10 آزمایش جذاب شیمی

هنگامی که بحث لذت بردن از علم به میان می آید، قطعا آزمایش های شیمی جایگاه ویژه ای دارند. آزمایش های شیمیایی جذاب بسیاری وجود دارند که می توان انجام داد، که در ادامه 10 مورد از جذاب ترین ها را شرح خواهیم داد. حتما توجه کنید که بسیاری از مواد شیمیایی و واکنش های شیمیایی خطر آفرین هستند و استفاده و انجام آنها بدن داشتن دانش کافی و رعایت نکات ایمنی خطرناک است. آزمایش هایی که در ادامه معرفی می شوند را حتما با کمک یک فرد آگاه و در محیط مناسب با تجهیزات مناسب انجام دهید.  

.

1- مس و اسید نیتریک

هنگامی که تکه ای از مس را درون اسید نیتریک قرا دهید، یون های Cu2+ و نیترات باعث سبز شدن و سپس قهوه ای میل به سبز محلول می شوند. اگر محلول را با آب رقیق کنید، آب جایگزین یون های نیترات شده و محلول به رنگ آبی در خواهد آمد.

2- هیدروژن پراکسید و پتاسیم یدید

این واکنش با نام خمیر دندان فیل شناخته می شود و هنگامی که هیدروژن پراکسید و پتاسیم یدید با همدیگر واکنش می دهند ستونی از کف تولید می شود. با اضافه نمودن رنگ خوراکی به این ترکیب می توان آن را جذابتر نمود.

واکنش هیدروژن پراکسید و پتاسیم یدید

3- فلزات قلیایی در آب

هر کدام از فلزات قلیایی به شدت در آب واکنش نشان می دهند. سدیم به رنگ زرد روشن می سوزد، پتاسیم بنفش می سوزد، لیتیم به رنگ قرمز می سوزد و سزیم منفجر می شود. این آزمایش شیمیایی می تواند خطرناک باشد، حتما قبل از انجام آن نکات ایمنی را رعایت نمایید.

4- واکنش ترمیت

این واکنش نشان می دهد که اگر زنگ زدن آهن سریعا اتفاق بیفتد و نه با گذشت زمان چه اتفاقی می افتد. به عبارت دیگر این واکنش باعث سوختن فلز می شود، اگر شرایط مهیا باشد تمام فلزات می توانند بسوزند. این آزمایش شیمی معمولا با واکنش اکسید آهن و آلومینیوم به شکل زیر انجام می شود:

Fe2O3 + 2Al → 2Fe + Al2O3 + heat and light

اگز می خواهید نمایش چشمگیرتری داشته باشید، مخلوط را درون یخ خشک قرار داده و سپس مخلوط را روشن کنید.

5- آتش رنگی

هنگامی که یون ها در یک شعله گرم می شوند، جنبش الکترون ها بالا می رود، سپس به یک لایه انرژی پایین تر می روند و انرژی اضافی را به صورت فوتون ساطع می کنند. انرژی این فوتون ها یک خاصیت شیمیایی بوده و برای هر ماده ای متفاوت با دیگری است. این فرآیند اساس آزمایش شعله در شیمی تحلیلی است. این کار را می توان با مواد شیمیایی مختلف انجام داده و رنگ های مختلف را مشاهده نمود.

آتش های رنگی

6- ساخت گلوله های پلیمری جهشی

این گلوله ها بسیار جذاب هستند و می توانند وسیله ای برای بازی بچه ها و بزرگسالان باشند. مواد لازم برای این کار عبارتند از بوراکس، نشاسته ذرت، چسب سفید، آب گرم و رنگ خوراکی.

7- ساخت طرح لیختنبرگ

طرح لیختنبرگ یا درخت الکتریکی مسیری است که الکترون ها در هنگام تخلیه الکتریکی طی می کنند. این طرح عملا رعد و برق منجمد ایجاد می کند.

درخت الکتریکی

8- یخ داغ

یخ داغ اسمی است که به سدیم استات داده اند، ماده شیمیایی که می توان با استفاده از سرکه و جوش شیرین آن را تولید نمود. محلولی از سدیم استات را می توان سوپرخنک نمود که در نتیجه آن کریستال های استات سدیم شکل می گیرند. فرآیند کریستالیزاسیون گرمازاست در نتیجه با ماده ای شبیه به یخ مواجه می شویم که داغ است.

9- آزمایش پارس سگ

این آزمایش که نام عجیبی نیز برای آن انتخاب نموده اند، واکنشی گرمازا بین نیتروژن مونوکسید و کربن دی سولفید است. واکنش در طول یک لوله انجام می شود و از خود رنگ آبی و صدایی شبیه به پارس سگ نشان می دهد.

روش دیگر برای این کار پوشش دادن سطح داخلی یک کوزه شفاف با الکل و سپس آتش زدن بخار آن است.

10- دهیدراسیون شکر

هنگامی که شکر با اسید سولفوریک واکنش می دهد به شدت دیهیدراته می شود (آب خود را از دست می دهد). نتیجه این آزمایش شیمی ستونی از کربن سیاه، گرما و بوی شدید کارامل است.

دیهیدراسیون شکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *