عملکرد اسید بوریک به عنوان سم

محصولاتی که حاوی سم اسید بوریک و نمک های آن هستند جهت استفاده به عنوان حشره کش، قارچ کش و علف کش مورد تایید قرار گرفته اند. به عنوان حشره کش برخی از این ترکیبات باعث ایجاد مسمومیت در شکم مورچه، سوسک، موریانه و ماهی نقره ای (سیلور فیش) می شوند، درحالیکه بقیه ترکیبات بر روی استخوان بندی خارجی حشرات اثر می گذارند.

سموم حاوی این اسید و نمک های آن به عنوان علف کش می توانند باعث خشک شدن یا اختلال در فتوسنتز گیاهان شوند و برخی دیگر جلبک ها را در استخرهای شنا و سیستم های فاضلاب سرکوب می کنند. به عنوان قارچ کش نیز قارچ هایی را که باعث ایجاد پوسیدگی در محصولات چوبی می شوند کنترل می نمایند.

مکانیزم اثر سم اسید بوریک در حشرات

این سم حشره کش به دو صورت بر روی بدن حشرات تاثیر می گذارد:

  • ورود به معده و مسموم کردن حشره که در نتیجه باعث اختلال و از بین رفتن متابولیسم آن می شود.
  • ساینده بودن پودر اسید بوریک باعث ساییدگی و از بین رفتن سطح خارجی بدن حشرات می شود. در نتیجه ضعیف شدن سطح خارجی پدیده دیهیدراسیون (خارج شدن آب) اتفاق افتاده و حشره از بین می رود.

یکی از بارزترین ویژگی های این سم به وجود آوردن اثر پروانه ای است. به این معنی که هنگامی که یک حشره به سم آلوده می شود، دوباره به لانه بازگشته و سایرین را نیز آلوده می کند.

روش استفاده از سم اسید بوریک

این اسید را می توان به راحتی برای از بین بردن حشراتی مانند سوسک و مورچه در داخل خانه به کار برد. قبل از شروع به کار دو نکته مهم را در نظر بگیرید:

  • برای پخش نمودن پودر و یا گرانول ها حتما از دستکش استفاده کنید
  • سم را در مسیرهایی قرار دهید که کودکان به هیچ وجه به آن دسترسی نداشته باشند.

برای بالا بردن اثر این سم حشرات می توان ترفندهایی را به کار برد. به عنوان مثال می توانید مقداری اسید بوریک را با عسل و یا شیره انگور مخلوط نموده و در مسیرهای تردد حشرات قرار دهید. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این حشره کش عدم نیاز به تماس تمامی حشرات با آن است. به عنوان مثال اگر یک مورچه به مخلوطی که در مسیر او قرار داده اید علاقه مند شده و از آن بخورد، با بازگشت به لانه می تواند کل لانه را آلوده و نابود کند.

نحوه استفاده از سم اسید بوریک

نکته : هیچگاه این حشره کش را بر روی سطوح حساسی مانند سطوح کار آشپزخانه استفاده نکنید و تمامی باقیمانده های موجود را پاک نمایید.

خرید عمده اسید بوریک با کیفیت و قیمت عالی از میتکران شیمی

نحوه اثر و عمل بر روی گیاهان

منحنی غلظت-پاسخ عنصر بور برای بسیاری از گیاهان احتمالا U  شکل خواهد بود. به این صورت که در غلظت های بسیار کم و بسیار زیاد می تواند عوارض مختلفی داشته باشد، در حالیکه در غلظت های میانی این اثرات نامطلوب دیده نمی شود. گونه های گیاهی مختلف در غلظت ها یکسان پاسخ های متفاوتی دارند.

مونو کوتیلدون ها (مانند ذرت و علف ها) به یک چهارم مقداری که دی کوتیلدون ها (گوجه، هویج، میخک، چغندر) نیازدارند به بور نیاز دارند.

تحرک بور در گیاه می تواند به توضیح الگوهای سمیت کمک نماید. بور در گیاهانی که قندهای ساده پلی ال (مانند سوربیتول و مانیتول) تولید می کنند، راحت تر جابه جا می شود. در گونه های تولید کننده پلی ال ، بور همراه در حرکت است و در صورت رسیدن به بخش مریستم می تواند بر روی رشد اثربگذارد. در غیاب پلی ال ها بور عملا در گیاه ساکن می ماند.

گیاهانی که پلی ال تولید می کنند، تحمل بیشتری در هنگام کمبود داشته و نسبت به غلظت های بالا از حساسیت بیشتری نیز برخوردار هستند. میزان بوری که توسط کشاورزان به زمین اعمال می شود بستگی به خود گیاه و شرایط خاک دارد و باید بر اساس بررسی و مطالعه دقیق صورت گیرد.

متابولیسم در بدن انسان و حیوانات

به دلیل انرژی بالایی که برای شکستن پیوند میان B-O نیاز است، عملا این اسید در بدن حیوانات و انسان متابولیزه نمی شود.

منابع

Bernard, C. E., Harrass, M. C., & Manning, M. J. (2010). Boric acid and inorganic borate pesticides. In Hayes’ Handbook of Pesticide Toxicology (pp. 2033-2053). Academic Press.

مقالات مرتبط:

نحوه سنجش خلوص اسید بوریک

موسسه ی مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *