایع نیز,از الکل ها را به منظور افزایش حلالیت ترکیبات و کاهش دمای نقطه ی ذوب مخلوط استفاده می کنند.
 • آنزیم ها که به پروتئین ها, چربی ها و کربوهیدرات ها خلاصه می شوند. به منظور حذف لکه های بیولوژیکی مانند لکه ی خون, مورد استفاده قرار می گیرند. برای تولید آنزیم ها معمولا از باکتری های Bacillus subtilis ویا Bacillus licheniformis استفاده می شود.
 • اجزاء و عناصری که به منظور اصلاح خاصیت کف کنندگی به منظور پایدار کردن کف ایجادی به ماده شوینده افزوده می شود.
 • از سایر افزودنی ها می توان به درخشان کننده ها, نرم کننده های پارجه, رنگ ها و عطرها اشاره کرد.

با توجه به موارد گفته شده, نوع ماده ای را که ما می خواهیم پاک کنیم, به برای ما مشخص می کند که چه نوع ماده ی شوینده ای را باید مورد استفاده قرار دهیم. به عنوان مثال, در زیر نمونه هایی از شیشه پاک کن ها را مشاهده می کنید که, هر کدام برای منظوری مورد استفاده قرار می گیرند.

 • محلول اسید کرومیک در مواردی که به شفافیت بالایی از شیشه نیازداریم (مثل آنالیزهای شیمیایی) مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مخلوط های سورفکتنت با قابلیت ایجاد کف بالا و هم چنین ایجاد حساسیت کم برای پوست به منظور تولید شوینده های ظروف شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
 • از هر نوع ترکیباتی که ایجاد کف نمی کنند, به منظور شست و شوی ظروف شیشه ای با استفاده از ماشین های ظرف شویی, استفاده می شود.
 • از محلول های حاوی آمونیاک به منظور تمیزکردن شیشه های پنجره ها بدون نیاز به مصرف آب, استفاده می شود.
 • ویا هم چنین سیالاتی که مخصوص شست و شوی شیشه ماشین هستند.

موارد استفاده مواد شوینده:

مواد شوینده به طور کلی به منظور تولید محصولات بهداشتی شخصی, شست و شوی ظروف و لباس مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن از مواد شوینده در تولید طیف وسیعی از محصولات, از جمله : خمیر دندان, مواد ضدعفونی, محلول های شست و شوی خشک , بنزین و روغن های روان کننده استفاده می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مواد شوینده چیست می توانید اینجا کلیک کنید.

مضرات:

امروزه صابون های با پایه چربی با شوینده های مدرن جایگزین شده است. از مضرات صابون های تجاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اکثر تولیدکنندگان تجاری صابون, گلیسرین را از آن حذف می کنند تا ارزش اقزوده ی بیشتری بدست اوردند و آن را در صنایع دیگری مورد استفاده قرار دهند, این کار موجب محروم شدن پوست از خاصیت مرطوب کنندگی گلیسرین می شود و باعث می شود که پوست دست احساس خشکی کند.
 • برخی از صابون های ضدباکتری, به طور شیمیایی تمامی باکتری ها حتی آنهایی برای سلامت پوست ضرری هستند را نیز می کشند.
 • برخی از صابون ها دارای افزونه ای به نام سدیم لوراث سولفات هستند که محققین دریافته اند که برای سلامت پوست مضر است. این ترکیب هم چنین می تواند در بسیاری از شوینده های غیرصابونی شخصی (مانند شامبو, خمیردندان و یا شامپوهای بدن) نیز وجود داشته باشد.
 • ترکیبات صابونی می توانند گاهی با الیاف پارچه ها به طور خفیف واکنش دهند که در دراز مدت موجب تخریب بافت پارچه می شود. علت این امر عموما به دلیل باقی ماندن مقداری سدیم هیدروکسید (NaOH) از مراحل ساخت در داخل صابون و یا ایجاد آن در طی واکنش تعادلی زیر است:

مواد شوینده

هر چند تعادل این واکنش به مقدار زیادی به سمت چپ متمایل است و میزان NaOH تولیدی طی این واکنش اندک است.
 • در آب با سختی بالا, صابون با آهک واکنش می دهد و یگ رسوب غیر قابل انحلال تولید می کند.

مواد شوینده

در این رابطه, منظور از R , یک گروه الکیل است (رسوب).

جهت اطلاع از لیست مواد شوینده و بهداشتی , چگونگی خرید مواد شوینده از کارخانه , قیمت عمده مواد شوینده و مواد شوینده ارزان قیمت با ما در ارتباط باشید.

[1] Fillers

محصولات مرتبط:

خرید سدیم تری پلی فسفات

10 نظر برای «مواد شوینده و صابون ها به غیر سورفکتنت, حاوی چه ترکیباتی هستند ؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *