بازار خرید و فروش مواد شیمیایی

با یک نگاه کلی در میابیم که همه صنایع به نوعی برای بقاء نیاز به مواد شیمیایی دارند. از صنایع غذایی و صنایع شیمیایی و پالایشگاهی تا پزشکی و دارو سازی همه و همه برای دستیابی به نتیجه مطلوب و تولید محصول از این مواد با ترکیب درصد خاص و غلظت مشخص استفاده می کنند. در سالهای گذشته با افزایش فعالیت صنایع مختلف و بهبود میزان تولید به سبب افزایش تقاضا، ارزش معاملات بازار خرید و فروش مواد شیمیایی رشد ویژه ای داشته است.در ادامه قصد داریم ضمن بررسی این بازار، پرفروش ترین مواد شیمیایی در آن را نام برده و در نهایت به معرفی برخی از  پر مصرف ترین مواد شیمیایی در ایران اشاره کنیم .

 

پرفروش ترین مواد شیمیایی :

برای تشخیص این موضوع کافیست نیم نگاهی به محصولاتی که بیش از همه مورد استفاده در صنایع هستند بیاندازیم، بی شک پرکاربردترین این مواد همواره بیشترین تقاضای خرید مواد شیمیایی و به طبع بیشترین میزان فروش را تجربه خواهند نمود.در جدول زیر 10 مورد از مواد شیمیایی پرکاربرد را که بیشترین میزان فروش را دارند مشاهده می نمایید:

 

نام مادهفرمول شیمیایی
سولفوریک اسیدH2SO4
گاز نیتروژنN2
گاز اکسیژنO2
گاز اتیلنC2H4
آهکCaO
آمونیاکNH3
فسفریک اسیدH3PO4
سدیم هیدروکسیدNaOH
پروپیلنC3H6
گاز کلرCl2

 

سولفوریک اسید:

شاید بتوان به عنوان اولین و پرکاربرد ترین ماده ای که در جهان استفاده می شود؛ H2SO4 را نام برد که با هر نسبت با اب رقیق می شود. این ماده بیشتردر تولید کود های استفاده می شود ولی در مصارف دیگر همچون، صنایع فلزی، داروسازی، صنایع کاغذسازی و … استفاده می شود.   

اکسیژن :

  افراد شیشه گر از این گاز برای شیشه گری و شعله کوره خود استفاده می کنند، این گاز از جمله گاز هایی ست که در اکثر صنایع استفاده می شود که از جمله آن می توان به صنایع ذوب آهن، جوشکاری، صنایع رنگ و پلاستیک اشاره کرد.

کلر :

قطعا تصویری ذهنی شما زمانی که نام این ماده را میشنوید تصفیه آب می باشد؛ چه تصفیه آب آشامیدنی و چه در مصارف دیگر مانند استفاده در استخرها ، این ماده یک گندزدا و ضد عفونی کننده  مناسب است و از موادی است که در لیست مواد پر مصرف شیمیایی قرار می گیرد.

 

کلر در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی

اسید فسفریک :

بسیاری از مواد شیمیایی در صنایع غذایی استفاده می شوند اگر بخواهیم یک نمونه پر کاربرد آن را در صنعت مواد غذایی نام ببریم ، شاید اسید فسفریک این رتبه را دریافت کند. از این گازاسیدی بی خطر در تولید نوشیدنی های گاز دار در صنایع غذایی استفاده می شود. این اسید بی بو ، نسبت به سایر اسید ها سمیت کمتری دارد به همین دلیل استفاده از این ماده در مقیاس صنعتی بسیار قابل توجه است.

آمونیاک :

اصلی ترین نیاز یک کشاورز، کود شیمیایی است، عاملی که می تواند باعث بهبود وضعیت زمین کشاورزی و در نتیجه آن باعث افزایش محصول شود. از مواد شیمیایی در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند می توان به این ماده  اشاره کرد که در تولید کود های نیتروژنه مورد استفاده قرار می گیرد از این نظر نیز این ماده در لیست مواد پر مصرف شیمیایی قرار می گیرد.

تیتروژن:

 شاید با شنیدن نام گاز بی اثر به عنوان اولین گازی که می شناسید گاز نیتروژن به ذهن شما برسد، از این گاز پرمصرف، در مقیاس های کوچک در آزمایشگاه های کوچک تا صنایع بزرگ شیمیایی در مقیاس های بزرگ استفاده می شود. این گاز در مصارفی همچون تولید مواد منفجره، رنگ و دارو استفاده می شود .

اتیلن و پروپیلن :

از صنایع پلاستیک سازی غافل نشویم، ماده شیمیایی پایه این صنعت و صنایع پلیمری، اتیلن می باشد که با نام اولفین نیز شناخته می شود. پروپیلن نیز به عنوان ماده ی اصلی بسیاری از محصولات در پتروشیمی استفاده می شود و میزان تولید آن به حدود 85 میلیون  تن سالیانه می رسد.

سدیم هیدروکسید:

NaOH با اینکه یک ماده ی غیر آلی است در بسیاری از صنایع از جمله آرایشی و بهداشتی، صنایع دارویی و صنایع شوینده  استفاده می شود میزان تولید آن نیز سالیانه به بیشتر از 70 میلیون تن می رسد.

پرمصرف ترین مواد شیمیایی وارداتی در ایران

ایران از جمله کشور هایی است که ازنظر بسیاری از منابع مواد شیمیایی غنی است و به سبب واردات و صادرات این مواد نقش مهمی در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی ایفا می کند، با این حال مواد شیمیایی بسیاری وجود دارد که به سبب عدم بومی سازی و دسترسی سخت تر برای رفع نیاز ناچار به واردات آن می باشیم؛ در حال حاضر به دلیل تحریم های موجود، کشور چین یکی از اصلی ترین کشور های وارد کننده مواد شیمیایی به ایران می باشد. این مواد شامل سولفات منگنز، تولیل تری آزول،پر کلرو اتیلن، ادتا 2 سدیم و… بوده که در صنایع پلاستیک و رنگ، صنایع فلزی، صنایع غذایی، صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شوند.آمارها نشان می دهد میزان صادرات مواد آلی توسط چین به کشورمان حدود 57 بیلیون دلار و برای مواد معدنی نیز رقمی معادل 17 بیلیون دلار می باشد.

پرمصرف ترین مواد در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی

منابع:

[https://www.isna.ir/news/99051309383/%DB%B7]

[https://mokaberian.persianblog.ir/nwvxy0ABXBCvaejm363v]

[https://info.noahtech.com/blog/5-most-common-industrial-chemicals]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *