تمیز کردن سطوح فلزی خانه

سطوح فلزی از جمله سطوحی هستند که به مرور زمان دچار زنگ زدگی می شوند و یا لایه ای از چربی بر روی آن ها قرار می گیرد. تمیز نمودن این سطوح نیازمند حساسیت های ویژه ای می باشد تا قبل از وارد آمدن آسیب جدی به آن ها مجددا خواص پیشین خود را به دست آورند.در این مقاله سعی بر این است تا برخی از مواد شیمیایی که برای تمیز کردن سطوح مورد استفاده قرار می گیرند معرفی شوند. با ما همراه باشید.

انواع شست و شو:

بخار:

 حلال مورد استفاده در این نوع شست و شو قدرت حلالیت بالایی دارد و باید دارای نقطه جوش متوسط تا کم برای جلوگیری از مصرف بیش از حد ماده باشد. این حلال باید به سرعت تبخیر شود و به دلایل ایمنی نباید قابلیت اشتعالزایی بالایی داشته باشد

پاک کننده های شیمیایی مانند  n-پروپیل برومید(nPB) و حلال های فلوئوره شده به جای آب در فرآیند شست و شو با بخار استفاده می شوند.

سرد:

 شست و شوی سرد عموما یکی از ارزان ترین روشهای تمیز کردن می باشد. حلال های مورد استفاده در این شست و شو بر پایه ی حلال های نفتی می باشند. از جمله ی این حلال ها می توان به حلال 402 اشاره نمود.

خشک:

تری کلرو اتیلن و پرکلرواتیلن از جمله حلال هایی هستند که به دلیل فراریت بالا در شست و شوی خشک مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند چربی ها را از این سطوح به راحتی پاک نمایند.

با این حال محدودیت هایی برای استفاده از تری کلرو اتیلن وجود دارد که موجب شده است استفاده از این ماده با ممنوعیت هایی مواجه شود.

انواع تمیز کننده ها:

بر اساس سطحی که برای آن از مواد شیمیایی استفاده می کنیم دسته بندی های مختلفی برای تمیز کننده ها وجود دارد که شامل :

تمیز کننده های اسیدی:

این ترکیبات معمولا برای از بین بردن مواد معدنی یا رفع پوسیدگی سطوح کاربرد دارند.

معمولا این تمیز کننده ها با ترکیبات ضد خوردگی و سورفکتانت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

اسید کلریدریک اسیدی معدنی است که به منظور تمیز کردن سطوح بتنی استفاده می شود و اسید استیک برای تمیز نمودن سطوح سخت و از بین بردن رسوبات کلسیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

از اسید سولفوریک در پاک کننده های اسیدی استفاده می شود تا لوله های مسدود شده را با نرم نمودن گریس ها ، پروتئین ها و حتی مواد حاوی کربوهیدرات باز نماید. از جمله تمیز کننده هایی که از این اسید استفاده می کند می توان به چنته ها و باز کننده های لوله های توالت اشاره نمود.

تمیزی خانه

مواد پاک کننده ی اسیدی توانایی بالایی در تمیز کردن دارند و می توانند هر نوع رسوب یونی فلزی را از بین ببرند. بنابراین این مواد در صنعت متالوژی به منظور فرایند های اسید شویی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

پاک کننده های قلیایی:

مواد تمیز کننده ی قلیایی شامل باز های قوی ای مانند پتاسیم و سدیم هیدروکسید می باشند. با این حال آمونیاک با پی اچ 11 و سفید کننده ها با پی اچ 12 (مانند وایتکس) از جمله باز های در دسترس می باشند. اغلب یک دیسپرس کننده برای جلوگیری از تجمع گرد و خاک و یک کلاته کننده برای جلوگیری از زنگ زدگی به این مواد اضافه می شود. این ترکیبات برای تمیز کردن سطوح، پیش از رنگ نمودن ایده آل می باشند.

این ترکیبات قلیایی می توانند چربی ها، پروتئین ها، روغن و گریس را از روی سطوح پاک نمایند. هدف اصلی استفاده از قلیاها حفظ سطح معدنی و خلاص شدن از شر مواد آلی مزاحم است.

شوینده های در دسترس:

برخی از مواد پاک کننده که به راحتی در دسترس هستند شامل مواد شوینده یا صابون ، آب ، اسید سیتریک ، اسید استیک ، سدیم هیدروکسید ، آمونیاک ، استون ، پوربورات سدیم ، اسید کرومیک ، بوراکس ، رابینگ الکل ، الکل ایزوپروپیل و غیره است.

کدام حلال برای کدام شوینده؟

سطوح آلومینیومی: برای پاک سازی این سطوح از چربی ها می توانید از جوش شیرین و اسید سیتریک استفاده کنید.

برای استفاده از جوش شیرین، آن را به مقدار کافی در آب حل کنید تا خمیری مانند شود. سپس خمیر حاصله را بر روی سطح آلومینیومی بگذارید و مالش دهید. این کار باعث از بین رفتن آلودگی ها بدون آسیب رسیدن به سطح می شود. در نهایت ناحیه را به خوبی با آب بشویید و خشک نمایید.

اگر در خانه می خواهید سطوح آلومینیومی را پاک نمایید می توانید از لیموترش و سس کچاپ هم استفاده کنید.

جالب است بدانید از آنجایی که کچاپ حاوی اسید استیک (سرکه) و آب است می تواند سبب تمیز نمودن سطح شود. این مواد می توانند سبب خوردگی شوند درنتیجه بعد از تمیز کردن، سطح را فورا با آب بشویید و خشک نمایید.

 سطوح نیکلی: برای تمیز کردن سطوح نیکلی عموما از تمیز کننده های

حاوی کروم استفاده می شود. سرکه سفید یا آمونیاک نیز می تواند در تمیز کردن این سطوح موثر باشد.

سطوح استیل: تمیز کردن این سطوح با حلال های آلی امکان پذیر است توجه نمایید حلال های انتخاب شده نباید حاوی کلر ، استون و یا ایزوپروپیل الکل باشند.

بیشتر بخوانید :

آشنایی با مواد شیمیایی آزمایشگاهی

 

برای خرید مواد شیمیایی با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *