بنزو تری ازول | خرید بنزو تری ازول

بنزو تری ازول با نماد BTA ترکیب شیمیایی نیتروژن داری است که از مهم ترین کاربرد های آن ها می توان به بازدارندگی خوردگی در فلزاتی مانند مس اشاره نمود. برای فروش و خرید بنزو تری ازول و همچنین جهت کسب اطلاع از قیمت ها و همین طور چگونگی ثبت سفارش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. در ادامه ی متن با کاربرد ها ، ساختار و خواص این ترکیب بیشتر آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید:

فروش و خرید بنزو تری ازول :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

قیمت :

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
    09198991006
               09198991007
               09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 خواص و ویژگی ها

 در ادامه به کاربرد ها و خواص این ماده بیشتر می پردازیم:

نام مادهفرمول شیمیاییجرم مولکولینقطه ی ذوبدانسیته
BTAC6H5N3119.1398.5°C

انحلال پذیری:

BTA: این ماده در الکل، بنزن، تولوئن، کلروفرم و دی متیل فرمامید حل می شود

 •   1-5 g/l از این ماده در دمای 23.7 درجه ی سانتی گراد در آب حل می گردد.

شکل ظاهری و ساختار مولکولی

ساختار مولکولی این ماده در شکل زیر نشان داده شده است:

ساختار مولکولی بنزو تری ازول

BTA بی بو ، سفید و یا قهوه ای مایل به زرد روشن است و به صورت پودر های کریستالی موجود است.

محلول این ماده در آب تولید اسید ضعیف می نماید

 تولید

بنزو تری ازول از واکنش بین اورتو فنیلن دی آمین ، سدیم نیتریت و اسید استیک سنتز می گردد. برای بهبود انجام واکنش آن را در دما های 5 الی 10 درجه و در حمام التراسونیک انجام می دهند. شرح کلی این فرایند به صورت زیر می باشد:

تولید بنزو تری ازول

 کاربرد

این ماده به عنوان عامل ضد خوردگی در سیستم های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین کاربرد آن به عنوان عامل ضد زنگ و ضد خوردگی در فلزاتی مانند مس، نقره، روی ، سرب ، نیکل و… است.

همچنین از آن به عنوان عامل ضد خوردگی در ترکیبات ضد یخی مانند گلیکول استفاده می شود

خرید بنزو تری آزول

BTA ماده ی ضد خوردگی است که از آن ها به مقدار اندک ( چیزی در حدود 0.1 الی 0.2  درصد ) همراه با مایعات ضد انجماد مانند پروپیلن گلیکول استفاده می گردد.

از دیگر کاربرد های این ماده می توان به موارد زیر اشاره نمود

 • عامل تمیز کنندگی فلزات
 • ضد انعقاد
 • عامل ضد تیرگی در چاپ عکس
 • جاذب اشعه ی ماورابنفش
 • عامل ضد انجماد
 • عکسبرداری
 • سیستم های کپی
 • داروسازی، محصولات آفت کش و حشره کش و سایر مواد شیمیایی

بررسی بیشتر خواص دارویی این ترکیب:

ترکیبات هتروسیکلی طیف وسیعی از مواد دارویی را تشکیل می دهند و برای درمان بیماری های زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مهم ترین ترکیبات هیتروسیکلی می توان به مشتقات تری آزول اشاره نمود. آنالوگ های تری ازول مانند ایمیدازول ، تیازول ، کاربازول ، اگزازول و بنزییمیدازول و… از جمله مهم ترین ترکیبالت دارویی به حساب می آیند. در سال های اخیر محققین تحقیقات گسترده ای را در زمینه ی تاثیر بنزوتری آزول بر سرطان انجام داده اند.

حلقه بنزن موجود در این ماده سبب واکنش های π-π می شود و سه اتم نیتروژن موجود در آن، ماده را برای برقراری تشکیل پیوند هیدروژنی آماده می کند.  با این حال مشتقات آن برای برقراری پیوند بین آنزیم ها، گیرنده ها و سیستم های بیولوژیکی بهتر عمل می کنند. برخی از مشتقات BTA مانند وروزول و TBB به عنوان دارو های ضد سرطان شناخته شده اند. 

از آنجایی که دارو های ضد سرطان قدیمی اغلب به بافت ها آسیب های جدی وارد می کند و می توانند بعد از گذر زمان موجب مقاومت های دارویی شوند، توجه محققین به دارو های جدید و تحقیقات پیرامون آن ها  جلب شده است. همانطور که پیش از این نیز ذکر شد وروزول یک عامل آنتی نئوپلاستیک به حساب می آید و 4,5,6,7-تترا برومو بنزو تری آزول (TBB) یک داروی ضد سرطان با مهار انتخابی در برابر پروتئین کیناز CK2 است.

فروش و خرید بنزو تری ازول با بهترین کیفیت را به ما بسپارید

از این ماده به عنوان جاذب اشعه ی ماورابنفش چه استفاده ای می شود؟

پلیمر های مصنوعی و طبیعی در برابر عوامل سایش مختلفی قرار می گیرند که می توانند تخریب زودهنگام آن ها را در پی داشته باشد. در میان این عوامل ، تابش اشعه ی ماوراء بنفش خورشید ، انرژی کافی برای شکستن پیوندهای شیمیایی اکثر پلیمرها و آغاز تخریب آنها را دارد و یکی از اصلی ترین دلایل تخریب و فرسایش زودهنگام آن ها به حساب می آید. در نهایت مناطق شکافته شده، با اکسیژن موجود در هوا وارد واکنش می شوند و به اصطلاح تحت فوتو-اکسیداسیون قرار می گیرند.

در طی این فرایند پلیمر به سرعت خواص فیزیکی خود را از دست می دهد و دچار زردی، خوردگی سطح، فرسایش زودرس، کاهش براقیت و… می شود. بنابراین در ساخت پلیمر ها از تثبیت کننده های نور برای کاهش خسارت های ناشی از تخریب اشعه ی ماوابنفش استفاده می شود تا خواص پلیمر را متناسب با طول عمر آن بهبود ببخشد. جاذب های UV قادر به حفظ رنگ ، براقیت و خصوصیات فیزیکی پلیمرهایی می باشند که در معرض تابش طولانی مدت اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرند ، استفاده از این ماده یک راه حل موثر برای جلوگیری از تخریب سطح توسط این اشعه ی پرانرژی به حساب می آید.

مکانیسم اثر بازدارندگی خوردگی BTA:

همانطور که در قسمت مشخصات محصول بیان شد بنزو تری آزول از بنزن و حلقه ی تری ازول تشکیل شده است. اتم های نیتروژن موجود در حلقه ی تریازول سبب برقراری پیوند بین مس می گردد و همین امر موجب خاصیت مهارکنندگی این محصول می شود. در نتیجه به دنبال ایزومر لانگمویر، کمپلکس Cu(I)BTA تشکیل و سبب بازدارندگی آندی فلز مس می شود. مولکول های BTA به صورت موازی و یا عمود روی سطح می نشینند و فرایند خوردگی سطح فلزی آند را به تاخیر می اندازند.

بنزو تری ازول و جلوگیری از خوردگی سطح

BTA بسته به pH محلول در انواع مختلفی یافت می گردد.  در محلول های با خاصیت اسیدی فراوان این ماده به صورت BTAH2 + است.در اسید و یا باز ضعیف و یا محلول های خنثی به صورت BTAH می باشد و در محلول هایی با خاصیت بازی قوی این ماده به صورت BTA وجود دارد.

اما چرا خوردگی مورد توجه قرار گرفته است؟

خوردگی فرایندی است که در اثر فرایند های شیمیایی و یا الکتروشیمیایی رخ می دهد و معمولا در صنعت به دلیل آنکه موجب آسیب رساندن به مخزن های نگهداری، لوله های انتقال و … می شود مورد توجه ی فراوان قرار گرفته است.

این فرایند می تواند هنگامی که سطح در معرض آب های شور قرار می گیرد تشدید یابد. جلوگیری از فرایند های خوردگی مزایای زیر را دارد:

 • حفاظت از خوردگی می تواند طول عمر تجهیزات شما را به مقدار زیادی افزایش دهد.
 • هزینه ی تعمیرات و از کار افتادن سیستم را به طور چشم گیری کاهش می دهد. 
 • تجهیزات محفاظت شده در برابر خوردگی می توانند از قطع سرویس و نقص عملکرد سیستم جلوگیری کنند.
 • محافظت از جان افرادی که با سیستم های فرسوده کار می کنند.
 • یا محافظت سیستم در برابر خوردگی می توان آسیب های محیط زیستی وارده را به حداقل رساند

 MSDS

msds بنزو تری ازول
 • استنشاق این ماده می تواند سبب ناراحتی های تنفسی شود.
 • از خوردن آن بپرهیزید زیرا بلعیدن آن می تواند آسیب های جدی ای به بار آورد
 • استفاده از این ماده می تواند سبب خارش پوست و چشم شود. در نتیجه همواره استفاده از عینک، ماسک و دستکش توصیه می گردد.
 • با حرارت دیدن این ماده ترکیبات سمی نظیر کربن دی اکسید و نیتروژن اکسید آزاد می گردد. در نتیجه از قرار دادن آن در مجاورات شعله بپرهیزید و در صورتی که باید آن را حرارت دهید حتما در زیر هود و با رعایت نکات ایمنی این کار را انجام دهید

مشکلات زیست محیطی: توجه به این نکته ضروری است که این ماده مقاوم به تجزیه ی بیولوژیکی می باشد و باید از ورود آن ها به آب ها جلوگیری کرد و یا در قسمت تصفیه ی آب و فاضلاب آن ها را حذف نمود.

فروش و خرید بنزو تری آزول با بهترین قیمت و کیفیت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

منبع:

… (2019, May 18). Retrieved June 10, 2019, from https://en.wikipedia.org/wiki/…

(n.d.). Retrieved June 10, 2019, from http://www.chemicalland21.com/specialtychem/perchem/TOLYLTRIAZOLE.htm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *