سنجش خلوص نیتریت سدیم

فرمول شیمیایی :CHCl3

جرم مولکولی:119.38 g/mol

شکل ظاهری: بی رنگ و شفاف

انحلال پذیری: به مقدار اندک و با نسبت 1 به 200 در آب حل می گردد. انحلال پذیری بالایی در الکل ها، اتر، روغن های چرب و فرار از خود نشان می دهد و با هر نسبتی در آن ها حل می گردد.

چگالی: این ماده دارای چگالی 1.489-1.489 g/cm3  می باشد.

نقطه ی جوش:این ماده ی فرار در دمای 60 الی 62 درجه ی سانتی گراد به جوش می آید.

سنجش خلوص کلروفرم:

اسید های آزاد:

20 میلی لیتر از کلروفرم را با 10 میلی لیتر آب مخلوط می نماییم و آن را به شدت برای مدت زمان نیم ساعت تکان می دهیم. بعد از آن که کلروفرم جدا گردید، محلول حاصله را با کمک پیپت جدا می نماییم.  سپس خاصیت اسیدی بودن آن را با کمک کاغذ لیتموس تست می کنیم. در صورتی که ماده خالص باشد نباید کاغذ لیتموس به رنگ آبی تغییر رنگ پیدا کند.

برای اطمینان بیشتر این محلول را با مقدار 2.5 میلی لیتر آب و 2.5 میلی لیتر اسید نیتریک مخلوط می نماییم ، در صورت خالص بودن نمونه، محلول نباید به رنگ شیری تبدیل شود.

کلر آزاد:

5  میلی لیتر کلروفرم را با 5 میلی لیتر محلول روی یدید مخلوط می نماییم و هم می زنیم. رنگ محلول حاصله نباید به آبی و یا رنگ دیگری تغییر رنگ نشان دهد.

مواد آلی خارجی:

5  میلی لیتر کلروفرم را با 15 میلی لیتر اسید سولفوریک غلیظ در بشری با عرض 3 سانتی متر که قبلا با سولفوریک اسید مورد شست و شو قرار گرفته است، مخلوط می نماییم و محلول حاصله را هم میزنیم. بعد از گذشت زمان 1 ساعت در صورتی که کلروفرم خالص بوده باشد محلول نباید تغییر رنگ بدهد.در صورت تغییر رنگ می توان به وجود ناخالصی های مواد آلی در محصول مورد استفاده پی برد.

منبع:

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

موسسه ی مبتکران شیمی 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *