خطرات آمونیاک

آمونیاک را می توان یکی از پرکاربرد ترین موادی دانست که روزانه به آنها سروکار داریم، شوینده های خانگی که استفاده می کنیم اغلب حاوی این ماده هستند،از طرفی از آمونیاک به عنوان عامل تامین نیتروژن مورد نیاز گیاهان در صنایع کشاورزی نیز استفاده می شود،صنعتی که می توان گفت به سبب استفاده گسترده انسان از محصولات کشاورزی رابطه تنگاتنگی با سلامتی دارد.با توجه به مطالب گفته شده در ادامه مقاله قصد داریم علاوه به بررسی خطرات آمونیاک، تاثیرات آن بر سلامتی را بررسی نموده و در نهایت مختصری از برگه اطلاعات ایمنی (msds) آن را شرح دهیم پس با ما همراه باشید.

آمونیاک را بشناسیم :

این ماده در اصل گازی بی رنگ بوده و شاید تنها روش تشخیص آن بوی تندی باشد که از آن حس می شود،بسته به نوع کاربرد این گاز را فشرده نموده و در سیلندرهای فولادی به صورت مایع ذخیره می کنند،این موضوع استفاده از آنها را چه در کشاورزی و چه در فرمولاسیون شوینده ها تسهیل می کند.جالب است بدانید این ماده در بدن انسان نیز به طور طبیعی تولید می شود و در ساختار پروتئین های موجود در بدن نقش دارد اما وجود مقادیر بالایی از آن در بدن باعث آسیب خواهد شد.

ورود آمونیاک به بدن چه اثراتی دارد؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم این ماده به صورت گاز بوده و سبکتر از هواست، بنابراین به سرعت پخش می شود، در محیط های صنعتی اگر تهویه مناسب وجود نداشته باشد این ماده از طریق تنفس وارد بدن شده و طی واکنش هایی (عمدتا با آب) آمونیوم هیدروکسید تولید خواهد نمود که ترکیبی خورنده بوده و ورود آن به بدن تخریب سلول ها را در پی خواهد داشت.قرار گرفتن در معرض این ماده برای مدت طولانی منجر به مسمومیت خواهد شد که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

خطرات تماس با این ماده چیست؟

خطرات آمونیاک

این تماس ممکن است کاملا تصادفی در اثر استفاده در محیط های صنعتی یا تجاری و زمین های کشاورزی نیز باشد. میزان اثر گذاری و آسیب های ناشی از این تماس رابطه مستقیمی با غلظت آمونیاک در محصول مورد استفاده دارد، به طور مثال در شوینده های خانگی به دلیل غلظت پایین،تماس ممکن است با ایجاد سوزش و خارش و گاها سوختگی خفیف در پوست های حساس،یا سوزش چشم، بینی یا سرفه همراه باشد در حالیکه در غلظت های بالاتر در محیط های صنعتی، از دست دادن بینایی، سوختگی شدید پوستی، آسیب جدی به سیستم تنفسی و خصوصا ریه ها و همچنین سایر اعضای داخلی بدن (در اثر تولید آمونیوم هیدروکسید) را در پی خواهد داشت.

مسمومیت با این ماده چگونه است؟

عوارضی که با قرار گرفتن در معرض این ماده از روش های ذکر شده بالا در بدن انسان ایجاد می شود تحت عنوان مسمومیت یاد می شود، در مراحل اولیه با رعایت چند نکته که ذکر خواهیم نمود می توان علائم ایجاد شده را بهبود داد،در موارد جدی تر ممکن است کمک های فوری پزشکی مورد نیاز باشد.

چه اقداماتی در صورت مسمومیت لازم است؟

تماس با چشم:

 در حالیکه پلک ها را از هم باز نگه داشته اید چشم را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو دهید، در صورت امکان استفاده از محلول 5 درصد اسید بوریک برای شستشو به جای آب موثر تر خواهد بود. درخواست کمک پزشکی نیز حائز اهمیت است.

محصول مرتبط: فروش اسید بوریک

تماس با پوست :

خطرات آمونیاک برای پوست

 

نکته مهم در آلودگی های پوستی شستشوی سریع ناحیه مورد نظر حداقل به مدت 15 دقیقه یا استفاده از دوش های اضطراری می باشد.نباید سعی کرد آمونیاک را با سایر مواد خنثی نمود بلکه شستشو با آب در این موارد بهترین اقدام خواهد بودلباسها، دستکش و عینک آلوده نیز باید جداسازی و شسته شوند،در صورت ایجاد سوختگی شدید نیاز به کمک پزشکی می باشد.

استنشاق :

در صورت استنشاق لازم است مصدوم به هوای تازه منتقل شده و در صورت اختلال در تنفس از کپسول های اکسیژن حداقل برای مدت یکساعت استفاده نماید.

بلعیدن :

تنها در صورت هوشیاری مصدوم به وی چند لیوان آب بخورانید،نوشیدن محلول 0.5 درصد اسید سیتریک یا لیموناد نیز می تواند اثر بخش باشد،به یاد داشته باشید هرگز مصدوم را مجبور به استفراغ نکنید و نسبت به دریافت کمک پزشکی اقدام نمایید.

بعد از آشنایی با خطرات آمونیاک توصیه می شود پیش از شروع کار بار هر ماده شیمیایی برگه اطلاعات ایمنی(MSDS) آن را مطالعه نمایید

جهت خرید مواد شیمیایی مورد نیاز خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

10 نظر برای «خطرات آمونیاک | msds آمونیاک»

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام بله، گاز آمونیاک باعث ایجاد کهیر پوستی می شود.

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام. بله، اگر این ماده به درستی بسته بندی نشود با گذر زمان تجزیه می‌شود و استفاده از آمونیاک تاریخ مصرف گذشته اثرات منفی بر سلامت انسان دارد.

 • SaRa می‌گوید:

  درصورتی که شخصی امونیاک رو بلعید زمان طلایی برای نجات چه مدت است؟

  • مبتکران می‌گوید:

   زمان طلایی به غلظت آمونیاک مصرفی بستگی دارد، برای مثال برای غلظت های 2500 تا 4500 ppm زمان مناسب تا 30 دقیقه اعلام شده است.

  • chemicalMbk_w_admn می‌گوید:

   سلام
   برخی گزارشات مبنی بر این موضوع هست اما این مورد هنوز به طور کامل تایید و یا رد نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *