بازدارنده و ضد خوردگی

خرید مواد ضد خوردگی و یا فروش مواد ضد خوردگی . جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین چگونگی ثبت سفارش با مشاوران ما در دفاتر فروش موسسه مبتکران شیمی در تماس باشید. در ادامه راهنمای کاملی در مورد محصولات و کاربری آنها ارائه شده است .

فروش مواد ضدخوردگی :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

.

خرید مواد ضد خوردگی :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

کشور تولید کننده: هلند/ایران

 بسته بندی: 

 درصد خلوص: 

آنالیز محصول

بازدارنده های خورردگی

صنایع بزرگی مانند نفت و گاز ، فولاد و … همواره با مشکل خوردگی مواجه هستند و در برخی موارد هزینه های هنگفتی را برای حل این مشکل متحمل می شوند . در صنایع نفت و گاز به دلیل وجود مواد شیمایی مختلف ، بخش اعظمی از تجهیزات دچار آسیب های ناشی از این پدیده می شوند . سیستم هایی مانند بویلرها ، کندانسورها ، خننک کننده ها ، برج ها ، خطوط لوله ، پمپ ها و … که با آب و یا بخار آن سروکار دارند همواره در معرض وقوع خوردگی هستند و باید دائما تحت کنترل و مراقبت باشند .

یکی از روش های موثر برای مقابله با این پدیده استفاده از مواد شیمیایی بازدارنده است ، این مواد به دلیل ساختار شیمیایی و فیزیک که دارند می توانند عوامل  بازدارنده های خوردگی نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات سیستم ها و تجهیزات مختلف دارند و ، در ادامه  محصولات بازدارنده مبتکران شیمی آورده شده اند .

خوردگی در نفت و گاز

.

بازدارنده خوردگی خنثی کننده (N8778)

N8778 یک بازدارنده خوردگی قابل حل در آب ، قابل پخش در ترکیبات هیدروکربنی و خنثی کننده است. این ماده با آب کندانس در سیستم های بالاسری حل می شود ، قسمت های اسیدی موجود را خنثی کرده و pH را از نقطه شبنم تا کندانس کامل آب کنترل می کند .

تحقیقات نشان داده اند که در یک سیستم بالاسری هنگامی که اولین قطره آب کندانس می شود، pH آن می تواند بین 1-2 باشد که این میزان از اسیدی بودن می تواند باعث خوردگی های شدیدی شود . N8778 در آب کندانس حل شده و pH نقطه شبنم را تا عدد قابل قبول 4.5-5 افزایش می دهد.

مزایا

کاهش هزینه های سرمایه گذاری ، نگهداری و خرابی واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی . این محصول با کاهش خوردگی ناشی از pH پایین باعث افزایش طول عمر تجهیزات می شود .

کاهش رسوبات نمک های خورنده ناشی از حضور کلراید ها در سیستم های بالادستی

N8778 و نمک های خنثای آن محلول در آب هستند، بنابراین بر خواص WISM جریان پایین دستی تاثیر نمی گذارند .

فاقد هالیدهای آلی ، فلزات سنگین یا سایر موادی است که بر روی کاتالیست ها و تجهیزات فرآیندی اثرات مخرب دارند .

نحوه مصرف

N8778 را می توان به صورت خالص و یا رقیق شده با آب به صورت مداوم با استفاده از یک پمپ جا به جایی مثبت تزریق کرد.

.

ماده ضد خوردگی (N31900)

N31900 یک بازدارنده خوردگی بر پایه روی/فسفات است که برای استفاده در سیستم های باز چرخشی خنک کننده آب طراحی شده است. این محصول را می توان در گستره وسیعی از سختی های آب در محیط های قلیایی استفاده کرد .

مزایای محصول:

 • می تواند در pH قلیایی عمل کرده و در مقابل تغییرات pH به عنوان بافر عمل می کند .
 • برای سیستم های با مدت زمان نگهداری بالا و دارای آب با دمای بالا عملکرد بسیار خوبی دارد .

نحوه مصرف

N31900 باید به صورت مداوم به سیستم تزریق شود تا از وجود مقادیر کافی ماده شیمیایی در سیستم اطمینان حاصل شود. این محصول باید در نقاطی که اختلاط سریع و توزیع مناسب در آنها اتفاق می افتد اضافه شود .  

خوردگی در سیستم های بخار بویلر

بازدارنده خوردگی سیستم کندانس (N2552)

N2552 ترکیبی از مواد ضد خوردگی است که برای تنظیم pH در آب ورودی به بویلر و محافظت از سطح فلز در برابر حمله اسید کربنیک به سطوح خارجی و داخلی فلزات در سیستم های کندانس طراحی شده است .

مزایای محصول

 • محافظت موثر در برابر خوردگی در سیستم های کندانس که باعث کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات می شود .
 • بازگشت آهن نامحلول به بویلر را به حداقل می رساند .
 • به رفع رسوب آهن و خرابی لوله ها کمک می کند .
 • قلیاییت آب خوراک را تنظیم می کند .

نحوه مصرف

N2552 ترکیبی آبی از آمین های خنثی کننده فرار است و باید به صورت مرتب و پیوسته به سیستم اضافه شود تا خوردگی میعانات تحت کنترل باقی بماند.

این محصول را باید به جریان بخار بالا و یا آب ورودی پس از هوادهی اضافه نمود . N2552 را نباید با هیچ گونه ماده شیمیایی دیگری مانند آمین ها مخلوط کرد.

.

بازدارنده خوردگی HCl

خواص فیزیکی:

 • به آسانی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • به صورت مایع هستند.
 •  در اسید بسیار انحلال پذیر می باشند.
 •  در حالت ساکن ته نشین نمی شود.

مزایا:

 • هزینه پایین
 • بازدارندگی بسیار خوب در طیف وسیع دمایی
 • اقتصادی بودن و قدرت تاثیر بالا: تنها در مقادیر کم در مخلوط با اسید کلرید می توان به نتیجه دلخواه دست یافت.
 • هیچ بوی ناخوشایندی یا تندی ندارد

تست خوردگی:

0.5 الی 1 درصد این ماده در حضور اسید هیدروکلریک 15 درصد در دمای 75 درجه سانتی گراد باید کمتر از 0.022 (پوند برفوت مربع در روز) خوردگی روی فلز را شاهد باشیم.

مشخصات فیزیکی:

چگالی ویژه در دمای 25 درجه سلسیوس 0.925
پوند بر گالن 8.3
مشخصات ظاهری در دمای 25 درجه سلسیوس مایع منجمد تیره
نقطه ریزش 32 درجه فارنهایت
نقطه فلش ندارد
لزجت

1.235 سانتی پویز

.  کاربرد ها و مصارف بازدارنده خوردگی

اسید کاری، حذف اکسید های تشکیل شده روی فلز در طول عملیات با استفاده از اسید های معدنی است. هیدروکلریک اسید یکی از معروف ترین و موثر ترین اسید ها در این زمینه است. اسید هایی مانند اسید فسفریک سولفامیک سیتریک و یا سولفوریک اسید ها نیز در این زمینه کاربرد دارند.

به عنوان یک بازدارنده، از سطوح تمیز در برابر خوردگی نیز حفاظت می کند. به همین ترتیب از هدر رفت و تغییر رنگ فلز نیز جلوگیری می کند. بازدارنده ها از محل جوشکاری شده محافظت می کنند و مانع سوختن فلز می شوند.

اسید تغلیظ شده

اسید بازدارنده خوردگی می تواند جهت تهیه غلظت های مختلف بازدارنده (که می تواند با آب تا غلظت های مورد نظر رقیق شود) مورد استفاده قرار گیرد.

بسته بندی:

این ماده در ظرفهای پلی اتیلنی 20 کیلویی خالص که مهر و موم شده، بسته بندی می شود.

ذخیره و نگهداری ضد خوردگی

این ماده نیاز به شرایط نگهداری خاصی ندارد و ذخیره آن در انباری تهویه دار مناسب تر به نظر می رسد. محل ذخیره و نگهداری آن نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد.

توصیه ایمنی:

توصیه می گردد که از عینک های ایمنی استفاده گردد. در صورت تماس با پوست نیز باید محل آن را در حدود 5 الی 10 دقیقه با آب شستشو داد.

HCl بازدارنده خوردگی

توضیحات:

اسیدکاری چاه حفاری مرحله بسیار مهمی در صنایع نفت و گاز است. اسیدها تحت فشار بالا با عبور از فضاهای خالی ناشی از تشکیل صخره ها از طریق تماس شیمیایی با صخره ها باعث فرسایش انها می شود. کانال های جریان موجود را افزایش می دهد و موارد جدیدی را به آن باز می کند. به علت این کاربردها تزریق اسید به سیستم چاه ساخته شده از لوله ها فولادی را یکی از اصلی ترین روش هاست.

در چاه های عمیق ممکن است دمای پایه تا 200 درجه بالا برود. در مدت فرایند اسیدکاری مواد فلزی می تواند با محلول اسیدی و همچنین در برخی موارد با H2S  و CO2  در دمای بالا تماس پیدا کند. با توجه به مشکلات فوق فرآیند اسیدکاری نیاز به مراقبت خوردگی از مواد تشکیل دهنده لوله ها و دیگر تجهیزات مورد استفاده که در معرض بسیار بالایی از خوردگی دارد را ضروری می کند.

خوردگی

فرآیند خوردگی را می توان بصورت میزان تمایل ذاتی مواد و خصوصا فلزات برای تبدیل شدن به حالت پایدار اکسید فلزی تعریف نمود.در این شرایط شبکه ساختاری فلز استحکام کافی را نخواهد داشت.

استفاده از هیدروکلریک اسید در فرآیند اسیدکاری

بر اساس خصوصیات متفاوت ساختار زمین استفاده گوناگونی از انواع و درصدهای مختلف از اسید می شود. تا قبل از سال 1960 با توجه به نامحلول بودن ممانعت کننده خوردگی آرسنیک بعنوان اولین بازدارنده ها در ان زمان غلظت استاندارد اسید مورد استفاده باید 15 درصد بود زیرا در غلظت های بالاتر از 17 درصد این ماده غیر قابل حل می شد. معمول ترین اسید های مورد استفاده HCl ,HF,ACETIC و فرمیک اسید هستند. همچنین قابل ذکر است که مخلوط این اسیدهای معمول همراه با سولفامیک، سولفوریک،فسفریک نیز استفاده می گردد.

معمول ترین غلظت استفاده از هیدروکلریک اسید بین درصد 5 تا 28 درصد می باشد. هیدروکلرید اسید که در فرایند اسیدکاری استفاده می شود برتری عمده ای بر تمام اسیدهای معدنی دارد و ان انحلال پذیری بالای شکل های فلزی کلراید در فازهای آبی است.دلیل دیگر این کاربرد بیشتر،این است که بطور مثال  نمک های سولفات،نیترات و فسفات نسبت به نمک های کلراید حلالیت کمتری در محیط های ابی دارند.

برای بعضی از صنایع سه واکنش بطور معمول استفاده می شود: فلاش اولیه، فلاش میان، فلاش پایانی. فلاش اولیه با 15 درصد هیدروکلریک اسید استفاده می شود. فلاش میانی با 12 درصد HCL و 1.5 درصد HF انجام می شود. فلاش پایانی برای تسریع پاکسازی انجام می شود. همچنین می توان از از اتیلن گلایکول مونو بوتیل اتر (EGMBE) و متانول نیز استفاده کرد. در حال حاضر هیدروکلریدریک اسید با صرفه ترین اسید از لحاظ اقتصادی به منظور حل کردن کربنات کلسیم در فرایند اسیدکاری است.

مضرات

از مضرات استفاده از هیدروکلریک اسید می توان به واکنش سریع با صفحات زمین و خوردگی بالای آن در تماس با تجهیزات فولادی، آلومینیومی و صفحات کرومی است. به منظور دستیابی به نفوذ عمیق تر در لایه های تشکیل دهنده زمین اسید به یک عامل معلق کننده مناسب نیاز دارد.در بعضی از مطالعات اسید استیک و فرمیک اسید به طور پیوسته همراه با هیدروکریک اسید استفاده می شود زیرا نسبت به HCL آهسته تر واکنش می دهد.

متاسفانه حلالیت کربنات ها در این اسیدها از HCL بسیار پایین تر است . اسید استیک و فرمیک می تواند در صنایع با دمای بالا به جای HCL استفاده شود.به طور خلاصه خوردگی تجهیزات و خط لوله ها درصنایع نفت و گاز مسأله بسیار بزرگی در فرایند اسیدکاری و قسمت بزرگی از هزینه نهایی و خطرهای بالقوه انسانی است.در نتیجه انتخاب یک بازدارنده اسید بدون خوردگی و یا خوردگی پایین حیاتی می باشد.

 

محصولات ضد خوردگی:

تولیل تری آزول

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *