مواد شیمیایی

یک ترکیب شیمیایی، متشکل از تعداد زیادی مولکول های همسان می باشد که آن ها نیز از اتم ها تشکیل یافته اند که توسط پیوند های شیمیایی در کنار هم نگاه داشته شده اند. برای اولین بار دانشمند فرانسوی توانست با آزمایش بر روی مواد مختلفی مانند کربنات مس به مفهوم جدیدی برای مواد شیمیایی دست پیدا کند. به طور کلی می توان گفت چهار نوع ماده وجود دارند که بسته به اینکه چطور اتم هایشان با هم پیوند داده اند دسته بندی می شوند:

1- مولکول ها که توسط پیوند های کوالانسی در کنار یکدیگر قرار داده شده اند.

2- ترکیبات یونی توسط پیوند های یونی به هم متصل شده اند.

3- مواد فلزی که توسط پیوند های فلزی به هم متصل شده اند.

4- کمپلکس های معینی توسط نیروهای کووالانسی کوئوردینانسی در کنار یکدیگر محکم نگاه داشته شده اند.

 

فرمول شیمیایی:

فرمول شیمیایی، راهی برای بیان دادن اطلاعات در مورد نسبت اتم هایی که یک ترکیب شیمیایی را تشکیل داده اند می باشد. این کار را با استفاده از مخفف عناصر شیمیایی و قرار دادن نماد هایی برای اتم های درگیر صورت می دهند. به طور مثال فرمول شیمیایی آب به صورت H2O می باشد که نمایانگر وجود دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن است. همه ترکیب های شیمیایی می توانند به عناصر سازنده خود تجزیه شوند. به عنوان مثال می توان بیان کرد که توسط برقکافت، می توان آب را به عناصر اولیه تشکیل دهنده اش (هیدروژن و اکسیژن) تجزیه کرد.

دسته بندی مواد شیمیایی:

ترکیبات شیمیایی را می توان به گروه بزرگ آلی و معدنی تقسیم بندی کرد. 1- آلی   2- معدنی

مواد شیمیایی آلی:

به طور کلی می توان گفت مواد آلی، مواد کربن دار هستند به این معنا که در تمامی مواد آلی حتما کربن وجود دارد. همچنین می توان آن ها را علاوه در طبیعت، در آزمایشگاه نیز تولید کرد. مواد آلی را نیز می توان به دسته های کوچکتر تقسیم بندی کرد:

1- هیدروکربن های ساده:

در این گروه فقط ترکیباتی حضور دارند که از هیدروژن و کربن ساخته شده اند مانند متان

2- هیدروکربن های اکسیژن دار:

در این گروه ترکیبات متشکل از کربن و اکسیژن و هیدروژن حضور دارند مانند انواع الکل ها

3- هیدروکربن های نیتروژن دار:

در این قسمت فقط موادی حضور دارند که متشکل از هیدروژن و نیتروژن و کربن هستند.

4- هیدروکربن های اکسیژن و نیتروژن دار:

مواد دارای هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و کربن در این دسته قرار می گیرند.

مواد شیمیایی معدنی:

به طور کلی ترکیبات شیمیایی آلی را می توان شیمی ترکیبات کربنی در نظر گرفت. در این صورت می توان گفت مواد شیمیایی معدنی، شیمی مواد غیر کربنی هستند. در قیاس با مواد آلی دارای مقاومت حرارتی بالاتر هستند.

واکنش شیمیایی:

عملی است که در آن مواد شیمیایی اولیه می تواند به تنهایی و یا با تماس با مواد دیگر به ترکیبات مختلف دیگر شیمیایی تبدیل گردد. واکنش های شیمیایی نیز به دو دسته بازگشت پذیر و بازگشت ناپذیر تقسیم می شوند.

حالات مختلف مواد شیمیایی:

این ترکیبات می توانند در 4 چهار یا فاز مختلف وجود داشته باشند. 1- جامد 2- مایع  3- گاز  4- پلاسما

در شکل زیر این حالات را به اختصار مشاهده می کنید.

 

مواد شیمیایی

خواص ترکیبات شیمیایی:

همانطور که در قبل ذکر شد، در طی یک واکنش شیمیایی مواد جدیدی بعضا با خواص منحصر به فردی تولید می شوند. در طی یک واکنش شیمیایی خواص ماده اولیه تغییر پیدا می کند. در تغییرات فیزیکی تغییری در ساختار ذره های ماده به وجود نمی آید و فقط حالت فیزیکی ماده تغییر می کند اما در یک تغییر شیمیایی علاوه بر عوض شدن حالت ماده، ساختار آن نیز دچار دگرگونی می شود و به ماده ای دیگر با خواص و ویژگی های مستقل از ماده اولیه تبدیل می گردد. البته در این تغییرات طبق اصل پایستگی جرم، در یک واکنش شیمیایی، جرم از بین نمی رود و فقط از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود. به عبارت دیگر نوع اتصال اتم ها در یک واکنش شیمیایی تغییر می کند. این خواص به وجود آمده از طریق حواس پنج گانه قابل تشخیص می باشد. هر تغییر شیمیایی ممکن است موجب تغییر رنگ، ساختار، ایجاد گرما، صوت و نور و غیره باشد.

ایمنی:

ترکیبات شیمیایی به لحاظ ایمنی از چند منظر بررسی می شوند.

1- مواد قابل اشتعال

2- مواد خورنده

3- مواد سمی

4- مواد اکسیده کننده

5- مواد آتش گیر

6- مواد منفجر شونده

به دلایل ذکر شده در این قسمت، توصیه می گردد که قبل از تماس و کار با هرگونه ماده شیمیایی، اطلاعات ایمنی محصول مورد نظر (MSDS) مطالعه گردد تا زیان و خسارات احتمالی ناشی از تماس با آن مواد به حداقل برسد.

امروزه استفاده از مواد شیمیایی مستقیما با زندگی انسان ها، حیوانات و گیاهان سر و کار دارد. کاربرد بیش از حد تصور این مواد و مصارف صنعتی و غیر صنعتی آن باعث شده است که بدل به عنصری حیاتی در زندگی موجودات زنده تبدیل گردد. از مصارف آن می توان به کاربرد در صنعت پزشکی، دندان پزشکی، دارویی، صنعت رنگ و مواد پوششی، انواع حلال ها، محصولات آرایشی بهداشتی، سوخت ها و مشتقات آن، کاربرد تحت عنوان کود شیمیایی، نساجی، صنعت غذایی و غیره اشاره کرد.

امروزه با توجه به نیاز مبرم به این محصولات، شرکت های مختلفی اقدام به تولید، واردات، صادرات و فروش مواد شیمیایی می کنند. در این راستا در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. در جدول زیر مهمترین مواد شیمیایی که این شرکت در جهت تامین آن ها فعالیت می کند را ملاحظه می فرمایید.

ردیف

نام محصول

1سود مایع
2سود پرک
3اسید استیک
4تولوئن
5حلال ویژه
6حلال 402
7مونو اتانول آمین
8دی اتانول آمین
9تری اتانول آمین
10مونو اتیلن گلایکول
11دی اتیلن گلایکول
12تری اتیلن گلایکول
13متانول
14ایزوبوتانول
15پتاسیم سوربات
16اسید کلریدریک
17متیل استات
18سیکلو هگزانون
19دی اکسید تیتانیوم
20شمش آلومینیوم
21اکسید کبالت
22تری اکسید آرسنیک
23پتاسیم کلرید
24سولفات روی
25نیترات کلسیم
26کلرید منیزیم
27سولفات مس
28پلی الکترولیت
29کلرید فریک مایع
30سیانور مس
31کود اوره
32خرید سدیم ساخارین
33سیلیکای ساینده و غلظت دهنده
34بنزیل الکل
35ویتامین E
36منتول
37اسید سولفونیک
38تگزاپون
39زانتان گام
40سولفیت سدیم
41ناتامایسین
42پتاسیم یدید
43اسید سیتریک
44پودر کاکائو
45پودر تخم مرغ
46نرمال بوتانول
47نیترات نقره
48کلسیم کلرید
49سدیم هگزا متا فسفات
50کلرید آمونیوم (نشادر)

 

جهت اطلاع از نحوه ی فروش،قیمت و خرید مواد شیمیایی و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس:

۷۷۶۴۱۱۳۶ –۰۲۱
۰۲۱-۷۷۶۵۷۱۳۲

منابع:

Retrieved November 26, 2018, from http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=مواد شیمیایی&SSOReturnPage=Check&Rand=0

(2018, October 20). Retrieved November 26, 2018, from https://iranchembook.ir/about-chemical-materials/

Chemical compound. (2018, November 06). Retrieved November 26, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Chemical_compound

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *