کدام مواد شیمیایی و شوینده ها را با هم مخلوط نکنیم؟

کدام مواد شیمیایی و شوینده ها را با هم مخلوط نکنیم؟ مواد شیمیایی مختلفی به عنوان تمیز کننده در خانه مورد استفاده قرار می گیرند که اغلب به دلیل افزایش بازدهی و خاصیت تمیزکنندگی توسط افراد ناآگاه با یکدیگر مخلوط می گردند. با این حال باید بدانید که ترکیب این مواد نه تنها سبب بالا بردن خاصیت تمیز کنندگی این شوینده ها نمی شود، بلکه می تواند مسمومیت های زیادی را برای افرادی که با این محصولات کار می کنند در پی داشته باشد و آن ها را به دلیل ناراحتی های ریوی، پوستی و یا چشم راهی بیمارستان کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مواد شیمیایی که هرگز نباید با یکدیگر مخلوط شوند (ترکیب وایتکس و جوش شیرین، تاید و وایتکس، سرکه و وایتکس، الکل (اتانول،ایزوپروپیل الکل) با وایتکس و…)  بیشتر آشنا شوید:

 1- مخلوط نمودن وایتکس و آمونیاک بخارات سمی گاز کلروامین را تولید می کند

آمونیاک و وایتکس هر دو از مواد شیمیایی رایجی هستند که به عنوان شوینده مورد استفاده قرار می گیرند. هر دوی این مواد خود به تنهایی می توانند به منظور تمیز سازی سطح استفاده شوند اما زمانی که با یکدیگر ترکیب می گردند منجر به تولید بخارات کلرو امین می گردند و یا ماده ی سمی هیدرازین را تولید می کنند.

اما عوارض آن چیست؟ کلرامین چشم و سیستم تنفسی شما را می سوزاند و می تواند منجر به آسیب اندام های داخلی شود. اگر آمونیاک کافی در مخلوط وجود داشته باشد ، ممکن است هیدرازین تولید شود. هیدرازین نه تنها سمی است بلکه خاصیت انفجاری نیز دارد (نه به صورت ناخالص).  این دو ماده را ممکن است با مخلوط نمودن شوینده های حاوی این دو ترکیب و یا استفاده از سفید کننده کلر برای ضد عفونی کردن آب حاوی مواد آلی (تمیز سازی حوضچه ها و…) ، به صورت تصادفی با یکدیگر مخلوط کنید.

ترجیحا هیچ شوینده ای را با یکدیگر مخلوط نکنید

واکنش ها:

سدیم هیپوکلریت موجود در شوینده ها تجزیه می شود و اسید کلریدریک را به وجود می آورد

NaOCl → NaOH + HOCl

HOCl → HCl + O

سپس آمونیاک برای تشکیل کلروامین واکنش می دهد

NaOCl + 2HCl → Cl2 + NaCl + H2O

2NH3 + Cl2 → 2NH2Cl

 

اگر آمونیاک بیش از حد موجود باشد (بسته به میزان اختلاط ) ، هیدرازین تولید می شود. همانطور که گفته شد هیدرازین ناخالص تمایل به منفجر شدن ندارد ، اما می تواند مایع گرم و شیمیایی ناشی از اختلاط را که سمی می باشد ، بجوشاند و به اطراف پراکنده نماید.

2NH3 + NaOCl → N2H4 + NaCl + H2O

2- مخلوط نمودن وایتکس و رابینگ الکل می تواند منجر به تشکیل کلروفرم شود

هیپوکلریت سدیم موجود در سفید کننده های خانگی با اتانول یا ایزوپروپانول موجود در رابینگ الکل واکنش نشان می دهد و کلروفرم را ایجاد می کند.علاوه بر این مواد شیمیایی دیگری مانند کلرواستون ، دی کلرواستون و اسید هیدروکلریک از واکنش این دو تمیز کننده می تواند حاصل گردد.

در روز های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا برخی از افراد ناآگاه به منظور بهبود ضدعفونی نمودن سطح وایتکس را با الکل مخلوط می نمایند که در نتیجه ی آن مسمومیت های زیادی حاصل گشته است

عوارض آن چیست؟ استشمام بیش از حد کلروفرم می تواند مشکلات تنفسی زیادی را برای شما در پی داشت باشد. اسید کلریدریک تولیدی از این واکنش سبب سوختگی پوست و اجزای بدن شما می شود. در مجاورت قرار گرفتن با این مواد در نهایت می تواند سبب ایجاد سرطان و سایر بیماری ها شود.

با گذشت زمان ، کلروفرم در حضور اکسیژن موجود در هوا به فسژن ، دی کلرومتان ، مونوکسید کربن ، فرمیل کلرید ، دی اکسید کربن و کلرید هیدروژن تجزیه می شود. این مواد نیز سمی می باشند به طوری که فسژن در جنگ جهانی اول به عنوان اسلحه شیمیایی مسئول 85 درصد از تلفات ناشی از سلاحهای شیمیایی در جنگ جهانی اول بوده است.

در صورتی که این مواد را با یکدیگر مخلوط کردید لازم است تا برای دفع پسماند ، مخلوط تولید شده را به مقدار زیادی آب مخلوط کنید و سپس دور بریزید.

3- مخلوط سفید کننده و استون منجر به تولید کلروفرم می شود

واکنش این دو ماده می تواند منجر به تولید کلروفرم شود که عوارض آن در بالا ذکر گردیده است.

3NaClO + C3H6O → CHCl3 + 2NaOH + NaOCOCH3

4-ترکیب کردن سفید کننده و سرکه منجر به تولید گاز کلر می شود

این دو ماده از دیگر شوینده هایی هستند که نباید با یکدیگر مخلوط شوند. سفید کننده یا همان وایتکس یک ماده شیمیایی بسیار واکنش پذیر است که نباید با دیگر پاک کننده ها مخلوط شود. برخی از افراد سفید کننده و سرکه (اسید استیک) را برای افزایش قدرت تمیز کردن مواد شیمیایی مخلوط می کنند. این کار منجر به آزاد سازی گاز کلر و مسمومیت های آن می شود. توجه نمایید که سایر اسید ها مانند آبلیمو (اسید سیتریک)  و یا سایر شوینده های مورد استفاده حاوی اسید از جمله جوهر نمک را با این شوینده هرگز مخلوط نکنید.

ترکیب وایتکس و سرکه

عوارض آن چیست؟ گار کلر می تواند بسیار سمی باشد. کلر به پوست ، غشاهای مخاطی و دستگاه تنفسی حمله می کند. در بهترین حالت ، شما را به سرفه می اندازد و چشم ، بینی و دهان را تحریک می کند. اگر در معرض غلظت بالایی  از این گاز قرار بگیرید و یا قادر به رسیدن به هوای تازه نباشید ، می تواند منجر به ایجاد سوختگی شیمیایی شود و یا مرگ را در پی داشته باشد.

5-واکنش سرکه و پراکسید منجر به تولید پراستیک اسید می شود

ممکن است شما وسوسه شوید که مواد شیمیایی را برای ساختن یک محصول قدرتمندتر مخلوط کنید ، اما مخلوط نمودن این مواد شیمیایی می تواند بدترین گزینه ی انتخابی باشد هرگز شوینده ها را با یکدیگر مخلوط نکنید. سرکه (اسید استیک ضعیف) برای تولید اسید پراستریک با پراکسید هیدروژن ترکیب می شود. با اینکه ماده شیمیایی حاصله یک ماده ضد عفونی کننده قوی تر است ، اما می تواند مخرب و خطرناک باشد . بنابراین شما با اختلاط مواد شیمیایی خانگی نسبتاً بی خطر، آن ها را به ماده ای خطرناک تبدیل می کنید.

واکنش سرکه و پراکسید

عوارض آن چیست؟ اسید پراستیک می تواند چشم و بینی شما را تحریک کند و سبب ایجاد  سوختگی شود.

6- مخلوط نمودن حنا با پراکسید می تواند آسیب جدی به مو را در پی داشته باشد

اگر خودتان موهایتان را در خانه رنگ می کنید حتما با این هشدار درج شده بر روی لیبل رنگ موها مواجه شده اید که اگر موهایتان را با حنا رنگ می کنید هرگز از این محصول استفاده نکنید ( یا برعکس). اما چرا؟

حنا علاوه بر رنگدانه های قرمز حاوی نمک های فلزی می باشد. این فلزات با هیدروژن پراکسید موجود در رنگ موها واکنشی گرمازا تولید می کنند که می تواند منجر به سوختگی پوست و آسیب های شدید به مو و یا ایجاد رنگ های غیر قابل انتظار برای موهای شما شود.

چگونه این عمل اتفاق می افتد؟ پراکسید رنگ موجود را از موهای شما خارج می کند ، بنابراین اضافه کردن رنگ جدید ساده تر است. اما هنگامی که با نمک های فلزی واکنش نشان می دهد (معمولاً در مو یافت نمی شود) ، آنها را اکسید می کند.

عوارض آن چیست؟ در بهترین حالت موهای خشک و آسیب دیده برای شما به وجود می آورد و در بدترین حالت موهای شما به طور کامل می سوزد و یا آن ها را از دست می دهید.

7-مخلوط  جوش شیرین و سرکه

با اینکه اختلاط مواد پیشین ترکیبات سمی و مضر برای سلامتی را تولید می کردند اما ترکیب این دوماده می تواند منجر به کربن دی اکسید، آب و سدیم استات شود.

با این حال هرگز برای بالا بردن قدرت پاک کنندگی این دو را با هم مخلوط نکنید. واکنش این دو ماده می تواند سبب به وجود آمدن واکنشی به نام یخ داغ شود.

سخن آخر:

مخلوط شوینده ها در اغلب موارد یا یکدیگر می تواند مشکل ساز باشد و خطرات زیادی را در پی داشته باشد. اما در این بین یک استثنا وجود دارد، مخلوط وایتکس و تاید و یا آب واکنش خطرناکی درپی نخواهد داشت(منبع). اما با این حال همچنان توصیه نمی شود این ماده را با شوینده ای دیگر مانند تاید مخلوط نمایید.

ترکیب وایتکس با آمونیاک ، تاید، اسید استیک و سایر شوینده ها

برای خرید مواد شیمیایی با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید

منبع:

 

 (n.d.). Chemicals You Should Never Mix (Ever). Retrieved July 18, 2020, from https://www.thoughtco.com/chemicals-you-should-never-mix-606817

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *