سی ام سی

سی ام سی خوراکی (CMC) یا همان کربوکسی متیل سلولز خوراکی با گریدهای E466  و یا E469 در بازار موجود می باشد. از این ماده در تولید بستنی ها، انواع دسر ها ، ژلاتین، آبنبات و … استفاده می نمایند. فروش و خرید سی ام سی صنعتی و خوراکی را به ما در مبتکران شیمی بسپارید. لطفا جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت خرید و فروش این محصول با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید. 

خرید سی ام سی

برای تهیه ی این ماده کافیست با شماره های موجود در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

CMC چیست؟ 

این ماده که صمغ سلولز نیز نامیده می شود نوعی اتر سلولزی است که به راحتی در آب حل می گردد. ماده ی اولیه ی تولید این محصول پالپ چوب و پنبه ی تصفیه شده است. محصول فوق در صنایع غذایی با دوز های 0.2 و 0.5 درصد استفاده می شود.

در مقایسه با سایر هیدروکلوئید ها در برابر اسید ها و نمک ها مقاوم می باشد و به راحتی حل می گردد. این ماده به عنوان یک افزودنی غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد اصلی آن در صنایع غذایی به عنوان ضخیم کننده ، تثبیت کننده ،امولسیفایر ، سوسپانسیون کننده ، ماده تشکیل دهنده فیلم و … است. محصول فوق در محصولات غذایی مانند بستنی ، آب میوه ، مربای میوه ، لبنیات ، آبجو ، نوشیدنی های اسید لاکتیک ، ماست ، شربت ، فرآورده های نانوایی ، شراب ، سس ، چاشنی ، محصولات گوشتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردها

از آنجایی که گریدهای خوراکی سی ام سی اهمیت بالایی دارند، در ادامه به کاربردهای این ماده در مواد غذایی پرداخته شده است. 

1-حجم دهنده و پایدار کننده

محصول فوق در نقش پایدار کننده ی امولوسیونی در نوشیدنی های حاوی چربی و پروتئین مورد استفاده قرار می گیرد. نوشیدنی هایی مانند شیر سویا، شیر کاکائو، شیر بادام زمینی، شیر نارگیل و… دارای مقادیر مختلف چربی و مقدار مشخصی از پروتئین می باشند که تمایل به امتزاج پذیری با یکدیگر را ندارند و در هنگام ساخت و یا حتی بسته بندی در محلول شناور می گردند. در نتیجه محصولات از این قبیل در صورت نبود سی ام سی در آن ها شکل ظاهری بدی به خود می گیرند و حتما نیاز به یک امولوسیون کننده دارند تا پروتئین را در pH های پایین محصور نماید.

این محصول گزینه ی مناسبی برای افزودن به این نوشیدنی ها به حساب می آید زیرا به راحتی در آب حل می شود و به یک کلوئید شفاف و پایدار برای محصور کردن پروتئین ها تبدیل می گردد و پروتئین ها را در حالت پایداری نگه می دارد. همچنین این ماده ی امولوسیون کننده موجب کاهش کشش سطحی ما بین آب و چربی ها می گردد. در نتیجه این محصول موجب یکنواخت سازی طعم، غذا و بافت مواد غذایی می گردد.

2-اثر بر پروتئین ها

هنگامی که مقدار pH از نقطه ی ایزوالکتریک پروتئین بیشتر و یا کمتر باشد این محصول می تواند یک ساختار ترکیبی با پروتئین ها ایجاد نماید که موجب بهبود خواص امولسیونی و حفظ شکل ظاهری محصولاتی مانند بستنی می شود. این کار موجب می گردد تا انحلالیت پروتئین به رنج خاصی از pH محدود شود. علاوه بر این با مخلوط کردن این محصول با پروتئین موجود در پنیر می توان ماده ای به دست آورد که جایگزین پروتئین تخم مرغ و شیر خشک موجود در کیک ها شود. با افزودن این ماده به کیک حجم آن افزایش می یابد و شاهد بهبود یافتن خواص آن خواهیم بود. همچنین می تواند جایگزین پروتئین تخم مرغ در محصولاتی مانند سس ها، سوپ ها، انواع کیک ها و پودینگ ها باشد.

3-هیدروفیل بودن و آبرسان

به دلیل وجود داشتن گروه های هیدروفیلی فراوان در این ترکیب قابلیت حفظ آب در آن بالا می باشد. در نتیجه استفاده از آن در آرد بسکوییت و کیک می تواند از تبخیر آب جلوگیری و به حفظ شکل آن ها کمک نماید.

کاربرد سی ام سی

4-اثر سوسپانسیون کنندگی

محصول فوق خاصیت سوسپانسیون کنندگی قوی ای دارد و در مقدار مناسب در نوشیدنی های مایع، انواع خمیر ها، و یا سایر مواد سوسپانسیونی برای یکنواخت سازی و حفظ طعم محصول، مورد استقاده قرار می گیرد. اثر بخشی این محصول در هنگام استفاده ی همزمان آن با دیگر پکتین ها در نسبت مناسب افزایش می یابد. بنابراین در انواع چای های میوه ای، انواع نوشیدنی های میوه ای مانند آب پرتقال، آب نارگیل، آب انواع سبزیجات به عنوان افزودنی مورد استفاده قرار می گیرد. مقدار مناسب استفاده از این محصول در محصولات ذکر شده بین 0.1 تا 0.4 درصد وزنی می باشد.

فروش و خرید سی ام سی با بهترین کیفیت در مبتکران شیمی

5-اثر بخشی بر ظاهر

این ماده می تواند سرعت تخمیر مواد را افزایش دهد. بنابراین استفاده از آن در محصولاتی مانند نودل موجب کاهش زمان ورز آمدن خمیر ، یکسان سازی ظاهر، کاهش میزان آب و فشار در هنگام پردازش آن می شود. نودل دارای cmc این محصول بافتی یکنواخت، مقاوم و چسبنده خواهد داشت. از آنجایی که ویسکوزیته ی بالایی دارد در هنگام سرخ کردن نودل میزان روغن مصرفی آن به میزان 3 الی 5 درصد کاهش می یابد.

6-خاصیت ژلی

خاصیت ژلاتینی خوبی به مواد می بخشد و می تواند ویسکوزیته ی محصولات را زیاد کند . بنابراین ، در ساخت انواع دسر ها مانند پاناکوتا، مربا،ژله ها ، بستنی (به جای ثعلب) سایر مواد غذایی کاربرد دارد.

7-بهبود خواص فیزیکی

این ماده به عنوان نوعی نگهدارنده برای میوه ها، سبزیجات و یا تخم مرغ مورد استفاده قرار می گیرد. 

2 الی 3 درصد از محلول سی ام سی همراه با کربوکسی بنزوات را می توان به عنوان پوششی برای محصولات ذکر شده استفاده نمود. این ماده موجب حفظ طعم و عطر مواد و جلوگیری از رشد کپک بر روی آن ها می گردد.

 • هضم آن آسان نیست، بنابراین در ساخت محصولات رژیمی مانند بسکوییت های رژیمی استفاده می شود
 • به دلیل خاصیت تثبیت کنندگی فوم در ساخت دلستر کاربرد فراوان دارد.
 • حفظ رطوبت و شکل دهی به بستنی

سلامت استفاده از این ماده در صنایع غذایی توسط دو سازمان غذایی FAO و WHO  تایید شده است (به طور روزانه 30 میلی گرم در ازای هر کیلوگرم از وزن بدن).

کاربردهای سی ام سی صنعتی

علاوه بر موراد ذکر شده این ترکیب کاربردهای صنعتی مختلفی دارد. در این موارد خلوص بالا احتیاج نیست (حداکثر تا 90 درصد) و در ویسکوزیته پایین (کمتر از 1000 سانتی پواز) سنتز می شوند. در میان صنایع مختلف نساجی ، کاشی ، کاغذسازی ، مواد شوینده ، معدن کاری ، گل حفاری و صنعت رنگ بیشترین تقاضا را برای این ماده به خود اختصاص می دهند. 

صنعت نفت و گاز

گل حفاری که در چاه های نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد باید علاوه بر توانایی بیرون آوردن ضایعات ، توانایی جلوگیری از نفوذ آب از طریق دیواره به داخل چاه و همچنین جلوگیری از ریختن دیواره را داشته باشد. برای تامین چنین خاصیتی در گل حفاری از سی ام سی بهره می برند. گل حاوی این ماده لایه ای نفوذناپذیر را بر روی دیواره چاه ایجاد می کند که از نفوذ آب و فرو ریختن دیواره جلوگیری می کند. از دیگر فواید استفاده از CMC در گل های حفاری می توان به موراد زیر اشاره کرد :

 • کاهش از دست رفتن گل حفاری
 • افزایش دمای عملکردی گل
 • سازگاری با دیگر افزودنی های موجود

سرامیک سازی

CMC گرید سرامیک به عنوان پلاستی سایزر ، افزایش دهنده سیالیت و عامل چسپندگی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این ماده در تولید سرامیک باعث افزایش سیالیت دوغاب ، کاهش مصرف انرژی تولید و … نیز شود.  

دخانیات

مخلوط کردن برگ های توتون با سی ام سی باعث اتصال ورقه های تنباکو به یکدیگر می شود که آن را برای رول کردن مناسب می سازد. دوز مورد استفاده برای این کار 2-6 درصد است که بسته به مواد اولیه استفاده شده تغییر می کند.

پوشش های امولسیونی محلول در آب

در این پوشش ها CMC به عنوان حجم دهنده و عامل پراکنده کننده استفاده می شود.

صنایع آرایشی بهداشتی

این ترکیب به دلیل توانایی که در حجم دهندگی ، اتصال ، پراکنده سازی، معلق سازی، امولسیون سازی و پایدار کنندگی که دارد ، تقریبا در تمام محصولات آرایشی بهداشتی مانند کرم سفیدکننده پوست ، پودر صورت ، کرم ضد آفتاب ، شامپو و … به کار برده می شود.

 

منبع:

CMC Functional Properties in Food Applications. (n.d.). Retrieved February 19, 2019, from http://celluloseether.com…-functional-properties-food-applications/

6 نظر برای «سی ام سی (cmc) چیست؟ | خرید سی ام سی خوراکی»

 • مالک می‌گوید:

  آیا می توانیم از سی ام سی برای سفت یا سخت نمودن کره بادام زمینی استفاده کرد اگر بلی پس به چی مقدار؟

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، بله. مقدار این افزودنی به مقدار محصول بستگی دارد.

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام
   اطلاعات مربوط به این ماده در برگه اطلاعات ایمنی (msds) نشان می دهد که ضرری برای انسان نداشه و استفاده از آن در صنایع غذایی و داروها بلا مانع می باشد.

 • رضا می‌گوید:

  سلام، آیا سی ام سی علاوه بر خصوصیاتی که ذکر فرمودید میتواند نقش تثبیت کننده و نگهدارنده همچون پارابن در صنعت کود داشته باشد؟

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام. سی ام سی یک ترکیب پایدار کننده و مقاوم در مقابل اسید و باز است و می تواند به عنوان تثبیت کننده استفاده شود. اما استفاده از آن برای کود نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *