بازدارنده و ضد خوردگی
بازدارنده خوردگی Corrosion inhibitors) HCl)Reviewed by خرید بازدارنده خوردگی HCl on Dec 2Rating: 4.5

کشور تولید کننده: هلند

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: 

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص: 

قیمت بازدارنده خوردگی HCl: برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     
09198991006

           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

قیمت بازدارنده خوردگی HCl:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید بازدارنده خوردگی HCl:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش بازدارنده خوردگی HCl:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131                021-77641136
021-77649244                021-77641217

خواص فیزیکی:

  • به آسانی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • به صورت مایع هستند.
  •  در اسید بسیار انحلال پذیر می باشند.
  •  در حالت ساکن ته نشین نمی شود.

مزایا:

  • هزینه پایین
  • بازدارندگی بسیار خوب در طیف وسیع دمایی
  • اقتصادی بودن و قدرت تاثیر بالا: تنها در مقادیر کم در مخلوط با اسید کلرید می توان به نتیجه دلخواه دست یافت.
  • هیچ بوی ناخوشایندی یا تندی ندارد

تست خوردگی:

0.5 الی 1 درصد این ماده در حضور اسید هیدروکلریک 15 درصد در دمای 75 درجه سانتی گراد باید کمتر از 0.022 (پوند برفوت مربع در روز) خوردگی روی فلز را شاهد باشیم.

مشخصات فیزیکی:

چگالی ویژه در دمای 25 درجه سلسیوس0.925
پوند بر گالن8.3
مشخصات ظاهری در دمای 25 درجه سلسیوسمایع منجمد تیره
نقطه ریزش32 درجه فارنهایت
نقطه فلشندارد
لزجت

1.235 سانتی پویز

  کاربرد ها و مصارف بازدارنده خوردگی

 

اسید کاری، حذف اکسید های تشکیل شده روی فلز در طول عملیات با استفاده از اسید های معدنی است. هیدروکلریک اسید یکی از معروف ترین و موثر ترین اسید ها در این زمینه است. اسید هایی مانند فسفریک سولفامیک سیتریک و یا سولفوریک اسید ها نیز در این زمینه کاربرد دارند.

به عنوان یک بازدارنده، از سطوح تمیز در برابر خوردگی نیز حفاظت می کند. به همین ترتیب از هدر رفت و تغییر رنگ فلز نیز جلوگیری می کند. بازدارنده ها از محل جوشکاری شده محافظت می کنند و مانع سوختن فلز می شوند.

اسید تغلیظ شده

اسید بازدارنده خوردگی می تواند جهت تهیه غلظت های مختلف بازدارنده (که می تواند با آب تا غلظت های مورد نظر رقیق شود) مورد استفاده قرار گیرد.

بسته بندی:

این ماده در ظرفهای پلی اتیلنی 20 کیلویی خالص که مهر و موم شده، بسته بندی می شود.

ذخیره و نگهداری ضد خوردگی

این ماده نیاز به شرایط نگهداری خاصی ندارد و ذخیره آن در انباری تهویه دار مناسب تر به نظر می رسد. محل ذخیره و نگهداری آن نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد.

توصیه ایمنی:

توصیه می گردد که از عینک های ایمنی استفاده گردد. در صورت تماس با پوست نیز باید محل آن را در حدود 5 الی 10 دقیقه با آب شستشو داد.

توضیحات:

اسیدکاری چاه حفاری مرحله بسیار مهمی در صنایع نفت و گاز است. اسیدها تحت فشار بالا با عبور از فضاهای خالی ناشی از تشکیل صخره ها از طریق تماس شیمیایی با صخره ها باعث فرسایش انها می شود. کانال های جریان موجود را افزایش می دهد و موارد جدیدی را به آن باز می کند. به علت این کاربردها تزریق اسید به سیستم چاه ساخته شده از لوله ها فولادی را یکی از اصلی ترین روش هاست.

در چاه های عمیق ممکن است دمای پایه تا 200 درجه بالا برود. در مدت فرایند اسیدکاری مواد فلزی می تواند با محلول اسیدی و همچنین در برخی موارد با H2S  و CO2  در دمای بالا تماس پیدا کند. با توجه به مشکلات فوق فرآیند اسیدکاری نیاز به مراقبت خوردگی از مواد تشکیل دهنده لوله ها و دیگر تجهیزات مورد استفاده که در معرض بسیار بالایی از خوردگی دارد را ضروری می کند.

خوردگی

فرآیند خوردگی را می توان بصورت میزان تمایل ذاتی مواد و خصوصا فلزات برای تبدیل شدن به حالت پایدار اکسید فلزی تعریف نمود.در این شرایط شبکه ساختاری فلز استحکام کافی را نخواهد داشت.

استفاده از هیدروکلریک اسید در فرآیند اسیدکاری

بر اساس خصوصیات متفاوت ساختار زمین استفاده گوناگونی از انواع و درصدهای مختلف از اسید می شود. تا قبل از سال 1960 با توجه به نامحلول بودن ممانعت کننده خوردگی آرسنیک بعنوان اولین بازدارنده ها در ان زمان غلظت استاندارد اسید مورد استفاده باید 15 درصد بود زیرا در غلظت های بالاتر از 17 درصد این ماده غیر قابل حل می شد. معمول ترین اسید های مورد استفاده HCl ,HF,ACETIC و فرمیک اسید هستند. همچنین قابل ذکر است که مخلوط این اسیدهای معمول همراه با سولفامیک، سولفوریک،فسفریک نیز استفاده می گردد.

معمول ترین غلظت استفاده از هیدروکلریک اسید بین درصد 5 تا 28 درصد می باشد. هیدروکلرید اسید که در فرایند اسیدکاری استفاده می شود برتری عمده ای بر تمام اسیدهای معدنی دارد و ان انحلال پذیری بالای شکل های فلزی کلراید در فازهای آبی است.دلیل دیگر این کاربرد بیشتر،این است که بطور مثال  نمک های سولفات،نیترات و فسفات نسبت به نمک های کلراید حلالیت کمتری در محیط های ابی دارند.

برای بعضی از صنایع سه واکنش بطور معمول استفاده می شود: فلاش اولیه، فلاش میان، فلاش پایانی. فلاش اولیه با 15 درصد هیدروکلریک اسید استفاده می شود. فلاش میانی با 12 درصد HCL و 1.5 درصد HF انجام می شود. فلاش پایانی برای تسریع پاکسازی انجام می شود. همچنین می توان از از اتیلن گلایکول مونو بوتیل اتر (EGMBE) و متانول نیز استفاده کرد. در حال حاضر هیدروکلریدریک اسید با صرفه ترین اسید از لحاظ اقتصادی به منظور حل کردن کربنات کلسیم در فرایند اسیدکاری است.

از مضرات استفاده از هیدروکلریک اسید می توان به واکنش سریع با صفحات زمین و خوردگی بالای آن در تماس با تجهیزات فولادی، آلومینیومی و صفحات کرومی است. به منظور دستیابی به نفوذ عمیق تر در لایه های تشکیل دهنده زمین اسید به یک عامل معلق کننده مناسب نیاز دارد.در بعضی از مطالعات اسید استیک و فرمیک اسید به طور پیوسته همراه با هیدروکریک اسید استفاده می شود زیرا نسبت به HCL آهسته تر واکنش می دهد.

متاسفانه حلالیت کربنات ها در این اسیدها از HCL بسیار پایین تر است .اسید استیک و فرمیک می تواند در صنایع با دمای بالا به جای HCL استفاده شود.به طور خلاصه خوردگی تجهیزات و خط لوله ها درصنایع نفت و گاز مسأله بسیار بزرگی در فرایند اسیدکاری و قسمت بزرگی از هزینه نهایی و خطرهای بالقوه انسانی است.در نتیجه انتخاب یک بازدارنده اسید بدون خوردگی و یا خوردگی پایین حیاتی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *