سولفات مس
کاربرد سولفات مس در کشاورزی و استخرها چیست؟Reviewed by سولفات مس با کیفیت on Nov 29Rating: 5.0

سولفات مس، نمکی است غیر آلی که با اختلاط اکسید مس و اسید سولفوریک تغلیظ شده داغ به دست می آید. این ماده که به نام های دیگر مانند جوهر نمک آبی، جوهر نمک رمی، مس های آبی و سنگ آبی نیز شناخته می شود. کریستالی بی بو و سمی است. کاربرد سولفات مس در کشاورزی، صنایع شیمیایی، لجن زدایی و دفع آفات بسیار زیاد است.

شکل بدون آب آن به ندرت اتفاق می افتد که به عنوان chalcocyanite شناخته می شود. این حالت از خشک کردن مس سولفات هیدراته تا دمای 150 درجه سانتی گراد به دست می آید. اشکال آب دار آن نیز در طبعیت اتفاق می افتد که مشتمل بر سه نوع است که بیشتر به صورت 5 آبه یا پنتا هیدراته می باشد.

سه آبه و 7 آبه نیز از دیگر اشکال هیدراته مس سولفات هستند که به ندرت در طبیعت اتفاق می افتند. سولفات مس در کشاورزی بسیار مورد توجه است. برآورد می شود که حدود 75 درصد از مقدار کل این محصول شیمیایی در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری:

1- فرمول شیمیایی این ترکیب شیمیایی به صورت CUSO4 می باشد و وزن مولکولی آن 159.602 گرم بر مول است.

2- ماده ای است با بویی خوشایند و دلپذیر که به صورت کریستال موجود است. هنگامی که به شکل 5 آبه است به رنگ آبی و هنگامی که بدون آب است به رنگ سفید در می آید.

3- نقطه جوش‌آن 650 و نقطه ذوب آن 590 درجه سانتی گراد است.

4- در آب داغ بسیار انحلال پذیر است (75.4 گرم در 100 سی سی آب در دمای 100 درجه سانتی گراد) و همچنین در آب سرد نیز حل می شود.

5- مقدار حلالیت این ماده در متانول در حدود 1.04 گرم در 100 متانول در دمای 18 درجه سانتی گراد تعیین شده است.

6- چگالی آن در حدود 2.29 در 59 درجه فارنهایت اندازه گیری و تعیین شده است.

7- این ماده اشتعال زا نیست. اما هنگامی که به آن گرمایی در حد تجزیه حرارتی به آن داده می شود از خود بخار های سمی منتشر می کند.

روش تهیه سولفات مس:

این ماده از اختلاط محلول آلکالینی به همراه اسیدی مانند اسید سولفوریک به دست می آید. در نتیجه کربنات مس دوغابی به دست می آید که سپس خشک شده و در راکتور قرار داده می شود. مقدار آب معینی به راکتور جهت تولید مس سولفات 5 آبه اضافه می گردد. بعد از این مراحل ، اسید سولفوریک به آرامی به اضافه می شود. مخلوط همزده می شود تا هنگامی که سرد شود و کریستال های کوچک آبی رنگ تولید گردند.

 

سولفات مس

مصارف و کاربرد ها

این ماده مصارف زیادی در موارد صنعتی و غیر صنعتی دارد. همان طور که در قبل بیان شد بیشتر مصارف سولفات مس در کشاورزی در راستای مراقبت و مدیریت محصول مورد توجه است. استفاده از آن به عنوان قارچ کش و کود شیمیایی بسیار فراگیر است. اغلب این ماده به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد که باعث افزایش مقدار مس در خاک خواهد شد. این می تواند برای اصلاح خاک های پایدار و اسیدی به منظور ایجاد یک محیط حاصلخیز برای رشد گیاه کمک کند.

به عنوان یک ماده قوی می تواند مشکلات آلودگی و گرفتگی لوله را حل کند. این ترکیب قوی می تواند به طور موثر در پاک و تمیز کردن رشد ریشه از لوله ها کمک کند. ریشه ها را به سرعت و به صورت ایمن از بین می برد.

از کاربرد های دیگر محلول مس سولفات می توان به تصفیه آب اشاره کرد. جلبک ها می توانند در آب مشکل ساز باشند و مسائلی مربوط به آب حوضچه ها و دریاچه ها ایجاد نمایند. به منظور کاهش این خطرات از سوی جلبکها بدون ایجاد زیان در برابر ماهی و سایر جوامع حیوانی، سولفات مس را می توان به آب اعمال کرد. در کاربری می توان به استفاده از سولفات مس در استخر آب اشاره کرد

جهت مبارزه و دفع آفات، CuSO4 می تواند جهت تمیز کردن درخت ها و باغ ها مورد استفاده قرار بگیرد. ترکیبی از این ماده می تواند به طور مستقیم در درخت ها به جهت از بین بین بردن حلزون ها مورد استفاده قرار گیرد و کمک شایان توجهی به درختان باشد.

بازار جهانی

بازار جهانی مس سولفات به صورت فزاینده ای در حال رشد است و این رشد در طی سال های 2010 تا 2017 حدود 5 درصد بر اساس گزارشات بوده است. بر اساس پیش بینی ها برآورد می گردد که این رشد از سال 2018 تا سال 2022 به مقدار 5.27 درصد برسد.

خطرات سولفات مس

قیمت سولفات مس:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید سولفات مس:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سولفات مس:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس:

۰۲۱-۷۷۶۴۱۲۱۷
۷۷۶۴۱۱۳۶ -۰۲۱
۰۲۱-۷۷۶۴۹۲۴۴ 
۰۲۱-۷۷۶۵۷۱۳۲

منابع:

7 Reasons to Keep Copper Sulfate Handy in Your Home. (n.d.). Retrieved November 29, 2018, from https://www.greenwaybiotech.com/blogs/news/7-reasons-to-keep-copper-sulfate-handy-in-your-home

Copper sulfate. (n.d.). Retrieved November 29, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Copper_sulfate#section=Top

R, B. F. (1972, May 09). METHOD OF MANUFACTURE OF COPPER SULFATE CRYSTALS – FRANCIS R. BORDEAUX. Retrieved November 29, 2018, from http://www.freepatentsonline.com/3661517.html

Markets, R. A. (2018, October 11). Global Copper Sulfate Market 2018-2022: Increasing Demand for Copper Sulfate in the Textile Industry. Retrieved November 29, 2018, from https://www.prnewswire.com/news-releases/global-copper-sulfate-market-2018-2022-increasing-demand-for-copper-sulfate-in-the-textile-industry-300729627.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *