مقایسه ی گلوتارآلدئید و فرمالدهید به عنوان ضدعفونی کننده در مرغداری ها

ضدعفونی کردن دامداری ها و مرغداری ها یکی از نکاتی است که صاحبان این صنایع همواره باید به آن توجه نمایند. مواد شیمیایی ضد عفونی کننده ای که در این صنایع مورد استفاده قرار می گیرد باید بتواند با کمترین آسیب های جانبی سبب از بین بردن ویروس ها، باکتری ها، کپک ها و سایر میکروارگانیسم ها شود. از جمله رایج ترین ضدعفونی کننده هایی که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد گلوتارآلدئید و فرمالدهید است.

بنابراین اگر قصد دارید از یک ماده شیمیایی برای از بین بردن میکروارگانیسم ها استفاده کنید، آن ماده شیمیایی باید به نوعی برای میکروارگانیسم ها در غلظت مورد استفاده و در طی مدت زمان قرار گیری سمی باشد اما برای انسان و سایر موجودات زنده کمترین خطر را به همراه داشته باشد. در ادامه ی متن به مقایسه ی این دو ماده ی شیمیایی که رایج ترین مصارف را در ضدعفونی نمودن دامداری ها دارند بیشتر می پردازیم:

بررسی دقیق تر

آلدهیدها جز مواد شیمیایی ضد عفونی کننده ای می باشند که دارای سابقه طولانی و اثبات شده در از بین بردن عوامل بیماری زا در حیوانات هستند. فرمالدئید ساده ترین و سبکترین آلدهیدی است که از زمان کشف آن در دهه 1800 در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده در سایر صنایع از جمله پلیمرهای مختلف ، رزین ، عایق ، چسب و پارچه نیز کاربرد دارد. با این حال از ماده ی فوق در تأسیسات مرغداری به وفور به عنوان یک قارچ کش و باکتری کش (از جمله اسپور) استفاده می شود.

موفقیت این ماده در طی این سال ها در از بین بدن میکروارگانیسم ها به اثبات رسیده است. این ترکیب می تواند با اثر گذاری و واکنش با آمین های اولیه ، پروتئین ها یا DNA  میکروارگانیسم ها را از بین ببرد. این ویژگی فرمالدهید می تواند برای انسان نیز سمی و پرخطر به حساب آید.

میزان خطرات فرمالدئید

در سال 2004 ، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) فرمالدئید را به عنوان یک ماده سرطان زا شناخته است. در سال 1987 سازمان U.S EPA این ماده را در طبقه ی  B1 (سرطان زای احتمالی برای انسان)  قرار داد اما در سال 2010 همین سازمان این ماده را جز مواد سرطان زای حتمی طبقه بندی نمود. در نتیجه استفاده از این ماده همواره باید با تجهیزات محافظ شخصی personal protective equipment (PPE)  صورت پذیرد.

ضد عفونی نمودن مرغداری ها با آلدهید

استفاده از ترکیب فوق به عنوان ضد عفونی کننده همچنان توسط برخی شرکت ها با رعایت PPE انجام می شود. این شرکت ها باید استفاده از فرمالدهید را طبق مقررات لازم و تحت نظارت سازمان های مربوطه انجام دهند و از قرار گیری کارکنان خود در برابر مقادیر بالای فرمالدهید جلوگیری به عمل آورند. برخی از شرکت های دیگر به عنوان جایگزین مناسبتری نسبت به این ماده  می باشند. در دسته ی آلدهید ها بهترین جایگزین شناخته شده گلوتارآلدئید می باشد

بررسی گلوتارآلدئید:

گلوتارآلدئید یک آلدهید است ، اما شباهت شیمیایی آن با فرمالدهید لزوما دال بر مضر بودن آن برای انسان نمی باشد این قیاس را می توان با مثالی از الکل ها قابل درک تر نمود. الکل اتانول همانطور که می دانید الکل میوه است که نوشیدن آن در دوز های رایج برای انسان خطری در پی نخواهد داشت اما متانول با اینکه نوعی الکل است اما نوشیدن آن می تواند آسیب های سلامتی زیادی را به انسان وارد نماید و حتی موجب مرگ او شود

این ترکیب برخلاف فرمالدئید ضرری برای انسان ندارد و استفاده از آن توسط دولت فدرال محدود نشده است. همچنین گلوتارآلدئید توسط اتحادیه اروپا یا ایالات متحده آمریکا EPA به عنوان یک سرطان زای انسانی طبقه بندی نشده است ، و توسط IARC به عنوان یک ماده ی سرطان زا شناخته نمی شود. این ماده سبب آزاد سازی فرمالدئید نمی شود و به طور خود به خودی به فرمالدئید تجزیه نمی گردد.

تفاوت ها

گلوتارآلدئید یک مایع است و به عنوان ضد عفونی کننده در محلول آبی مورد استفاده قرار می گیرد ، در حالی که فرمالدئید یک ماده ضد عفونی کننده در فاز گازی است. با این حال همانند استفاده از اکثر ضد عفونی کننده ها ، استفاده از گلوتارآلدئید همیشه باید با استفاده از PPE مناسب برای محدود کردن تماس با پوست و تنفس همراه باشد.

فرمالدهید و گلوتارآلدئید به عنوان ضدعفونی کننده

گلوتارآلدئید یک مولکول آلی است و در طی تجزیه بیولوژیکی به گلوتاریک اسید و سپس دی اکسید کربن  یا 5 هیدروکسی پنتانال و سپس 1 و 5-پنتانیدول تبدیل می شود. این مواد در محیط زیست تجمعی ندارند و برای محیط زیست بی خطر به شمار می آیند. این ماده ( همانند سایر آلدهید ها) به سرعت و به صورت برگشت ناپذیر با آمین های اولیه وارد واکنش می شود و به منظور از بین بردن و ضدعفونی نمودن میکروب ها یا آمین ها / آمونیاک در بستر طیور ، زباله های مدفوع / ادرار حیوانات و پاکسازی محل تخم گذاری در جوجه کشی مصرف می شود.

این ماده در برابر طیف گسترده ای از پاتوژن ها (از جمله اسپورهای کپک) مؤثر است و بسیار مقرون به صرفه به حساب می آید

توجه نمایید که تمام ضد عفونی کنند ها با پاکسازی فیزیکی سطوح می توانند بازدهی بهتری از خود نشان دهند

 

خرید مواد شیمیایی را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *